Termostat v rúre

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
syky161
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 14 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Termostat v rúre

Príspevok od používateľa syky161 » 31 Okt 2010, 22:38

Zdravim, dnes som bol u uja montovat termostat do elektrickej rury, no predtym tam bol elektronicky, ale ten bol vadny tak sme ho nahradili mechanickym s kapilárou, problem je v tom ze pri nastavenej teplote zhruba 200°C sa vypnu spiraly, ale znova sa zapnu az pri 120°C, je to dost veôlky teplotny rozdiel, mate stym skusenosti? lebo ja som termostat s kapilarou montoval prvý krát. ako zvisit citlivost, nejaky správny návod na montáž termostatu by mi pomohol. je to termostat KT-165 CBA a typ rury Euro Gas 2000
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 16 Jan 2016, 16:35, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Oprava pravopisu

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Nov 2010, 20:54

Všetky kapilárové aj bimetálové termostaty majú takzvanú diferenciu,čiže rozdiel teplôt, pri ktorých dôjde k prepnutiu kolísky mikrospínača.Na niektorých napríklad kotlových termostatoch sa dá nastaviť v požadovanom rozpätí,ale na niektorých hlavne bimetálových je to problém a väčšina je stavaná na rozdiel cca 10°C,takže mi je divné prečo má ten tvoj taký velký rozdiel teplôt,možno je už ,,vyťahaný"a s tým nič nespravíš.Tiež záleží na umiestnení kapiláry v priestore rúry,či ju moc neovplyvňuje teplota špirály,ale pre potreby pečenia je to nie až také dôležité v akom rozmedzí teplota kolíše,skôr aby neprekročila určitú maximálnu./s vínimkou kysnutia cesta/.Ak chceš presnejšiu teplotu, musíš dať presnejší termostat ,alebo spraviť ten elektronický.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Nomen

Re: termostat v rure

Príspevok od používateľa Nomen » 01 Nov 2010, 21:09

syky161 napísal:predtym tam bol elektronicky, ale ten bol vadny ..
.. podla mna zly postup , ak si myslim , o ktory termostat ide , mal by tam byt teslacky triac KT729 , alebo nieco z tej rady ,, je to velmi jednoduche zapojenie a da sa opravit bez vecsej namahy , skor ako mechanicky nieco dorabat , vecsinou odchadzal len ten triac , popr . od prehratia nejaky zly kontakt ,,ak si to este nevyhodil , daj fotku , urcite sa nieco vymysli,,

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 04 Nov 2010, 13:45

Ak by si náhodou chcel opraviť ten pôvodný elektronický tak daj vedieť. Opravil som ich stovky a problém bol prevážne vo vadnom tyristore a jednom kondíku. Tyristor rupol spolu so špirálou tak to išlo celkom dobre ako kšeft.

Dnes ten tyristor zoženie iba vo výpredajoch a zopár SK podnikatelov za necho chce aj 20€. Možno nejaké ešte doma mám za pôvodnú cenu ale musel by som pozrieť.
0

Používateľov profilový obrázok
syky161
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 14 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa syky161 » 08 Nov 2010, 21:12

takze ziaden tyristor nevyhorel, vyhorelo koncove rele co spina spiraly, boli zlepene kontakty, rele som uz ale take iste nezohnal, takze som vyviedol kabliky z elektroniky a rele som pripojil externe, uplne jednoducha oprava. Ale chcem povedat ze predomnou to bol pozerat este chlapik zo servisu a ten povedal ze treba kupit novu elektroniku. Kam toto speje, taka jednoducha oprava a ani stym si v servisoch nevedia dat rady.
dakujem za prispevky.
0

SMEDA
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1551
Dátum registrácie: 03 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Príspevok od používateľa SMEDA » 08 Nov 2010, 21:39

Vieš to je tak jeho to rúra nieje,tak ho to aj tak nejako serie.ON doma ma v čom piect kura a je mu uprdele ze ty skysneš pri fastfoodoch a pizze lebo nemaš opravenu ruru.
Vieš to su odborníci typu vymenit všetko a potom si hovoria páni opravári. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Nov 2010, 21:56

No nie je to celkom tak,že je im to jedno.Tam ide skôr o to , že ak idem na nejakú opravu a zistím chybu v nejakej elektronike,alebo hocijakej inej súčiastke,tak záleží od toho,či sa to dá opraviť namieste,alebo nie.Ak sa mám s tým u zákazníka babrať tri hodiny a to relé nemám nové na výmenu, tak ked ho len prečistím, ono to funguje, zákazník zaplatí kopu penazí za zabitý čas , ALE ide o to, že na to musím dať aj nejakú záruku ,takže ak to vydrží dva dni a zavolajú ma znova,asi mi nakopú zadok,že ako som im to opravil,že prečo som to nedal nové...ludia sú rôzni a málokto je vďačný za to,že si mu predlžil život kotla jednoduchou opravou aspoň do jary,kým naškrabe na nový.Preto je často lahšie pre servisáka vymeniť trebárs dosku automatiky za novú, na ktorú má aj zákazník záruku ,pretože sú to dosť značné položky,/ako u neho opravovať často SMD montáž bez schémy /a mať pokoj a neposraté meno.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

MORA 523

Príspevok od používateľa OHAJ » 16 Jan 2016, 14:10

Ale páni, schemy sa dajú nájsť, len treba hľadať na google, napr. na tú komunistickú teplovzdušnú rúru MORA:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=59179
no problém je presne ako píšete, vymeniť jeden triak KT728 nieje problém, problém je však AKO DLHO VYDRŽÍ ?
Navyše zvyč. so sebou zoberie do Aleluja i tranzistor s málovýkonovým odporom, takže možno náhrada celej riadiacej elektroniky za termostat by možno nebola na škodu. Btw.: odrušené to tiež neni Bohviejak a spínanie vidno na žiarovkách v celom dome.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Termostat v rúre

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 24 Júl 2019, 01:29

Nedávno som sa dostal ku "neprerobenej" rúre ako je uvedené nižšie
stara-rura-s-novym-duchom-termostat-t47270.html

Vypadá to na "nepodarený" termostat .
Pôvodný "pliešok" / čo prenášal teplo ku termostatu / starý ; teplotou + vlhkosťou dokántrený ; ... / som vytiahol a nahradil novým medeným čo som vystrihol z plechu .
Termostat aj tak dáko nereaguje ...
Mám v pláne ho nahradiť za kapilárny termostat .
Otázka je : kde bude najlepšie umiestniť "kapiláru" ?
Pôvodný "pliešok" bol uchytený priamo na spodnej špirále ....
Rozmýšľam aj zohnať nejaké silikónom potiahnuté káble alebo niečo podobné na "ochranu" pred teplom ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Termostat v rúre

Príspevok od používateľa Ilija » 24 Júl 2019, 08:16

Treba dat niekde hore vnurti, kde nezavadzia.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Termostat v rúre

Príspevok od používateľa Victorio » 24 Júl 2019, 11:26

s "mechanickym" kapilarovym termostatom som mal tiež problém, že pri nastavení teploty 100 ohrieval až na cca 180, pri 180 to bolo až 250,
keď som na to prišiel po pár spálených kurčatách :) tak som prekreslil rysky na ovládači, ale po čase sa to celé rozladilo a robilo si to čo chcelo. takže pomohla iba výmena termostatu.
Tiež by som tam chcel dať radšej elektronický s displejom, ale neviem ako vyrezať otvor pre displej do predného smaltovaného panelu aby to nejak vyzeralo...

a hysteréza tú som nastavoval pre termostat ku kachliam, na "kapilárnom" termostate je na to skrutka, elektronický ju musí tiež mať ale myslím, že sa to časom vplyvom zmien parametrov súčiastok rozladí a miesto +- 10 to môže zapínať vypínať aj +-30.
To platí pre elektronický analógový
Ak je digitálny tak tam záleží iba na presnosti merania teploty, a "softwéri" či má hysteréziu nastaviteĺnú alebo nie .
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Termostat v rúre

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 24 Júl 2019, 16:01

Nejak ten nový EGO 55.17069.140 nahodím .... Síce pôvodná rúra mala termostat do 250 °C , ale termostat sa dáko nechcel vypínať ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok