Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

uboaduda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 15 Aug 2017, 22:17

Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa uboaduda » 15 Aug 2017, 22:19

Dobrý večer, mám taký problém a potrebujem fundovanú radu. Problém je v tomto. Mám navinutú vzduchovú cievku bez jadra medeným lakovaním drôtom o hrúbke 1,2 mm. Tuto cievku potrebujem budiť striedavým napetím a pomerne vysokým prúdom v tvare píly aby sa tvoril v strede cievky elektromagnet. Generátor impulzov mám len ten výkonový prvok sa mi nedarí skonštruovať. Cievka má odpor 4 ohmi. Skúšal som to budiť výkonovým zosilovačom ale to je malí výkon. Neviem či použiť výkonový triak, či tie impulzy nezmení. Frekvencia ktorá pôjde do cievky je 20 až 60 Hz. Prosím o konštrukčnú pomoc ďakujem Luboš


! Názov témy upravený,viď pravidlo "4 ) Zadávajte výstižne názvy tém......" upravil: 16.8.2017 mirosne !
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa alidedko » 15 Aug 2017, 22:31

Vojenske tajomstvo, tajny projekt. Davam ruky prec.
0
Naposledy upravil/-a alidedko v 15 Aug 2017, 23:22, upravené celkom 1 krát.
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa pin » 15 Aug 2017, 22:53

Treba najprv zmerať indukčnosť tej cievky L. Ak nemáš nič na zmeranie indukčnosti, ani u kamarátov, existujú na webe kalkulačky na základe rozmerov cievky a počtu závitov.
0

uboaduda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 15 Aug 2017, 22:17

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa uboaduda » 15 Aug 2017, 23:20

ďakujem za záujem od pin, indukčnosť cievky je 6,6 mH
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Aug 2017, 10:02

Dokážeš odpovědět, jak velkou magnetickou indukci B potřebuješ v cívce získat?
0

uboaduda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 15 Aug 2017, 22:17

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa uboaduda » 16 Aug 2017, 12:52

čo najvačšia, aby to bolo účinné. Samozrejme k miere zložitosti, aby to nebolo prezložité. Myslím že by to bolo približne možné prepočítať napatie a pretekajúci prúd cez cievku

-- Spojený príspevok 16 Aug 2017, 13:03 --

Ide o to aby som to upresnil. Majú mi meniť obe kolená. Švajčiarsk lekári zistili ze v niektorých prípadoch, nie u každého jedinca je možne chrupavku na kolene obnoviť samozrejme k tomu treba brať kolagén. a na koleno dať nátrubok na ktorom je navinutá cievka ktorá ma v strede striedavé elektromagnetické pole tvaru píly . Cievku som navinul na novodurovú trubku, má 6,6 mH, 4 ohmi a je navinutá ľakovanm drôtom o hrúbke 1.2 mm Tak to chcem pred operáciou skúsiť. Táto procedúra sa opakuje každý deň po dobu 10 týždňov a 25 min denne Operácia je naozaj ťažká a nemusí sa podariť, tak chcem vyčerpať všetky dostupné možnosti. Ešte že so televízny mechanik, slaboprúdar.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Aug 2017, 13:42

Pro frekvenci cca 50Hz bych netrval na pile, ale použil bych připojení cívky přímo na vhodné síťové napětí.
Protože reaktance tvojí cívky je asi 2Ω a její odpor 4Ω, bude proud cívkou převážně určen odporem 4Ω. Teď jde o to, jak je cívka velká, aby dokázala vyzářit příslušné teplo.
Řekněme, že aby ti nepřiškvařila koleno, odhadneme to na 20W - tedy potřebné napětí bude (přibližně) U=√PR=9V.
Takže bych zkoušel připojovat cívku přes trafo na různá napětí a kontroloval bych její ohřátí.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Aug 2017, 13:58

Z udaných údajov sa dá čo to popočítať. No najskôr si ozrejmime, aký priebeh magnetického toku potrebuješ. Ak cievku budíš zosilňovačom, (je striedavo viazaný), tak (podľa mňa) dostaneš striedavé magnetické pole. No je ešte možné cievku budiť len narastajúcim (pílovitým) priebehom od nuly po maximum a vtedy dostaneš jednosmerné magnetické pole, (narastajúce od nuly po maximum).

Drôt 1,2 mm má prierez čosi nad 1 mm2. Pri trafákoch sa používa prúdová hustota tak 2,5 až 3 A/ mm2. Nech v tomto prípade je prúdová hustota až 5 A/ mm2, čo bude aj max. trvalý prúd (?). (V každom prípade treba kontrolovať oteplenie cievky).

Impedancia cievky je vektorový súčet odporu 4 Ohm a induktancie: omega . L, čo je pre min. hodnotu 2. pí. 20 Hz . 6,6.10 -3 = čosi nad 0,8 Ohm. Pri 60 Hz je to 3x viac. Takže priemerná impedancia bude asi 5 Ohm. A na 5 A potrebuješ asi 25 V. (Lepšia by bola zmena napätia podľa frekvencie).

Predbehli ma ! :(
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa pin » 16 Aug 2017, 14:06

Na túto tému som tu niečo publikoval:
pristroj-pre-magnetoterapiu-t21115.html
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Aug 2017, 15:04

Já nevím, jestli ty různé přístroje fungují, ale zdá se mi, že se kolem toho po technické stránce dost mlží.
Ví prosím někdo, jak je to s prodávanými přístroji či používanými v léčebnách, jaká je uvnitř těch cívek (nebo na konci těch přikládaných elektromagnetů) alespoň přibližná velikost magnetické indukce B ?
Ale opravdu konkrétně přibližné číslo (v gaussech nebo tesla).
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa jezevec » 16 Aug 2017, 15:26

uboaduda napísal:...
Ide o to aby som to upresnil. Majú mi meniť obe kolená. Švajčiarsk lekári zistili ze v niektorých prípadoch, nie u každého jedinca je možne chrupavku na kolene obnoviť samozrejme k tomu treba brať kolagén....
Asi tak, chrupavky nemají v sobě cévy, tudíž se nedají žádným způsobem regenerovat. Nedávno o tom v TV mluvil nějaký sportovní ortoped. Existuje možnost částečné regenerace pokud je poškození chrupavky ještě malé a to tak, že se mezi kloub a chrupavku vstříknou (několikrát) vlastní krevní destičky.
Ale u tebe už pomůže jen kompletní náhrada.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa pin » 16 Aug 2017, 16:21

breta1 napísal:Ale opravdu konkrétně přibližné číslo (v gaussech nebo tesla).
Obyčajne sú to desiatky mT. Tu udávajú rozsah 2 - 70 mT.
0

uboaduda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 15 Aug 2017, 22:17

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa uboaduda » 16 Aug 2017, 18:28

Tie hodnoti magnetického pola sa neuvádzajú nikde, len sa uvádza že majú byť co najsilnejšie, potom sa skracuje doba aplikácie
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Aug 2017, 19:55

Chcem znova zopakovať otázku. Aký priebeh má mať prúd v cievke, (striedavý alebo jednosmerný) ?

(Alebo, ak to nie je vojenské tajomstvo, aký priebeh generuje výstup (nevýkonový) toho tvojho zariadenia. Prípadne, ako je zapojený ten koniec.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

uboaduda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 15 Aug 2017, 22:17

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa uboaduda » 16 Aug 2017, 20:23

Mám generátor funkcii sú tam píla, sínus,TTL , pravouhlé, šum, vystup generátora funkcií sa dá regulovať v rozsahu 0,1 až 10 V ,ide od 0,1 Hz do 250Mhz
0

uboaduda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 15 Aug 2017, 22:17

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa uboaduda » 16 Aug 2017, 21:43

Znovu odpovedám DOLFIMU je to na začiatku, má to byť striedavý priebeh v tvare píli, výkonový prvok co by budil cievku práve nemám
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Aug 2017, 23:27

Zaujímavé, že striedavý. No tam ti musí vyhovieť zosilňovač, ktorý dobre prenáša spodné frekvencie.

Len tak "baj očko": Neviem, akú efektívnu hodnotu má prúd a napätie pílovitého priebehu, Tvárme sa však, že je to tak isto, ako pri sínuse. Pri 200 W v špičke pri 5 Ohm záťaži, je napríklad prúd asi 6,5 A a napätie asi 33 V. To by ti mohol dať zosilňovač s napájaním tak +- 40 V, (čo je cca 100 W sínus do 5 Ohm).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa pin » 17 Aug 2017, 11:54

Výsledným efektom má byť magnetické pole, ktoré závisí od prúdu a tvaru cievky. Ako teda vyzerá tá cievka - vnútorný priemer, vonkajší priemer, dĺžka, počet závitov?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa peterple » 17 Aug 2017, 20:55

Ja by som na tento účel vybrakoval nejakú poriadne veľkú starú CRT. Rozklady majú pilový priebeh. Snímkový rozklad je 50Hz, riadkový trochu viac. Dokonca tie cievky sú už tak vytvorené že ich asi nebude problém nasunúť na koleno.
Aké tam tečú prúdy netuším. Len taká inšpirácia.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vzduchová cievka,ako ju nabudiť?

Príspevok od používateľa oravan » 17 Aug 2017, 21:49

no z TV určite nie
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok