frekvencny menic

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 14 Mar 2017, 00:07

zdravim vsetkych...
nerozumiem sa celkom do tejto konkretnej pproblematiky, preto by som poprosil informaciu, pripadne vysvetlenie. Sustruh s trojfazovym motorom 2,2 KW je zapojeny na 380V.Tento motor chcem zapojit cez frekvencny menic, vstup 1x230V, vystup 3x230V pre motor. Takuto zmenu hodlam urobit z dvovodu, lepsieho vyuzitia Fotovoltaiky. Je take zapojenie vobec technicky mozne, pripadne su take frekvencne menice?
Lubos
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa misocko » 14 Mar 2017, 10:04

ak je motor sustruhu teraz zapojeny do Y (hviezda) tak ho prepoj na D (trojuholnik) a mozes ho pripojit na dany menic (nemozes ho vsak nasledne pripojit do siete bez prehodenia na Y). Ak je motor uz teraz zapojeny na D tak ho sice mozes nahodit na ten menic , ale prides o vyraznu cast vykonu motora.
skratka na motore by malo byt oznacenie 230V(trojuholnik), 380V(hviezda).
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa datam » 14 Mar 2017, 11:27

úplne bez problému to nebude.

Meniče s 1AC vstupon 230V nemajú na výstupe 3AC 400V ale 3AC 0-240V komfigurovateľné v nastaveniach (v starom Commander SK to bol parameter 08). Otázne je či ten tvoj motor ide zapojiť do trojuholníka na 230V. Ak nie a takto ho pripojíš tak sa mu to moc páčiť nebude hlavne po výkonovej stránke.

Najlepšie ak odfotíš štítok toho motora a potom budeme múdrejší. A tiež zistíš ako je teraz zapojený.

Taká lacnejšia séria meničov je napríklad od SDrive (bývalý emerson alebo control techniques) napríklad séria M100 konkrétne M100-032-00100. Že to doma vyrobíš na kolene zabudni. Dokážeš regulovať otáčky potenciometrom alebo priamo z displeja.
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 14 Mar 2017, 11:53

dakujem za informacie, prikladam foto stitku motora, ktory nie je na svoj vek dobre citatelny.
Prílohy
motor sustruhu10.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa misocko » 14 Mar 2017, 15:17

ako som uz pisal, prepoj na D a napoj na menic
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Mar 2017, 21:28

nerozumiem sa celkom do tejto konkretnej pproblematiky
Takuto zmenu hodlam urobit z dvovodu, lepsieho vyuzitia Fotovoltaiky.
Nakolko si pisal ze sa nevyznas do tejto problematiky tak sa ta opytam ze, si si isty ze tvoja fotovoltaika je dimenzovana napajat sustruh?

Mozem sa opytat aky vykon dokaze tvoj solarny panel vygenerovat? (napatie a prud, popr. ak vies model tvojho panelu, pozrieme si to z datasheetu)
Aku kapacitu ma/maju akumulator/akumulatory. Kolko akumulatorov mas?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 15 Mar 2017, 21:06

dakujem za odpovede. Takze taketo zapojenie cez frekvencny menic je mozne. Misocko, zozeniem frekvencny menic, potom by som sa snad ozval, ako ho spravne nakonfigurovat, nasledne zapojim motor do D.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa amater63 » 16 Mar 2017, 20:54

romiadam napísal:
nerozumiem sa celkom do tejto konkretnej pproblematiky
Takuto zmenu hodlam urobit z dvovodu, lepsieho vyuzitia Fotovoltaiky.
Nakolko si pisal ze sa nevyznas do tejto problematiky tak sa ta opytam ze, si si isty ze tvoja fotovoltaika je dimenzovana napajat sustruh?

Mozem sa opytat aky vykon dokaze tvoj solarny panel vygenerovat? (napatie a prud, popr. ak vies model tvojho panelu, pozrieme si to z datasheetu)
Aku kapacitu ma/maju akumulator/akumulatory. Kolko akumulatorov mas?
Dodává- do distribuční sítě,a chce to využít....,mne napadlo...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Mar 2017, 21:05

Vsak pockajme nech napise ako ju ma dimenzovanu (ak to tu napise, nakolko odpoved na povodnu otazku uz dostal a ja som tu otazku trosku rozvinul).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa amater63 » 16 Mar 2017, 21:14

0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 16 Mar 2017, 22:17

...pre stouralov, rozmyslajucich, domyslajucich ,,za roh,, mimo dannu temu, uvediem, ze mam FV4,2KW , spolahlivo fungujuci niekolko rokov, baterie s dostatocnou kapacitou, nedodavam do DS, ale vyuzivam FV pre vlastnu potrebu. Frekvencny menic je stale hlavna tema, na ktoru mi jasne, odborne, k spokojnosti odpovedal misocko a datam, ktorym dakujem.Teraz potrebujem FM kupit a nakonfigurovat, aby spolahlivo fungoval s uvedenym motorom. Ak mate konkretne k tejto problematike co napisat, budem rad. PS: amater63, teba radsej nech uz nic nenapada :)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Mar 2017, 22:44

Ak sa mozem opytat este, kolko je to
baterie s dostatocnou kapacitou
Mozes to prosim ta definovat ako cislo ...A/h pre cely bateriovy system?
A mas ten sytem 12V, 24V alebo 48V ?

Ak nechces, nemusis, pochopim. Odpoved na povodnu otazku si dostal.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 17 Mar 2017, 11:39

zdravim...
chcem sa informovat ci tento frekvencny menic by bol vhodny na moj ucel.
http://www.ebay.com/itm/220V-2-2KW-CNC- ... Swax5Yuj3j
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa OHAJ » 17 Mar 2017, 13:43

Lubos, aj ten Datan-ov frekv.menič M100-032-00100 Unidrive M 100; 1/3 x 200V; 2,2kW; 10A by podľa štíku teoreticky mal staćiť, ale prakticky ak budeś mať zaťažený ten motor, bude schieť odobrať taký počiatočný prúdový impulz, čo Ti tie meniće nedajú !
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Mar 2017, 19:32

:arrow:
1lubos1 napísal:...pre stouralov, rozmyslajucich, domyslajucich ,,za roh,, mimo dannu temu, uvediem, ze mam FV4,2KW , spolahlivo fungujuci niekolko rokov, baterie s dostatocnou kapacitou, nedodavam do DS, ale vyuzivam FV pre vlastnu potrebu. Frekvencny menic je stale hlavna tema, na ktoru mi jasne, odborne, k spokojnosti odpovedal misocko a datam, ktorym dakujem.Teraz potrebujem FM kupit a nakonfigurovat, aby spolahlivo fungoval s uvedenym motorom. Ak mate konkretne k tejto problematike co napisat, budem rad. PS: amater63, teba radsej nech uz nic nenapada :)
Tak se ti omlouvám,a v žádném případě jsem nic nemyslel kladně v tvůj dotaz. :ignore: :ignore: :ignore: :ignore: :ignore: jsem amater :PDF
Prílohy
3G3JV-OMRON INVERTER.pdf
(337.93 KiB) 55 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 17 Mar 2017, 20:40

zdravim... dakujem za odpovede...
ohaj, motor ma uvedene na stitku 380/4,65A, 220//8,05A. Ak spravne rozumiem a pocitam, podla stitkovych udajov ma motor 380x4,65=1767W, teda 1,8KW, v (opacnom pripade ma prosim opravte). Podla tvojej odpovede mi nebude postacovat frekvencny menic 2,2Kw na tento 1,8 KW motor,pre pociatocny prudovy impulz, dobre som porozumel? Som strojar, majte prosim strpenie so mnou..
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa ondistef » 18 Mar 2017, 16:36

Teoreticky by mal stačiť aj tento 2,2kW. Aj keď je pravda, že je to čínsky menič bez poriadneho popisu a na internete k nemu dokopy nič nie je tak ťažko povedať, toto je pravdepodobne výrobca http://www.nflixin.com/.
Ale štandardne sa dá nastaviť rozbeh po rampe, takže sa minimalizuje počiatočný záberový prúd, ktorý môže inač byť dosť veľký (až 12 násobok nominálneho prúdu).
Osobne by som radšej kúpil nejaký normálny menič kde máš záruku a podporu aj keď bude o čosi drahší, prípadne pozrieť bazoš, alebo aukro.
http://www.modesto.sk/frekvencnymenic/f ... nic-vfd-el
http://www.tme.eu/sk/details/sv022ic5-1 ... ectronics/

A čo sa prúdov a výkonov motora týka, treba dávať pozor na účinník cos fi, v tomto prípade 0,82.
http://elektrika.cz/terminolog/etermino ... 8817475175
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa OHAJ » 18 Mar 2017, 17:46

Vnútorne je fr.menič nejak takto:
Obrázok
Obrázok
a čo čakáš od vymodelovaného sínusu, budeš rád ak to rozbehneš naprázdno. Pri zaťaženom 2kW starom motore sa naň pozeraj ako na 4kW a ak bol prevíjaný, tak štítok Ti je tak na Milu Jarmilu. PS: zmeraj si najskôr reálne prúdové pomery toho tvojho motora na 3.fázach v zapojení hviezda, aby si mal predstavu čomu musí menič do trojuholníka natlačiť + tepelná strata na koncových tranzistoroch meniča (ak to budeš mať na hrane, kremík sa v nich degraduje a časom Ti odkadia).
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa misocko » 18 Mar 2017, 19:37

OHAJ, takze ty tvrdis ze menic deklarovany na 2kW nerozbehne 2kW motor v zatazi? Osobne si myslim ze bez najmensich problemov a v zatazi. Samozrejme netvrdim ze to da ten šikmooky , ale normalny menic nebude mat problem ak bude spravne nastaveny.
0

bert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 02 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: okr.PK

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa bert » 18 Mar 2017, 20:34

Ohaj- už si niekedy videl FM inak, ako z googlu? Asi nie, lebo inak nemôžeš písať svoje dojmy, ako fakt. FM rozbehne motor oveľa lahšie ako pri pripojení bez neho. Nedávno som rozbiehal 67kW motor cez 75kW menič. Div sa svete, úplne v pohode sa rozbehol a aj bežel na 20A istič. To tam ešte bežal súčatne aj 4,8kW motor, tiež cez svoj FM a tiež kopec drobotiny.
Použitie pre 1lubos1-a je viacej ako vhodné. Tiež práve nejaký lacnejší 1,5kW zháňam pre seba. Fotovoltaika zvláda divy.
Prajem veľa slnka!
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok