Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Máj 2011, 20:43

EDIT:
Pokračování z tohoto threadu, na žádost rozděleno. Thales 1.6.2011
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 7&start=40

sonikmartin napísal:Ja tady mam 3 1F Nordy dva jsou na 1.1KW a ten jeden asi na 2.5KW a potom nejakej slovenskej 3F na 1,1KW
Napadla ma jedna streštená myšlienka. Pred časom tu LUI naháňal trojfázový menič 24 V/ 3 x 400 V ? Dal by sa jednofázový (vstup) frekvenčný menič použiť ako trojfázový invertor (výstup), ak by sme mu poskytli cca 300 V z bateriek ...? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 16 Máj 2011, 20:51

Nejak som to nepochopil . To akože na miesto medziobvodového kondenzátora by boli batérie ?

A menič by dával 3f 230V ? .

Pavdepodebne dalo , len by sa nejak muselo oblbnuť snímanie Uin.
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Máj 2011, 21:10

SMITH napísal:Nejak som to nepochopil . To akože na miesto medziobvodového kondenzátora by boli batérie ?

A menič by dával 3f 230V ? .

Pavdepodebne dalo , len by sa nejak muselo oblbnuť snímanie Uin.
Medziobvodový kondenzátor je filtračný kondenzátor z 230 V ?

Já neviem či 3 x 230 alebo 3 x 400 V, (tuším väčšina tých malých meničov aj tak 400 V nepodporuje). Neviem, čo s tým LUI chce napájať. Možno pár kW hobľovačku, je stolár ... :wink:

A teraz zas ja. U trojfázového meniča (vstup), je tam jeden spoločný "medziobvodový" kondenzátor (čiže napájací zdroj), alebo tri ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 16 Máj 2011, 21:23

Jeden . Na vstupe je 3f usmernovač , jeden kondenzátor , a 6 tranzistorov na výstupe :lol:

A taká maličkosť riadiaca elektronika :P

Na 3f meniči je na meziobvode caa 560V .Na 1f cca 330V.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 3 minútach:

http://m1.aimg.sk/tahaky/g_1532_1121.jpg
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Máj 2011, 21:23

SMITH napísal:Na 3f meniči je na meziobvode caa 560V .Na 1f cca 330V.
To napätie je jasné ...

Inak vďaka, zas som múdrejší ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

bert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 02 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: okr.PK

Príspevok od používateľa bert » 16 Máj 2011, 22:02

SMITH napísal:Nejak som to nepochopil . To akože na miesto medziobvodového kondenzátora by boli batérie ?

A menič by dával 3f 230V ? .

Pavdepodebne dalo , len by sa nejak muselo oblbnuť snímanie Uin.
"Slušné" meniče majú medziobvod vyvedený na svorkovnicu. To znamená, že sa dajú napájať priamo DC napätím. Pozeral som do manuálu pre Siemens na poruchy. Podľa toho, čo tam píšu, tak zistí chýbajúcu fázu, až pri väčšom zaťazení, pri poklese napätia na medziobvode pod 205V. To znamena, že vôbec by nemal merať striedavý vstup a nemuselo by sa nič oblbovať.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 16 Máj 2011, 23:37

bert napísal:

"Slušné" meniče majú medziobvod vyvedený na svorkovnicu. To znamená, že sa dajú napájať priamo DC napätím.
Pokial sa bavíme o "kompaktných meničoch" tak tam je vyvedená zbernica medziobvodu DC z iného dôvodu . Tam sa pripája brzdný odpor keď má menič brzdiť kinetickú energiu motora.
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

bert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 02 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: okr.PK

Príspevok od používateľa bert » 17 Máj 2011, 00:19

To nie je pravda!
Keby si chcel sem pripojiť brzdný odpor, asi by to nepovolovalo chod meniča podľa napätia na týchto svorkách. U tohoto meniča Micromaster 420 -750W(a aj u väčšiny malých meničov) sa brzdí len do medziobvodu. Preto sa môťe stať, že pri nesprávne nastavenej dobehovej rampe, to vyhodí poruchu. Pri požiadavke strmšej rampy odporúčajú použitie externej brzdnej jednotky.
Väčšie meniče, majú vyvedený aj medziobvod, aj pripojenie na brzdový odpor. Momentálne mám doma Alen Bradly-1,5kW a Danfos-5,5kW. Oba majú vyvedený medziobvod zvlášť a cez brzdný tranzistor svorky pre brzdný odpor.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Máj 2011, 12:33

Škoda, že sa tu ešte nepriplietol LUI ... :wink:

Tak sa mi zdá, že to až taký streštený nápad s tým akumulátorom do medziobvodu nie je !

No chcem sa ešte spýtať, aké najvýkonnejšie sú jednofázové (vstup) meniče ? A zásadne všetky idú na 3 x 230 V ...? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Príspevok od používateľa LUI » 17 Máj 2011, 12:51

no ja moc "nerozumiem" o čo sa tu jedná...

ale trojfázový menič....mmm....to mi hned bodlo do oka... :)

otázka je teraz či to pojde z 24V alebo by to mohlo byť v pohode aj 48V...

výkon...?....do 8KW,ale bol by som rád,aj keby na začiatok bol menší...

...snáď sa autor nenahnevá,že mu tu takto dopisujem "svoje" veci....
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Máj 2011, 13:40

LUI napísal:no ja moc "nerozumiem" o čo sa tu jedná...
Á vidím, že nezarábaš peniažky, ale sedíš na internete ... :wink:

Pokúsim sa ti to nejako jednoducho vysvetliť. Bavíme sa o tom, že by sa na frekvenčný menič, s trojfázovým výstupom, namiesto filtračného kondenzátora v "medziobvode", zapojila 330 V alebo 560 V batéria, (nejako nabíjaná- trebárs solárnymi panelmi), a mohol by si s tým poháňať nejaký tvoj stroj ...

A ak by nebola šťava zo slniečka, menič by jednoducho išiel na sieť ...

(A mohol by si aj hýbať s otáčkami stroja ...). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Príspevok od používateľa LUI » 17 Máj 2011, 13:48

...ale pracujem,aj teraz frézujem....to že je zapnutý počítač,neznamená,že tu sedím... :wink:

....hm....ale s tým zapojením tam vidím dost velký problém.... :( nemám z čoho pospájať 330V alebo 560V batériu....aj keby som dal úplne všetky batérky do série....
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Máj 2011, 14:12

LUI napísal:... nemám z čoho pospájať 330V alebo 560V batériu ...
Čo myslíš, prečo si prihrievam svoju polievočku ...? :wink: :wink: :wink:

Link: http://svetelektro.com/modules.php?name ... ic&t=18271
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Príspevok od používateľa LUI » 17 Máj 2011, 14:20

...aha...takže "mal by som" od teba kúpiť 28 až 47 kúskov,plus niekolko krát paralelne.... 8O

....samozrejme ak chcem aby to fungovalo cez ten menič... :wink:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Máj 2011, 14:49

LUI napísal:...aha...takže "mal by som" od teba kúpiť 28 až 47 kúskov,plus niekolko krát paralelne.... 8O
Tak nejako ... :wink:

Ale teraz vážne. Max. napätie na baterke nech je 14,4 V. Neviem, aké maximálne napätie je ochotný "zožať" ten menič na medziobvode.

Ale z tu už napísaného, (Bert), že minimálne tolerované napätie pri jednofázovom napájaní je 205 V, mi vychádza minimálne 20 ks a maximálne možno 25 ks bateriek.

Ak zoberieme tých 25 ks bateriek, tak pri 14,4 V/ bat., by tam bolo 360 V a pri 10 V 250 V. Čiže, vyhovuje !

Pri 12 V na baterke je to 300 V. Krát 9 Ah je 2 700 Wh. Pri udávanej účinnosti meničov nad 90 % je to asi 2,5 kW.

(Nuž, dostávame sa do iných výkonových pásiem. A to, čo som načrtol ohľadom bateriek, je aj tak dosť idealizmus ...). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 17 Máj 2011, 17:22

bert napísal:To nie je pravda!
Keby si chcel sem pripojiť brzdný odpor, asi by to nepovolovalo chod meniča podľa napätia na týchto svorkách. U tohoto meniča Micromaster 420 -750W(a aj u väčšiny malých meničov) sa brzdí len do medziobvodu. Preto sa môťe stať, že pri nesprávne nastavenej dobehovej rampe, to vyhodí poruchu. Pri požiadavke strmšej rampy odporúčajú použitie externej brzdnej jednotky.
Väčšie meniče, majú vyvedený aj medziobvod, aj pripojenie na brzdový odpor. Momentálne mám doma Alen Bradly-1,5kW a Danfos-5,5kW. Oba majú vyvedený medziobvod zvlášť a cez brzdný tranzistor svorky pre brzdný odpor.
Ale je . MM440 má vyvedený tranzistor ,tak že stačí len brzdný odpor .
Viz http://www1.siemens.cz/ad/current/conte ... 006_cz.pdf strana 70

Ale u menších meničov sa samozrejme brzdí do medziobvodu ,ktorý to musí ustáť . Ak by to robilo problémy ,tak sa na DC dá brzdný modul .

Obdobé je to aj pre masterdrive
U meničov sinamics S120 je označenie braking modulov ako DC-link komponentu .

To isté platí aj pre meniče Control techniques .Tie už maju brzdný modul zabudovaný v sebe (tranzistor)


Iné využite DC medziobvodu som zatial nenašiel .

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 14 minútach:

Siemens podporuje koncepciu odelených modulov , tak napr. sinamics S120 sa skladá z 3 samostatných celkov sami o sebe nefunkčných a to Power Modulu z ktorého ide DC, Motor Modulu ktorý ovláda motor a je napájaný z DC a Control Unit ktorý to celé riadí (môže až 8 osí ak si to dobre pamätám )
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
sonikmartin
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 554
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Litomyšl
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa sonikmartin » 17 Máj 2011, 18:04

Dolfi napísal:
sonikmartin napísal:Ja tady mam 3 1F Nordy dva jsou na 1.1KW a ten jeden asi na 2.5KW a potom nejakej slovenskej 3F na 1,1KW
Napadla ma jedna streštená myšlienka. Pred časom tu LUI naháňal trojfázový menič 24 V/ 3 x 400 V ? Dal by sa jednofázový (vstup) frekvenčný menič použiť ako trojfázový invertor (výstup), ak by sme mu poskytli cca 300 V z bateriek ...? :wink:
Nedal, protoze pokud mas 1F menic tak na vístupu budes mit U2 proti zemi cca 115-120V podle UCC. 230V dostanes pouze mezi U2 a V2 nebo ostatnimi. Takze rozhodne z nej nevytahnes 3*400V
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 17 Máj 2011, 18:44

sonikmartin napísal:
Dolfi napísal:
sonikmartin napísal:Ja tady mam 3 1F Nordy dva jsou na 1.1KW a ten jeden asi na 2.5KW a potom nejakej slovenskej 3F na 1,1KW
Napadla ma jedna streštená myšlienka. Pred časom tu LUI naháňal trojfázový menič 24 V/ 3 x 400 V ? Dal by sa jednofázový (vstup) frekvenčný menič použiť ako trojfázový invertor (výstup), ak by sme mu poskytli cca 300 V z bateriek ...? :wink:
Nedal, protoze pokud mas 1F menic tak na vístupu budes mit U2 proti zemi cca 115-120V podle UCC. 230V dostanes pouze mezi U2 a V2 nebo ostatnimi. Takze rozhodne z nej nevytahnes 3*400V
Tak tak , perpetum mobile to nie je .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
sonikmartin
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 554
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Litomyšl
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa sonikmartin » 17 Máj 2011, 20:49

To by muselo byt o mnoho vetsi a slozitejsi aby to z 230 dokazalo vyrobyt 400 tak tvrdejch aby to rozjelo treba 3KW motor.
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 17 Máj 2011, 21:00

ved su tam 3fazove plne mosty, tak prečoby mala byť pri 300V vystup iba s 150V amplitudov? toma fakt nerozumiem....navyše stejne, ak motor pracuje pod 50Hz tak mu stači nižšie napatie, a otačky sa doženú prevodoukov keby bolo najhoršie

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 minútach:

3fazove meniče byvaju konfigurovatelné aj na 2F alebo aj 1Fazu. Drvivá vačšina drahších má aj aktívne PFC a tým padom si dorovnáva aj pokles napatia na primárnej strane. Zvyčajne loguju do statusu podpatie ale na výstupe je to čo treba. ABB aj Siemens viem že maju také meniče

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok