Previnutie trafopajky

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa marek181818 » 14 Sep 2014, 17:00

Zdravim.Dnes mi odisla trafopajka, kupena tu na SE da sa povedat ze cisto nova
Obrázok
Ani za boha nehriala ako mala, skusal som rozne domace hroty a nic.A dnes ako som tiez skusal odrazu len svetielko vyplo a dym.
Odisiel primar a plastova kostricka co tam je trosku roztavena.Tak ma napadlo skusit to previnut.SKusal to niekto ?
0

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 14 Sep 2014, 17:04

hentie haraburdy mi odišli aj dve :lol: inak som si takú kúpil v Baumaxe za 10€. vôbec sa s tým nedalo spájkovať, používal som ju na lepenie plastov :mrgreen: na spájkovanie radšej klasiku ETP :wink: http://www.avelmak.sk/index.php?lm=648& ... icle=57073
previnúť - ktovie ? možno ale koľko závitov tam je ? či by sa ti s tým chcelo babrať :)
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Sep 2014, 17:09

Hinto je pájkovačka za okienko, troška posvietiš ledkou a môžeš ju dať v zime za okienko chladiť. Prevíjať sa to vôbec, ale vôbec neoplatí a previnie Ti to len niekto, kto prežíva a berie každú somarinu.

Majklson povedal správne, ETP je spájkovačka. Kúp si radšej za 20 takú a toto vyhoď skôr, než poviem švec. Aj ja som s takou začínal. Ale to nemalo budúcnosť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa marek181818 » 14 Sep 2014, 17:12

No ja som ku kupil lebo ma zaujala cena aj . Inak som mal Staru dobru Tesla a este brat ma nejaku ale naco mu je neviem, nepouziva ju :D ale ta aspon hreje .Ja by som skusil daco aspon nejak previnut zalezi kolko je tam zavitou :D nejaky drot mam , tak bud zhori este raz alebo daco pojde, proste by som ju dal na pokusne ucely,Len preco vlastne odchadza primar ?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Sep 2014, 17:23

Pretože keď sa na to pozrieš, tak sekundár odpáliť je nemožné, navíjané je to hrubou pásovinou :)

Primár odchádza na trafáku takmer vždy. U trafopájky je ešte kritickejšie, pretože trafo je v skrate, je to v podstate zvárací transformátor, keď sa na to všeobecne pozrieš. Aj tento trafák má Duty Cycle (DZ), teda nesmieš ho maž zapnutý stále. Neviem, aké sú časy, ETP mala tuším 10s on, 30s off.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa dxr » 14 Sep 2014, 17:37

Asist a ADW to niesu dobre znacky previjanie asi nema cenu skor kupit v TIPA/GME nieco 100W a normalne otoceny hrot
neviem ale mozno by bolo lepsie na tie hroty dat riadny kabel a hriat to z externeho zdroja a tlacitkom
spinat nejaky SSR primar toho zdroja :D (ako je to obludnost) ale previjanie bude pakaren :D
0
Naposledy upravil/-a dxr v 14 Sep 2014, 17:39, upravené celkom 1 krát.
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa marek181818 » 14 Sep 2014, 17:37

JJ na teslackej tak nejak bolo pasovina, no na tejto na sek je len hruby drot omotany asi 7 zavitov a to je cele , primar tam je asi 0,3mm drot , tenucky
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 14 Sep 2014, 18:15

Su to vsetko smejdy, sekundar je par zavitov hrubsieho drotu, naprazdno to ma odhadom 4-5V? Ked das smycku tenku, rozzeravi ju docervena, ked das hrubu nahrieva sa 10 sekund. Odpor toho sekundaru bude vacsi ako odpor tej smycky, tak sa necudujme ze viac hreje vnutro spajkovacky ako samotny hrot.

No a previnut? Nema to zaliaty primar? Hod to do kosa a kup si ETP3 (alebo 125W ETP5), bud priamo od vyrobcu http://nuba.cz alebo z SOS-ka.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Hinsi

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa Hinsi » 14 Sep 2014, 18:22

...hrubšího drátu ... a jestlipak ste si všimli, že to má dokonce vinutí z hliníku?

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Sep 2014, 15:20

DJ_Edo napísal:... (alebo 125W ETP5) ...
Znovu pripomínam ! Ak niekto ju chce ako univerzálnu na dlhšiu dobu a nebude zrovna spájkovať niečo hrubé, tak radšej 75 W. Bude mu menej horieť cín a prípadne plošák.

(Samozrejme, aj s tou 125 W sa dajú pekne spájkovať drobné veci. Len to chce získať trochu cviku v "samoregulácii cez ukazovák", (šťuk na nabratie spájky, rýchle ponorenie do kolofónie, trošku nahriatie nad spájkovaným bodom nech nezačne horieť kolofónia a ťuk na plošák)).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Sep 2014, 15:51

Keby si sa naozaj nudil a chcel ju previnúť,musíš si zohnať drôt 0,25 CuS, a božskú trpezlivosť .Pamätám si , že moju prvú som navíjal v ruke, asi 1900záv.a to je o nervy ukladať ich tak, aby sa vmestili do kostričky a neroztrhol sa ten drôtik.
Výpočet je jednoduchý,
Odmeriaš si presne, kolko majú tie trafoplechy cm naskladané na seba,predpokladám asi 5 cm,potom si odmeraj hrúbku stredného stlpika,ak sa nedá tak hrúbku bočných stlpikov x2, /bývalo to cca 10mm x50mm=5cm2 =S -plocha jadra./

Jednoduchý vzorec
45/S= počet závitov na 1 Volt.
45:5=9 závitov/Volt
primár -230 X 9 = 2070záv.
odrátame cca 5% na straty
Primár=1960 závitov.

Ešte stále sa ti chce to prevíjať? :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa helios » 15 Sep 2014, 20:24

Ak chceš naozaj kvalitnú trafopájku, zožeň si starú guľatú bakelitovú, 90VA, tá bola prakticky nezničiteľná. Môj otec s ňou spájkoval aj menšie plechové krabice. Po dlhšom trápení s hrubším hrotom síce začala trochu smrdieť, vtedy si ju nechal chvíľu ochladnúť a mohol si robiť ďalej... 8)
0

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 15 Sep 2014, 20:39

Ja som mal tiež takuto :D Mne sa zase stalo že nezhorelo vinutie ale vypadol mi ten kov na ktory sa pripája pájkovacia smyčka ( neviem ako sa to teraz povie po slovensky :D ) Najviac zarážajuce bolo že to bolo pricínované k sekundárnemu vinutiu 8O . Proste sekundár bol hrubší drot, a ten kov bol tiež gulaty s otvorom do ktoreho bol zasunuty ten drot asi na pol centimetra a bolo to zacínovane :D sranda že to nešlo pricínovať naspat :pain:
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa kubo150 » 15 Sep 2014, 21:01

hento nieje pajkovačka ale atrapa vhodná akurád na obesenie, resp privedenie do stavu na obesenie.

Má to absolútne malé trafo, veskosťou asi ako ten 100mA 12V adapter pre anténny zosilovač, no tak nie, asi ako 2-3 také trafká a ak kúpiš origoš sadu, tak to má hroty odhadom v porovnaní s klasickou 100W pajkou asi na viac ako 200 W pajku....

A trafo v klasickej pajke vôbec nieje v skrate, je stavané na svoje zaťaženie a spôsob používania. Neznamená že ak je záťažou drôt 1,5-2,5mm^2 drôt, tak je niečo v skrate, zdroj má celkom menší vnútorný odpor.

Na klasickej pajke sa ale trafo priehrieva aj preto, lebo hrot je prevažne z mede, ktorá dobre vedie teplo a toto teplo sa prenáša na úchyty, ktoré sú ešte z hrubšej mede ktorá je vlastne vinutím trafa a tymto spôsobom sa celkom dobre nahreje aj trafo v pajke, preto treba pajku chladiť.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa Amaterr » 15 Sep 2014, 21:12

mne vybuchla v ruke ´ ako cisto nova :) ... jediny ciel : Kontajner !
0

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 15 Sep 2014, 21:15

a mne aj v ruke horela normálne plameňom :lol: chytro som ju vypol a hodil na zem. dokonca som jednu upgradol a pripevnil k nej ventilátor z CPU a väčšie vetracie otvory a aj tak zhorela :mrgreen: a to som lepil len plasty. dokonca kedysi dávno sme mali takú istú novú schovanú a keď prišlo na jej používanie tak po prvom zapnutí zhorela a vyrazila istič a letela porád do koša :)
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa Merak » 15 Sep 2014, 21:18

ja mám aj 75VA, aj 125VA, a ešte aj ERS50
a chcel by som aj 100VA
ale iba tie klasické staré dobré TESLA
ináč tie dnešné stoja za ....... riť
v robote nám takéto shity odišli v priebehu troch rokov asi 4
a nik za nimi ani slzu nevyronil
kolega bol ešte rád, že sme sa ich nadobro zbavili
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa marek181818 » 15 Sep 2014, 21:33

Ok tak previjat sa teda nebude, ibaze by sme tam dali taky drot ako je na sekundary, to by bola radost previjat :D ale tie nasledky uff
no pridavam foto, jadro je plechove kovove. Ten primar ten som trosku ja sa v nom vrtal ked bolo este vsetko teple :D
Obrázok

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Re: Previnutie trafopajky

Príspevok od používateľa mirki » 15 Sep 2014, 21:49

Nevedel by som si zvyknúť na takto otočený hrot. Staré Tesly čo mám to môžem držať aj vkuse zapnuté, trafo je pekne rozpálené, ale žeby odišlo to sa mi ešte nestalo. Skús si niekde zohnať takú ak to myslíš s elektrotechnikou aspoň kúsok vážne.
0
Naposledy upravil/-a mirki v 15 Sep 2014, 22:04, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď