Záložný zdroj pre kotol - batéria

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa branor » 30 Aug 2016, 10:24

Ahojte, chcel by som poprosit o radu. Chcel by som ku kotlu zabezpecit zalozny zdroj. Je mi jasne ze koli cerpadlam potrebujem zdroj, ktory ma na vystupe cisty sinus.

Skor mam problem s vyberom medzi dvoma produktami:

ENIXUS - fi. ELTECO - vyzera fajn, firma znama, ponuka zalozny zdroj 400W, cisty sinus s moznostou pripojenia na autobateriu do kapacity 150AH, trakcnu bateriu neodporucaju
link:

Kód: Vybrať všetko

http://www.elteco.sk/sk/produkty-3/napajacie-a-zalohove-zdroje-striedave-napajanie/zdroj-pre-zalohovanie-vykurovacich-systemov-enixus.html
nasledne tu je iny zdroj, rovnakeho vykonu a tiez cisty sinus, no pripaja sa k baterii TRAKCNEJ s max kapacitou 120AH. autobateriu neodporucaju
link:

Kód: Vybrať všetko

http://www.krby-tuma.sk/product/automaticky-zalozny-zdroj-ups-400-wat-sinus-s-cistym-sinusovym-priebehom-6812/
chcem sa spytat, co je lepsie, TRAKCNA ci AUTOBATERIA?
aky by ste vybrali vy?

dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Merak » 30 Aug 2016, 10:38

Akú batériu skôr a lacnejšie zoženieš, keď sa ti táto odpáli?
Ja by som bol skôr za tú autobatériu.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa zipaj » 30 Aug 2016, 10:41

ja by som vybral trakčnú, pretože aj keď je drahšia, je prispôsobená na dodávku elektriny "menšieho výkonu" po dlhší čas, štartovací akumulátor je max. zaťažený pri štartovaní vysokým prúdom a tomu je podmienená aj jeho konštrukcia (tenké elektródy a ich veľká plocha), čo veľmi nevyhovuje použitiu ako záložný zdroj. Podľa mňa najlepšia možnosť by ale bola použiť akumulátor pre solárne systémy. Nerieším finančnú stránku, to si musíš porovnať a zvážiť sám, štartovací akumulátor je asi najlacnejší.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa branor » 30 Aug 2016, 11:03

No sakris a som na zaciatku :-)

Aktualne neni k ziadnemu pristroju bateria, takze si musim tak ci tak kupit novu. Samozrejme autobateria je najlacnejsia.
Aktualne potrebujem pokryt len vypadky trvajuce cca 1h, kde nepredpokladam plne vybitie baterie

V elteku mi vraveli ze trakcna bateria neni prisposobena na trvale pripojenie k nabijacke a preto nie je vhodna a odporucaju autobateriu.

asi by som nerad pripajal napriklad na ENIXUS trakcnu bateriu a naopak, takze na zaklade vyberu akumulatora sa asi rozhodnem aj pre typ zariadenia. Nieco mi stale vravi ze verit znacke ELTECO, ale trosku ma brzdi ten clanok v konkurencnom produkte o autobaterii.
0

alois

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa alois » 30 Aug 2016, 12:11

1. Mal si začať s tým, aký chceš mať reálny zazálohovaný výkon po tú dobu max. 1 hodina.
2. Každý olovený akumulátor má proces samovybíjania, takže tu rozdiel nie je
3. Trakčná batéria je vhodná aj na trvalé napojenie k nabíjaciemu obvodu, ale musí byť dodržané udržiavacie napätie a jej výhodou je počet cyklusov pre nabíjanie a vybíjanie, kým sa začne odporúčať. To isté platí aj pre "solárne" olovené akumulátory.
4. Autobaterka vie dať podstatne vyžší skratový/špičkový prúd, ale táto vlastnost ti je zase nanič v tvojom systéme. Má inú nabíjaciu charakteristiku ako trakčný akumulátor.

Ak to nekupuješ na jednu sezónu, tak trakčný (solárny) olovený akumulátor. Treba si vypočítať akú energiu chceš mať v zálohe na akú dobu. Z toho ti vyjde kapacita akumulátoru. Najlepšie pre životnosť systému je, ak to čo plánuješ odobtať zo systému nebude viac jako 40% z celkovej kapacity akumulátoru.

Taktiež nezabudni na to, že po vykurovacej sezóne systém bude sice vypnutý, ale o aku sa treba postarať...

Príloha je iba ilustračná! Viem, že toto nie je autobatéria a ani klasická trakčná batéria. Ide iba o tabulku životnosti...

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Merak » 30 Aug 2016, 13:03

Otázka, ako často mávaš výpadky elektriny a ako dlho trvajú.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa branor » 30 Aug 2016, 13:08

Velmi pekne dakujem za odpovede, ak mi vie este niekto povedat svoj nazor budem rad.

Aktualne mi v ELTEKU povedali, ze sa da pripojit aj TRAKCNY akumulator, ale neodporucaju ho hlavne koli charakteristike vyuzitia, nakolko pri trakcnom je sposob pouzivania "nabi naplno, pouzivaj takmer do prazdna a zasa nabi"
a pri autobaterii je ok aj kratkodobe vybijanie napriklad pri 15min vypadku a podobne.

Je asi velmi mala pravdepodobnost, ze system vycuca celu baterku. Aj ked tam chcem tu maximalnu, aby v pripade nudze vydrzala co najdlhsie, asi nastane viac pripadov tych kratkodobych vypadkov 10-20min. K vypadkom dochadza cca 1x mesacne, v obdobi burok aj castejsie. Naposledy pocas burky doslo k 5x po sebe iducim vypadkom kde napriklad bol priebeh taky ze vypadok 10min, nabehlo na 2min a zasa vypadok a to sa zopakovalo 5x po sebe, odisli mi 2 cerpadla, mozno nahoda, neviem...

Takze aktualne asi odskusam klasicku autobaterku a cca raz za mesiac odskusam kolko vydrzi bezat system v zalohe. A potom uvidim...
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa kukinko » 30 Aug 2016, 14:32

Davnejsie som kolegom objednaval toto cudo :
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=749& ... icle=62168
Kedze ich bolo viac, spravili sme hromadnu objednavku a dostali sme aj slusnu cenu.
Uz to pouzivaju asi 2-3 roky a zatial si to len chvalia.

Sinus som sice nemeral, (ani nepozeral linky v prvom prispevku), ale za tu cenu to bolo najlepsie riesenie...
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Aug 2016, 18:34

branor napísal:chcem sa spytat, co je lepsie, TRAKCNA ci AUTOBATERIA?
Ak máš na to, kúp gelovú.

A to sú mi len názory odborníkov ...!

Autobatéria to má už v názve, že patrí do auta. Je schopná dodať veľký štartovací prúd krátku dobu a potom v podstate "leňoší". Jej časté plné vybitie ju určite znivočí. (Vlastná skúsenosť, menič na chate).

Trakčná baterka je schopná trvalého odberu a viacerých plných cyklov, ako autobatéria. Má omnoho menšie skratové (štartovacie) prúdy, ale je vhodná na trvalý pohon napr. vozíkov, lodí, do karavanov, ...

Ak máš miesto, tak sa pozri po nejakej vyradenej UPS-ke bez baterky so sínusovým výstupom. Kúp dobrú baterku. A UPS-ka si všetko obslúži sama.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Jirka84 » 30 Aug 2016, 21:03

To "branor",
osobně mám u krbu s výměníkem zapojené čerpadlo s termostetem přes záložní zdroj:
http://www.mustek.de/?product=powermust-636-offline
a jsem spokojený - cca i pět hodin se stává, že nešel proud a baterie v UPSce byla (a po třech letech je) stále funkční.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

patulicek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Aug 2016, 20:23

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa patulicek » 30 Aug 2016, 23:18

Ja mam volt polska a šľape ako gula cele dva roky aj stabilizuje napätie,pretaženie ukazuje, nabíja batt.a kazdu chvilu sa testuje a 5 hodin mi bežali dve čerpadla v pohode.Už som skúšal veľa typov ale tento stoji zato predal so ich 3 a bez problemov.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Merak » 30 Aug 2016, 23:42

Dolfi napísal:Ak máš miesto, tak sa pozri po nejakej vyradenej UPS-ke bez baterky so sínusovým výstupom. Kúp dobrú baterku. A UPS-ka si všetko obslúži sama.
V prvom rade si treba uvedomiť, že UPS sú na krátku dobu zálohy s malou kapacitou batérie. Ak by mal použiť UPS, tak buď nejakú s veľkým výkonom a stavanú na väčší počet batérií, aby mu to zvládalo bežať tak dlho, alebo použiť batériu s niekoľko násobne vyššou kapacitou a externe ju pripojiť k UPS. Ale je tu problém s nabíjaním batérie, keďže je stavané na omnoho nižšiu kapacitu batérie.
Čo sa týka toho obsluhovania, tak to ELTECO to má tiež v sebe.

A pýtal som sa na to, ako často dochádza k tým výpadkom a koľko trvajú. Pokiaľ sú to výpadky že pár krát za rok na pár hodín, tak až taký problém tá batéria mať nebude.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Aug 2016, 00:17

A nebolo by lepsie na ten par hodinovy vypadok prudu pouzit elektrocentralu? Vsak kotol pri vypadku aj tak prestane ist. Vytiahne sa kotol zo stenovej zasuvky, spusti sa centrala, pripoji sa kotol do centraly (komplet elektrika okolo kotla (termostat, cerpadlo, kotol) by bola vyvedena na jednu zastrcku) a opat sa nastartuje kotol ak nenaskoci sam.
Ak naskoci elektrika, tak sa kotol vytiahne z centraly a zastrci sa opat do sietovej zasuvky. Nic zlozite. Chce to len troska benzinu.

Nepisal si ako casto su vypadky, a na aku dlhu dobu. U nas pri Seredi, su vypadky len pocas letnych burok a aj to len na 1-2 hod. Takze si myslim, ze UPS na zopar vypadkov je tzv. prepich. Nevyuzijes to.

Ak mate caste vypadky tak treba kontaktovat sk lektrarne, ze co sa tam deje. Napis im, ze ak to takto pojde dalej, tak aj tvoje platby za faktury budu vypadavat, tak casto ako ich elektrika.:-D

Moznoze sa mylim, nenapisal si presne info, ako casto vypadava elektrika, co ten kotol kuri, ci moze nekurit, alebo musi stale kurit.... Napis toho o tom co najviac, potom ti tu mozeme presnejsie poradit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alois

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa alois » 31 Aug 2016, 06:02

Nechcel som byť za múdreho, preto som sa hneď na začiatku opýtal, aký výkon potrebuješ zazálohovať. A to iba z ekonomického dôvodu nákupu technológie.

Ak by si kúpil menič za 261€ + trakčný/solárny akumulátor cca. 150€ a malo by ti to slúžiť pár hodín v roku, tak je to nerentabilné. Ja som to riešil UPSkou so sínusom. Nie APC za 800€, ale niečo iné za 150€. Dáta máš nižšie. V čase keď nekúrim na pevné palivo, tak je to záloha pre osvetlenie a iné ochranné prvky. Ale treba vedieť výkon čerpadiel a z toho vypočítať dobu zálohy...


Záložný zdroj od firmy Eurocase EA200N využívajúci technológiu Line Interactive. UPS s čistým sinusovým výstupom. Zdroj je riadený mikroprocesorom a je vybavený komunikačným rozhraním USB. Záložný zdroj disponuje aj predným panelom, na ktorom je vypínač ON/OFF, 4 LED indikujúce v akom režime beží UPSka a LCD displej s informáciami o stave UPS ako je stav batérie, frekvencia výstupu atď.

Technická špecifikácia: Typ: Tower

Technológia: Line Interactive
Výstupný výkon: 1500VA/900W (menovitý 1500W)
Vstupné napätie: 230V AC +/-25%
Výstupné napätie: 230V AC +/-10%
Výstupný signál: čistý sínus
Počet výstupov: 2 x FR
Batéria: Model: Pb 12V/8 Ah, 2ks
Výdrž pri 100W: 40min
Doba nabíjania: cca 8 hodín na 90%
Datové rozhrania: USB
Prepäťová ochrana dátovej linky: RJ11

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa branor » 06 Sep 2016, 13:05

Velmi pekne dakujem vsetkym za rady, zvazujem aj to zariadenie http://www.avelmak.sk/index.php?lm=749& ... icle=62168
len som sa este nedopatral, aku najvacsiu kapacitu baterky mozem ku nemu pripojit.
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa kukinko » 06 Sep 2016, 13:54

opytam sa kolegu ci to nahodou nie je v navode ....
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Sep 2016, 14:00

Ak potrebuješ dlhšiu zálohu a máš na to, tak čím väčšia, tak tým lepšia. Možno aj gelová ... (Odber pri 500 W je cez 50 A) !

Nabíjačka: 10 A PWM. To asi nebude nachystané na nejakú pár Ah baterku.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

alois

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa alois » 06 Sep 2016, 14:54

• Prúd bez záťaže: 1,2A ....... to na strane 230V? (230x1,2=276W) to má zabudované aj kúrenie, alebo jako to mám chápať?
Viem, že si ten toroid niečo zhltne, ale toto je trochu moc.

0,276KW/h x 24 = 6,6kWh/deň x 30dní = 198,7kWh za mesiac, iba preto, lebo je to v zásuvke?
Naposledy upravil/-a alois v 06 Sep 2016, 15:30, upravené celkom 1 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Sep 2016, 15:18

To asi písal zas nejaký "odborník". Podľa mňa to je max. prúd pri plnom nabíjaní baterky a odbere elektroniky. A je v tom pomiešaný aj jalový aj činný prúd.

Já si myslím, že odber je tak okolo 100 mA, vrátane jalového prúdu trafáka. Na zmeranie činného výkonu by bol treba wattmeter.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa breta1 » 06 Sep 2016, 15:45

Myslíte že tam je toroid na vstupu?
Tam se sice píše něco o toroidu, ale to asi nebude klasický toroid na 50Hz ale toroid pracující ve spínacím režimu - jinak by asi těžko mohli udávat údaj o vstupním napětí 140V až 275V AC.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok