Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

martinius96

Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa martinius96 » 13 Sep 2017, 15:29

Ahojte, mal by som otázočku, či je možné a najmä bezpečné použiť powerbanku tak, že powerbanka sa cez MicroUSB nabíja, na výstupe má USB port, ktorým môžem nabíjať, alebo napájať mikroprocesor. Je možné tieto dve činnosti spojiť?

Nič nezhorí? Elektronika by mala ochrániť proti prebitiu powerbanky, no neviem či je bezpečné to mať zapojené, alebo či majú powerbanky ochranu pred takýmto spôsobom použitia. Powerbanka má 2000mAh, obsahuje MicroUSB na vstup a USB výstup.Vďaka!

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Marek1975 » 13 Sep 2017, 15:37

takymto systemom jej prevadzky akurat coskoro skonci v kosi...
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Sep 2017, 16:12

A prečo by sa mala porúčať ? Zrejme je tam Li-Ion článok a dva meniče. Jeden na vstupe a druhý na výstupe. Aj tak sa dá predpokladať, že väčšina z energie ide z meniča do meniča ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa misocko » 13 Sep 2017, 16:14

zatial som videl iba powerbanky ktore maju na nabijanie aj vybijanie (z hladiska powerbanky) , jeden procesor ktory riadi jeden menic ktory je zaroven stepdown aj stepup - ma iba jednu cievku (ten isty menic len v inom rezime sluzi na nabijanie powerbanky aj nasledne na nabijanie zariadenia z powerbanky) preto sucastne nabijanie aj vybijane powerbanky nieje mozne. Ledaze by bola powerbanka osadena dvoma menicmi , ale naco by zdvojnasobovali pocet suciastok len na to aby si sa Ty mohol vysantiť ? :D
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa alidedko » 13 Sep 2017, 16:53

Vacsina powerbankov to ma tak, ako pise misocko.

Akonahle pripojis nabijanie, odpojis vystup. Akonahle pripojis vstup, nenabija ...

Mali sme vsak menice, ktore to dokazali. Idem pozriet.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

martinius96

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa martinius96 » 13 Sep 2017, 17:22

Ja som sa to bal tak zapojiť.. ale určite to ma len ten jeden procesor, ktorý obsluhuje meniče. Teda máte pravdu. :) Ale taká otázka keď sme pri tom. Ako by ste napájali Arduino, ktoré chceme aby fungovalo aj po výpadku prúdu?

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Sep 2017, 17:48

Tak sorry, nikdy som také zariadenie "nekuchal", takže sa neidem hádať. No zdalo sa mi logické to, čo som napísal. Ale pri minimalizácii nákladov, je fakt viac pravdepodobné to riešenie, čo napísal misocko ...

Keď už budete kukať do tej powerbanky, tak sa pozrite, čím sa prepína ten vstup/ výstup. (Možno zasunutím kábla). Potom to treba prepínať podľa prítomnosti napätia v napájacom zdroj/ sieti.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa maher » 13 Sep 2017, 17:51

na mojej ide súčasne nabíjať aj napájať iné zariadenie, ale keď vytiahnem adaptér zo siete, tak na zlomok sekundy prestane pracovať, takže ako UPS nepoužiteľné
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa misocko » 13 Sep 2017, 18:13

zrejme tam mas prepojenie ktore v tom pripade prepoji vstup s vystupom , takze nabijacka potom nabija aj powerbanku aj mobil (ak stiha). Moja powerbanka sa musi zapnut aby nabijala, a v case ked je nabijana tak sa neda zapnut.
0

martinius96

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa martinius96 » 13 Sep 2017, 18:15

Idem to tiež vyskúšať, ale musím ju najprv nájsť.. :D ale dam vedieť či to chodilo

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 13 Sep 2017, 20:01

Na powerbance Xiaomi 10400mAh jsem na cestách běžně strčil na noc powerbanku do zásuvky (mikroUSB 5V) a z ní pak přes USB napájel telefon. Ráno bylo oboje nabité a připravené do terénu celý den lítat s navigací.
Tu mi pak ukradli, tak mám nějaký Cannon 10000mAh a ta umí pouze jednu věc. Nabíjet sama sebe nebo dodávat ven.
Takže ano, záleží na typu, ale jde to.
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Sep 2017, 21:22

Ja mám obyčajnú ADATA power banku a dá sa nabíjať aj powerbanka, aj zariadenie súčasne.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

AbcdeF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 27 Máj 2015, 10:53
Bydlisko: Bratislava

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa AbcdeF » 14 Sep 2017, 09:59

Téma ma zaujala, tak som otestoval dve ktoré som mal poruke.
Vyššie spomínaná Xiaomi 10400mAh vie nabíjať aj nabíjať sa súčasne, po prepojení vstupu a výstupu nič neindikuje.
PowerEZ Pro 11200mAh vie nabíjať aj nabíjať sa súčasne, po prepojení vstupu a výstupu sa dokonca tvári, že vie nabíjať aj sama seba :-)
0

martinius96

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa martinius96 » 14 Sep 2017, 11:52

Inak taká otázočka ešte.. síce ju teraz neviem nájsť, no je ku nej USB -->MikroUSB kábel a má asi len 8cm možno aj menej. Ak ju dobíjam tým a USB portom 2.0 tak sa krásne dobíja. Ak ju však dobíjam dlhším káblom, alebo zapojím ten kratúčky do USB 3.0 tak sa to nenabíja, hoci bliká, že sa nabíja. Ako je to možné? USB 3.0 má trošku vyššie ampére však?

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Sep 2017, 12:27

maher napísal:na mojej ide súčasne nabíjať aj napájať iné zariadenie, ale keď vytiahnem adaptér zo siete, tak na zlomok sekundy prestane pracovať, takže ako UPS nepoužiteľné
Neviem, aký prúd berie to arduino. No výpadok napájania sa dá prekryť napríklad kondenzátorom. Existujú aj zálohovacie na 5,5 V s kapacitou aj nad 1F. Energia v kondenzátore sa vypočíta podľa vzorca 1/ 2 . (C . U2). Teda v 1F kondenzátore pri 5 V je jej 12,5 J (Ws).

Iná otázka je, čo na to samotný kondenzátor, adaptér, powerbanka, ... (Výstupný menič z powerbanky určite nebude nadšený. Možno nejaká tlmivka, tak na 1 A do série s výstupom powerbanky, by to mohla spraviť.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa pablox » 28 Nov 2017, 17:56

Zdravím chlapi,
rieším zálohovanie GSM signalizácie pri výpadku napájania. Mám modul nabíjačky LiION s obvodom TP4056, ktorá je trvale pripojená na 18650 akumulátor. Priamo z akumulátora je napojený DC/DC menič z 3.6V na 5V. Ide mi o to, či takéto zapojenie zbytočne neničí akumlátor, keď je trvale dobíjaný a zároveň aj vybíjaný DCDC meničom. Diódu D1 som tam dal z dôvodu "odľahčenia" nabíjačky pri napájaní z adaptéra. Čo na takéto zapojenie hovoríte?

Ďakujem.
Prílohy
menic.jpg
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Nov 2017, 18:58

Já si myslím, že LiION baterky zhnijú, (postupne stratia kapacitu), skôr vekom. Ale aj tak by som ich trvalo netlačil na 4,2 V. Ak sa nedá prestaviť tá nabíjačka nižšie, tak šupmi za ňu výkonnejšiu Schottky diódu.

Tá dióda D1 tam, podľa mňa, nemá zmysel, (z 5 V na 5 V určite cez ňu nepotečie nič).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa pablox » 29 Nov 2017, 16:02

Ďakujem za odpoveď :)
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa vladdo05 » 09 Sep 2022, 12:00

Zdravim,
ja som riesil podobny problem.
Mam rozne ebay power banky 18650 Lion - jeden s x prikladov:
https://i.ebayimg.com/images/g/WpMAAOSw ... s-l500.jpg

Ale nevie sucastne byt nabijana a nabijat.
POtrebujem ju napajat solarom a zaroven nech nabija napr. mobil , a ked prestane svietit slnko -bez prerusenia nech pokracuje z Lion. V podstate ako sa to tu riesilo - taky zalozny zdroj na vyrovnavanie vypadkov napajania.

Neviete poradit ako sa tato vlastnost (ked pozeram v parametroch vyrobku) vola?
Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Sep 2022, 21:43

Žiaľ nie je to už štandardná vlastnosť ako bola paradoxne pri úplne prvých najlacnejších powerbankoch. Zháňaj takýto plošák ale s vyšším výstupným prúdom a ideálne s Quick Charge či Power Delivery.
Dá sa to aj vyrobiť použitím dvoch samostatných modulov (nabíjací a vybíjací), relé a kondenzátorov. Ale relé bude mať pri nabíjaní zbytočný odber čo zníži už tak mizernú účinnosť solárov.
Prípadne superkondenzátory:
https://www.youtube.com/watch?v=6w6x7eiorLw
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok