prepatova ochrana

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
miffo29
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 29 Dec 2009, 00:00

prepatova ochrana

Príspevok od používateľa miffo29 » 09 Feb 2012, 19:35

ako a akym sposobom sa navrhuje prepatova ochrana do rozvadzaca
zhanam neaku dokumentaciu , neaky postup ako nato

vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa trunek » 09 Feb 2012, 19:39

prepeťovky a bleskoistky sa kupujú tak isto ako stykače, ističe a prúdové chránič. Katalóg a vyberaj
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
miffo29
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 29 Dec 2009, 00:00

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa miffo29 » 09 Feb 2012, 19:44

no hej , len ze sa delja na rozne triedy B,C,D a LPZ1,LPZ2,LPZ3 musia sa predistit poistkami potrebujem neaky help ako na to
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa misocko » 13 Okt 2013, 20:33

ahojte

nechcem zakladat novu temu. mam ochranu "etitec c 40/275", nemam od nej papiere a neviem ako ju mam zapojit (teda viem ktory vodic kam strcit) ale zaujimalo by ma, ked to dam hned na vstupe do bytu - ma predtym byt nejaka poistka alebo staci istic ktory je na chodbe pri hodinach

vopred dik
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa Jirka84 » 13 Okt 2013, 20:55

miffo29 napísal:.....prepatova ochrana do rozvadzaca
zhanam neaku dokumentaciu , neaky postup ako nato
vdaka
(asi platí i pro "misocko" )

Asi nemáš dostatečné znalosti elektro a ani pana Gúgla, tedy doporučím pro začátek :
přečti a studuj třeba českého výrobce zde:
http://www.saltek.eu/cz/skoleni
http://www.saltek.eu/cz/vyrobky
a pokud Ti to nebude stačit, tak se raději obrať na renomované firmy mající dostatečnou praxi a zkušenosti, jak SPRÁVNĚ nejen přepěťovky v rozvaděčích s certifikátem montovat. Je to sice brnkačka, ale pro pojišTóvny musíš mít právě onen certifikát. Pokud si to budeš instalovat pouze pro OSOBNí potřebu, pak uvedený odkaz bude dostačující.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

wwlado

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa wwlado » 13 Okt 2013, 21:04

Kazdy ti povie, ze jedna prepetovka nema vyznam. Aby prepetovky mali 100% ucinnost, je potrebne dodrzat poradie od A do D. V kazdej trafostanici by mali byt bleskoistky, to su prepetovky triedy A. V rozvadzaci by si mal mat B, C a v samotnych zasuvkach, alebo pred spotrbicom, Dcka.
Co sa tyka rozvadzaca, davali sme vselico. No moj osobny nazor je, ze prepetovka by sa mala prepajat cez odpojovac. A co sa typu tyka, som za iskriste, takze saltekacke A35. Co som pocul z viacerich stran, si ich pochvaluju, kvoli tomu, ze mozu buchat viac krat. Narozdiel od varistorovych.
To je iba moj osobny nazor!

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa Jirka84 » 13 Okt 2013, 21:15

Vážený wwlado,
protože jde o dotaz vysoce technicky zaměřený, nemá podle mého soudu moc rozvádět tuto tématiku - nezná základy provedení rozvaděčů pro přepěťovky, nemá asi ani výrobu rozvaděčů, nemá tudíž ani základní školení opravňující k montáži takového zařízení do rozvaděčů jakéhokoliv provedení - zde je nutno dodržet striktně doporučení výrobce přepěťovek jakýchkoliv.
V případě průseru s bleskem se bude kroutit jako had před zákazníkem, pojišťovnou, IPB ..., že to nevěděl a že bla bla bla atd. Proto moje doporučení studia odborně zaměřených stránek. Nevíme ani, je-li to osoba znalá pro samostatnou činnost = ti všichni mají aspoň základní znalosti, co jak dál. Nic proti nikomu , ale kutilství v této oblasti silnoproudu navýsost nedoporučuji.
(PS viděl jsem často i propojovací lišty na přepěťovkách !!!! Základní chyba , kterou dělají i některé firmy/nezaškolení elektrikáři jinak schopní solidní práce).
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 13 Okt 2013, 21:32

miffo29 napísal:no hej , len ze sa delja na rozne triedy B,C,D a LPZ1,LPZ2,LPZ3 musia sa predistit poistkami potrebujem neaky help ako na to
LPZ - Lightning Protection Zone - teda sa nejedná o prepäťovku ale o zónu ochrany
a samotné prepäťovky sa istia, ale podľa doporučení výrobcu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa misocko » 13 Okt 2013, 22:08

kedze mam uz par rokov po vyske kde som nejaky ten papier aj mal, ale kedze som sa dalej nevenoval ani nevenujem silnoprudu (a vlastne elektrika ako celok je uz len moj konicek a nie praca) , tak si podla Vas mam dat zapojit prepetovu ochranu nejakemu tupcovi ktory napriklad dokazal pripojit elektrocentralu (5 kolik) na chatu (4 kolik) takym stilom ze zhorely vsetky spotrebice (okrem jednej neonky ktora neajakym zazrakom zvladla tie dve fazy) tak dik (mna bez papierov volali na to aby som to tomu tupcovi ukazal ako sa to robi)

DIK :)
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 13 Okt 2013, 22:34

viac menej ide o to, že aj keď máš nejaký ten titul a pár rokov po výške, a aj keď si mal papier a už ho nemáš, lebo s elektro nerobíš v praxi ale iba ako koníček, a nevieš, teda veď kvôli tomu sem píšeš, že ako to zapojiť, keď ti stačí UTFG a následne RTFM a podľa toho sa držať? tak sa nečuduj že ti tu ľudia radia dať to spraviť niekomu kompetentnému
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa pettter » 13 Okt 2013, 22:41

Misocko kľud!

Jirka84 má pravdu a uplatnil si ego! Len pri tom zabudol, že toto fórum má poradiť a nie poučovať, mentorovať a buzerovať.

O tej ochrane len toľko, že záleží na viacerých faktoroch, od spôsobu pripojenia na verejnú sieť (vzduch, zem...), od charakteru typu prostredia a ďalších a ďalších... A vzhľadom k tomu, že nik z nás nepozná ani ň z uvedeného (a neuvedeného), tak je Ti ťažké poradiť a rady tu uvedené sú veľmi povrchné.
Mal by na to prísť projektant so znalosťami ochrán pred prepätím, ktorý to zhodnotí a navrhne spôsob. Zapojenie je už brnkačka.

Môj osobný názor na ochrany pred prepätím je ten, že síce nevyhoríš, ale spotrebiče s elektronikou neochrániš (teraz si to zlíznem...). Ochrany sú príliš pomalé, aby účinne zabránili prestreleniu polovodičových prechodov. Ale zato sú dosť účinné, aby zadržali energiu ktorá by v extrémnych prípadoch mohla pôsobiť deštruktívne. Živím sa slabo prúdom a sem tam zasahujem po búrkach v nových budovách vybavených od aktívnych bleskozvodov, až po uvedené ochrany. Po zásahu a to len indukovanom, nie priamom sa vymieňalo všetko čo bolo v zásuvke a pustené (aj standby). Od alarmu, cez PBX, všetky zdroje v PC, tlačiarne, router, switche, dochádzkový systém... ba aj skartovačka... a naviac, všetky ochrany!!! Našťastie boli poistený.

Takže moja rada, najlepšia ochrana pred účinkami prepätia je za 1, dobrá poistka, ale v poisťovni a za 2, dobrý právnik, ktorý vymôže od poisťovne plnenia....
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 13 Okt 2013, 22:53

http://www.cbelektro.sk/obchod_homedir/ ... omplet.pdf

EDIT: A66 až A69, je tam aj ako to inštalovať a projektovať
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa misocko » 14 Okt 2013, 08:47

uz som sa ukludnil :D , uz som aj nieco prestudoval (este vcera) a zistil som ze problematika je daleko obsiahlejsia ako som cakal.
zatial dik za linky a asi zavolam niekoho kto s tym fakt robi (max si nastudujem aby som vedel pozriet ci to robi dobre :) )
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 14 Okt 2013, 09:19

firma Slatek robí na Slovensko raz z apol roka školenia ohľadom prepäťových ochrán, jedna bola teraz v septembri a ďalšia by mala byť v apríli, ak sa chceš niečo ohľadom toho viac dozvedieť, choď sa tam pozrieť
ja som si tiež kedysi myslel, že je to brnkačka, ale pri inštalácii si treba dávať pozor na to, kde a ako máš umiestnenú prepäťovku, kadiaľ, ako a aké máš vedené káble / vodiče, a najmä mať čo najkratšie vedenie medzi pepäťovkou a PE zbernicou
http://svetelektro.com/modules/Forums/d ... &mode=view
takto som ti ja robil doma rozvádzač, ak si všimneš, tak prepäťovka je hne%d vedľa hlavného prívodu a hlavného vypínača, kde je aj hneď PEN zbernica
a až pod prepäťovkou som si dával okruhy a ističe
treba mať čo najkratšie vedenia, nerobiť zbytočné slučky a kopu iných blbostí
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Okt 2013, 11:44

To Misocko,
díky za kladnou reakci i pochopení mého "ega" :D
uz som sa ukludnil :D , uz som aj nieco prestudoval (este vcera) a zistil som ze problematika je daleko obsiahlejsia ako som cakal.
zatial dik za linky............

pettter napísal:Misocko kľud!

Jirka84 má pravdu a uplatnil si ego! Len pri tom zabudol, že toto fórum má poradiť a nie poučovať, mentorovať a buzerovať.

O tej ochrane len toľko, že .... Našťastie boli poistený. ....
Velevážený Petře alias pettter, především trochu pozitivního pro Tebe,
to pojištění mu majetek a čas strávený se vším kolem nevrátí,
žádné ego si tady ani nikdy v praxi neuplatňuji, nementoruji, natož abych si dovolil tady, podle Tebe, někoho dokonce buzerovat, žádného vysokoškoláka nepodceňuji, jsem jen , jen a jen praktik a "něco" jsem už viděl a zažil (asi na rozdíl od Tvého papíru - ten Ti před prokurátorem jen přitíží, protože jsi porušil něco na něm napsané). NN - toto je oblast trochu jiná, než vypálit tranzistory za x tisíc na kdysi sálovém EC 1021 nebo na současných CNC strojích. Vypálit barák a potom se soudit s montážní firmou o miliony za zničený majetek šlendryánem nebo neznalostí problematiky montážníka (protože neznalost před zákonem neomlouvá) je běh na dlouhou a často neúspěšnou cestu. Proto jsem jen a jen zdůraznil skryté problémy, které nikdo z kutilů na NN (nemyslím tím znalé osoby podle vyhlášky - ti si to zaplatí i s chlupama) nechce slyšet. Snažil jsem se hned v úvodu zdůraznit, o čem je dané téma. Poradím odborně rád, pokud to má skutečný význam. Dokonce raději podám konkrétní odkaz na lepší odborníky, než jsem já - stále se mám celý život co učit. Papírů mám spoustu ( na co ? - na to Tebou zmíněné ego ale v žádném případě ne) a náklaďák si už netroufnu v současném silničním provozu řídit, přesto že osobákem jezdím dennodenně. Až budeš mít praxi se soudností a respektem k sobě samému, pak si na mě vzpomeneš. A ten papír - 101., ten není ani mně patentem na rozum (konstatování)
PS díky za konstatování " Jirka84 má pravdu" :)
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

wwlado

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa wwlado » 14 Okt 2013, 16:11

Merak napísal:firma Slatek robí na Slovensko raz z apol roka školenia ohľadom prepäťových ochrán..
Dokonca maju velmi symetricku dilerku pre Slovensko..

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 14 Okt 2013, 16:44

no nám to tam chodia prednášať dvaja páni, jeden čech a jeden slovák
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

wwlado

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa wwlado » 14 Okt 2013, 17:05

Nie prednasat. Ale ponukat. :-)

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 23 Aug 2016, 21:55

Zdravím. Mám pár otázok ohľadne pripájania prepäťovky.
V projekte je SPD typ B+C+D. vačšinou som videl B+C a D priamo pri spotrebiči no čo už :)
SPD má byť umiestnené v domovom rozvádzači.
Hlavný istič je B25A a je vzdialený od domového rozvádzača asi 20m, možno niečo viac. Prívod do domu CYKY-J 5x10 alebo 5x16
V domovom rozvádzači bude hl. vypínač 32A a jednotlivé okruhy rozdelené pod tri prúdové chrániče.
Treba spred SPD nejaké zvlášť istenie ?
Je mi jasné že treba dať prepäťovku blízko prívodu (hl. vypínača) a čo najkratšie a nekrižujúce sa prepoje, aj prepoj na PE.
Potom z HUS čo je pod rozvádzačom (<1m) ide do rozvádzača kábel CYA 16. Navrhujem pripojiť priamo na PE zbernicu a odtiaľ na SPD.
ďakujem za nasmerovanie :wink:
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

alois

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa alois » 24 Aug 2016, 05:59

V súbore noriem STN/EN 62 305 nájdeš všetko, ale je to úmorné čítanie, takže:
1. B+C+D dávať do jednoho bodu? Nech sa projektant zobudí, to je totálna kravina, ktorá mimochodom sa predáva, ale nefunguje spoľahlivo. B+C do domového rozvádzača.
2. Pokiaľ je záujem o D, tak do jednotlivých zásuviek, ak uznáš za vhodné. D-čko v predlžovačkách neznášam.
3. 16 mm CYA je O.K. ale z prepäťovky prosím priamo na HUS. (norma hovorí o odporučenom priereze, dátový list výrobcu mže tvrdiť aj niečo iné!)
4. V tvojom prípade netreba pre prepäťovku separátne istenie. Treba ju ale namontovať ako prvý člen za hlavný vypínač/istič domu. Ešte pred všetky prúdové chrániče.
5. Pokiaľ budeš mať aj podružný rozvádzač, tak je odporučené normou (viac ako 10m dĺžky káblu medzi dvomi rozvádzačmi) použiť v ňom prepäťovku typu C. POZOR 10m je v norme, ale ak chceš urobiť správnu koordináciu prepäťoviek, tak nemiešaj výrobcov kvôli cene aby si ušetril. Tak isto si pozri ich dátové listy. Sú aj prepäťovky, kde výrobca garantuje iba 7,5m, alebo aj 20m...

V dome budeš mať 32A hl. isťič a na ulici 25A u elektromeru?

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok