Transformator s primarom na 110V

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Transformator s primarom na 110V

Príspevok od používateľa spin90 » 01 Dec 2008, 15:21

zdravim mam transformator z mikrovlnky a povedzme ze by som z toho chcel urobit zdroj vysokeho prudu (po zmene sekundara). Hacik je v tom ze trafo je z amerikanskej mikrovlnky teda ide na 110V. Priamo na trafe nie je napisany vykon ale na mikrovlnke bol 1200W. Trafo samo je az podozrivo male, povedal by som ze nieje dimenzovane na taky vykon. To ma ale teraz netrapi. Zaujima ma ci mozem pozuzit nejaky triakovy regulator alebo nieco podobne na omedzenie prudu do primara pri 230V. Lebo samozrejme ak by som to teraz pripojil tak mi to zhory koli asi 2 nasobnemu prudu v primarnom vinuti. Zas zhanat nejaku tlmivku mi tie zpride nerealne pretoze by musela byt fakt dost vbelka koli dimenzovaniu na prud. Teda bude stacit triakova regulacia ? Sa pytam pretoze v podstate ani neviem na akom principe pracuje takze si to neviem zdovodnit. Diki za pomoc.
A este taka mysliebnka ze povedzme ze trafo je dimenzovane na prud 9 A (ratam z vykonu a 110V). A keda neslo by tam pustat 9A aj pri 230V ? Chapem ze kratkodobo kli stratam v samotnych plechoch koli tym hystereznym stratam a bohvie co este ale slo by to kratkodobo ? Ked ne neva tak regulator poskladam do 4,5 A Co si o tom myslite ?
0

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 01 Dec 2008, 15:53

ja si myslim, ze inym spôsobom ako delicom napätia to nepôjde.
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 01 Dec 2008, 16:01

einsteinmino napísal:ja si myslim, ze inym spôsobom ako delicom napätia to nepôjde.
Delič napätia na 1200W ? Skús napísať trochu presnejšie.

vietor

Príspevok od používateľa vietor » 01 Dec 2008, 16:14

tam maju 60hz,dalsi problem.skus zapojit klasiku trafo 50hz na 60 co to udela.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 01 Dec 2008, 16:25

Je to možné že budeš do trafa posielať iba jednu polvlnu z AC230V. V praxi dosiahneš rovnaký výkon ako pri celom priebehu pri AC120V. Samozrejme musíš počítať s väčším prúdovým rázom a aj oberom. Samozrejme trafo sa bude aj trochu viac zahrievať ale na pokus by to malo vydržať.

Jediné spoľahlivé riešenie je tranformovať 230VAC na 120VAC a až potom pripojiť trafo. Alebo previnúť primár toho tvojho trafa na 230VAC.
0

Elektrikar NO.1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

trafo

Príspevok od používateľa Elektrikar NO.1 » 01 Dec 2008, 16:31

No takto 50Hz a 60Hz to je dilema mnohých elektrikárov a elektronikárov. Nuž pri motore dimenzovanom na 60Hz, ktorý sa pripojí na sieť 50Hz, budú jeho otáčky menšie asi o 17% a naopak, pri transformátore to nemá až taký veľký význam, avšak triaková regulácia pracuje na báze PWM, čiže rýchlo spína záťaž, a podľa dĺžky takéhoto zopnutia vieme regulovať výkon, avšak takáto technológia sa nedá použiť na ´´zrazenie´´ napätia...najlepšie by bolo použiť auto transformátor resp. transformátor 230/120 alebo napäťový delič....
0
Som študent SOU-E Prešov.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 01 Dec 2008, 16:32

No myslim ze s frekvenciou by problem nemal byt. A ta myslienka s tou polvlnou mi pride celkom fajn. Teda vlazit do obvodu diodu ? Myslim seriovo k primaru. Samozrejme patricne dimenzovanu. Alebo ako polvlnou inak ? A transformovat 230 na 120 neprichadza do uvahy pri tomto vykone a tak isto prevynutie primara. MOT je totiz zvarany. Ale mne ani nejde tak o znizenie napatie. To mi je jedno ci bude na primare 110 abo 230 V Verim tomu ze izolacia je dostatocna na drate. Hacik je ze jedno to nieje tomu trafu lebo potom ma prinizky odpor. Tada mne netreba delit napatie len obmedzit prud nejak. Ako chapem ze najlepsie znizenim napatia ale verimz e sa da aj inak
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 01 Dec 2008, 16:36, upravené celkom 1 krát.

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 01 Dec 2008, 16:36

Do trafa ( hocijaká indukčná záťaž ) nemôžeš pustiť iba jednu polvlnu.
Neuplatni sa indukčnosť, ale iba činný odpor, trafo zhorí, ale u tohto trafa to nevydržia poistky.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 01 Dec 2008, 16:37

jaaj jsne tiez pravda som si to neuvedomil. Jasne jasne chapem. OK a taka triakova regulacia pracuje ako ? lebo v tom nemam velmi jasno. Neviem sice jak funguje ale povedzme ze by som potreboval nieco, co sinusovku akoby rozseka na casti. Nebudem to kreslit urcite viete co mam na misli. Spickove napatie mi nevadi 230V. Teda nieco ako PWM ale na AC prud. Len neviem ako by sa tvaril transformator pripojeny na taky neobvykly priebeh.
0

Patrik Varga

Re: trafo

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 01 Dec 2008, 16:47

Elektrikar NO.1 napísal:No takto 50Hz a 60Hz to je dilema mnohých elektrikárov a elektronikárov. Nuž pri motore dimenzovanom na 60Hz, ktorý sa pripojí na sieť 50Hz, budú jeho otáčky menšie asi o 17% a naopak, pri transformátore to nemá až taký veľký význam, avšak triaková regulácia pracuje na báze PWM, čiže rýchlo spína záťaž, a podľa dĺžky takéhoto zopnutia vieme regulovať výkon, avšak takáto technológia sa nedá použiť na ´´zrazenie´´ napätia...najlepšie by bolo použiť auto transformátor resp. transformátor 230/120 alebo napäťový delič....
Mýliš sa. Motor aj trafo budú preťažené. Napr. pri použití frekvenčného meniča na zmenu otáčok motora sa musí pri znižovaní otáčok ( znižovaní frekvencie ) zmenšovať aj napätie.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 01 Dec 2008, 16:53

no ako jasen ze ma nejaky vpliv ta frekvencia Ale myslimz e podstatnejsie je to napatie a to ze tam pojde privelky prud a prave tomu chcem zabranit
A jeden trocha sialeny napad ze do serie s primarom dat 1000W ziarivku ? :-)
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 01 Dec 2008, 18:21

Tak pre upresnenie budenie trafa iba jednou polvlnou je úplne normálna vlastnosť. Samozrejme v určitom momente bude prúd primáru 2x väčší ako pri nominálnom napätí ale ten prúd tam bude iba 50 percent času. Stále bude trafo preťažené takže nejaké super riešenie to nieje.

Len tak pre zaujímavosť. Trafo v pulznom zdroji (trafo ako trafo a využíva ten istý princíp ako normálne sietové trafo) je budené obdĺžnikovým signálom o rovnakej polarite. Ak je budené dvojčinne tak má primár vyvedený stred a každá polovica vinutia je budená zase napätím o rovnakej polarite. Nikde som nevidel zapojenie trafa tak aby bolo ako budenie použité zapojenie do mostíka aby bolo dosiahnuté stridanie sneru prúdu. Ako je možné že takéto zapojenie vlastne funguje ak si tvrdil že trafo (všeobecne) nieje schopné pracovať iba s jednou polvlnou ???

K téme: nenapadlo ťa použiť tlmivku pre obmedzenie prúdu do trafa ? Ubytok napätia poznáž, prúd tiež, frekvenciu tiež tak nieje problém vypočítať indukčnosť.
0

Josif
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: GALANTA

Príspevok od používateľa Josif » 01 Dec 2008, 19:02

V AR 4/1988 je schéma na triakový regulátor pre záťaž s velkou indukciou.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Dec 2008, 19:20

spin90 napísal: A jeden trocha sialeny napad ze do serie s primarom dat 1000W ziarivku ? :-)
Žiarivku nie, 1000 W žiarovku áno. A môžeš experimentovať do omrzenia ...

Podľa mňa sa do primáru 50 Hz trafa nedá pustiť len jedna polvlna. (Kto neverí, nech si jednocestne usmerní sieť a pripojí tam normálne 230 V trafo. A bude čumieť, ako to začne "ručať" a o pár chvíľ dymiť.) Tlmivka má totiž vzduchovú medzeru proti presýteniu magnetického obvodu, trafák nie !

Feritové trafá v meničoch sú trochu o niečom inom ...

Najjednoduchším riešením by bolo zapojiť také dve trafá s primármi v sérii na 230 V...

A tak isto by sa dalo experimentovať s nejakou tlmivkou na ortuťové/ sodíkové výbojky v sérii s primárom. Výstupné napätie však bude veľmi kolísať so zaťažením ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
dano
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 19 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa dano » 01 Dec 2008, 20:01

kúp si za sto korun menič ktorý býva ku mobilom
0

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Príspevok od používateľa servisman » 02 Dec 2008, 10:12

Najmúdrejšie je zohnať MOT na 230V a máš po problémoch. :wink:
0
Nič sa nedeje náhodne!

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 02 Dec 2008, 11:20

Funkčnosť trafa s FeSi jadrom pri jednosmernom pulznom alebo polvlnnom budení nebudem ďalej rozoberať. Mám to odskúšané a na nete je kopec zapojení ktoré sú otestované v praxi. Použitie feritového jadra iba minimalizuje veľkosť, váhu, straty a nemení nič na základom princípe na akom transformátor vlastne pracuje. Dokonca aj bedna do ktorej práve pozeráš je napájaná zdrojom kde je použité takéto riešenie.

Pripojenie trafa na nednosmerné napätie vedie k zhoreniu, to je normálna vec. Pri tomto prípade stále zostáva efekt že trafo ide stále dvojnásobným výkonom. To je nezlúčiteľné s jeho funkčnostou.

PS: invertor k mobulu s výkonom 1,2kW som teda ešte nevidel.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Dec 2008, 12:18

Pre Datam: z pohľadu 50 Hz je trafo na ferite niekde úplne inde, pracuje pri mnoho kHz, môže mať vzduchovú medzeru a je navrhované pre toto použitie ...

Nekomplikuj situáciu. Vráťme sa k 110 V/ 50 Hz trafáku ...

P.S.: No napadla ma jedna kacírska myšlienka: Čo by sa asi stalo, ak by sme oddelili kondenzátorom jednosmernú zložku z jednocestne usmerneného napäti a tú striedavú pustili do toho 110 V trafa ? Ten priebeh sa potom aspoň veľmi vzdialene podobá na sínusovku ...

Len mi nie je jasné, aká kapacita by tam bola potrebná. (Asi poriadne veľká). A mám taký pocit, že by tam mohol byť aj elektrolyt. (Jednosmerná polarizácia elektrolytu je predsa zaistená ...).
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 02 Dec 2008, 14:55, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 02 Dec 2008, 14:37

no ja by som tam pouzil tu triakovu regulaciu, neni to nic moc ale malo by to fungovat popripade dat tam zapojenie ktore bude spinat polvlny do vtedy dokym sinusovka siete nedosiahne napetie 110 V, alebo este pustit tam frekvenciu 2x, 2.5x vecsiu nejakym spinanim ale to by si moc spekuloval. Urob to co ti povedal servisman.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Dec 2008, 15:05

kubo150 napísal: ... popripade dat tam zapojenie ktore bude spinat polvlny do vtedy dokym sinusovka siete nedosiahne napetie 110 V ...
Ostatné tvoje nápady si viem predstaviť. No tento skutočne je nepredstaviteľný. To nie je trebárs ohrievač, kde môžeš počítať polvlny alebo celé vlny. Trafák reaguje na každú dednotlivú polvlnku/ vlnku okamžite. To by boli rázy do trafáka a siete, (najmä ak by to bol 110 V trafák na 230 V sieti). :D
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok