Accu vrtacka EINHELL vynechava

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Aug 2016, 04:16

Cavte

toto by mohlo patrit aj do sekcie co ma dnes nahnevalo, lebo ma to poriadne nahnevalo, ale nakolko je z toho ponaucene davam to sem.

Mam aku vrtacku EINHELL BT-CD-18, akupack18V NiCD 1300mA
einhell.jpg
einhell.jpg (7 KiB) 5817 zobrazení
Uz par dni zacala vynechavat, nechcela sa rozbehnut. Zistil som, ze ked ju buchnem, tak zacala ist. Tak som si povedal ze asi odchadza spinac. Az do vcerajska to tak este slo. A potom uz totalne mrtvy.

Pre istotu som zmeral baterku, aj ked este vrtacka isla tak isla rychlo a mala vykon. Nameral som okolo 18V. Tak hned druhy problem bude v spinaci. Tak som rozobral vrtacku a aj spinac na cimpr-campr. Nic som tam nenasiel zle. Poskladal spinac pozasuval vsetky kabliky pripojil na baterku a nic. Ani sa nehne.
Tak som zacal testovat MOSFET. Ten bol OK. Potom som este raz rozobral spinac, ze ci som ho neposkladal zle. Zaroven som zistil ze ako ten spinac funguje a ze ked je plne zatlaceny spinac, tak sa regulacia rychlosti otacok premosti a motor bezi priamo na baterku. Tak som znova poskladal spinac a meral ci pri plne zatlacenom spinaci premostuje regulaciu. To bolo OK. Teda aj spinac je OK, aspon full speed. Tak som premeral prepinac smeru tocenia. Aj ten bol OK. Uz som zacinal mat nervy. Vsetko dobre a neide to.
Potom som dvoma drotikmi baterku priamo napojil na motor ci sa roztoci a hľa, NEROZTOCIL. Motor bol OK, lebo som ho pred tym testoval ci generuje napatie pri roztoceni rukou. Generoval. Znova som premeral baterku a znova mala 18V.

Takze kde je problem, ked motor je OK a baterka ma 18V a motor sa netoci......

Vyskratoval som baterku a NIC. Ziadna iskra. AHA. Tu nieco nehra.... Zobral som srutkovac a rozsroboval akupack. A ked som ho otvoril, zistil som "kde bol pes zakopany". Dvom baterkam sa nechcelo byt skupine akupacku, tak sa rozhodli ze sa opdoja za pomoci oxidacie. Vid obrazok.
acupack.jpg
No mna porazi... kvoli vadnej baterke som rozobral komplet vrtacku aj spinac. Baterka bola prva co som meral, no bohuzial meral som iba napatie baterky a nie jej vykon. Keby aspon bola ukazala napr. 10V namiesto 18V, ale takto zradne mi ukazala plnych 18V....Na druhej strane by ma vzivote nenapadlo ze mam skontrolovat prepojovacie pliesky v akupacku.

Ponaucenie: Aj zdanlivo dobra suciastka moze byt zla.

Na druhej strane je to moja chyba, lebo som pravdepodobne niekedy pri praci nedal pozor a dostala sa mi do akupacku voda, predpokladam dazd, lebo viem ze mi do vody nikdy nespadla.Alebo by tomustacilo vlhke prostredie v sope pocas jesennych dazdivych dni?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa xmilos » 24 Aug 2016, 06:09

Mno ponaucenim by ti malo byt to, ze napatie ( zvlast akku ) sa mera v zatazenom stave. Stacilo merat napatia v zopnutom stave.
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa troodon » 24 Aug 2016, 09:28

ber to pozitivne, obal na beterku je taky velky ze ti tam vojde mozno aj 6ks clankov 18650 LiON :) alebo minimalne 4ks do serie.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa elmoto » 24 Aug 2016, 09:43

tak tak ako píše troodon daj tam 18650 lion, lacnu modelársku nabíjačku a tak bude vŕtačka behať ako divá.
0
nie som tu

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Aug 2016, 12:55

Ta vrtacka stala okolo 50euro, ma to len jednu rychlost, takze sa mi neoplati do nej davat nove lion baterky a dokupovat novu nabijacku. Nakolko tieto NiCd baterky este maju celkom dobru vydrz, tak skusim opatrne prepojit tie baterky cu drotom (neprehriat moc pri letovani) a dorazim ich dokonca.
Potom pojde cela vrtacka do srotu a kupim si kvalitnu ako napr. MAKITA alebo DEWALT. Alebo viete o kvalitnejsej vrtacke?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa dan21 » 24 Aug 2016, 13:06

Odporucam DeWalt ! Mal som dve. Prva vydrzala asi 10 rokov (3 baterky) a druhu mam doteraz. Tu uz tak netrapim, takze uz drzi 8 rokov.
Jedna baterka uz odisla , takze mam este jednu povodnu a dve nove.
Kupoval som vzdy cely kufor = vrtacka, nabijacka, dve baterky.
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa troodon » 24 Aug 2016, 13:44

vsak tam capni nejake pomerane clanky z notasovej baterky - urcite niekto v okoli ma na vyhodenie taku baterku .
A NiCd aj keby mi ich dal volakto za táčky nových tak to nebudem prerabat ale tam aj tak capnem LION, mozno ta vrtacka potom vydrzi este aj x rokov, zalezi v akom nasadeni pracuje.
Kup slusnu nabijacku ked aj z eBay s balancerom - to sa vzdy zide doma pre niekoho kto chce setrne nabijat baterky a predlzit ich zivotbnost pripadne merat kapacitu a podobne..
Hentie NiCD nebudu v dobrej kondicii.

Ja som videl aj Makyty spravene podla dnesnej filozofie, motory o nicom, prevodovky takisto.. samozrejme zalezi aky model kupis.
DeWalt by som radsej bral, idealne taku s robustnou prevodovkou a motorom kde sa daju lahko menit uhliky pripadne bezuhlikove najlepsie. Ale to sa oplati niekomu koho ta vrtacka zivi a pouziva ju takmer denne, málokto je ochotny tolko dat a mat to na doma, pouzit raz za mesiac..
Niekto rovno kupi deWaltku za 250e a ma pokoj 10rokov a niekto kazdy rok kupi v tescu za 20e vrtacku na ktoru len nadava a reklamuje, v konecnom dosledku ta DeWald vyjde lacnejsie ako tie smejdy z tesco spol.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Aug 2016, 14:17

No ved to. Ja už ľutujem že som kúpil túto vŕtačku až za 50e, ale vtedy som bol uprostred roboty a zadymila mi LIDL vrtacka (preťažil som ju a roztopil sa spinac), tak som urgentne kúpil tuto (iba túto mali v lokálnom obchode), aby mi robota nestala. Už dva roky ide bez problémov až na tento problém s baterkami. Chýbaju mi na tejto vrtacke vysoké otacky (keď vŕtam do železného piesku tak to ide pomaly) a inteligentná nabíjačka ako má napr. DEWALT.
Ked túto dorazim, kúpim DEWALT kufrík s dvomi baterkami a nabijackou a dam si to pod vianočný stromcek. :lol:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa Milos66 » 24 Aug 2016, 15:07

Ak by si chcel naozaj niečo dobré z baterkového vercajgu, tak ja by som osobne išiel do Milwaukee.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Aug 2016, 17:29

Keby som bol sukromnik v oblasti montaze sadrokartonu, tak by som tu vrtacku Milwaukee kupil, lebo by si na seba zarobila tych 450-500 eur. No kedze som len domaci kutil, a chcem nieco poriadne, tak to bude asi DEWALT okolo 200e ak za tolko zozeniem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Aug 2016, 04:01

Tak, vcera som tu baterku "opravil". Ztrhol som zbytky hrdzavych prepojok, minibruskou som obrusil jemne hrdzu z barerky, kvapol na tu obrusenu cast kolofoniu, nabral na 100W letovacku kvapku cinu, poriane rozohrial a prilozil kratko na baterku. Pekne sa to chytilo. Kedze nemam mosadzne pliesky na prepojenie bateriek, tak som tam dal obycajny Cu drot z telefonneho kabla (drot, nie lanko). Dal som ich tam dva na prepoj. Snad to bude stacit. Potom som + a - pol baterky prilozil k vrtacke (akupack este nebol v plastovom puzdre) a vrtacka sa zacala tocit. :applause:
Tak som potom poskladal akupack a este raz vyskusal. Islo to. Aj regulacia otacok funguje. Takze vsetko ide tak ako ma. :potlesk:

Dorazim tie baterky a potom cela vrtacka pojde na recyklaciu. A kupim si lepsiu vrtacku (pravdepodobne DEWALT).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa DoPa » 28 Aug 2016, 21:39

Ja by som ešte malú radu ku kontrole baterky. Baterku po premeraní voltmetrom ešte vždy otestujem žiarovkou väčšieho výkonu. Mám 24V/60W a ta mi jednoducho ukáže ak je už kapacita v čudu. Niekedy aj jeden vadný článok urobí nešvár. Dnešné baterky majú elektroniku a ta nedovolí vybitie pod určitú nastavenú úroveň a baterku odpojí. Minule sa švagor rozčuľoval, že ručná kosačka mu vydrží len pár sekúnd a baterka má plných 18V. Tak sme ju rozobrali a zaťažením mimo elektroniku sa prejavil jeden článok na ktorom po pár sekundách bolo až opačné napätie. Začal sa prepolovávať. To ale elektronika strážiaca baterku nedovolí a včas ju odpojí. Stačilo vymeniť vadný článok a kosačka veselo kosí a švagor je spokojný.
P.S. Na záťaž sa dá použiť aj 12V H4 s vláknami do série. Sám som to niekoľkokrát použil.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Aug 2016, 22:41

Diki za radu DoPa,

Mna pomietlo to, ze som normalne vrtal, vrtacka mala vykon, a vzdy prestala nahle vrtat (pliesky saodpojili od seba). Nakolko najviac namahana suciastka je samotny spinac, tak som mal podozrenie na spinac ze tam bude zly kontakt. Tak som klepol po vrtacke tam kde je spinac a zacalo to ist (lenze klepnutim sa pliesky baterky zase spojili). To ze som klepol na vrtacku pri spinaci a zacalo to ist, mi potvrdilo moju teoriu, ze nieco bude zle v spinaci (aj ked problem bol v baterke). Aj napriek tomu som zmeral pre istoru baterku, a ukazala 18V, tak som uz baterku nerieil a isiel som cestou, ze sa pozriem na spinac.
Toro ma zmiatlo.
Keby baterka stracala postupne vykon, alebo by sa menili otacky hre dole, tak by ma test vykonovou ziarovkou hned napadol. No, lenze vrtacka prestala ist nahle + este ten klepot na spinac.

A preto som sem napisal tento prispevok, aby vsetci co si to precitaju, nech vedia, ze vseobecne chyba moze byt uplne inde ako si myslime aj ked nam to neaky nie najpresnejsi test (klepot na spinac) potvrdi, ze chyba bude asi (v mojom pripade) v spinaci.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa DoPa » 29 Aug 2016, 13:27

Nuž diagnostika je najťažšia časť opravárskej činnosti a niekedy malý detail nás zvedie, že sa uberáme nesprávnym smerom. Keď sa už rozhodneme ako v tomto prípade že je vadný vypínač a ideme ho rozobrať (nemá každý náhradný) mali by sme si potvrdiť domnienku aj ďalším preverením že naše rozhodnutie je najpravdepodobnejšie, lebo takmer deštrukčné rozobratie je lotéria buď alebo. Pokaziť dobrý vypínač, ak by to náhodou nevyšlo. To už radšej vezmem merák a odmeriam pred za zapnutým vypínačom čím sa presvedčím v akom stave vypínač skutočne je. Alebo jednoducho vezmem kus drôtu a prepojím na skúšku vypínač aby som zistil či skutočne on odmieta slúžiť. Potom sa ľahšie riskuje jeho možno nezdarná oprava. Veď pokazené sa dá buď opraviť alebo vyhodiť. Ak sa oprava podarí nič nestratíme a ak nie tak ho vyhodíme, ale aspoň sme získali nové poznatky ako je taký vypínač skonštruovaný. Prípadne v budúcnosti vylepšíme postup pri jeho oprave.
Preto som zástancom toho, že prv než nejakú súčiastku, alebo diel určíme za vadný, treba použiť všetky dostupné spôsoby na určenie jeho nefunkčnosti. Mám totiž skúsenosti, že v regáli na náhradné diely bolo množstvo starších dielov na ktorých bolo napísané "použitý funkčný", lebo pri jeho výmene to na stav poruchy nemalo žiaden vplyv a pri zhone pri oprave nebol čas na jeho vrátenie späť. Možno stačilo jedno dve merania a nemusel sa meniť, lebo chyba bola niekde inde.
Chcel som poukázať na zbrklosť pri opravách a vyvarovať sa zbytočným deštrukciám náhradných dielov. Komu pomôže, komu nie. Aj staré porekadlo hovorí - "Trikrát meraj a raz strihaj".
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Aug 2016, 15:03

Aj staré porekadlo hovorí - "Trikrát meraj a raz strihaj".
Ja som meral len raz :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Accu vrtacka EINHELL vynechava

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Aug 2019, 01:30

Cavte opat,

obnovujem tuto temu, lebo uz vyssie spominane baterky umreli uplne. Uz sa vemi rychlo samovybijali, tak som to neustale nabijanie vzdal. Uz tieto NiCd neidem "opravovat".
Nekupil som si ani novu kvalitnu vrtacku "na Vianoce", lebo som medzitym v robote vyfasoval Milwaukee aj s priklepom, takze ak potrebujem kvalitnu vrtacku na vaciu robotu, donesiem ju domov.

Ale kupil som si v LIDL tu parkside Li-on aku vrtacku nakolko som ju tam otestoval a mala poriadnu silu, aj pomale a rychle otacky a mozem povedat ze splna vsetky moje kutilske potreby. Takze to sa odvtedy zmenilo.

A mam aj tuto ubohu Einhellku. Chcel som ju uz vyhodit, ale minule som potreboval aj predvrtavat diery a potom zasrobovat sroby. A stale som musel prehadzovat vrtak a skrutkovac ze mi to uz liezlo na nervy. Vtedy som si povedal ako by bolo dobre mat este jednu vrtacku....ktoru mam len neide.

Co sa este zmenilo od minula je to ze mam novy (tri mesiace boli v NB) battery pack pre NB z ciny, v ktora asi po 3 mesiacoh od kupy prestala fungovat a bolo citit z nej smrad. Po rozobrati som zistil ze tam vznikol skrat na tenuckom vodici. Kablik (tenky asi ako jedna zilka sitoveho kabla) bol nedostatocne chraneny a prepojovaci pliesok sa zaryl do izolacie az vznikol skrat. Kablik sa ihned prepalil ako poistka. Uz som ju do NB nedal a uz rok mi tie baterky lezia len tak a stale drzia napatie. Ten skrat tie dva konretne clanky neznicil.

Nakolko teraz mam aj "zadarmo" 6 ks dobrych clankov, tak sa mi tu vnukla myslienka ktoru ste mi radili este minule davno, ze nech tam dam Li-on baterky.Dal by som tm 5 ks to by bolo 18,5V. Zacal som na ebay hladat nabijacky a ochrany proti nadmernemu vybitiu clankov, no zistil som ze toho je tam vela a stracam sa vtom.

Preto by som sa vas chcel opytat, mate neake overene odskusane moduly pre nabijacku a ochranny obvod proti nadmernemu vybitiu? Obidve tieto moduly by som vopchal do aku packu aj s bateriami a nabijal s napajacim zdrojom XY voltov (podla nabijacky kolko potrebuje)

Ja som nasiel napr toto
https://www.ebay.com/itm/5S-20A-18V-21V ... SwvipdPpXs

alebo toto
https://www.ebay.com/itm/20A-5S-18V-21V ... SwcLxYCOIS

alebo toto?
https://www.ebay.com/itm/5S-15A-Li-ion- ... SwNXpctwzv

Viete mi nieco poradit? Dakujem za rady.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď