El. stavebnica - úprava

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

El. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa cool-zool » 10 Dec 2013, 11:50

Zdravím , viem že o podobných veciach ako regulovateľné zdroje sa tu písalo viac než dosť ale nakoľko som začínajúci amatér tak sa chcem opýtať či je možné čo najjednoduchším spôsobom upraviť el. stavebnicu NE 028 ( http://thorn.inshop.sk/stavebnice/labor ... ?ItemIdx=4 ) . Hlavne sa mi jedná o hodnotu regulovateľného prúdu aspoň do tých 8 A , a možno aj napätia do 24 V. Vopred dík za každú dobrú radu !
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 06 Dec 2015, 08:26, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Úprava pravopisu v názve

Používateľov profilový obrázok
Cavendish
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 10 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa Cavendish » 10 Dec 2013, 13:34

Dá sa to, ale nie je to také jednoduché musel by si to celé prestavať. Menej roboty a lepšie výsledky dosiahneš s G400: http://paja-trb.cz/konstrukce/zdroj.html aj úprava na vyšší prúd je jednoduchšia.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa cool-zool » 10 Dec 2013, 13:55

Dik za radu , ale mne sa jedna hlavne o vyžší regulovatelný prúd , Napätie by bolo prínosom ale nie podmienkou , Našiel som aj iné stavebnice na vyžšie napätia , ale s prúdom nie ... Chcel by som tento zdroj doplniť digitálnym ,,V,, a digitálnym ,,A,, (tiež stavebnice) , a občas v núdzi použiť na nabitie auto batérie, hlavne preto vyžší prúd (ideálne by bolo až do 10A , no aj spomínaných 8 sa dá). Trafo je 300VA a okrem silového vinutia 2x15v/10A má aj 12 a 9 V na napájanie (napr. chladenia , elektroniky meracích obvodov...), ale dík .
0

Používateľov profilový obrázok
Cavendish
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 10 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa Cavendish » 11 Dec 2013, 09:25

Na tej G400 stačí zmeniť snímací odpor, posilniť výstup do bázi koncového tranzistoru a malo by to dať 10A. Stači si prečitať popis funkcie prúdového obmedzenia a vieš čo treba spraviť.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa dan21 » 11 Dec 2013, 09:33

0

Nomen

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa Nomen » 11 Dec 2013, 09:40

ja tak troska zasnem ako sa tu "sibuje" s amperami , 3, 5 a teraz dokonca s 10 A .. a preco nie so 50A alebo so 100A ? sa trocharite , nejaka stavebnicka ma 1A a chccete z toho hned 10A :D ,

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa dan21 » 11 Dec 2013, 09:55

Nomen: no proste chcu jednym zdrojom napajat CMOS, nabijat akumulator a aj zvarat :-)
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa cool-zool » 11 Dec 2013, 11:27

Ano vystihli ste to , jeden regulovatelný zdroj tak trochu na všetko ... A o tých ampéroch v úvode som písal o 8A , a neskôr som spomenul možnosť s 10A , aj to len ako úvahu kedže trafo by stým nemalo problém ( a výkonová rezerva sa hodí , hlavne ak by som občas chcel dobiť autobatériu , 100AH ). OK skúsim tú G 400 , ale preto som to tu písal o stavebniciach , lebo pri dnešných cenách sa nemá význam púšťať do celej výroby (a hlavne amatérsky, DPS navrhujem a leptám ešte klasicky.. a pod. ) , a v stavebnici je už všetko .
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa dan21 » 11 Dec 2013, 11:56

Moj nazor na taketo "Äll-in-one" je ze to fungovat bude ale kazda funkcia bude len taka na 50% (+-).
Co je v jenom rieseni vyhoda v druhom to moze byt obmedzenie .................................
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Dec 2013, 12:10

Tiez som za viac zdrojov. Jeden klasicky, do napr. 24V 1-2A na bezne skusanie, plus v jednej prastarej knihe spomunali vyviest vsetky napatia na zdierky - priamo sekundar, potom usmernene vyfiltrovane a potom samotne stabilizovane - obcas sa to hodi. plus dat tam pevne 5,9,12V
Najvacsi problem pri silnejsich zdrojoch je uchladit, preto je lepsie pri nich dat nizsi rozsah napatia.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa jaromir » 11 Dec 2013, 12:26

Ja mam doma jeden zdroj 0-15V, s pevnou prudovou poistkou na 700mA, ale ma tak mizerne chladenie, ze si na to netrufam. Takze realne z neho netaham viac nez par sto mA. Potom mam par zastrckovych zdrojov 12/24V, k tomu nejake step-down menice s LM2596 z ebay.
S tymto som vyrobil vsetko co som doteraz potreboval.
Ak robim nieco, co odobera velky prud, tak to urobim na 12 alebo 24V - tam sa daju pouzit bezne standardne zdroje, alebo na 19V - tam sa da pouzit zdroj z notebooku. Na tieto napatia su prisposobene aj veci, ktore robia velke odbery - mototry, elektromagnety, rele.

Naozaj si nedokazem predstavit na co je dobry v elektro dielni rucne ovladany zdroj 0-30V/10A, ale zda sa, ze vacsina mladych technikov si taketo zdroje vyraba, tak asi vedia.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa cool-zool » 11 Dec 2013, 12:38

Chlapci (ak vás tak môžem nazývať,vzhľadom na môj vek) , samozrejme že z toho trafa mám vytiahnuté aj stabilizované napätia 5,9,12,15,18,24V s 2-oj A stabilizátormi , chcem len jeden regulovatelný (prúdovo aj napäťovo) výstup ale výkonný , ktorý by sa dal použiť na viacej vecí (samozrejme že nie naraz , nemôžem dobíjať 100AH autobatériu + napájať 45W halogénku a skúšať autoprehrávač s výkonom 4x45W). Som si vedomý že to nebude precízny laboratórny zdroj , ale pre bežné použitie doplnené V-metrom ( NE 046V http://www.avelmak.sk/index.php?lm=144& ... icle=37088 ) a A-metrom ( NE046A + B http://www.avelmak.sk/index.php?lm=144& ... ticle=5582 ) ,to bude mať slušné využitie v mojej dielničke...
A keď sme pri tom nabíjaní autobatérií v traktore mám 100AH v aute 77AH a treba pomôcť aj susedom vrámci dobrých medziľudských vzťahov a tie lacné Lídl , Tesco ,a pod čínske nabíjačky pri týchto kapacitách nestoja za veľa.. Pozor nehovorím že to bude iba nabíjačka ( ale občas by sa to malo dať použiť aj takto) ! A čo sa týka toho napätia , mne stačí rozsah 0-20V max. 24V. To trafo po usmernení a vyhladení toľko dá !
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Dec 2013, 12:55

v skratke: velky rozsah napatia a prudu je pri linearnom zdroji problem. Pri nizkom napati a velkom prude ti budu vykonove tranzistory kurit, ze nemusis zapinat ani radiator. Napr. za usmernovacom mas 24V. na vystupe si nastavis 2V tahas z neho 10A. teda pred tranzistorom 24V, za nim 2V - rozdiel 22V ktory je na tom tranzistore. pri prude 10A bude na nom strata 220W, ktora sa premeni na teplo.
Preto sa bud dava trafo s odbockami a podla vyst. napatia sa postupne prepajaju vinutia. alebo druha moznost spinany zdroj, ktory by to zvladol, ale zase je tam problem ze ho nemaju velmi radi mcu a citlive obvody.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa cool-zool » 11 Dec 2013, 13:04

,,Pocitujlasku,, aj ked som amater tolko toho viem o premene na teplo ,aj ked nemôžem na 100 percent zaručiť že ten tvoj priklad nikdy nevyužijem , ale úvaha je o tom že tých 8-10A využijem len pri tom nabíjaní autobatérií , aj to len občas , väčšinou to bude využívané na 12-14V / max. 5A pre bežné napájanie - skúšanie prehrávačov , motorčekov s reguláciou (autostierače , otvaranie okien) , návrhy doplnujúcich autozosilňovačov a pod...
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa miroja » 11 Dec 2013, 13:34

Tu http://elektro.bazos.sk/inzerat/3032649 ... V-20-A.php niekto ponuka vykonny zdroj na laborovanie so zariadenimi napajanym palubnym napatim 12V. Nevyzera byt regulovatelny, ale mas to komplet aj s merakom (neviem ako to ma vyriesene s ochranou pred skratom). Skus ho kontaktovat, mozno by ste sa dohodli aj na inej cene.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Dec 2013, 13:00

Úplne ste ma odviedli od témy ktorú som pôvodne chcel , ale to už neriešme , fajn za nápady s kúpou iných zdrojov , ale ešte naposledy , ja zdroj mám výkonný (300VA trafo....a pod veď už som to písal ) , Chcel som iba dobrú radu ,,ľahkú,, ako z toho čo mám viem zlepšiť o výkonnú reguláciu prúdu a napätia ! Posledný krát píšem ,že stabilizované napätia 5,9,12,15,V / 2 A mám spravené pomocou klasických stabilizátorov ( 78Sxx) , dokonca som vo finálnej úprave s digitálnymi V , a A stavebníc NE 046 V / A /B . Aj výkonný výstup mám urobený ( z vyžšie uvedeného silového vinutia 2x15V / 10A na 1 x 19 V /10 A bez vyhladenia ) ! Od vás som prosil o jednoduchú úpravu silového výstupu na možnosť regulácie hlavne prúdu , ale aj napätia . Po vyhladení to dá napätie aj 24 V , alebo sa na to vykašľať ???
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Dec 2013, 18:46

Nechce sa mi to celé čítať. (Preto, ak si sem už dal schému, tak ma len usmerni). Ale bez schémy ti asi nikto nič neporadí ...

Zdá sa, že schéma je na internete dostupná.

Takže úprava na vyšší prúd:
- silnejší mostík (D1 až D4)
- väčší kondenzátor C1
- silnejšie tranzistory T1 až T3
- menší odpor R5

Vyššie napätie:
- všetko by malo zniesť zvýšené napätie na C1
- zväčšenie potenciometra P2
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Dec 2013, 13:18

Dolfi : dik za typy , ale od odborníka tvojích kvalít som čakal korektnejšiu odpoveď , ( ja som sem nedával žiadne schémy iba názov stavebnice NE 028 ) , radu som dostal typu ,,radšej urob G400 (aj s linkom na schému) , tak ak si to nečítal nepochopím ako si mohol takto odpísať a tvoje rady patria k tej G400 , alebo k tej stavebnici ??? Nič v zlom , ale som čakal na nejakého odborníka (tvojho typu) , ktorý to celé jednoducho , rýchlo a bez nezrovnalostí ukončí.
0

Nomen

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa Nomen » 18 Dec 2013, 14:19

ja by som spomenul , ze dolfi asi nekomentoval tvoju stavebnicu , inak by tam nedaval oznacenie suciatok , /pochybujem , ze by hladal schemu na nete /, a moj nazor na stavebnicu ? ved ked to poskladas a vyparia sa ti plosne spoje potom si spomenies , moj osobny nazor je ze ked tam chces "poriadne" vyssi prud , a cele to prerobis , tak uz to nebude tvoja stavebnica :D
asi si si dolfimu krivdil , pozeram na tu schemu a to jeho oznacenie sedi ..
nuz a za seba , uz nepochybujem , ze tu schemu mal otvorenu
http://svetelektro.com/Forum/ne028-regu ... 11809.html
Prílohy
NE028.jpg

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: el. stavebnica - úprava

Príspevok od používateľa remmidemmi » 18 Dec 2013, 15:16

když tak házíte těma ampérama sem a tam, bude vhodné vzít kalkulajdu (málokdo dnes umí násobit zpaměti :D ) a vynásobit si usměrněné vstupní napětí do zdroje x proud. Dostanete výkon, který bude nutno v nejnepříznivějším režimu nějak uchladit. Možná nakonec vznikne jakési ALL-IN-ONE zařízení, totiž regulovatelý elektrický přímotop s vedlejším speciálním rozšířením pro mladé elektroniky: se dvěmi svorkami na kterých bude napětí pro elektronické pokusy. :D :D :D
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok