Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Wicker

Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Wicker » 01 Jan 2012, 19:52

Keď že veľa ľudí mi začalo písať SS ohľadom toho, či im nepošlem podklady pre novú DPS na túto autonabíjačku, rozhodol som sa, že podklady uvoľním aby som nemusel stále posielať e- maily.

Doska je oproti prvej verzii v 0.1 upravená len minimálne a to v zmene konektorov. Zapojenie aj označenie súčiastok ostáva také isté ako je v AR.

Čo stojí za zmienku aby to niekoho neplietlo je to, že usmerňovací mostík, alebo diódy sú mimo DPS s dôvodu možnosti lepšieho chladenia, takže na dosku sa privádza už usmernené napätie.

NO POZOR ! ! !

Na dosku treba priviesť aj napätie striedavé ( s toho istého transformátoru pravdaže ), pretože určité obvody v nabíjačke sú takto napájané.

Namiesto OZ od Tesly MA1458, je možné použiť napríklad LM1458 ktoré sa dnes dajú bežne zohnať v drogériách.

Popis konektorov:

IN - a IN + : Napájanie autonabíjačky usmernením napätím.
IN AC : Napájanie autonabíjačky striedavým napätím.
D12, D13, D14 : Konektory pre pripojenie signalizačných LED, písmená A a K znamenajú vývody diód ( anóda, katóda ).
B- a B + : Vývody na pripojenie akumulátora.
A, K, G : Konektory pre pripojenie tyristoru ( anóda, katóda, gate ).

Veľa šťastia pri stavbe.
Prílohy
Autonabíjačka osadenie.jpg
Autonabíjačka v 0.2.rar
(1.57 MiB) 1545 stiahnutí

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Feb 2012, 17:30

Keď niekto bude vyrábať tento plošák, nespravil by ešte jeden, (trochu slušný, samozrejme, za úhradu), aj pre mňa ? Rád by som čo-to poskúšal na tomto zapojení ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa trunek » 22 Feb 2012, 18:02

Písal mi jeden člen fóra, že chce plošák, Tak ak cheš môžem urobiť ešte jeden aj pre teba popri tom.
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Feb 2012, 18:05

trunek napísal:Písal mi jeden člen fóra, že chce plošák, Tak ak cheš môžem urobiť ešte jeden aj pre teba popri tom.
Môže byť ! Vďaka !

Ak ho budeš mať, napíš mi SS. Dohodneme sa, ako ďalej ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
danielle
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 13 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Žiar nad hronom

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa danielle » 23 Feb 2012, 14:24

Tak práve som písal do THORN-u ohladom operákov 1458 a už ich dávnejšie nepredávajú(ani MA ani LM)
0
Pogramujem centrá v solidcame

Používateľov profilový obrázok
LevKamil
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 19 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčianske Teplice
Vek: 63

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa LevKamil » 23 Feb 2012, 15:12

0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Feb 2012, 16:14

danielle napísal:Tak práve som písal do THORN-u ohladom operákov 1458 a už ich dávnejšie nepredávajú(ani MA ani LM)
Čo plašíš okolobežiacich ! Tam môžu ísť akékoľvek pinovo kompatibilné dvojité OZ. Na ne nie sú kladené žiadne nároky, okrem záverného napätia. (Preto radšej 44 V ako 36 V).

P.S.: Nekúpi niekto: http://www.sos.sk/?str=371&artnum=Y204558 ? A keď bude predávať len po 1 €, (a sú to lepšie OZ), tak celkom slušne zarobí ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

emilio7834
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 29 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Lučenec
Vek: 50

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa emilio7834 » 21 Mar 2012, 18:33

Pripájam môj sken schémy z uvedeného AR, kde je vidieť aj osadenie plošného spoja. Dúfam že to niekomu pomôže.
Prílohy
AR.rar
(1.23 MiB) 824 stiahnutí
0

Hund17
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 774
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Trenčiansky kraj
Vek: 31

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Hund17 » 21 Mar 2012, 18:41

Robím už druhý modul tejto nabíjačky, prvý bol ešte s povodnou doskou pre mňa, druhý je na tejto Wickerovej doske. Nabíjačku robím spolu s majstrom na praxi pre neho do auta. Zajtra to oživím a dúfam že pojde na prvý krát.
Potom hodím fotky a poreferujem :wink:
0

Hund17
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 774
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Trenčiansky kraj
Vek: 31

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Hund17 » 22 Mar 2012, 19:40

Tak je to oživené, funkčné na 1. krát lenže je problém s výstupným prúdom... totižto z toho vytiahnem len 2,8A a majster požaduje aspon 4A.
Transformátor má naprázdno 18V, prúd 5A a hádam aj viac, sú tam Teslácke MA1458, napájacie napätie je na hrane... 44,3V. Na ZD3 voči 0V je 15,3V. Trimer P2 mám vytočený úplne doprava, potenciometer taktiež na max. prúd no viac z toho nejde.
Pekne aj zastavenie nabíjania pri dosiahnutí určitého napätia funguje.

Nevieš napríklad aj Ty Dolfi, kde by mohla byť chybička? Všetko by malo byť správne, kontoroloval som to teda až na hodnoty rezistorov.
Na mojej nabíjačke z toho vytiahnem bez problémov aj 8A.

Ďakujem
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Mar 2012, 19:55

Hund17 napísal:Nevieš napríklad aj Ty Dolfi, kde by mohla byť chybička?
1. Predovšetkým trafo. Máš tam také isté ? Skús zmerať sekundárne napätie pri max. nabíjacom prúde. Nemalo by veľmi klesnúť pod 18 V.

2. Snímací odpor Ri môže byť veľký. Danhard tu onehdá dávaj jeho hodnotu, mala by byť 25 mOhm. Neviem, čo tam máš ty. Ak odporový drôt, tak nechaj z neho len polovicu ...

Na ten trafák pri prvom nabíjaní treba dávať pozor, či nezačne smrdieť a černať. Max. nabíjací prúd bude treba nastaviť podľa max. dovoleného oteplenia trafa ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Hund17
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 774
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Trenčiansky kraj
Vek: 31

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Hund17 » 22 Mar 2012, 20:04

Dolfi napísal: 1. Predovšetkým trafo. Máš tam také isté ? Skús zmerať sekundárne napätie pri max. nabíjacom prúde. Nemalo by veľmi klesnúť pod 18 V.
Dik že si sa ozval :wink:

Trafo nieje také isté.
Pri nabíjaní prúdom 2,8A som meral až za usmernovacím mostíkom a bolo tam okolo 16,6V. Naprázdno za usmernovačom bolo okolo 17V.

No to som zabudol dodať, že sme namiesto toho Ri dali cez 1,5m medenného lankového vodiča s prierezom 1,5mm, pretože ten drot bude o týždeň

Trafák, ked som to nechal pol hodinu nabíjať 44Ah hnilú baterku, tak nemal ani 40 stupňov.
Baterkou to tiež asi nebude, skúšali sme počas nabíjania pripojiť aj 12V/55W halogénku a nič...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Mar 2012, 21:02

Hund17 napísal:Trafo nieje také isté ...
Zdá sa, že trafom to nebude.

Skús ten Cu drôt dať na polovicu.

2,8 A a 40 °C, tých 5 A trafo možno trvale dá.

Len tak pre istotu pozri aj napätie na baterke. No pokým ochrana pri 14,5 V nevypína, tak by to baterka mala dokázať brať.
Ale aj nabíjacie "fúzy" by nemali byť veľmi dlhé a tenké ako vlas. Musíš si uvedomiť, že pri 5 A nabíjacom prúde, môžu špičky dosahovať aj 6 - 7-násobnú hodnotu. No a obyčajný multimeter to môže zmerať dosť nepresne ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Wicker

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Wicker » 19 Sep 2012, 15:53

Tak len by som dopísal, že toto zapojenie odporúčam... túto nabíjačku som robil pre otca (ešte DPS vo verzi 0.1), ktorý si to konečne dal do krabice, poriadne odtestovať som to chcel na baterke z môjho auta.

No zistil som, že moja baterka je na pokraji síl, nabíjačka ju odmietala nabiť, pri nastavení prúdu na 2A mi asi do pol minúty napätie vyletelo na 15V, čo je vypínacie napätie nabíjačky (tak je nastavená), pri nastavení 4A ju vyplo hneď.

Keď som baterku pripojil na starú nabíjačku (trafo, usmerňovač a odporový drôt), tak baterka po pripojení hneď začala plynovať (bola už zosulfatizovaná).

Kúpil som novú baterku a keď že som nevedel ako dlho stála na sklade, tak som ju pripojil na nabíjačku, nabíjačka ide stabilne, nastavený prúd drží ako pribitý klincom.

Takže nech nikoho neodrádza to, že vyzerá zložite, ale hor sa do toho... určite sa to vyplatí ;).

Toť moje postrehy.

p.e.c.k.o
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 04 Aug 2011, 00:00
Vek: 38

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa p.e.c.k.o » 23 Sep 2012, 17:28

Zdravim. Ak som dobre pochopil, na to aby som dokazal s tejto nabijacky tahat 15A staci vymenit diody (ja by som dal diodovy mostik) a tyristor??? Vymena transformatora je samozrejmostov. Nebude treba este nieco prerobit, pretoze mi nie je jednoznacne cim je urceny vystupny prud v povodnej scheme na 4A (je to rezistorom Ri)??

Mohol by som pouzit tyristor 40TPS16 alebo BTW69-1200 (radcej by som pouzil ten prvy typ) a diodovy mostik (B250C50000 DIO). Suciastky su konstruovane na 40-50A - takze by sa nemuseli pri 15A az tak zahrievat.

Mozem pouzit ako ZD1- BZX83V003.0 , ako ZD2- BZX83V006.8 a ako ZD3- BZX85V015???

Este by ma zaujimalo, co by bolo treba prerobit ak by som chcel pouzit trafo s 30V na sekundari.
0

DiMaria22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 18:57

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa DiMaria22 » 25 Nov 2012, 14:42

Zdravím , chcel by som sa spýtať aký tyristor tam mám použiť , keďže ten čo je v originál papieroch som nenašiel ?? poprípade ak by sa dalo by som poprosil konkrétny link na nejaký shop kde ho majú... ďakujem
0


Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Nov 2012, 16:07

p.e.c.k.o napísal:Este by ma zaujimalo, co by bolo treba prerobit ak by som chcel pouzit trafo s 30V na sekundari.
Je to už hóodne staré, ale aj tak ...

Trafo na 30 V je dosť problém kvôli napájaniu OZ. Toto je odvodené priamo z toho napätia, (do mínusu asi 42 V + 15 V do plusu). To nezvládne žiadny bežný OZ ...

A ďalší, no výrazne menší problém je, že to trafo by bolo funkčné z polsínusovky možno od 16 - 17 V (zo 42 V) do "zhasnutia" tyristora. Takže čas nabíjania by bol veľmi krátky (1 ms ?).
A "strašne baj očko", (fakt len na pochopenie princípu), ak chceme dosiahnuť napríklad stredný nabíjací prúd 10 A, tak špička musí mať hodnotu 100 A pri 1 ms z 10 ms ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa rogi » 25 Nov 2012, 16:40

Hund17 napísal:Tak je to oživené, funkčné na 1. krát lenže je problém s výstupným prúdom... totižto z toho vytiahnem len 2,8A a majster požaduje aspon 4A.
Transformátor má naprázdno 18V, prúd 5A a hádam aj viac, sú tam Teslácke MA1458, napájacie napätie je na hrane... 44,3V. Na ZD3 voči 0V je 15,3V. Trimer P2 mám vytočený úplne doprava, potenciometer taktiež na max. prúd no viac z toho nejde.
Pekne aj zastavenie nabíjania pri dosiahnutí určitého napätia funguje.

Nevieš napríklad aj Ty Dolfi, kde by mohla byť chybička? Všetko by malo byť správne, kontoroloval som to teda až na hodnoty rezistorov.
Na mojej nabíjačke z toho vytiahnem bez problémov aj 8A.

Ďakujem
vybi baterku na maximum ako je dovolené a potom ti bude dobíjať 4A, som ešte nevidel nabíjačku ktorá dáva do mrtva full prúd bez toho aby si automatický zvyšovala napätie aspon o 2Volty, aby tiekol prúd.
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

DiMaria22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 18:57

Re: Autonabíjačka z AR92/A9 + podklady

Príspevok od používateľa DiMaria22 » 10 Jan 2013, 18:46

Zdravím , nemáte niekto nejaký trafák čo nemáte na čo použiť , a je vhodný pre túto nabíjačku ? zháňam na ňu trafo a nejakých 35€ za nový sa mi zrovna vyvaliť nechce :/ tak keby ste za nejakú rozumnú cenu jeden mali... hmm? :)
0

Napísať odpoveď