Nabíjačka Nimh

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Patrezko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 716
Dátum registrácie: 11 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Humenne
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa Patrezko » 22 Feb 2011, 09:46

Zdravím mal by som zaujem postavit nabijačku pre Nimh baterie, no neviem sa rozhodnut co presne, rozmyslal som nad tymto :
http://svetelektro.com/clanky/nabijacka ... v-184.html

alebo by som skusil aj nieco riadene nejakym procesorom. Samozrejme aby ten procesor odpojil nabijane ak su baterie nabite (aj signalizoval), aby kontroloval teplotu atd, neviem co je s tym vsetko spojene.. Potreboval by som však nabijať naraz 4 AA baterie, AAA nepotrebujem. Baterie ktore pouzivam a budem aj v buducnosti su Tecxus 2100 mAh, V sučasnej nabijačke sa nabijaju 8 hodin (a sucasne iba dve,) neviem či je to vela alebo malo, ale chcel by som sa spytat ci by sa tento cas dal aj skratit ? Ci tam nebude vadit prehrievanie atd. Od vas by som len chcel aby ste mi poradili nejake zapojenie, plusy minusy.. Vopred dakujem
0
Obrázok

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Príspevok od používateľa dan21 » 22 Feb 2011, 09:59

tuto linku tu davam az po x-ty krta.
http://solarskit.wz.cz/tinych.html
mam to postavene a "prirobeny" software UART na logovanie priebehu nabijania
0

Používateľov profilový obrázok
Patrezko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 716
Dátum registrácie: 11 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Humenne
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Patrezko » 23 Feb 2011, 17:22

Dakujem za navrh a nejake ine možnosti ? Hovorím, že skusil by som aj cez procesor ale nemusí byť...
0
Obrázok

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa Dumitru » 12 Apr 2018, 00:52

Dobrý deň chcel by som sa spýtať ohľadom nabíjania NI-MH batérii je možne použiť daný princíp viď obr. č.1 v prílohe ? Čo som o tom čítal tak žiadna NI-MH nabíjačka taký režim nemá buď nabíja každý článok zvlášť alebo ak šu zapojene sériove niekoľko článkov tak sa berie ako jeden celok a tak sa aj nabíja. Preto nie som si istý či budem konať správne :). Idea je v podstate nabíjať články prúdom napríklad 0.5C a postupne merať napätie na každom článku ak sa zisti pokles napätia o -ΔV = 8mV (viď graf na obr. č.2) daný článok sa vyradí z okruhu a pokračuje sa až kým sa nenabijú všetky články takto spojene.
Ak je to nesprávne alebo zbytočne a postačuje nabíjať všetky naraz tak poprosím usmerníte ma.
Prílohy
obr. č.1
obr. č.1
obr. č.2
obr. č.2
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Apr 2018, 09:11

Zaujimavy napad. Povedz mi ale ako by si prakticky "vyradil z nabijania" trebars stredny clanok bez toho aby si ho vybral ?
Teda ako by ho vyradila elektronika.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa eurobastler » 12 Apr 2018, 10:10

dan21: toje ten istý princíp ako u Li-xx balncérov, otvorením príslušného tranzistora sa premostí článok.
Prílohy
balancer.jpg
0
Obrázok

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Apr 2018, 10:20

Co presne znamena premostenie ? Skratovanie ? Paralelne nejaky odpor = vybijanie ?
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa eurobastler » 12 Apr 2018, 10:37

Moja úvaha: odpor tranzistora v zopnutom stave je menší než vnútorný odpor článku a tak sa prúd rozdelí medzi článok a kombináciu tranzistor + rezistor. Tým pádom bude článok nabíjaný udržiavacím prúdom a "prebytočný" prúd sa odvedie tranzistorom na ďalší článok/články. Udržiavací prúd bude závisieť podľa Rds on tranzistora o odporu rezistora.

Netvrdím, že to tak určite funguje, je to len moja úvaha. V niektorom z posledných Amatérskych rádií bola konštrukcia balancéra pre LI-Ion články. Pozriem doma a ak tam bude detailný popis zapojenia, tak to odfotím a priložím do tejto témy :wink:
0
Naposledy upravil/-a eurobastler v 12 Apr 2018, 15:10, upravené celkom 1 krát.
Obrázok

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Apr 2018, 10:41

Diky !
0

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa Dumitru » 12 Apr 2018, 11:24

eurobastler napísal:Moja úvaha: odpor tranzistora v zopnutom stave je menší než vnútorný odpor článku a tak sa prúd rozdelí medzi článok a kombináciu tranzistor + rezistor. Tým pádom bude článok nabíjaným udržiavacím prúdom a "prebytočný" prúd sa odvedie tranzistorom na ďalší článok/články. Udržiavací prúd bude závisieť podľa Rds on tranzistora o odporu rezistora.

Netvrdím, že to tak určite funguje, je to len moja úvaha. V niektorom z posledných Amatérskych rádií bola konštrukcia balancéra pre LI-Ion články. Pozriem doma a ak tam bude detailný popis zapojenia, tak to odfotím a priložím do tejto témy :wink:

Takto uvažujem aj ja , navyše NI-MH máju celkom veľký vnútorný odpor 25 až 100Ω aspoň čo som čítal. Len pri LI-ION sa to robí kvôli tomu aby tie články boli nabite rovnomerne na rovnaké napätie cca 4.2V. Pri Ni-Mh to nie je zapotreby ale je potrebne ukončiť nabíjanie viď graf, ale nerobí sa to takto pri NI-MH a NI-Cd som toto nikde na internete nenašiel len pre LI-ION a to ma znepokojuje :D
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa eurobastler » 12 Apr 2018, 11:51

Nabíjanie článkov v sérii nie je výhodné. Každý článok má inú kapacitu a tak pri sériovom nabíjaní sa článok s menšou kapacitou rýchlejšie nabije a od tohoto momentu sa len prebíja. Opačný efekt nastane pri článkoch s vyššou kapacitou - nenabiješ ich úplne.
Takže nabíjaj každý článok zvlášť.

Tip na osvedčenú nabíjačku:

http://www.solarskit.wz.cz/tinych.html

Nabíjanie ukončuje detekciou poklesu napätia- delta V.

Nenapísal si, či máš samostatné články alebo je to zostava (pack) zložena z článkov, ani počet a typ článkov.
0
Obrázok

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Apr 2018, 12:16

eurobastler:
Tu nabijacku (trosku modifikovanu) mam postavenu uz par rokov a sluzi perfektne.
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa kamilko » 12 Apr 2018, 12:16

Vyskusat je to najmenej. Obavam sa ze take veci mozu rozhodit zistovanie poklesu delta.
Budes musier riesit snimanie napatie nanjednotlivych clankoch co bude troska prolblem z hladiska ze ti treba rozlisenie lepsie ako 8mV a musis pocitat s rusenim.

Pokial su dobre baterky tak idu nabijat aj vserii.
A zle si cital baterky urcite nemaju 25 a 100R skor 25mohm. Najdi si to v literature.
0

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa Dumitru » 12 Apr 2018, 12:51

Niečo podobne týmto https://www.aliexpress.com/item/Customi ... autifyAB=0 len sú zelene a máju kapacitu 1600mA ale to je si myslím jedno,je ich 4x a sú spojene do serie pomocou bodového zvaru, nabíjať zvlášť neprichádza do úvahy to by som zakaždým musel rozobrať ich a potom naspať priletovať pripadne inak spájať . Nabíjať sa to bude buď ako celok a zmieriť sa s nevýhodami ktoré to obnaša , ale ak by moje úvahy boli správne tak prečo by som nepostavil nabíjačku presne nato.

Kamilko: budem tvoje rady ohľadom rušenia brať do úvahy.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Apr 2018, 13:08

U serioveho nabijania je problem detekovat delta V lebo sa to nedeje naraz u vsetkych bateriach, nakolko kazda baterka ma inu kapacitu (par mA/h + - ) a preto ani delta V nenastane naraz u tych bateriach. Preto u tych lacnych akuvrtackach tak rychlo odchadzaju tie akumulatory a hlavne prva odite ta s najmensou kapacitou. Tam je este bonus, ze sa nabijanie ani nevypina. Je to na uzivatelovi kedy to vypne.

Radsej sleduj teplotu kazdej baterie a ked ktorakolvek z nich dosiahne napr. tych 45 stupnov (to bude ta s najmensou kapacitou), tak ukonci nabijanie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa kamilko » 12 Apr 2018, 13:33

Tiez moznost ohladom teploty.
Ja mam na clanky nicd animh nabijacku s io NC334400, a normlane to vyhodnocuje pokles delta.
Ak su baterky este dobre, potom to uz je samozreme otazne.
Inak zbytocne si komplikovat zivot s nabijanim a sledovanim kazdeho clanku zvlast. Clanok odide tak ci tak.
Skor by som isiel do monitorovania odberu, a to co sa z bateriek odobro to by som tam vratil plus straty.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Apr 2018, 14:23

Podľa mňa, je najjednoduchšie sledovať celkové napätie batérie. Je pravda, že ten článok, ktorému zostal "najväčší zbytkový náboj" sa najskôr nabije a potom to schytáva naplno, kým sa nedosiahne celkové nastavené napätie.

Lepšie je to s balancérom. Ten v podstate sleduje napätie na každom článku. A ak na akumulátore vystúpa napätie na nastavenú hodnotu, (povedzme 1,4 V pri NiMH), začne sa otvárať paralelný tranzistor (ku akumulátoru) a tým udržuje dané napätie, (a prepúšťa nadbytočný prúd ďalej). No určite ten tranzistor naplno nevyskratováva článok, ani nič podobné.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Apr 2018, 15:34

Niekde som cital ze prebijanie baterie prudom 0.1 C (alebo 0.2 C) baterii moc neublizuje a ze sa to pouziva na vyrovnanie napati (ked uz niekora znich je nabita).
Takze by to slo aj tak ze sa zacne nabijat 0.3 alebo 0.4 alebo 0.5C a ak jedna bateria sa zohreje na 45 stupov, tak sa preppne prud na 0.1C a dalej sa nabija a sleduje vysledne napatie a nabijanie sa ukonci po dosiahnuti celkoveho napatia ako pise Dolphi.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa juraj77 » 12 Apr 2018, 17:10

kúp si nabíjačku z Lidla za 10 EUR, nabíja 3 druhy článkov, máš tam dokonca aj LCD display
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Nabíjačka Nimh

Príspevok od používateľa Dumitru » 12 Apr 2018, 17:52

Ďakujem pekne už mam nejaký obraz ako to docieliť, pravdepodobne týmto obvodom čo som navrhol to nepôjde a to najmä pretože pri Li-ION nie je potrebne prestavať nabíjať ale postačuje nadbytočný prúd odviesť preč a udržiavať napätie na 4.2V a ďalej dobíjať tie ostatne články.Viď obr. č.1. Výpočet potrebného prúdu ktorý chceme odviesť je vcelku jednoduchý a je popisany v priloženom PDF.
V podstate by tam šlo použiť aj zenerku v sérii s odporom pre nízke kapacity.

NI-MH je potrebne po úplnom nabití odpojiť od obvodu pretože sa budu hriať a je jedno akým prúdom ich budeme nabíjať hriať sa budu
ale pri 0.1C sa to určite nezohreje na kritickú hodnotu 45°C takže zatiaľ je meranie teploty asi najjednoduchšia cesta.

Ešte ale budem nad tým rozmýšľať :)

Ďakujem pekne za rady. :thumbup:
Prílohy
Using Cell Balancing.pdf
literatúra pre Li-ION
(179.81 KiB) 25 stiahnutí
obr.č.1
obr.č.1
Li-ION.jpg (22.99 KiB) 2870 zobrazení
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok