Nabíjanie akupacku Li-on

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Nabíjanie akupacku Li-on

Príspevok od používateľa LubosFiala » 28 Máj 2011, 17:46

Ahojte,

Potreboval by som vediet, ako nabijat vacsie mnozstvo li-on akumolatorov. Potrebujem ich zaposit seriovo pre dosiahnutie vacsieho napatia. Staci iba nabijacie napatie vynasobit poctom clankov a obmedzit prud na hodnotu pre 1 clanok? Mam totiz pristup k notebookovym bateriam a chcel by som ich vyuzit. Este by ma zaujimalo ako zistim ci je dany clanok vadny alebo je v poriadku? V tych akumulatoroch je nejaka elektronika, mozem ju uplne vyhodit a nabijat clanky bez nej?
0

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Príspevok od používateľa LUI » 28 Máj 2011, 17:50

...pokial sa dobre pamatám,tá elektronika je tam na riadenie nabíjania tej batérky...
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 28 Máj 2011, 17:51

najlepšie by bolo nabíjať každý článok osobitne,ak to aplikácia neumožnuje tak použiť balancer (obmedzovač)
http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm
a nabíjačku nastavenú na napatie daného počtu článkov:
http://www.zajic.cz/nablion/nablion.htm
ta elektronika v nútry...neviem...podla mňa by mohla aj ona nezávysle na tom či je v notase alebo nienabíjať tú baterku ale neviem ti povedať...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

marktomark
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 28 Mar 2008, 00:00

Príspevok od používateľa marktomark » 28 Máj 2011, 17:56

Pri seriovom paku lion/lipol batt odporucam nabijat tento pak nabijackou s balancerom, tym zabezpecis, ze sa jednotlive batt nabiju rovnako, a tym padom aj ich zivotnost bude lepsia

napr. takouto nabijackou
http://www.dealextreme.com/p/mystery-lc ... nimh-12618
0

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa LubosFiala » 28 Máj 2011, 18:02

Nechcem to riesit kupovanou nabijackou, pretoze to potrebujem vstavat priamo do krabice a tie clanky tam budu viac menej napevno.
0
Obrázok
Obrázok
Obrázok

marktomark
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 28 Mar 2008, 00:00

Príspevok od používateľa marktomark » 28 Máj 2011, 18:10

tak odporucam vyviest vyvody k jednotlivym batt, a nabijat ich jednotlivo.

Mozes ich nabijat aj v serii, ale ich zivotnost sa znizi.
0

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa LubosFiala » 28 Máj 2011, 18:41

cize staci ak ku kazdemu clanku pripojim paralelne tento obvod a pripojim to na zdroj napatia pre dany pocet clankov s prudovym obmedzenim?Obrázok
0
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 28 Máj 2011, 18:42

no...to je síce staršia,jednoduchšia verzia,ale účel by splnila,čiže áno...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Máj 2011, 19:23

LubosFiala napísal:Nechcem to riesit kupovanou nabijackou, pretoze to potrebujem vstavat priamo do krabice a tie clanky tam budu viac menej napevno.
Ešte jednu vec si nenapísal. Režim prevádzky (použitia) ...

Je totiž veľký rozdiel držať tie články plne nabité na náhodné použitie a čas nabíjania nehrá rolu ...

Alebo ich treba čo najrýchlejšie nabiť a v cykloch používať ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa LubosFiala » 28 Máj 2011, 19:27

Skor obcasne pouzivanie a nabijanie moze byt pomale aby sa nenicili.

Este by som chcel vediet ako rozpoznam poskodeny/opotrebovany clanok od funkcneho.
0
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 28 Máj 2011, 19:39

ked ich máš v sérií a má jeden článok rozdielne napätie (samozrejme nie také že 3,95 a 3,94 ale taký väčší rozdiel ako 3,9 a 3,7) a porovnáš všetky články,ja to robím aj tak že ich nabijem samostatne a nechám ich napr týždeň tak a ktorý sa vymláti najviac tak ho nepoužijem,alebo použijem niekde v nenáročnej aplikácií...
Miloš Zajíc ma na svojej stránke aj merač vnútorného odporu,ten tiež určuje kvalitu batérie...
http://www.zajic.cz/mericri/mericri.htm
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Máj 2011, 19:42

LubosFiala napísal:Skor obcasne pouzivanie a nabijanie moze byt pomale aby sa nenicili.

Este by som chcel vediet ako rozpoznam poskodeny/opotrebovany clanok od funkcneho.
Tak si na prúdový zdroj, (dva tranzistory), pripoj v sérii potrebný počet TL431, nastav si na nich potrebné napätie na článok, a ku každému stablíku pripoj jeden článok.

No a ak si nastavíš na prúdovom zdroji prúd pár desiatok mA (50 mA), ani to nebude mať až takú veľkú spotrebu, (bohato bude stačiť 3 VA trafko/ 24 V, možno aj na 10 článkov). Bude to teplotne stále a bez problémov to môžeš zabudovať do zariadenia.

Vadný/ poškodený článok sa hlavne chová inak, ako článok dobrý. Buď má skrat, nedrží napätie po nabití, má extrémne vysoké napätie pri normálnom nabíjacom prúde, nemá kapacitu, má veľký vnútorný odpor, ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
baterie
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 02 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 27

Príspevok od používateľa baterie » 28 Máj 2011, 22:22

Cau lidi mám menší problém s psp Li-lon baterií.Nechce se mi vubec nabíjet a je na ni furt 2.52V a žádný proud tím neteče.nabíjím to přes zdroj,protože psp se mi posralo a nenabíjí.Jo a na prostřednín vývodu je proti - pinu 3.7V.Helpnete mi pleas?diky
0
Kdo umí umí.Kdo neumí ať si...
Miluju plazma svetlo z VN

alibaba

Príspevok od používateľa alibaba » 29 Máj 2011, 11:18

LUI napísal:...pokial sa dobre pamatám,tá elektronika je tam na riadenie nabíjania tej batérky...
V prve rade by jsi mel zjistit co tam je za elektroniku. To je dost podstatne. A podle toho resit nabijeni. Obecne - na nabijeni Li baterii existuje rada specialnich obvodu. Je to o necem jinem, nez nabijeni niklovych nebo olovenych akumulatoru.

Používateľov profilový obrázok
JMD
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 09:47
Bydlisko: Bratislava

Re: Nabíjanie akupacku Li-on

Príspevok od používateľa JMD » 10 Sep 2019, 06:54

Trošku cca o 1V pri 400mA som necelú 1 hod prebijal 20V 2Ah lion akumulátor Parkside. Uvedomil som si to až neskôr, ale bez známok ohrevu batérie. Ako moc by som mu týmto mohol ublížiť?

Nemal som po ruke pôvodnú nabíjačku a potreboval som ráno pracovať so skrutkovačom. Tak som použil malý lab. stabilizovaný zdroj, kde som nastavil prúdové obmedzenie 400mA a napätie som obmedzil na 21V pri meraní bez zaťaženia. Ráno som však nechtiac tukol do regulátora napätia a nechal to necelú hodinu prebijať. Dúfam len, že som neublížil batérii.

Prosím vás, neviete náhodou aký presný cyklus nastavuje chip v Lidl nabíjačke? Zaujíma ma najmä max. napätie resp. udržiavacie napätie.

Prepáčte nechcel som zakladať samostatné vlákno.
0

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Nabíjanie akupacku Li-on

Príspevok od používateľa LUI » 10 Sep 2019, 07:30

Ak si neprekročil napetie na každom samostatnom článku nad 4,2V tak sa vlastne vobec nič nestalo.
0

Používateľov profilový obrázok
JMD
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 09:47
Bydlisko: Bratislava

Re: Nabíjanie akupacku Li-on

Príspevok od používateľa JMD » 10 Sep 2019, 07:41

Odhadujem, že ten bateriovy pack ma 5 článkov a tak som mal ísť s napätím na max. 21V a to vtedy ak by bolo napatie na článkoch presne vyvážené. Ja som však pridal ešte o 1V vyššie. Možno sú medzi článkami nejaké vyvažovanie odpory. Neviete asi ako vyzerá schéma takéhoto baterioveho packu? Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie akupacku Li-on

Príspevok od používateľa Robio » 10 Sep 2019, 14:02

kde si pripojil ten lab. zdroj? Na clanky alebo z vonka na baterku. Vnutri je elektronika ktora ma over-voltage-protection takze sa takmer isto nic nestalo.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie akupacku Li-on

Príspevok od používateľa boraicho » 10 Sep 2019, 15:34

Mam lion akupack 52V 21AH , 14 lion v serii 14*4,2=58,8
nabijačka nabija až do 60V potom sa nabijačka vypne, po odpojeni nabijačky padne napetie na baterke na 58,3V a po nejakych 12stich hodinách stúpne a ostane na 58,8V

čo to znamena?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Nabíjanie akupacku Li-on

Príspevok od používateľa Victorio » 10 Sep 2019, 16:24

Ohľadom nabíjačiek, hľadal som nejakú multinabíjačku, ktorá by zvládala 10 a viac článkov paralelne, tj. každý zvlášť pretože ak používam napr. 10 AA batérií, a dávať ich na 3x do 4 kanálovej nabíjačky je o ničom.
Viac ako 8 alebo 10 som ale nenašiel takže už dlhšie sa chystám také niečo vyrobiť.
V podstate by stačil aj nejaký "revolverový" systém ktorý by ale mal fungovať automaticky a podľa možnosti aj s vyhodnotením cez PC aby som vedel , v akom stave články sú, napr. ktorú vyradil z nabíjania a pod.
Neriešili ste niečo podobné ?
Alebo objednať z ali nejaké samostatné moduly a napojiť ich paralelne to by vyšlo asi najlacnejšie, iba treba poriadne dimenzovaný zdroj
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok