Pomoc so zapojením el. rúry

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

dojko11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 04 Dec 2009, 00:00
Vek: 32

Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa dojko11 » 07 Sep 2012, 09:15

Zdravím páni elektrikári.
Ospravedlňujem sa ale nevedel som kam to mám dať, tak som to dal sem. V prípade, že je to zlé, presuňte to.
Mám taký problém, kúpil som si elektrickú rúru, ktorá ide zapojiť aj na 230V aj na 400V. V prílohe sú schémy zapojenia z manuálu v prípade potreby môžem odfotiť aj sporák ale vyzerá to presne tak isto ako na tom obrázku. Hneď vedľa sporáka mám zástrčku na 230V ibaže neviem, ktorý v nej je fáza, či ten na ľavo či na pravo. Mám dohodnutého elektrikára ale čakám už 2 týždne a nemožem ani prd bez toho sporáka. Viem, že pred zapojením si mám vyhodiť zástrčku a preveriť to skúsačkou a viem, že ide o život a neviem čo ale toto naozaj počuť nepotrebujem. Chcem len vedieť od poriadneho odborníka laicky vysvetlené ako by to zapojil.Budem Vám zato naozaj veľmi vďačný - už by som to totiž mal rád hotové.
Viem, ze budem používať prvú schéme ale potrebujem vedieť kam má ísť ktorý kábel. Ďakujem
S pozdravom Martin

Prajem pekný zvyšok dňa
Prílohy
CLX-3180_20120907_08590001.jpg
CLX-3180_20120907_08594207.jpg
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa martin63 » 07 Sep 2012, 09:44

L1- fáza
PE - ochranný vodič (zeleno žltý)
N - neutrálny vodič

v zásuvke by mala byť fáza na ľavej strane. Na pravej N vodič a kolík je ochranný. A áno postupuj podľa prvej schémy.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa Merak » 07 Sep 2012, 09:49

ahoj

chcem sa opýtať, aký má výkon daná rúra? zásuvka do ktorej ju chceš pripojiť je obyčajná zásuvka na 230V/16A ako napríklad na chladničku alebo iný domáci spotrebič?
predpokladám, keďže sa rúra zapája aj na trojfázu, tak bude mať vyšší výkon ako je schopná dodať obyčajná zásuvka
podľa dokumentácie je odporúčaný prívodný kábel 3x4mm2, teda aj silnejšie istenie sa tam môže použiť, oproti 16A isteniu, ktoré je na zásuvke

s pozdravom Merák
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

NySher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 25 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: ZH / ZA
Vek: 30

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa NySher » 07 Sep 2012, 10:09

Obyčajná zásuvka je schopná dodať pri 16A istení 3,6kW zdá sa ti to málo?... :) Avšak bolo by dobré napísať aký máš šporák a podľa toho ti vieme povedať či to môžeš do tej zásuvky zapojiť alebo si musíš spraviť druhú zásuvku...
0
:)

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa Merak » 07 Sep 2012, 10:22

NySher napísal:Obyčajná zásuvka je schopná dodať pri 16A istení 3,6kW zdá sa ti to málo?... :) Avšak bolo by dobré napísať aký máš šporák a podľa toho ti vieme povedať či to môžeš do tej zásuvky zapojiť alebo si musíš spraviť druhú zásuvku...
pokiaľ by ten sporák mal výkon do tých 3600W, tak by tam asi dali aj originál vidlicu na pripojenie do zásuvky, a neriešili by tam prípadné trojfázové napájanie, či?
alebo iný výrobca, iné praktiky? :D
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Nomen

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa Nomen » 07 Sep 2012, 10:41

Ja len , ci to nie je nova , a v prilozem zarucnom liste nie je poznamka , ze instalaciu moze vykonat len autorizovany servis , inak sa nemoze akceptovat pripadna zarucna oprava ..

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa Merak » 07 Sep 2012, 11:07

však nech chalan pozrie, aký je to sporák, alebo aký má výkon, a potom budeme múdrejší / hlúpejší :)
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa Merak » 07 Sep 2012, 11:10

ináč takto bolo riešené napájanie varnej dosky, ktorú som zapájal u jedného známeho, a tá doska mala výkon 6800-7200W, teda tak písal výrobca / dodávateľ
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa marioo » 07 Sep 2012, 11:36

Tak tak šporák je 6-8 kw a to 1 x 230 V 16 A neutiahne ani zďaleka, dokonca ani na 3 fázy so 16A ističom sa nedá všetko naraz zapnúť a vyletí to.

Prepoj to podľ 1 tky, na tej svorke máš dole zospodu také prepojovacie medené "pliešky" tie tam daj a dobre dotiahni... spojíš 1-2-3 a tam privedieš fázu . Na 4-5 ku pripojíš nulá a na zem pripojíš zem .... / teda ak zásuvka nie je spravená systémom 2 káblov... /

Hlavne nepúšťaj všetky platne na plný výkon aj s rúrou... a taktiež sa nesnaž vraziť do tej zásuvky nejakú rozdvojku alebo niečo podobné....

Hasiči č.tel 150, nehas vodou !
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa petersno » 07 Sep 2012, 11:57

dojko11 : napis sem typ toho sporaku, alebo odfot stranu s prikonom. inak budeme o chvilu na 10 KW :D
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa Merak » 07 Sep 2012, 12:37

petersno napísal:dojko11 : napis sem typ toho sporaku, alebo odfot stranu s prikonom. inak budeme o chvilu na 10 KW :D
ta čo? veď keď variť, tak poriadne hádam :)
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa pajky » 07 Sep 2012, 14:03

ako bolo spomenute, zapojit podla obrazku 1. ako bolo spomenute tie vrchne svorky sa prepajaju prilozenymi klemami.. vsetko poriadne dotiahnut. na drot/lanko/ odporucam dutinky..na konce, aby sa to nestrapkalo.. rozpucit kombinackami kedze klieste na to asi nemas..
L1=faza- hnedy drot
N=nulak- modry drot
PE=ochranny- zlto_zeleny

ked to ide do zasuvky, tak ti bude stacit 3x2.5 medeny kabel, kedze zasuvku budes mat istenu 16A.. ??? je k tomu samostatny privod? istic?

v zasuvke:
prava strana = nulak
lava strana = faza
kolik = PE
premerat skusackou ci je to tak...ci je faza kde ma byt.

no jasne a odporucam nezapajat, ale zverit odbornikovy. ked to spravis zle, tak si za to zodpovedny sam...
0

dojko11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 04 Dec 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa dojko11 » 07 Sep 2012, 15:15

Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za vašu ochotu a pomoc. v prílohe prikladám foto zozadu aj štítok. áno je mi jasné, že nebudem moct mať naraz zapnuté všetko pri 230V, povedali mi to aj v obchode. môžem buď iba variť alebo piecť. naraz by som mohol iba v prípade, že by som to napojil na 400V a to v byte žiaľ nemám :-/

a btw. rád by som to nechal odborníkovi ale ako som už písal. slúbil mi to dva týždne dozadu a týžden mi nedvíha a chcem si urobiť jesť takže už ma to fakt nebaví. ešte raz vám ďakujem, cením si to
Prílohy
!sporak nap.jpg
!sporak stitok.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 07 Sep 2012, 15:56

Však to máš nakreslené v prvním příspěvku v návodu ... schéma možných připojení 1) 230V
Povolíš šroubky 4 a 5, vyndáš plíšky a zapojíš je pod ostatní šroubky podle nákresu 1+2 a 2+3, 4+5
Zem (ochranný - žlutozelený) PE pod zemnící svorku (pokud možno udělej zem jako nejdelší, aby se v případě vytržení kabelu odpojila jako poslední), Nulák (modrý) pod 5+4 a fázi (hnědý nebo černý) pod kombinaci 1+2+3.
To všechno připojit kabelem 3x4mm2
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa nfko » 07 Sep 2012, 16:09

pajky napísal:ako bolo spomenute, zapojit podla obrazku 1. ako bolo spomenute tie vrchne svorky sa prepajaju prilozenymi klemami.. vsetko poriadne dotiahnut. na drot/lanko/ odporucam dutinky..na konce, aby sa to nestrapkalo.. rozpucit kombinackami kedze klieste na to asi nemas..
L1=faza- hnedy drot
N=nulak- modry drot
PE=ochranny- zlto_zeleny

ked to ide do zasuvky, tak ti bude stacit 3x2.5 medeny kabel, kedze zasuvku budes mat istenu 16A.. ??? je k tomu samostatny privod? istic?

v zasuvke:
prava strana = nulak
lava strana = faza
kolik = PE
premerat skusackou ci je to tak...ci je faza kde ma byt.

no jasne a odporucam nezapajat, ale zverit odbornikovy. ked to spravis zle, tak si za to zodpovedny sam...
pozor nejsom si istý ale podla káblu z parkside mikropájky je modrý fáza a hnedý je nulák. Ak hovorím blbosť neni problém vám natočiť video že je to tak zapojené.
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa Merak » 07 Sep 2012, 16:18

pozor nejsom si istý ale podla káblu z parkside mikropájky je modrý fáza a hnedý je nulák. Ak hovorím blbosť neni problém vám natočiť video že je to tak zapojené.

dosť často sa stáva, že šnúry dovážané z niekadiaľ z tramtárie, ktoré sa inštalujú do spotrebičov, mávajú dosť často prehodenú fázu s nulákom, takže podľa mikropájky sa neriaď

s pozdravom Merák
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Sep 2012, 22:08

Spolužiak kúpil SATA radič a bol k nemu dodávaný aj zdroj. Tenký káblik nám prezradil, že tam skrýva niečo tajné. Po odcviknutí vidlice sme našli dva tenké čierne drátky (pi*né chlpy) a zem bola v "lufte". Síce zdroj v plastovej škatuli ju nepotrebuje, no treba počítať s tým, že raz sa šnúra pripojí na ATX zdroj a počítač môže v havarijnom stave kopať. Zakázať dovoz čínskych spotrebičov! (bol to gembird)

Absolútna záťaž - 10kW bude potrebovať min. 16A istič, samozrejme trojfázový. Na jednu fázu to naraz nespustíš.

Všetko ti už napísali kolegovia. Len by som dodal - odporúčam vyhodiť zásuvku, nahradiť svorkovnicou (najlepšie WAGO) a nezapájať cez vidlicu. Vidlica sa lúbi dosť prehrievať, hlavne časom, kontakty zásuvky sa roztiahnu. WAGO svorka má pliešky, ktoré stále pritláčajú vodič k mostíku. Ja mám hl. prívod do dielne spojený WAGínami a nemal som žiadny problém. Len dodám, že ak sa "zadarí", tak mám celkový odber aj tých 10kW a istené to mám 3x20A "B".
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa marioo » 07 Sep 2012, 23:22

Merak napísal:
petersno napísal:dojko11 : napis sem typ toho sporaku, alebo odfot stranu s prikonom. inak budeme o chvilu na 10 KW :D
ta čo? veď keď variť, tak poriadne hádam :)
Tak je vidieť total loading 9,1 kW.... aj keď súčet 2,9 + 3,3 = 6,2 kw + nejaká žiarovka atď... ale kde zobrali 9,1 kw ?
ale nebol som ďaleko keď som hovoril 6-8 kw ...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa Merak » 07 Sep 2012, 23:49

marioo napísal:
Merak napísal:
petersno napísal:dojko11 : napis sem typ toho sporaku, alebo odfot stranu s prikonom. inak budeme o chvilu na 10 KW :D
ta čo? veď keď variť, tak poriadne hádam :)
Tak je vidieť total loading 9,1 kW.... aj keď súčet 2,9 + 3,3 = 6,2 kw + nejaká žiarovka atď... ale kde zobrali 9,1 kw ?
ale nebol som ďaleko keď som hovoril 6-8 kw ...
jjj presne dobre a trefne píšeš, bo pokiaľ by rúra mala ten celkový príkon do 3600W, tak to dajú na flexošnúru a koniec, stačí
je vidno, že v tomto bol zakopaný pes
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pomoc so zapojením el. rúry

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Sep 2012, 23:10

Wago svorky sú tak akurát na vagínu,...stačí ju prehriať a už omäkne a iskrí ešte viac...no a potom je dobré to číslo 150.
Hlavne, že volakedy nás učili,že vodič treba pod skrutku opásať, aby mal čo najväčšiu styčnú plochu, a potom vymyslia wago svorky, kde sa dotýka na 0,00000nič mm2.Ešte tak na svetelné okruhy alebo slaboprúd ich beriem, ale na zásuvky ani omylom.
Taktiež zbožňujem tie drísty v návodch o prierezoch prívodných káblov na šporáky,dobreženie 10mm2 ako na mláťačku, a pritom vovnútri je to pokáblované sotva 1mm2 silikonovými p..mi chlpmi.
Kludne to zapoj na jednu zásuvku,16 A istič a pokial nebudeš robiť s tým závodnú kuchyňu a používať len najnutnejšie špirály, tak to vydrží.
Možno revizákom dvíham žlč, ale aj oni vedia svoje.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok