Pokazený indukčný varič

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

JZKSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Jan 2017, 20:28

Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa JZKSK » 21 Jan 2017, 20:52

Praskol kryt a natieklo doň trochu vody. Pred tým ako vyhodil istič, asi 30sekúnd bzučal. Varič som rozobral, je to dvojplatnička ktorá ma spoločný tento obvod, ktorý je na obrázku.

Na obvode sa nachádza kondenzátor(to sivé) a 2 cievky. Pravdepodobne je to nejaký filter.
Vybral som tento obvod z variča a zapojil ho do siete priamo, bez zátaže. Niečo zahorelo a vyhodil istenie. Odpojil som jednu nožičku kondenzátora, pokus zopakoval, reakcia rovnaká.

Moja teória je, že do cievky natiekla voda, tá začala bzučať a prerazila sa, niekde.
Cievky som meral, na jednej, ktorá ma 2 nožičky som nameral nekonečný odpor (akoby prerušená?) na druhej, ktorá má 4 nožičky som odpor nameral, niekoľko ohmov.
Pravdepodobne je problém z tou cievkou čo má 4 nožičky, keďže cez ňu ide fáza aj nula takže skrat je pravdepodobne možný len v nej.

Z elektronikou už nejaký čas nerobím. Viete mi poradiť čo by sa z tou cievkou mohol stať, a hlavne ako to opraviť ? Dá sa kúpiť nová, prípadne viete to niekto previnúť ?

Ďakujem
Prílohy
20170121_203718.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa Andrej152 » 21 Jan 2017, 21:04

skus zmerat na doske aky ma odpor vstup na 220v , spravne by mal byt velmio velky odpor , no nechapem ako moze sa pokazit cievka .. neide mi to vobec do hlavy .. mam pocit ze to nieje tym , daj foto aj zvysku
0

miroL
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 28 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: TRNAVA
Vek: 53

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa miroL » 21 Jan 2017, 21:25

Tiez sa mi nezda, ze by sa cievky vinute takym hruby drotom s relativne velkymi medzerami mohli poskodit. Drot je zalakovany, a voda by tomu mohla vadit jedine pri koncoch, kde je to v plosaku. Ak je to tam teda hole, odizolovane. To, co si nameral, mi tiez nejako nesedi. Niekolko ohmov na tak hruby drot nemoze byt. Tam nameras to iste, ako ked spojis hroty meraku naprazdno, mozno nejakych 0,3 ohm, ale sotva niekolko ohmov.
0

JZKSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Jan 2017, 20:28

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa JZKSK » 21 Jan 2017, 22:03

Drôt je 1,5mm meď, hrubý, ale varič je silný, 3600w

Na doske sú dokopy
  • 3x keramický kondenzátor
    1x 5mikroF kondenzátor (ten som odpajkoval a aj tak to vyhadzuje istič)
    1x poistka v podobne dôtu
    1x cievka z 4mi nožičkami - 1a = L1 vstup 1b N vstup // 2a L1 výstup 2b N výstup
    1x cievka z 2mi nožičkami - L1 vstup, L1 výstup
Pod cievkami je to čierne, a černelo to viacej keď som to zapájal. Skúšal som to tak, že som nahodil istiť, ktorý ten plošák hneď zhodil takže neviem odkiaľ sa to presne iskrilo.

Ako však píšem, čierne je to len pod cievkami + pri poslednom pokuse trocha stmavla cesta na DPS od 2b výstupu cievky smerom ku keramickému kondenzátoru.

Odpor na vstupe je 36MOhm, čo je dosť
CIevky som premeral ešte raz, vyzerá to že majú skutočne do ohmu, a ak môj čínsky merak funguje správne, tak sú všetky "priechodné".
Avšak, meral som odpor medzi 1a a 1b a sú tam len 3kohmy. To je asi celkom málo, na to že je to prakticky medzi fázou a 0. Je to v poriadku ?

Ďakujem
Prílohy
20170121_214931.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa misocko » 21 Jan 2017, 22:07

obe tie "cievky" su filtre s dvoma nezavislimi vinutiami , cez jedno prechadza nulak cez druhe faza, odpor vinutia 0,0...ohm, odpor medzi dvoma vibutiami nekonecno, niet co pokazit. Ak nameras nieco ine , tak vypajovat a zmerat znova. ak NOK, vymenit alebo premotat.
vypajkovat, premerat
to cierne bude zuholnateny plosak a chyba bude tam. merak ma nizke napetie a nevadi mu to , ked tam pustis siet tak to preteka cez ten uhlik.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa djwiktor » 21 Jan 2017, 22:21

no ja neviem - pozri co som oznackoval tu http://prntscr.com/dymcag - vyjadri sa k tomu..
C003 bude pravdepodobne streleny, kedze odpalil aj tu cesticku.

a dufam ze tie dalsie pokusy so zapajanie do siete boli iba s touto doskou, a nie s celym varicom.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

JZKSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Jan 2017, 20:28

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa JZKSK » 21 Jan 2017, 22:38

Tú nožičku som odpájkoval ja. Tá cesta sa postupne prepálila pri "pokusoch".

Avšak odpor medzi dvoma vinutiami NIE je nekončeno. Cievka je teda prerazená.



ako postupovať ? Viete to niekto premotať ? Dá sa kúpiť nová z rovnakými parametrami ?




PS: Video na pobavenie, takto to funguje v praxi (keď už je doma 240fps kamera) https://www.youtube.com/watch?v=pk_Lw8l38qc
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa misocko » 21 Jan 2017, 22:42

je vidiet ze toto je ocividne "tvoja parketa" !
hej, a ked uz tomu nerozumies, tak to aspon zapajaj do siete cez vykonnu ziarovku, ked je nieco zle tak sa len rozsvieti ziarovka a neposkocia meraky az v jaslovkych....
ked uz, venuj sa radsej tomu videu, opravu nechaj na tych co tomu rozumeju
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa fery66 » 22 Jan 2017, 10:40

Tá doska je akože "celá" elektronika indukčného variča? Asi ťažko. Chyba bude "za" touto doskou.
0

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa staffy » 22 Jan 2017, 11:40

Toto je len vstupný filter, nie?
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa alidedko » 22 Jan 2017, 11:49

Chlopi, nebudte barani ... Ved to tam pise.
V PRVOM PRISPEVKU napísal:Praskol kryt a natieklo doň trochu vody. Pred tým ako vyhodil istič, asi 30sekúnd bzučal. Varič som rozobral, je to dvojplatnička ktorá ma spoločný tento obvod, ktorý je na obrázku.

Na obvode sa nachádza kondenzátor(to sivé) a 2 cievky. Pravdepodobne je to nejaký filter.
Vybral som tento obvod z variča a zapojil ho do siete priamo, bez zátaže. Niečo zahorelo a vyhodil istenie. Odpojil som jednu nožičku kondenzátora, pokus zopakoval, reakcia rovnaká.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

JZKSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Jan 2017, 20:28

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa JZKSK » 22 Jan 2017, 18:20

Varič som opravil

Včera večer som odpájkoval cievky. Na spodku boli čierne a jedna z nich mala trochu zničený plastový obal jadra. Obe cievky som otočil o 180 stupňov, tak, že som im prevrátil nožičky. Porušené časti jadra som zalial voskom. Zapájkoval a zapol, varič nabehol.
Dnes sa na ňom v kuse celý deň varilo a všetko funguje ako má.

Túto tému teda považujem za uzavretú

Ďakujem zúčastneným za podnetné informácie
Prílohy
20170121_174937.jpg
0

jethro
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 02 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Svit
Vek: 48

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa jethro » 08 Okt 2019, 19:21

Zdravím,
využijem túto tému keďže sa to týka opravy indukčného variča. Opravujem podobnú indukčnú dvojplatničku kde bola chyba na jednom IGBT tranzistore H20R1203, ktorý som si už objednal a vymením ho ale chcem sa opýtať na tú bielu hmotu, ktorá je medzi tepelnou poistkou na cievke a sklokeramickou doskou. Tá súčasná je už úplne vysušená a rozmrvená. Čo mám použiť? Ďakujem za radu.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Pokazený indukčný varič

Príspevok od používateľa mirosne » 08 Okt 2019, 22:53

Ja tam dávam bielu silikónovú pastu.A chcem ťa upozorniť,že nestačí vymeniť IGBT,ak si neskontroloval veci na DPS.Treba to popozerať,pomerať,lebo máš po tranzistore.A nie je to poistka,ale meranie teploty.
0
Pozdravuje vás Miro.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok