Vyber elektrocentraly

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

kammo122
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 22 Feb 2010, 00:00

Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa kammo122 » 15 Júl 2012, 00:26

zdravim mal som v plane kupiť na chatu elektrocentralu,pôvodne som chcel nejaku najlacnejšiu aka sa da kupiť veľky vykon mi netreba.mala by byť na svetlo či už žiarovka alebo žiarivka to je jedno a na hudbu takže zdroj hudby NTB+nejake repro,ale tak postupnym študovanim pozeram že to ne len tak hocijak ... elektronika sa može pripajať len na elektrocentraly s AVR(atomatic voltage regulator) aby bolo U stale v tolerancii +-2% pretože citliva elektronika potom odchadza . mate s tym niekto skusenosti ?
chcel som bud einhell bt-pg 850 alebo unitedpower gg 950 dc
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Júl 2012, 16:24

kammo122 napísal:... elektronika sa može pripajať len na elektrocentraly s AVR(atomatic voltage regulator) aby bolo U stale v tolerancii +-2% pretože citliva elektronika potom odchadza .
Komerčné šroty za minimálnu cenu možno. No nevidím dôvod, prečo by nemali trafáky alebo pulzné zdroje v slušných zariadeniach zvládať "normálnu" sieť 230 V +- 10% ...

Ak máš obavy, zožeň si nejakú vyradenú UPS-ku s AVR (od APC). Tá ti upraví sieť od asi 170 do 300 V a nemusíš mať v tom ani baterku. (Ak sa vôbec bez baterky dá zapnúť). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kammo122
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 22 Feb 2010, 00:00

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa kammo122 » 16 Júl 2012, 19:50

linkni niečo lebo už som tu s jednym typkom o UPS kecal a ani nvm čo to je za skratku ... ako to vlastne funguje ... založny zdroj či čo ?
bateria a obvod ktory meni DC na AC 230 ? mam doma menič 12DC-->230AC 50hz

unitedpower čo som pisal to je najlacnejšia centrala jaka sa da kupiť ale ohlasy su na ňu dobre ...tiež sa mi necche veriť že kolisanie U by bolo nejake extra
0

Používateľov profilový obrázok
MiSCHo_20
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 32

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa MiSCHo_20 » 16 Júl 2012, 20:20

Ak by som ti mohol doporučiť elektrocentrálu tak by som ti doporučil značku Hondu lebo mi na stavbách používame Hondu 7000 a je to paráda už niekoľko krát sme na ňu zapájali keď potrebovali pomôcť ľudia z dediny buď výčap a k tomu aj aparatúru ktorou Dj ozvučoval rôzne akcie. Tak ak chceš tak popozeraj sa po značke Honde môžem ti ju len doporučiť :wink:
0

kammo122
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 22 Feb 2010, 00:00

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa kammo122 » 16 Júl 2012, 20:33

čital som,že su moc dobre ale ked budem vyberať tak budem pozerať na cenu .... myslim,že spotrebičom s trafom + nejaka žiarivka kolisanie U vadiť nebude a ako zdroj hudby nebude PC alebo Ipod a hotovo

nejaku taku invetorovu by som bral http://stroje.bazos.sk/inzerat/16836094 ... a-2000.php
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Júl 2012, 21:54

Hondy sú jednoznačne jedny z najlepších centrál. No dať za cca 1 kVA 100 € alebo 1 000 € je tiež rozdiel ...

UPC je záložný zdroj k počítaču. V podstate je to menič a baterka v jednom. No a to AVR, (automatické doregulovávanie napätia), majú niektoré modely, (u APC napríklad Back Pro), aby nemuseli stále prepínať na menič, tak v určitom rozsahu nízke napätie zvýšia a vysoké znížia. A keď už "nevládzu", tak precvaknú na menič z baterky.
Takýchto UPS-iek sa dosť vyhadzuje, lebo niekedy baterky do nich stoja 2/ 3 ceny + robota, a sa to neoplatí ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kammo122
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 22 Feb 2010, 00:00

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa kammo122 » 16 Júl 2012, 22:08

baterku od auta si zoženem za drobne od svojich zdrojov ... menič napätia mam 350W / 700W peak taže v pohode

stale mi ta centrala pride naj ...len som nevedel že niečo ako funkcia AVR existuje .... okej PC berem ako citlivu elektroniku ale take svetla a repraky k PC --- to sa nemože zničiť nechce sa mi veriť

na elektrocentraly.sk maju aj poradnu pisal som ohľadom tej centraly ta najlacnejšia a že na to nie je vhodna ... ale je to predajca je mi jasne že chce aby som siahol hlbšie do vrecka
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Júl 2012, 22:40

Samozrejme, že je vhodná ! Prečo by malo u niekoľkostowatovej centrály nejako extrémne lietať výstupné napätie, aj pri použití bežného, možno 100 W audiozariadenia ...

A na to svietenie si zožeň baterku, (alebo použi z auta), a menič. Počúvať rachot kvôli nejakým 15 W spotreby, to nestojí za to ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kammo122
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 22 Feb 2010, 00:00

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa kammo122 » 16 Júl 2012, 23:05

davať žiadosť o pripojenie k verejnej sieti tiež nie :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Júl 2012, 12:51

Hondy sú cadillaci medzi motormi... Lenže to, čo si nám ukazoval na bazoši honda NIE JE.
United power som mal aj ja. Trvalý výkon ale zároveň slúžil ako špičkový. To malo problém rozbehnúť 300W motor. Motor by aj stačil, lenže tam sa zmes paliva pridáva podľa zaťaženia a práve na špičky to reagovalo oneskorene. Dnes už číne neverím v ničom. Vymenil som ju za staré haraburdy a pero od wellerky, to má vyššiu hodnotu ako ten črep. Kolísaliotáčky na voľnobeh. A štart za studena bol zlý sen. Pre porovnanie, kosačka stihl kopne na prvý šup a keď stihnem včas zhodiť sitič a nezadusím ju, tak na prvý trh ide stále. Centrále to trvalo 10-20 trhov. Podľa teoretickej úvahy, reflektor 500W to utiahnuť malo, výkon (trvalý) bol 650W. No po pripojení tohoto reflektora bolo na výstupe 150V. Ďakujem, neprosím si. Do takýchto vecičiek dolož. Oplatí sa ti to.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Júl 2012, 13:01

Pokiaľ sa jedná o UPS, viem zohnať jeden kus zo serverovne za cenu smiešnych 80€, môj BACK UPS 650VA stál 120...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

kammo122
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 22 Feb 2010, 00:00

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa kammo122 » 17 Júl 2012, 13:04

no nie ...

tak ako som pisal UPS nebudem kupovať ... Bateriu mam a mam aj menič napätia takže tak
Drakoush ale ved to je uplne normalne na rozbeh 300W motora potrebuješ minimalne 2,5x vykonnu centralu ... je normalne že centrala ktora ma špičku na 720W ten motor nestihala

vyborne video ... a ja som si myslel,že HERON ma slušne centraly .... https://www.youtube.com/watch?v=J6LCnEwdK1k ale zas v komentaroch pišu že može isť o vadny kus ... nvm

tu je ta einhell čo som chcel https://www.youtube.com/watch?v=eQwfUY93q1Q ta teda nedrži otačky huči jak chce ... chcel by som tam vidieť Vmeter
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Júl 2012, 17:07

No ono to neregulovalo správne otáčky, vlastne to bolo celé na prd. Otáčky sa zdvíhali dosť oneskorene. Teda ani nie otáčky, skôr sa jednalo o pridávanie plynu, motor mal vtedy "hrubší" zvuk, ako motor pod záťažou ;)

HERON je čína, rovnako ako einhell a ja číne už neverím ani to, že sú komunisti. Heron dováža firma, čo extol (madal bal) a ich výrobky sú cukrund čínske. Odporúčam GEKO, Honda, alebo Atmos. Lenže tie atmosácke sú velké hebedá na iné výkony, to som povedal iba kvalitatívne. Leda že bys mal záujem o 30kW centrálu, samozrejme s minimálne rovnakou cenou ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa Thales » 26 Júl 2012, 02:04

Na ty Hondy bacha. Jsou sice dobré ale vyskytují se padělky. To se stalo i mému kamarádovi - koupil Hondu a v servisním středisku se přišlo na to že je to padělek.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

kammo122
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 22 Feb 2010, 00:00

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa kammo122 » 26 Júl 2012, 10:29

to asi len tak nerozoznam ... možno videom ...
0

Damos
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 17 Jún 2012, 02:23
Vek: 45

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa Damos » 28 Júl 2012, 15:59

Ahoj.
Ono pokial nebudes brat prvu centralu co zbadas alebo kupovat cez eshop ci nasich tmavych spoluobcanov (a pod.) nemusis sa nutne opalit. Ono je dolezite najst si ten model co napriklad chces a vidiet ho nazivo u autorizovanych predajcov. Neviem ako u central ale napriklad sa pajcuju aj motorove pily a ver mi pokial nie si totalny blbec tak si vsimnes rozdiely medzi nimi napriklad na plastoch (otrepy po forme, tvrdost, odtien), na kovovych dieloch (finis tiez stoji peniaze) atd. Uz som drzal v rukach pajcnute Husquarny aj Stihlky. Kedze mam ale doma 4 mot. pily v tomoto ma nikto neoblbne. Takze este mas moznost ist s niekym co dane stroje pozna pokial si sam neveris. Kedze som z dediny v prevedeni prdelakov, tiez mam centralu. K nim ti mozem povedat zo svojich skusenosti: Minuly tyzden som sa sral s kamosovimi dvoma kusmi Heron-obe mrtve. Velice luxuxsna sracka ktora by mi NIKDY v zivote nevravela pane. Makita zapozicana na obdobie 1 tyzdna - slusny stroj. Honda pred 5 rokmi v pocte 2 ks - jedna mensia a druha bolo hebedo s dialkovym ovladanim a aj startom. Velice slusne stroje ktore som mal ako prvotiny v segmente elektrocentral a preto som mozno neobjektivne nad nimi dodnes nadseny (mal som ich len pozicane na nejaky cas). Minuly rok ma trochu potrapila 30kW vojenska centrala na ktorej som konecne po pol dni nasiel chybu ale majitel ju radsej rozobral na diely a na sennik si dokupil 60kW, takze som si neskusil co robi na indukcnej zatazi co ma dodnes mrzi, lebo na vojencine sme ich mali na RDM-kach kde nebol privod tak tam revali 365 dni v roku ale vtedy ma nezaujimali. Sam som bol ale setrivy debil, kedze sa uvazovala prevadzka iba v zime kedy vieme byt obcas bez dodavok od esesakov, kupil som si vojensku 6kW elektrocentralu, ktora ma otacky motora nastavene s rezervou takze pripojenie je takmer bez poklesu, ale odpojenie napriklad elektromotra od nej je dost pruser, takze pri prevadzke na nu bezia iba cca 3 mrazaky a jedna chaldnicka. Pri obcasnom pouziti spotrebu neresim. Kedze otec je invalid bez lavej nohy, centralu som musel vyberat so startrom a zaloznym aku na start, co sa zas teba netyka, ale Pre mna by nakup znackovej v takmto prevedeni stal dost penazi...
Ospravedlnujem sa za diakritiku ale ja ju nepouzivam.
Prílohy
Dovezena pred zabudovanim do domu
Dovezena pred zabudovanim do domu
0

kammo122
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 22 Feb 2010, 00:00

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa kammo122 » 28 Júl 2012, 16:12

pekny kusok .... čo bolo zle na heronkach ?

"ale odpojenie napriklad elektromotra od nej je dost pruser" ...čo sa dialo ?

zatim to necham už ked budem brať centralu tak nejaku kvalitnu a tichu ,... zatim som to poriešil meničom z 12 na 230AC a dvoma baterkami jedna 69Ah a druha 44Ah
0

Damos
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 17 Jún 2012, 02:23
Vek: 45

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa Damos » 28 Júl 2012, 17:35

Heronky prakticky nemali ziadnu rozmnu regulaciu. Samotny motor sa reguloval jak na kosackach mechanickym regulatorm a generator nemal ziadnu rozumnu elektroniku. Zhorel (vydul) sa plastovy "black box" ktory som ale nepitval a objednaval sa druhy. Isto to bolo mimoriadne zlozite zariadenie lebo do neho sli az dva droty. Ta vojenska je pomerne ticha a s vyfukom do komina este viac, samozrejme na male Hondice nema. Staci sa obcas popozerat jak si spokojne bzucia po jarmokoch. Ani o nich nevies.
Ano citlive veci si aj ja napajam UPS APC 3000VA kde v pripade potreby dovlecem navyse akumulatory 150 Ah zo Zetorov.

Na tej vojenskej odpojenie indukcnej zataze nestihol pobrat elektronicky regulator a napetie letelo smelo hore. Koli takymto stavom umieraju audioaparatury na akciach a pod. Bohuzial nemam schemu regulatora lebo je to celkom zlozita piksla s kremikom a kablovackami tak som sa s tym zmieril a zivi len to co nedokaze prepetie premenit na popol a smrad.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Júl 2012, 10:39

Heronky majú slušnú reklamu, ale nie sú tak prepracované. U nás v LŠku ich predávajú a majú každý model vystavený. Keď sa na to bližšie pozreš, tak je to vlastne to isté, čo všetky čínske značky. Ten samí motor, ten samí generátor...

Tie tatrovácke boli ževraj kvalitné, no nikdy som nevidel ani jednu a bohužiaľ ani neskúšal.

Mal som tú česť rozobrať heroňácke čerpadlo 6článkové asi pred dvoma mesiacmi. Zvonka pekná liatina, čakal som kvalitu aj vnútri, tam sa objavili už rôzne plastové dielce a obežné kolo bolo síce žlté, ale mosadz a hlavne tá česká kvalitná, čo robí sigma hranice, vyzerá trošku inak. Navyše lamely obežného kola boli tenké. Pre porovnanie, klasika sigmácke trojčlánkové čerpadlo osadené originál lamelami a výkonom 1,5kW má oveľa hrubšie lamely, ako 3kW heron 6článok... Motoru kolísali otáčky hore-dole. Regulácia palivovej zmesi bola doslovne primitívna, jediné, čo sa dalo robiť s tým bolo pohrať sa s karburátorom a to kolísanie aspoň obmedziť, keď už nie odstrániť.

Majiteľ dal zaň 500€, ja by som zaň nedal ani cent.
Centrála geko nejaký čas kŕmila stavbu, kým nebola prípojka. Keď sa zváralo, invertor utiahla a dokonca dve zváračky na ekoplastik, keď nám robili vodu, pre ňu nebol problém. Odporúčam. (bola trojfázová)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

kammo122
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 22 Feb 2010, 00:00

Re: Vyber elektrocentraly

Príspevok od používateľa kammo122 » 29 Júl 2012, 10:59

diki za skusenosť ... tie geko maju tušim mitsubichi motory
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok