Domaca solarna elektrarnicka

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa rado3105 » 01 Okt 2011, 15:56

Zdravim, uz dlhsie laborujem nad myslienkou postavit si doma mallu elektrarnicku. Len tak na zaciatok aby som prisiel ako to funguje, co vsetko na to treba. Kolko energie sa z toho da ziskat, ako to ovplyvnuju slnecne a neslnecne dni.

Vedeli by ste poradit nejaky panelik, ktory by dal povedzme 12V/1A. Co k tomu vsetko treba. AKo si to zatial predstavujem: Panel+nejaky konvertor+autobateria. A z autobaterie napajat. Kde sa to da kupit za dobru cenu. Mate niekto skusenosti?

Dakujem za rady.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa mato3000 » 01 Okt 2011, 16:23

nechcem ťa odradiť, ale najprv si ujasnni tento dôležitý fakt:
dáš do toho viac peňazí ako získaš
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa rado3105 » 01 Okt 2011, 17:36

Tak podme to spolu nejako zratat, kolko sa vrazi a kolko to vyprodukuje. Mate s tym niekto skusenosti alebo to je len take z pocutia?

tu je komplet set, cena 550e, 12V/70W:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=71545

Samostatne:
menic: 30e:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=61317

panel: 17,6/4,5A:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=86118

Takze dalo by sa to postavit(baterku, a ine veci zozeniem lacnejsie) za nejakych 400e, co je myslim slusne. Este by ma zaujimalo ako to je ked svieti slnko a ked nie. Pocas roka. Toto asi bude dosiahnutelne pri najlepsich podmienkach - v lete. Ako to je v noci(tvori to elektrinu a kolko percent?), ako v zime?
0

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa einsteinmino » 01 Okt 2011, 18:08

aký menič, to čo si tu dal, je len regulátor, nie?
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa mato3000 » 01 Okt 2011, 18:25

no ale počítaj so stratami pri uskladnení energie a jej opetovnom použití, koľko energie vlastne reálne uložíš v tej jednej smiešnej baterke, strata účinnosti kolektorov či už spinou , alebo zmenou kryštálovej mriežky Si a pod ... a nezabudni že ak sa ti to nevráti do 5 rokov, tak si v .... aj tak bez dalšej investície to nebude viac fungovať fungovať.
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa rado3105 » 01 Okt 2011, 18:47

mato hovoris na zaklade realnych skusenosti? kedy si to pouzival? aky rozmer panelov? kolko energie ti to dalo ked nebolo a ked bolo slnko... POtrebujem realne skusenosti, nie jedna baba povedala.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa jaromir » 01 Okt 2011, 18:52

Takze za cca 500EUR je komplet ktory je schopny dodat zavratnych 70W.
Ak by u nas svietilo slnko 24 hodin denne, vyrobi to asi 1,7kWh energie denne. Pri cene energie cca 0,2EUR/kWh to dava 0,34EUR denne, teda aby to na seba zarobilo, musi to makat 1470 dni, co su 4 roky. Samozrejme, slnko nesvieti 24 hodin denne, ale priemerne iba nejakych 8 hodin - a to som este hooooodne optimisticky. Teda zo 4 rokov je to zrazu 12 rokov. Realita bude ale zacinat pri navratnosti za 15 a viac rokov.
Ale solarne clanky casom degraduju, akumulatory tiez, takze tych 15 a viac rokov sa posunie este dalej, ak sa vobec system dozije toho, ze sa zaplati.

Je treba zapamatat si, ze solarne systemy su predovsetkym dobry biznis pre tych, ktori ich prevadzkuju za dotacie, ktore si my vsetci platime z dani a zvysenej cene elektrickej energie.
A to su take lacne len preto, ze sa vyrabaju z lacnych surovin a za lacnu pracovnu silu v cine. Ak cinania budu chciet za svoju pracu viac ako misku ryze denne, ich cena este viac stupne a navratnost pojde uplne do pecka.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa mato3000 » 01 Okt 2011, 18:56

nie nepustil by som sa do takéhoto projektu, pokiaľ by mi šlo o šetrenie. na toto nepotrebuješ skúsenosti, tie straty sú predsa úplne jasné a baterka v aute komu vydržala viac ako 5 rokov pri častom používaní ??? šak si to preveď do reálneho života. a zmena tej kryštalickej mriežky je predsa známa, len ju výrobcovia neradi uvádzajú , lebo tvrdia že sa ti to po 10ich rokoch vráti. a je úplne jasné, že slnečná energia je najdrahšia energia, bez dotácií je to úplne stratová záležitosť ...

a trošku praxe, známy je riaditeľom veľkej firmy a bol na seba hrdý, že postavil slnečnú elektráreň na východe. samozrejme sa v tom vôbec nevyznal a akurát ho majitelia pred troma dňami vyhodili, lebo im preje*al peniaze a je to silno stratová záležitosť.

ďalší dosť vplyvný podnikateľ to so mnou preberal pred 5timi rokmi a tiež potvrdil že ide iba o dotácia a o to že ak z jednej zásuvky napojenej na sieť zoberú elektrinu a prevedú ju do svojho systému tak celkom slušne zarobia .... ale to je už iná dotačná pesníčka ....
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa mato3000 » 01 Okt 2011, 18:57

:D no si ma predbehol :D
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa rado3105 » 01 Okt 2011, 19:01

Ok, takze ste ma presvedcili. Pravdepodobne to bude mat asi len vyznam niekde kde nie je elektrina.
Ake su potom ine moznosti alternativnej energie? Co tak veterna, mate skusenosti?
Chcel by som doma usetrit nejaku energiu, lebo miname vela. Tak som rozmyslal bud nad slnecnou elektrarnou.
Co si myslite o kolektoroch na ohrev vody, to sa oplati?
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa mato3000 » 01 Okt 2011, 19:04

a naozaj si myslíš že sa z toho niečo oplatí? a potom prečo by to nebolo masovo zavedené ? prosím ropnú lobby a amerického prezidenta vynehaj ...
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa straciam » 01 Okt 2011, 20:26

ja tiez rozmyslam nad niecim podobnym.. zacat s malym vykonom (na svietenie jednej, dvoch izieb) a postupne prejst na vyssi a vyssi vykon (minimalne svetelne obvody a polovica zasuvkovych)..
je mi jasne ze sa to ale absolutne neoplati... ak by som to aj zacal realizovat tak vobec nie z toho principu, ze usetrim.. na tom sa usetrit neda.. ale teraz sa na tom usetrit neda.. nikto nevie aku cenu bude mat elektrina neskor, co prinesie kriza, pad ekonomiky a pod. mne ide o sebestacnost.. to je to, co chcem dosiahnut solarnou energiou.. byt nezavisly od gigantickych dodavatelov energie, u ktorych -povedzme na rovinu-nevieme ake ceny hodia zajtra.. ceny za energie idu stale hore, dole nepojdu uz nikdy.. aj napriek nenavratnosti sa do toho chcem raz pustit, byt slobodny a nezavisly na dodavatelovi..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa mato3000 » 01 Okt 2011, 20:30

no len počítaj s tou stratou na kryštalickom Si, aby si nebol prekvapený, keď to spustíš o 5 rokov, že bude nízka účinnosť
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa elmoto » 01 Okt 2011, 20:31

rado3105 napísal:Ok, takze ste ma presvedcili. Pravdepodobne to bude mat asi len vyznam niekde kde nie je elektrina.
Ake su potom ine moznosti alternativnej energie? Co tak veterna, mate skusenosti?
Chcel by som doma usetrit nejaku energiu, lebo miname vela. Tak som rozmyslal bud nad slnecnou elektrarnou.
Co si myslite o kolektoroch na ohrev vody, to sa oplati?
Ahoj. Tak do ohrevu vody chod. Ci uz predohrev kurenia v zimnejsom obdoby alebo predohrev/ohrev uzitkovej vody. Ale elektrika zo soralu je sprostost a udrbavanie ludi. Nikdy sa ti to nevrati a je to vsetko vacsie ekosvinstvo ako keby si bral elektriku zo siete.

Dalej ako mas velku spotrebu tak setri! Ak nemozes setrit tak viac makaj a zarob viac na svoje vydaje. Ak nemozes ani to tak si v riti :(
0
nie som tu

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Okt 2011, 22:42

Zaujímavé, že sa tu ešte neobjavil LUI. On je taký šialenec cez fotovoltaiku. Navalil do toho už neuveriteľné peniaze, ktoré sa mu, samozrejme, nikdy nevrátia. A dokonca za určitých okolností, by mohol "okašľať" aj ZSE. A to má stolársku dielňu ! V lete, za slnečného počasia, je schopný kompet aj s ňou fungovať na slniečko ... :wink:

Do solárnych kolektorov choď bez rozmýšľania. Teoreticky, za najlepších podmienok, na m2 dopadá výkon asi 1 kW. Účinnosť kolektorov je dosť vysoká, (80 % ?). Preto, pri pár m2, to môže byť celkom zaujímavý výkon a zaujímavá úspora. Návratnosť investície nie je taká mizerná, ako na fotovoltaike ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ujo-elektron

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 01 Okt 2011, 22:54

Toto je somarina... Ja som pri stavbe domu rozmýšlal tiež o elektrárni, no pri porovnaní cien som radšej ostal verný energetike...

Prípojku musíš mať tak či tak, lebo ak nebude dlho svietiť slnko (kolektory nebudú schopné dodávať toľko energie), alebo ti nebudú stačiť pre odber, musíš to kombinovať a cucať aj zo siete. Ďalej musíš mať komplet inštaláciu a ovládanie pre kolektory, t.j. baterky, riadiace zariadenie, menič napätia z batérok na 230V, striedač, popr. frekvenčný menič atď... Ďalej tu musí byť zariadenie, ktoré kontroluje odber prúdu a pri nedostatku prehodí prívod na sieť. Čiže je to skriňa plná elektroniky, meračov, relé, stykačov, káblikov a ver mi - tie súčiastky nie sú lacné. Potom samotné kolektory - tie 70W z SOS to sú akurát len na svetlo vonku. Aby si mohol zásobovať celý dom non-stop, potrebuješ aspoň 500W a aj to musíš mať dobré batérky a nesmieš svietiť v každej izbe od rána do rána. My sme už párkrát kolektory montovali, aj elektro kolektory, aj výmenníkové na ohrev vody. No a na vodu, to je ešte viac elektroniky a káblovačiek... To musí komunikovať s kotlom, s kolektorom, sondy na teplotu vonku, sondy na teplotu vody, elektromagnetické ventily, termostat komunikujúci s centrálnou riadiacou jednotkou... A potom keď ideš vrtať v dome obraz, nájdeš jediné miesto, kde môžeš pokojne vŕtať - dvere. Ale to už je iná vec.

Ak chceš vedieť približnú cenu a výkon, opýtaj sa LUIa, Ten myslím má napojenú stolársku dielňu na to.

ujo-elektron

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 01 Okt 2011, 22:59

Vidím, že sa tu rieši aj ohrev vody - myslím si, že to je už o niečom inom. V zime síce moc vody neohreješ, ale v lete určite, a to dosť. Neviem ti teraz povedať, kto má ohrev vody, raz sme to montovali v snine, to bol dom jak hovado, kotolňu mal ten človek 6x4m a káblov... To, čo však investuješ do riadenia sa ti vráti aj s kolektormi, lebo majú ozaj vysokú účinnosť, ako napísal dolfi. A druhá vec je tá, že solárny ohrev s riadením dokáže komunikovať s každým kotlom, dokonca aj s úplne starými, lenže tu je zas viac káblovania :roll:

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa LUI » 02 Okt 2011, 09:40

Dolfi napísal:Zaujímavé, že sa tu ešte neobjavil LUI.
Jediný dovod prečo som "nereagoval" je,že autor nápadu si to predstavuje troška čudne...
Píše,že má "velkú spotrebu"....nepíše síce akú,ale to je jedno....len ma "zaujalo" množstvo výkonu,čo chce z toho dostať,teda ušetriť....
Šetrenie s týmto systémom je zatial nereálne....ale čím ďalej,tým lepšie možnosti sú (mám) k dispozíciím ohladom všetkých potrebných dielov k zostave...
Chcel som len povedať ak má velkú spotrebu,čo ušetrí keď bude mať 70W zostavu... :roll:
A ešte k tomu za 550 EUR... :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Okt 2011, 10:04

Skor sa skus pohrat so solarnym ohrevom vody. Tam sa to da vymysliet aj svojpomocne pri istej sikovnosi. Fotovoltaika je slepa ulicka v energetike. A v dohladnej dobe sa to nezmeni ! Alebo mozes postavit nejaku velku parabolu zo zrkadiel a nejak to teplo odvadzat a pouzivat. To je take skutocne domace laborovanie by som povedal. A nie kupit panel za 500 eura a cakat kedy sa vratia peniaze.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Re: Domaca solarna elektrarnicka

Príspevok od používateľa eriko » 02 Okt 2011, 10:47

Google to má v Amerike pekne vymyslené - http://www.zive.cz/bleskovky/google-bud ... fault.aspx :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok