Kombinovaná chladnička

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
WUP1992A
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 161
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Vek: 32

Kombinovaná chladnička

Príspevok od používateľa WUP1992A » 29 Aug 2011, 11:34

Dobrý deň,potreboval by som poradiť.
Mám kombinovanú chladničku s mrazničkou značky Elektrolux. Chladnička mi takmer prestala chladiť, je tam trochu väčšia zima ako v izbe, ale žiadna sláva to nie je (koliesko je na maximum). Mraznička však naďalej veselo mrazí. Mohli by ste mi prosím poradiť, čo s tým?
ďakujem
0
"Na začiatku prišlo slovo. Hneď po ňom prišlo nedorozumenie." Sprenger, Reinhard K.

Používateľov profilový obrázok
Steal6th
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 22 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Čadca
Vek: 30

Príspevok od používateľa Steal6th » 29 Aug 2011, 11:46

ťažko povedať, aj nam to robilo a bol odvaleny termostat
0
RIDE IS MY PASSION

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Aug 2011, 12:06

Podľa mňa, termostat to môže byť, len ak je to dvojkompresorová/ dvojokruhová chladnička.

Ak je to tá najjednoduchšia konštrukcia, že je nejako fixne nastavený pomer chladenia/ mrazenia, tak sa asi zapchala kapilára, (to je ekvivalent nastrekovacieho ventilu) a nič moc sa s tým nedá urobiť ...

Ak máš známeho "chladničkára", zavolaj si ho, nech sa na to pozrie ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 29 Aug 2011, 12:11

I jednoagregátový měly termostaty...pokud je to dvoukompresorovka tak vošáhni estli běží kompresor pokud jo tak ti zdrhlo medium...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
WUP1992A
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 161
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa WUP1992A » 29 Aug 2011, 12:15

Je tam len jeden kompresor pre chladničku aj mrazničku ale mraznička mrazi a chladnička robi to čo je popisane vyššie .

Ak by unikalo médium chladiace tak by nemama isť ani mraznička , či ?
0
"Na začiatku prišlo slovo. Hneď po ňom prišlo nedorozumenie." Sprenger, Reinhard K.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 29 Aug 2011, 12:17

Tak je upchátá tryska v redukčáku...to nech na servismanoj, musí se medium vypustit a ventil buď vyměnit nebo vyčistit a okruh znova naplnit...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Aug 2011, 12:56

jenda23 napísal:I jednoagregátový měly termostaty...
Samozrejme ! Však to je ten typ s dvoma samostatne regulovanými chladiacimi okruhmi, (a jedným kompresorom).
jenda23 napísal:Tak je upchátá tryska v redukčáku...to nech na servismanoj, musí se medium vypustit a ventil buď vyměnit nebo vyčistit a okruh znova naplnit...
Ak je to tento prípad, tak si radšej kúp(te) novú chladničku. Já čo mám skúsenosti, ak sa liezlo do chladiaceho okruhu, tak dlhú životnosť to nikdy nemalo ... :?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
WUP1992A
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 161
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa WUP1992A » 29 Aug 2011, 13:05

Dolfi aj ja mam taky pocit že bude treba novú tato ma 8rokov .
Ale oprava zrejme nieje najlacnejšia . No nič tak mrazak necham nech beží a potom niekedy sa kupi nová.
0
"Na začiatku prišlo slovo. Hneď po ňom prišlo nedorozumenie." Sprenger, Reinhard K.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Aug 2011, 23:18

Aj dvojokruhové chaldničky s jedným kompresorom ,majú jeden termostat, ale s dvomi kapilárami.jedna stáži mrazák druhá chladničku.
S kompresora ide najprv chladivo do výmenníka,/ochladzovača/,potom prejde cez mrazák, a nakoniec ide aj do chladničky a nazad do kompresora.Ak mraziak ide,pravdepodobne je upchatý okruh do chladničky, alebo filter.Ak v nej počuť žblnkotanie pravdepodobne unikla časť chladiva na spoji,alebo výparníku,takže s nej už o chvílu nič nebude.Môžeš ju vyhodiť.
Tiež záleží ako tá mraznička mrazí,či normálne, alebo menej ako zanova,pretože ak mrazí menej , tak je bud chytený kompresor, alebo únik chladiva.Nepomôže naplniť, ak je únik do skrine, je to neopravitelné./žiadny ventil sa nedá vyčistiť, všetko je lisované a zapenené v plášti./Nastrekovacie ventily sú len na velkých mraziacich boxoch alebo klímach,nie v domácich mraziakoch a chladničkách.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Aug 2011, 23:28

5ko napísal:Aj dvojokruhové chaldničky s jedným kompresorom ,majú jeden termostat, ale s dvomi kapilárami.jedna stáži mrazák druhá chladničku.
Čítal som kdesi, (no osobne nevidel), že v dvojokruhovej chladničke s jedným kompresorom sa dajú samostatne nastavovať oba okruhy. Ako to potom tam funguje ...? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 30 Aug 2011, 02:30

Dolfi napísal:
jenda23 napísal:Tak je upchátá tryska v redukčáku...to nech na servismanoj, musí se medium vypustit a ventil buď vyměnit nebo vyčistit a okruh znova naplnit...
Ak je to tento prípad, tak si radšej kúp(te) novú chladničku. Já čo mám skúsenosti, ak sa liezlo do chladiaceho okruhu, tak dlhú životnosť to nikdy nemalo ... :?
Nám fungovala lednice ještě 10 let po nové náplni (Calex).

Jen perlička - lednice Electrolux jsou zřejmě OEM Calex nebo alespoň používají jejich díly protože na plastech je vylisované logo Calexu). Mimochodem původně jsem chtěl koupit AEG ale vyhrál to Electrolux díky použití kvalitnějších vnitřních plastů, které se nenechají tak snadno poškrábat a časem neztrácí pružnost což se mi zatím potvrdilo. Pro změnu se urval držák dvířek (to za co lednici otevíráte) protože to vymyslel kokot.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Aug 2011, 11:23

Thales napísal: Pro změnu se urval držák dvířek (to za co lednici otevíráte) protože to vymyslel kokot.
Som rád, že nie som sám, čo si myslí, že väčšinu vecí, (zákonov, nariadení, organizáciu čohokoľvek, ...), navrhujú pohlavní údi s IQ húpacieho koňa ... :lol:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Nomen

samsung

Príspevok od používateľa Nomen » 30 Aug 2011, 12:21

Dolfi napísal:.. Ako to potom tam funguje ...?
aj ja som sa na to pytal pri poslednom Samsungu , vraj kazdy vymenik ma svoju vlastnu regulaciu ..

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: samsung

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Aug 2011, 12:47

Nomen napísal: ... vraj kazdy vymenik ma svoju vlastnu regulaciu ..
No to je logické ... Ale ako ? Minimálne tam musia byť (možno) elektromagnetické ventily, ovládané samostatnými elektronikami, (termostatmi) ...

Trochu mimo: Má niekto nejaké informácie o najnovšej invertorovej technológii pri pohone chladničiek ...?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
WUP1992A
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 161
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa WUP1992A » 30 Aug 2011, 14:25

Thales a na koľko ťa vyšla oprava ?
0
"Na začiatku prišlo slovo. Hneď po ňom prišlo nedorozumenie." Sprenger, Reinhard K.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 30 Aug 2011, 18:03

Oprava čeho? Výměna plynu ve staré Calexce a nebo ten úchyt na dveřích Electroluxu?
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Sep 2011, 00:34

Elektrolux mám doma a velmi rád by som sa stretol s tým chujom, čo navrhoval rozteč tých drážok na poličky v chladničke,ale asi by potom mal problém nakresliť výkres hoci na otvárač na pivo, lebo som strávil dve hodiny prekladaním políc a primeriavaním najčastejšie používaných fliaš, hrncov, rajničiek alebo dózičiek,tak, aby sa dali uložiť normálne.
Problém je v tom, že ak dáte do police flašu koly, dalšia horná polička pri zasunutí buď je o pol centimetra nižšie,takže sa tam nezmestí, alebo ak ju dáte o drážku vyššie, tak ostane zbytočných 10cm nevyužitých,ktoré potom chýbajú o poličku vyššie, lebo sa vám tam nevmestí 7dcl pohár,alebo pivová flaša.A tak dalej a tak dalej, až vás to naserie,a radšej dáte hrniec na balkon,alebo máte poloprázdnu chladničku. :twisted: šlak aby ich trafil.Asi majú iné rozmery všetkého ,čo sa v kuchyni používa,alebo tam len naležato napracú všetko v sáčkoch a potom sa v tom prehrabávajú.Alebo kupujú len tégliky o ktorých vedia ,že sa im vmestia do ich Elektroluxky a jej debilných políc.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 18 minútach:

Kedže ma nebaví sledovať ten poskakujúci text pri písaní, tak som to rozdelil.
Myslím že Dolfi sa pýtal, ako fungujú termostaty v kombinovaných chladničkách.
Kedže jedným termostatom ovládať jeden kompresor aby urobil rozdielne teploty v dvoch oddelených priestoroch by asi nešlo ,takže je systém navrhnutý tak, že kompresor najprv chladí mrazničku,ktorá môže isť aj do minus24°C, a potom pokračuje chladenie do priestoru chladničky/čo zvýši bude Maryši/ a tam si to stráži už termostat napr. do minus 12°C,ale väčšinou menej. Správne naplnený systém funguje so správnymi teplotami.
Niektoré chladničky, ja viem o Polare, /cez víkend som jednu vykuchal/majú termostat s dvomi kapilárami,/jedna bola v zadnej stene na výparníku a druhá v chladničke, ale ani sevisák presne nevedel načo sú dve,kedže mal tri konektory.Nestačil som /kvôli urazu/ premerať či je prepínací alebo len rozpínací na dvakrát,takže to zistím teraz.Predpokladám, rozmrazovaciu funkciu.
Možno vie o tom niekto viac ,tak nech pustí rozum ... :oops:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Sep 2011, 10:54

5ko napísal:... kompresor najprv chladí mrazničku,ktorá môže isť aj do minus24°C, a potom pokračuje chladenie do priestoru chladničky/čo zvýši bude Maryši/ a tam si to stráži už termostat napr. do minus 12°C,ale väčšinou menej. Správne naplnený systém funguje so správnymi teplotami.
Toto mi je jasné ... :wink:

Ale neviem, ako to konštruktér riešil pri chladničkách s jedným kompresorom a dvoma "točítkami" na samostatné nastavenie teploty chladničky a mrazničky, (a dokonca tam môžu byť aj displeje na zobrazene ich aktuálnej teploty).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Sep 2011, 14:14

Tam môžu byť tie termostaty zapojené do série, takže mraziakový drží stále na najnižšej teplote /napr do -24/a chladničkový vypína pri vyššej teplote/-10/.Ked v mraziaku dosiane taký chlad, že potrebuje vypnúť, tak vypne a tým je ešte stále dostatočný chlad aj v chladničke.Spočiatku asi najprv beží kompresor kým nenachladí chladničku a popritom postupne dosiahne aj mraziak požadovanú teplotu.Nie som si istý, len uvažujem ,alebo je to zase len marketingový odrb vychcaného výrobcu. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 04 Sep 2011, 22:09

Chcelo by to skontrolovať chladivo - musí tam byť v dodržanej hustote a musí byť plynné, nie kvapalné.

Vypni chladničku, otvor dvere a nechaj, nech ujde chlad. Potraviny sa nepokazia behom tej chvíle. Potom spusti chladničku na maximum a ak sa výparník zarosí a potom bude úplne studený, až tak, že mokrá ruka sa ti musí naň prilepiť, je v prčicách termostat. Ak má výparník teplotu blízku izbovej, treba skontrolovať chladivo, tlak, kompresor, expanzný ventil a nájsť toho psa, kde je zakopaný.

Napísať odpoveď