Sústruženie - silón

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Maek43 » 27 Feb 2018, 17:48

Čaute, chcem sa pre zatial len informovať o možnosti opracovania niekolkých kuskov silonu, bude sa jednať len o osustruženi z vonka a navrtani diery. Nájde sa tu nejaký sústružník s ktorým to budem môcť prebrať ? :agree:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Feb 2018, 19:23

Aké rozmery a asi kolko aby dotyčný sústružníck vedel či má tak veľký silon A potrebné mnozsrvo.
Niekoľko je pre mňa 50 kusov. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Maek43 » 27 Feb 2018, 19:53

Z hruba 20 kusov dĺžky asi 5cm ešte priložim nákres :thumbup:

EDIT: Asi takéto niečo... Rozmery su zatial len orientačné no približne také by mali byť. Teraz mi ide o to zistiť si možnosti a cenu aj s materialom.
silon.png
0
Naposledy upravil/-a Maek43 v 27 Feb 2018, 20:28, upravené celkom 1 krát.
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

ferko12345
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 90
Dátum registrácie: 01 Júl 2016, 16:56

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa ferko12345 » 27 Feb 2018, 20:27

Ahoj, už si niekoho zohnal ?
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Maek43 » 27 Feb 2018, 20:29

Zatial nie :confused:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
nero
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 12 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Radava
Vek: 33

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa nero » 27 Feb 2018, 22:11

serus pozeram ze si z Hulu ja som z Radavi.. pozrem zajtra ci mam taky silon ale myslim ze nieco take budem mat ...
0
Novelizovaný Ohmov zákon
Čím ľahšie dievča, tým menší odpor.

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Maek43 » 27 Feb 2018, 22:36

Serus,
Ano, anoo, takže Radavčan no pekne :D aa ty máš aj sústruh ?
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa jova » 28 Feb 2018, 09:14

Jen jedna technická rada. Silonové tyče se prodávají běžně v průměrech 25, 30, 35, 40, 45...mm. Pokud to není vyloženě nutné dělat na přesný rozměr 31mm, je dobré k tomu přizpůsobit ten vnější průměr. Je pak menší odpad a tím i nižší cena výrobku.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Maek43 » 03 Nov 2019, 19:49

Ahoj, vedel by niekto takéto srandy vysústružiť ? Materiál bude asi najlepší silon, ide o hmatníky na tlačidlá. Najlepšie by bolo najprv spraviť nejaký na skúšku či by bol vhodný. Ďakujem
HMatnik.jpg
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Marek1975 » 03 Nov 2019, 20:02

Maek43 napísal:Ahoj, vedel by niekto takéto srandy vysústružiť ? Materiál bude asi najlepší silon, ide o hmatníky na tlačidlá. Najlepšie by bolo najprv spraviť nejaký na skúšku či by bol vhodný. Ďakujem
HMatnik.jpg
najvhodnejsie na to by asi bola 3D tlač, silón aj keď znesie nejake to hrube zaobchadzanie, tak nie je prave najvhodnejsi na jemnejsie opracovavanie - napr. vrubkovanie
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Maek43 » 04 Nov 2019, 11:43

Prakticky je to jedno ak tam velmi nebude vidieť vrstvenie tlačiarne.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

OK1IN
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 28 Okt 2019, 21:42
Bydlisko: Slaný
Vek: 63
Kontaktovať používateľa:

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa OK1IN » 04 Nov 2019, 13:36

Silon je nevhodný - blbě se opracovává, zejména do čistého povrchu To vroubkování bude dost problém, pokud to nechceš jen jako malé drážky dokola. A ten vnitřní závit 4mm to dorazil :mrgreen: Tohle nedá ani vstřikolis. Je to fakt na 3D tisk...
0
Petr, OK1IN
http://www.ok1in.cz
Automatizace, pohony, telemetrie

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Maek43 » 04 Nov 2019, 16:14

Tie drážky stačia len také možno 0,5 mm do hĺbky dve dokola a hotovo :D No ten závit je dosť podstatný, musí sa to dať našrubkovať na 10mm gulatinu ale tá čapička môže byť celá prevŕtaná skrz 8mm dierou a závit by sa nazávitoval len na ten kúsok. Ide o to že to má byť hmatník na tlačidlový spínač repliku AŽD, do panelu sa usadí spínač cez 10mm otvor a potom sa naskrutkuje ten hmatník, vo väčšine bude ešte v tiahle 8mm ledka ktorej špička bude trčať cez ten hmatník, preto môže byť celý prevŕtaný na 8mm.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa jenda23 » 04 Nov 2019, 16:40

Konkrétně čeho repliku vyrábíš?
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Maek43 » 04 Nov 2019, 19:08

Aspoň sa snažím o realistickú podobu takéhoto tlačidla ako je v krúžku, na ďalšej foto hore je originál a pod ním môj prototyp no a ešte jedna foto prototypu trojpolohového vratného tlačidla s kontrolkou.
sadas.png
origo a repl.jpg
3polohovy.jpg
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa cool-zool » 04 Nov 2019, 19:47

Trošku Ťa nechápem ! Robíš na železnici a tých tlačidiel je v prevádzke plno , možno by stačilo osloviť nejakého OZĎáka , údržbára a niečo by určite našiel .... V tých tlačidlách sa používali sklenené šošovky rôznych farieb , podľa potreby a plechová čiapočka , ktorá sa našroubovala na tlačidlo .... Alebo vyvíjaš zlepšovací návrh aby sa mohli telefónne žiarovky - tzv. sulfidky , nahradiť LED-kami ???
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Atlan » 04 Nov 2019, 21:16

Pochybujem, origo ledkove nahrady namiesto ziaroviek idu kupit.

Okrem toho zavit tam M10 ma stupanie 1,5 a tym padom aj velku hlbku zavitu.
Origo je mozno 10mm ale stupanie tak 0,75mm.

Znicit jeden cinsky zavitnik a narezat by to slo... Sice blbo lebo silon ale slo.
Drazky by nemali byt problem platok na hlinik to zvladne.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Maek43 » 04 Nov 2019, 21:40

No veď to že ich je v prevádzke plno ale už sa nevyrábajú, OZD ich potrebuje viac ako ja :D Zháňam ich dlho, vlastne od mala som také chcel ale nikde niesu, tento som dostal dávno a aj ten mi chceli zobrať keď som sa spýtal či niekde také nemaju :D a ja ich potrebujem zhruba 70-80, o tom ani snívať nemôžem že sa niekde také najdu :lol:

Ten závit mi len príde jednoduchší a postačujuci, závitník kúpim za pár korun hociaký takže s tým sa dá niečo robiť, M10 som zvolil preto že je to klasika, tie dve-tri otočky tam uplne stačia a myslím že by to mohlo ísť, ak to ale bude lepšie, môžem kúpiť aj vnutorny aj vonkajší závitník na nejaké iné stúpanie a nazávitovať to ním, zatial som vo fáze prototypov :D
Tak isto mi nezáleží na tom, aby to bol silon. Videl som kdesi aj nejaké PVC duté tyče ktoré mali vonkajší priemer 16 a vnútorný tuším 6, čo by stačilo len prevŕtať na 8mm, závit tam spravím raz-dva a potom už len odsustružiť ten tvar, aby to dolu bolo užšie
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Atlan » 04 Nov 2019, 21:48

Sa pozri ako vyzera zavitnik, na zaciatku je vzdy uzsi., j3dine ze zneho odrezes. Len potom sa blbo reze zavit kor na 4mm z stupanim 1,5mm bez tej zavadzacej casti.

Daj si to vylacit na 3D ako bolo povedane, je to lacne a z ABS to ucel splni. Dokonca aj ten zavit ti vytlacia :D
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Sústruženie - silón

Príspevok od používateľa Maek43 » 04 Nov 2019, 22:14

Ako ja sa nebránim, kludne, vedel by si o niekom konkrétnom či niekoho z fóra musím nájsť ? :D
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Napísať odpoveď