Iskrenie v motore

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Iskrenie je podľa vás zapríčinené:

Hlasovanie ukončené 07 Mar 2011, 17:11

Motorom
15
94%
Tyristorovou reguláciou.
1
6%
 
Celkom hlasov: 16

Používateľov profilový obrázok
jan139
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 30 Nov 2009, 00:00
Vek: 43

Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa jan139 » 05 Feb 2011, 17:11

Čaute chlapi,
potrebujem poradiť s motorom z vysávača. Hrozne mi iskrí až tak praská, ako keby horel. Urobil som mu kompletnú generálku (vyčistil komutátor na rotore, zabrúsil uhlíky, vyprášil a naolejoval). Po zapojení to iskrilo znovu. Vysavač má asi 3 roky. Ten motor má 4 prípojné kontakty a 2 uhlíky. Výkon 1800 W. Na regulácii som menil potenciometer, lebo bol zlý. Neviem, čo môže zapríčiňovať také masívne iskrenie...
Poraďte prosím. Ďakujem.
Prílohy
Tyristorová regulácia
Tyristorová regulácia
Motor 1800 W - 4 kontakty
Motor 1800 W - 4 kontakty
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 05 Feb 2011, 17:13

Spáleny rotor.... niektorá cievka možno viac cievok, je spálené a teda sa tvári ako skrat. Ked na komutátore dojde pod uhlík takto spálená cievka tak to ťahá obluk a preto to tak iskrí. Možnosti sú dve, previnúť rotor, alebo kúpiť mový vysávač.

Používateľov profilový obrázok
jan139
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 30 Nov 2009, 00:00
Vek: 43

rotor

Príspevok od používateľa jan139 » 05 Feb 2011, 17:24

Dík za radu. Musím to zmerať. Kebyže preruším skratovanú cievku na rotore, šlo by to bez jednej cievky?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Feb 2011, 17:30

Potvrdzujem čo napísal Joži, určite je minimálne jedno vinutie na rotore zhorené/ aj viac/.Určite ti bude prskať aj pri zapojení priamo bez regulácie.
Previnutie rotora je pomaly drahšie ako vysavač / myslím ryžiak/,ale značkový by mal vydržať určite viac ako 3roky.Ten vy sa asi oplatilo previnúť.

Tú skratovanú by si musel najprv najsť,s určitosťou,možno by to bez nej prežil ibaže by možno trochu trhal,ale pri tých otáčkach to nie je až tak vidno.
Horšie by to bolo s rozbehom,keby uhlíky zastali akurát na tej lamele k odpojenej cievke.Takže neodporúčam.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Split

Príspevok od používateľa Split » 05 Feb 2011, 17:33

uvedom si ze by sa jednalo o zasah do motora pochybnej konstrukcie... bud si zozen komplet novy motor ( previjat taketo motory je podla mna zbytocny luxus lebo najblizsie ti na nom odidu loziska) alebo to vsetko zahod a kup novy vysavac... nech kupis akykolvek vysavac (ci bude za 30 € alebo 200 €) v kazdom z nich je motor pochybnych kvalit, takze pamataj na to...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 05 Feb 2011, 23:40

Split napísal:... nech kupis akykolvek vysavac (ci bude za 30 € alebo 200 €) v kazdom z nich je motor pochybnych kvalit, takze pamataj na to...
Potvrdzujem ! Vymieňal som v záruke dva tie najdrahšie vysávače od Elektroluxu, (snáď za 15 tis. SKK), kvôli odídenému motoru !

A čuduj sa svete, autorizovaný servis ich "nebol schopný" opraviť do zákonom stanovených 30 dní ...! (Zdá sa, že ani tí najväčší výrobcova nemajú snahu nič opravovať. Jednoducho to vymenia za nové ...).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Feb 2011, 12:38

OT: tiež mám také skúsenosti,
Dostal som na vianoce meteostanicu bezdrotovú s vonkajším čidlom.
Pri porovnaní s ostatnými teplomermi aj vonku aj vnútri sa na nej teploty líšili o viac ako 3-4 °C ,tak som ju išiel reklamovať.
také už nemali,tak som si priplatil a vzal drahšiu,ibaže doma som zistil,že na nej nevidno polovicu segmentov na display,aj po výmene bateriek.
Vrátil som sa do kaufu a reklamoval ju. Vzal som z regála druhé dve zabalené a na tých neško ani tolko segmentov čo na prvej, tak som im povedal nech to vysypú aj s regálom do Hrona nech to viac nikto nekúpi.
Mali to prejsť buldozerom v Číne aj s tým čo to vyrobil.
Hádajte čo urobili?
O týždeň ich už predávali v inom regále za polovičnú cenu .Pôvodne 25E a iný typ 37E, a ludia to kúpili. :lol: Možno na súčiastky. :wink:
No nezabili by ste ich?To sú obchodníci. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Split

Príspevok od používateľa Split » 06 Feb 2011, 19:42

Dolfi tak je to proste fakt, nikto nebude investovat do vyroby motora, ktory by mal vydrzat v takych zlych podmienkach vysoke investicie lebo nikto by ten vysavac za taku cenu nekupil... ja som preto ked nam teraz vyhorel vysavac (mal 6 rokov) povedal ze ja do toho investovat vela nebudem, kupil som najlacnejsi sencor, bez elektronickej regulacie, je to proste iba vypinac motor, snura, nejaky ten bimetal vnutri ako tepelna ochrana a hotovo...

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa besttracker » 13 Jan 2012, 19:17

Zdravim
Chcem sa opytat a suvisi to s toutou temou,na uhlovej bruske zacalo na uhlikoch hodne iskrit na komutatore,az praskat,menil som uhliky aj prebrusil komutator ,potom so meral komutator na lamelach komutatora som nameral medzi 2 lamelami 0 ,na 2 miestoch,na ostatnych som nameral 1,3 ohma , takze rotor je asi v kibli.. :axe:
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Jan 2012, 22:31

Alebo je skrat priamo medzi lamelami/nabrúsený a prilepený prach s uhlíkov/to by sa dalo preškrabnúť a vyčistiť, alebo je skrat medzi drôtmi tých koncov cievok čo idú na tie dve susedné lamely, pretože si nameral skrat medzi nimi.
Vždy je pri meraní dvôležité presne odpočítať lamely oproti sebe, aby sme merali začiatok a koniec tej istej cievky.
Vtedy zistíme, či je daná cievka
,,v norme",-čiže má rovnaký odpor ako väčšina ostatných
- má nekonečný odpor , takže je prerušená, alebo
-ukazuje 0 a teda má skrat, resp.nižší odpor ako ostatné cievky.
Niekedy sa podarí objaviť dobrou lupou pripečené miesto vo vinutí a opatrne ho oddeliť a prelakovať lakom na nechty,ale väčšinou je zhorené celé vinutie cievky aj s prilahlou časťou ,,nevinných "cievok.
Občas vyletí koniec vinutia z drážky v lamele v ktorej je zalisovaný vtedy pomôže,,zaklepaním" zalisovať ho nazad./aj vtedy to iskrí.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa besttracker » 17 Jan 2012, 20:42

odislo vinutie rotora,druhy rotor + nove lozisk. odrazu a vyslo to na 62 € :axe: ,ale bola to viac menej moja chyba som rezal asfalt a sa mi ,,zahryzla,, stratila otacky a zavit to samozrejme nevydrzal...... :!:
0

valko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 18 Feb 2012, 09:34

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa valko » 18 Feb 2012, 09:37

Skuste sa pozriet sem. http://stroje.bazos.sk/inzerat/13367991 ... ysavac.php

Predam tieto motory. Jedna sa o spicku za super cenu - Ametek.

Valko 0903022771
0

Používateľov profilový obrázok
ŠONTE
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa ŠONTE » 17 Nov 2013, 20:10

Tiež mám jeden problém s motorom vo vŕtačke tak to napíšem sem. Dostal som na opravu vŕtačku Bosch pbh 2000 sre. Po zapnutí len "vrčí", netočí sa. V prevodovke problém nieje, rukou ju bezproblemov pretočím. Vpodstate chcem len aby ste mi potvrdili, že je spálený rotor. Keď premeriam vinutia tak majú od veľmi nízky odpor (2 - 12 Ohm Merané lacným multimetrom). Je tu možnosť záchrany?

Vďaka za každú reakciu.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Debilovi nevysvetlíš, že je debil, lebo je debil.

Používateľov profilový obrázok
ganco883
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 10 Jan 2013, 14:32
Bydlisko: Poprad
Vek: 30

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa ganco883 » 17 Nov 2013, 20:26

ak ti to iskrí na komutátore , jo je to spaleny rotor. čekni stránku http://nahradni-dily-naradi.cz chystam sa tam urobiť objednavku takže ak by si mal zaujem tak daj vedieť môžme sa spojiť
0

Používateľov profilový obrázok
ŠONTE
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa ŠONTE » 17 Nov 2013, 20:35

Neiskrí to. Proste len vrčí, brumí alebo ako to nazvať a ani sa nepohne. No už som pozeral a majú tam ten rotor. Dík za ponuku, keď tak sa ozvem.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Debilovi nevysvetlíš, že je debil, lebo je debil.

Používateľov profilový obrázok
ganco883
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 10 Jan 2013, 14:32
Bydlisko: Poprad
Vek: 30

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa ganco883 » 17 Nov 2013, 20:52

ked len vrči tak skus kabliky na uhlíkových držiakoch otočiť , vymen medzi sebou,
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa rogi » 07 Feb 2016, 11:57

som :x medzi závitový skrat v rotore uhlovej brúsky, aspon keby to zhorelo a smrdelo, len na 3 lamelách komutátora je vidieť že to tam iskrí, rezať sa dá ale chová sa to ako nevyvážené, škoda tej mrchy bola to 230 za 40€, dorazilo ju rezanie dlažby :mrgreen: ešte skúsim preškrabať a vyčistiť komutátor, nech dorobím dlažbu. Vinutie zlamel keby bolo zhorete celkom len tam kde je zalisované je opalene.
Prílohy
flexa 002.jpg
flexa 004.jpg
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Feb 2016, 15:11

Toto ti mohol narobiť aj krátky uhlík,lebo ten skrat môžeš merať cez ten bordel medzi lamelammi.Pozri uhlíky a prečisti to, možno pomôže.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

marijan765
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 06 Jan 2019, 10:48

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa marijan765 » 03 Mar 2019, 20:14

Zdravim,potreboval by som poradit.Mam trochu podobny problem, ale s uhlovou bruskou.Menil som uhliky, mal som uhlovu brusku Bosch PWS 7-125 rozobranu, tak so ju uz aj precistoval od nanosov prachu,mal som von aj stator.Po vymeneni uhlikov a precisteni som brusku dal naspät dokopy, ale po spusteni my neviem preco ide spätny chod. Je to tymi uhlikami, alebo som nejako stator zle zapojil? Ďakujem za radu.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Iskrenie v motore

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 03 Mar 2019, 21:06

Aj mne sa raz podaril
spätný chod
.Skús si pozrieť "prevodovku" / ak sa dobre pamätám tak som to práve tam poskladal trocha inak a brúska išla naopak ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Napísať odpoveď