umela zataz , viac tranzistorov

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

umela zataz , viac tranzistorov

Príspevok od používateľa misocko » 27 Jún 2017, 23:44

ahojte
chcem si vyrobit umelu zataz a kedze to chcem na vecsie prudy (do cca 100A, napetie do max 2-3V), musim pouzit viecero mosfetov paralelne.
Kedze viem ze mosfet v linearnej oblasti sa neda riadit na drzovku privedenim rovnakeho napetia na vsetky G mosfetov aby viedli rovnaky prud, musim pre kazdy zabezpecit zvlast spetnu vezbu. Vsade kde som hladal to pisu, nikde som nenasiel schemu.
Kedze to chcem napajat adapterom 12V, nekomplikovat to simetrickym napajanim operaku ani pouzitim speci operakov na meranie prudu, skusil som vyskladat nieco z toho co mam doma. Mosfety pouzijem nieco na com je sice napisane nieco ponad 100A ale puzdro TO220, takze rozhodne 4 kusy, operak MA1458 (mam ich vela, kurna , kde sa pozriem tam tento operak), 4 tranzistory = 4 operaky (fyzicky 2 IO kedze mam dvojite), pri kazdom tranzistore bude jeden 0R015 odpor. Zatial som vyskladal iba jeden trand , jeden operak, bez RC clena. LED diodami som zdvihol zem zataze oproti zemi napajacieho adapteru o ubytok na LED - zataz bude napajana inym zdrojom ako testovane zariadenie a tak by to nemal byt problem (rozmyslam , teraz ked som to nakreslil , ze tam pacnem este najaky kondik cez tie led). Tym padom na vstup OZ nepojde napetie blizke 0 ale cca 3V (to je uz jedno, to dorovnam nastavovacim potakom)
takze momentalne mam cca toto (mam iba jeden stupen a ten sice funguje ale kmita):
V2 - napajaci adapter, V1 zatazovany zdroj.
zataz bez RC.PNG
myslite ze staci dopnit RC cleny , alebo ako to mam spravit (nejaka schema?)
zatazxxx.PNG
Vopred Ďakujem
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: umela zataz , viac tranzistorov

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Jún 2017, 10:52

Já se obávám, že je to celé špatně navržené.
Tohle zapojení jsi vymyslel nebo z čeho jsi čerpal?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: umela zataz , viac tranzistorov

Príspevok od používateľa misocko » 28 Jún 2017, 18:06

zapojenie som si vymyslel a vyskusal. kmita. zatial bez toho RC clena. skusim tam dat nejake RC.
nenasiel som vsak nikde na nete schemu na umelu zataz s viacerimi mosfetmi , takze som si to musel vymysliet. nema niekto nejaku schemu, link ?
vopred dik
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: umela zataz , viac tranzistorov

Príspevok od používateľa Feneon » 28 Jún 2017, 18:26

0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: umela zataz , viac tranzistorov

Príspevok od používateľa misocko » 28 Jún 2017, 19:16

link 1 , nula bodou. paralelne spojene mosfety, ocividne nemerane rozdelenie prudu. ani pri velkom stasti sa prud nerozdeli rovnomerne, bez schemy (ale taku ani nepotrebujem)
link 2 , sice lepsie , ale ziadna kompenzacia, neviem ci to dokaze kompenzovat nejakou nedokonalostou ten totem pole budic z dvoch bipolarov (mimochodom naco budic na linear, to musi v pohode dat aj ten operak), alebo to ma schvalne v spinanom rezime, neviem po taliansky.
ale uz aspon viem ako to hladat v anglictine (electronic load velmi nefungovalo)
ďakujem :)
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: umela zataz , viac tranzistorov

Príspevok od používateľa StefanST » 08 Júl 2017, 00:43

Pozri aj
Elektronická zátěž (PE 5 / 2008), resp.
http://www.egmenergo.cz/index.php?text=zatez
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: umela zataz , viac tranzistorov

Príspevok od používateľa oravan » 08 Júl 2017, 01:08

misocko napísal:ahojte
chcem si vyrobit umelu zataz a kedze to chcem na vecsie prudy (do cca 100A, napetie do max 2-3V), musim pouzit viecero mosfetov paralelne.
Kedze viem ze mosfet v linearnej oblasti sa neda riadit na drzovku privedenim rovnakeho napetia na vsetky G mosfetov aby viedli rovnaky prud, musim pre kazdy zabezpecit zvlast spetnu vezbu. Vsade kde som hladal to pisu, nikde som nenasiel schemu.
Kedze to chcem napajat adapterom 12V, nekomplikovat to simetrickym napajanim operaku ani pouzitim speci operakov na meranie prudu, skusil som vyskladat nieco z toho co mam doma. Mosfety pouzijem nieco na com je sice napisane nieco ponad 100A ale puzdro TO220, takze rozhodne 4 kusy, operak MA1458 (mam ich vela, kurna , kde sa pozriem tam tento operak), 4 tranzistory = 4 operaky (fyzicky 2 IO kedze mam dvojite), pri kazdom tranzistore bude jeden 0R015 odpor. Zatial som vyskladal iba jeden trand , jeden operak, bez RC clena. LED diodami som zdvihol zem zataze oproti zemi napajacieho adapteru o ubytok na LED - zataz bude napajana inym zdrojom ako testovane zariadenie a tak by to nemal byt problem (rozmyslam , teraz ked som to nakreslil , ze tam pacnem este najaky kondik cez tie led). Tym padom na vstup OZ nepojde napetie blizke 0 ale cca 3V (to je uz jedno, to dorovnam nastavovacim potakom)
takze momentalne mam cca toto (mam iba jeden stupen a ten sice funguje ale kmita):
V2 - napajaci adapter, V1 zatazovany zdroj.
zataz bez RC.PNG
myslite ze staci dopnit RC cleny , alebo ako to mam spravit (nejaka schema?)
zatazxxx.PNG
Vopred Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: umela zataz , viac tranzistorov

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 08 Júl 2017, 09:35

StefanST napísal:Pozri aj
Elektronická zátěž (PE 5 / 2008), resp.
http://www.egmenergo.cz/index.php?text=zatez
Na tuto zátěž mám pořád ještě volné DPS. cena i s poštovným je 100Kč. Vyrobeny v Číně (TZN. zelený potisk, bílá maska, prokovená)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok