Solar na ohrev teplej vody

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

floooo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 06 Jan 2018, 10:33

Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa floooo » 06 Jan 2018, 11:03

Zdravim premýšľam nad použitím solárneho panelu na vyhrievanie teplej vody .
Mám bojler s elektrickým vyhrievanom je tam špirála 1200w na štandardné AC napatie.
Chcel by som použiť solárne systémy bez meniaca napätia, čiže špirálu by som napajal DC napätím .
Chcel by som použiť panel s výkonom 170wp napätie pri záťaži 35.5v amper 4.8a pri záťaži.
Keďže to chcem na vodu v teplých mesiacoch počítal som s počtom 5 panelov čo je okolo 170v a 4.8A čo je cca 800W . Podľa mňa by to malo stačiť . Myslím že aj pri polovičnom výkone by stačilo vyhriať 120L vody pre 3 clennu rodinu.

Poprosím vás o názor či by to tak mohlo byť prípadne vaše rady a skúsenosti.

Moje hlavne problémy :
1. Neviem či špirála bude fungovať aj pri nižšom napätí napríklad 100v keď nebudú dobre slnečné podmienky.

2. Termostat na bojleri original by asi nebol vhodný . Keďže tam bude DC napätie .viete mi niečo doporučil ?
Ďakujem
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Jan 2018, 11:19

Upresni si názov temy. Slovo solar je všeobecný pojem. Pozri si V slovníku čo znamená solar.
Ty máš na mysli asi Solar PV panel (usudzujem Z tvojho popisu problemu)

Na ohrev vody je energeticky výhodnejší Solárny ohrievač vody S veľkým zásobníkom vody aspoň 100 litrov.
Na pohon elektrických spotrebičov sa používaju Solarne PV panely doplnené bateriami V ktorých uskladnis prebytočnu energiu a používaš ju potom aj po západe slnka.

Pohrab sa V archive, bola tu nie jedna téma venovaná tvojmu problemu. Tam sa dočítaš všetko čo potrebuješ vediet. Hľadaj podľa kľúčového slová PV panel, solar panel, a pod.
Zbytočne by sme sa tu opakovali.

Poznamka:
Ak to chceš pre zabavu, tak Z toho pohľadu to má zmysel.
Ak chceš ušetriť energiu pre ohrev vody, tak šetrís hlavne V lete. Lenže napr. ja sa V lete sprchujem vlaznou vodou takže vtedy mi horúcej vody tolko netreba.
Od jesene až do leta ďalšieho roka je to biedne, nakoľko je často oblačno a niet slnka, a aj aj keď je slnečné žiarenie je slabe.
Ak chceš ušetriť el. Energiu pre napájanie el. Spotrebicov, tak ak neukradnes PV panely a neukradnes PB akumulatory, tak neusetris nic. PV panely su este stale drahe a PB akumulátory sa opotrebuvaju a musia sa menit, takže kým sa ti vrátia náklady za akumulatory, pomaly ich môžeš vymenit. A ešte sa ti musí vrátiť cena za panely. Ešte treba počkať kým to všetko ešte zlacnie na takú hodnotu že už to bude pre domacnost rentabilite.
Prepočítaj si koľko rokov môžeš svietiť zo el. rozvodu za tú cenu čo kúpiš komplet PV system. Celoročne odhadujem že Z PV panela priemerne celorocne dostaneš tak 5-10%. Možno aj veľa odhadujem. Inak povedané 100W panel je vlastne akokeby 5W.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 06 Jan 2018, 11:51, upravené celkom 2 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa Daevid » 06 Jan 2018, 11:43

Myslím že toto už sa tu v jednej téme dosť rozsiahlo riešilo ale pre upresnenie:

Zjednodušene je výhrevná špirála odporová záťaž, čo znamená že pri výkone 1,2kW má 44Ω. To znamená že pri napätí 170V má výkon (170V/44Ω=3,86A ; 170V*3,86A=656W) 656W a pri napätí 100V (100V/44Ω=2,27A ; 100V*2,27A=227W) už len 227W.

Niesom odborník a nemám skúsenosti s FP ale z toho čo som čítal je nereálne z 170Wp článkov dostať v reálnych podmienkach 170W a otázne je aj na koľko hodín denne? A ten výkon ide v závislosti od počasia drasticky dole...
0

Používateľov profilový obrázok
Milan74
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:38
Bydlisko: Gelnica

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa Milan74 » 06 Jan 2018, 11:47

0

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa zen » 06 Jan 2018, 23:10

floooo napísal:Poprosím vás o názor či by to tak mohlo byť prípadne vaše rady a skúsenosti.
Romiadam shrnul... No, este je tu moznost low tech.

V dedine som videl na streche ciernu hadicu, prehodil som par slov. Minimalne porizovacie naklady, male obehove cierpadielko, bez akekolvek elektroniky. Naprosta spokojnost, v lete netreba elektriku na vodu.
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Jan 2018, 01:02

Kamoš V lete natiahol tiez spiralu čiernej hadice na strechu šopy (asi 15-20m) a pripojil tam obehové čerpadlo A ohlieval s tým kruhovy skladaci bazen O priemere myslím že 3m. Už na obed mal fajnU letnú vodu (vnoci vždy vychladla).
Keby sa ta špirála dala zaizolovať na zimu, a zhora sklo ktoré prepúšťalo slnečnú energiu alebo niečo podobne, tak by to šlo V pohode aj V zime, len by to už chcelo aj nemrznúca kvapaliny do toho (aby to vnoci nezmrzlo).
Čierna hadica nie je zlý nápad (hlavne keď je zadarmo Z roboty) len jej treba velku dlzku, nakoľko plast alebo guma sa veľmi pomaly nahrieva.
Ak ju treba kupivat, tak si to zase každý rozmysli.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alois

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa alois » 07 Jan 2018, 05:29

floooo:
1. tá téma sa tu viackrát riešila z technickej ako aj ekonomickej stránky
2. ty sa zaujímaš o fotovoltický ohrev TUV - pre presný vázov témy
3. AC špirála na DC napätie nie je vhodná a pracovať s DC napätím vo vyžších napätiach nie je až také jednoduché (termostat, istenie...)
4. oficiálne sa na Slovensku takáto zostava vyrába a aj predáva
5. do fototermických systémov je určená bio nemrznúca zmäs, ktorá pracuje v rozsahu teplôt -40 až +200°C. Voda a nemrzka pre autá NIE JE vhdná z ekologického, ale hlavne technického parametru hornej pracovnej teploty! Ak sa ti zastaví obeh, tak v hadici, či panely budeš mať kľudne 160°C. Nesmie sa kvapalina splyňovať, aby neroztrhala spoje.


Ak ak to budeš realizovať, je fajn mať obehové čerpadlo napájané fotovoltickým panelom, aby nedošlo v lete k nedobrovoľnej odstávke. Z vlastnej skúsenosti viem, že náhoda je blbec a elektřina nám vypadla 2x v roku. V lete v júli a v zime január, keď sa zakúrilo v teplovodním krbe, ktorý vyžaduje nútený obeh. (UPS-ka + DC obehové čerpadlo)

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa ice_age » 08 Jan 2018, 15:12

alois - zhrnul si mu to pekne.
Len prakticka otazka k bodu 3 - existuje nieco ako AC a DC spirala? Myslim suchu spiralu, ako maju napr. Drazice. Ina kapitola je samozrejme vypinanie (termostat bojlera) a istenie DC prudu - AC prvky pouzite v DC pojdu rychlo do kosa.

A este jedna drobnost - priame zapojenie panelov na spiralu (spotrebic) bez nejakeho MPPT menica dost znizuje ucinnost FV panelov (resp. zisk z nich).
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Jan 2018, 15:56

romiadam napísal:Čierna hadica nie je zlý nápad. Ak ju treba kupivat, tak si to zase každý rozmysli.
ja uz mam niekolko rokov v hlave myslienku nahradit hadicu tym chladicom zo starych chladniciek, ktore su vzadu. je to tenka poskrucana rurka, takze voda sa tam vie velmi rychlo nahriat, k tomu cerpadielko a v tele mame ohrev bazenika za celkom lacno. pripadne ich dat viac paraelne, aby sa skor nahrialo vacsie mnozstvo vody.
Len neviem, ci by tie rurky rychlo nezhrdzaveli - to by mozno riesil uzatvoreny okruh s destilovanou vodou a nemrznucou zmesou, vymennik a potom druhy okruh s bazenom.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Jan 2018, 17:54

To mas velmi tenke rurky pre ohrev bazenika a nie je to najvhodnejsie pre takyto ohrev, lebo na kraji rurky sa to menej ohrieva ako v strede nakolko je tam iny uhol dopadu lucov zo slnka.
Tepelne straty (ochladzovanie vody) by boli rychlejsie ako dodane teplo z tych tenuckych rurok.
Vsak si urob vlete pokus. Vyhod tu mriezku na slnecne miesto, a pripoj to cez hadicky na 200 litrovy sud so stdenou vodou a na obed ked je slnecne zirenie najsilnejsie, zmeraj teplotu vody na vystupe (ohriatu) tej mriezky, a pri tom sleduj teplotu vody v sude pocas celeho dna a uvidis na akej teplote sa ustali voda v sude.

To uz skor plochy radiator (nie rebrovy) je vhodnejsi ako tie rurky z chladnicky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa marioo » 08 Jan 2018, 18:09

Pred 15 rokmi som mal jeden liationvý radiator a čerpadlo z práčky .. v lete to vždy vodu v bazene nahrialo...
Keďže bazen nemal čističku chlorovačku atd.. tak po pár dňoch tam bola žabudrina.. tak som ho po 2 rokoch zakopal :) chodím sa v lete kúpať na jazerá a odpadli starosti :)

Solár DC -- >>> špirala.. je hluposť sú tam také straty, že jedine vákuový kolektor a ten spraví ohrev aj v zime...
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa Kado » 08 Jan 2018, 18:18

vyskusaj stare ploche radiatory, natri ich ciernou farbou a vyskusaj...my z nich mame uz viac ako 20rokov solar na ohrev TUV
najlepsie je ich uzavriet do izolovanej krabice na spodu a okolo sklena vata abo iny izolant a navrchu sklo

s tym chladicom z chladnicky je to mozne urobit, avsak ty potrebujes co najvacsiu plochu na kt. svieti slnko, najlepsie to dosiahnes, ked zospodu a z vrchu toho chladica primontujes AL, Cu plech, prinajhorsom aj Fe plech natrety na cierno, vsetko uzavriet do krabice, tak ako som pisal vyssie
teraz ma origo solar od poliaka https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kom ... nstalacje/
dva panely, boiler 250l obojzivelnik, zaciatkom septembra svojpomocne nainstalovane (stavebnica priamo od vyrobcu), zatial testujem,
control panel pise, ze my od septembra vyrobil 200kwh tepla :rolleyes:
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa zen » 09 Jan 2018, 01:10

Kado napísal:teraz ma origo solar od poliaka https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kom ... nstalacje/
dva panely, boiler 250l obojzivelnik, zaciatkom septembra svojpomocne nainstalovane (stavebnica priamo od vyrobcu), zatial testujem,
control panel pise, ze my od septembra vyrobil 200kwh tepla
Priblizne ceny, co mi navrhovali SSE po dotacii.

200 kWh = ca 20 Euro. Dalsich 20 Euro do aprila. V lete to bude sice davat viac tepla, no, ja v lete moc nekurim. Povedzme predsa len 20 Euro na teplu vodu.

Dohromady 60 Euros za rok. Trocha dlha navratnost na moj vkus.
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Jan 2018, 01:22

To ma za oktober november december. Na tieto mesiace to je dost si myslim. Takze to nebude 60€ ale omnoho viac.

Vsak nech tu dava udaje o kW na konci kazdeho mesiaca a uvidime ako to hlavne na jar a v lete maj jun jul august vyskoci. Ja sa sprchujem v lete vo vlaznoteplej vode, kazdy den, takze teplej vody treba aj vlete.

Schvalne Kado, ak sa ti chce, otvor si vlastnu temu a davaj tam udaje za kazdy mesiac, ked uz na tom kontroleri mas tu moznost si to pozriet.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alois

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa alois » 09 Jan 2018, 06:40

Kado: z PB do PU si to mal bližšie, tam to "vyrábajú". Zásobník je Dražická nádoba, panely sú klasika Čína a ostatok je skladačka od všelikadial....

ice-age: áno, existuje čistá DC špirála pracujúca od cca. 32 do 64V DC a nie je taká drahá. Dokonca (neviek ato teraz) vyrába sa v Komárne. Odpínanie třeba riešiť silovým relé určeným na DC prúdy. Takže termostat hoci aký, len spínanie výkonu špeciálka. Ale to tiež nie je problém. Kombi špirálu DC aj s AC som nevidel.

zen: dotácia, nie sú peniaze na uhradenie projektu...

marioo: DC-DC bez konverzie na AC 230V nemá žiadne traty, to čo dodáš meníš na iný druh energie. Třeba si k fototermike pripočítať, že mi musí bežať obehové čerpadlo, ktoré čerpá výšku minimálne dvoch poschodí domu. A to v lete min. 8 hodín x 35W x 30 dní je 8,6 kW el. energie za mesiac. Vo vysokých teplotách a slnečných dňoch aj viac.

Len kúrim v zime a slnko v zime nie je v ideálnom sklone. Preto aj fotovoltika určená na ohrev by mala byť ináč natočená než na výrobu elektriny. U plochej strechy to tiež je jednoduché riešenie.

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa Kado » 09 Jan 2018, 16:44

mam to kupene bez dotacii odtialto
https://www.kurenie-solar.sk/solarne-sy ... gL5A_D_BwE

ano, boiler je OKC 250 NTRR/SOL Dražice, kolektory vyzeraju byt polske abo cinske, riadiaca jednotka je polská abo polsko/čínska,

bezi mi to od 1.septembra, po tom ako som to svojpomocne nainstaloval, natlakoval a spustil, nic zlozite...
od toho casu az po dnes to vyrobilo podla panelu cez 200kWh, kolektory su na streche domu otocene na juho zapad a uhol zhruba 35-45, neviem presne...., riadiaca jednotka uklada historiu akumulovanej energie, takze kazdy den mam report kolko mame kwh usetrenych :lol:
december bol velmo slaby, za den tak max 4kwh, pri dobrom svite slnka, bez oblakov a v januari tak do 1kwh, ked nie je oblacnost, tak viac

keby som to robil teraz, tak si zostavu vyskladam sam, po jednotlivych polozkach, urcite by to vyslo lacnejsie...
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Jan 2018, 20:11

A ako ten kolektor príde Z ciny?
Nerozbiju sa tie trubice?
Kupoval to niekto Z vás V cine?
Došlo to V poriadku?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martin3450
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 08:22
Bydlisko: žilina
Vek: 33

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa martin3450 » 09 Jan 2018, 20:22

Mne vyrobil solar minulý rok 3100kw.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Jan 2018, 22:03

kWh.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solar na ohrev teplej vody

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Jan 2018, 23:02

Tie kWh čo ukazuje riadia jednotka je totožna S elektrickým výkon om kWh?
Môžem si to jednoducho predstaviť že useteil elektrickú energiu 3100 kWh?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok