Vypaľovačka do dreva

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jozefxp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 13 Sep 2009, 00:00

aky odporovy drvôt

Príspevok od používateľa jozefxp » 21 Máj 2010, 11:20

Zdravým potreboval by som poradiť.Mam trafo ktoré by som chcel použiť na vypalovačku na drevo-(7 V - 20 A)Ale neviem aký odporový drôt mam použiť aby som neodpálil trafo.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Máj 2010, 11:36

To trafo len tak neodpáliš ... (Stačí ho občas chytiť do ruky).

Použi taký odporový drôt, (priemer a dĺžku), aký ti najlepšie vyhovuje na vypaľovanie ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
orvi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 03 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: ZP
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa orvi » 21 Máj 2010, 11:44

7x20 rovna sa 140w, takye ked tomu das tych 100w tak ho neodpalis. drat si uy vzpocitas akz dlhy ma byt. :wink:
0
Čo nehorí, to sa nehreje, čo sa nehreje nema napatie a co nema napatie to nefunguje

Používateľov profilový obrázok
jozefxp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 13 Sep 2009, 00:00

Príspevok od používateľa jozefxp » 21 Máj 2010, 11:47

orvi napísal:7x20 rovna sa 140w, takye ked tomu das tych 100w tak ho neodpalis. drat si uy vzpocitas akz dlhy ma byt. :wink:
a ako ho vypočítam (račej sa pýtam aby som to nepokazil)
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 21 Máj 2010, 11:55

0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Máj 2010, 12:25

Nevím přesně, jak taková vypalovačka vypadá, ale viděl jsem vypalovat pistolovou trafopájkou. Takže ten drát musí být krátký a musí mít nějakou mechanickou pevnost (průměr okolo 1mm), je to tak?
V tom případě je to trafo nevhodné, má velké napětí.
0

Používateľov profilový obrázok
jozefxp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 13 Sep 2009, 00:00

Príspevok od používateľa jozefxp » 21 Máj 2010, 13:01

breta1 napísal:Nevím přesně, jak taková vypalovačka vypadá, ale viděl jsem vypalovat pistolovou trafopájkou. Takže ten drát musí být krátký a musí mít nějakou mechanickou pevnost (průměr okolo 1mm), je to tak?
V tom případě je to trafo nevhodné, má velké napětí.
Z trafopajkou sa to nedá porovnavat trafopajka nemá takú teplotu aby si mohol vypaľovať tvrde drevo!preto je moje trafo tak silne.Cele trafo bude mat aj regulátor výkonu aby sa dala nastaviť teplota.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 21 Máj 2010, 13:06

v trofopájce tečou proudy i kolem 100A, že by neměla dostečnou teplotu když rozpaluje hrot do červena?
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
jozefxp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 13 Sep 2009, 00:00

Príspevok od používateľa jozefxp » 21 Máj 2010, 13:16

jenda23 napísal:v trofopájce tečou proudy i kolem 100A, že by neměla dostečnou teplotu když rozpaluje hrot do červena?
chcem sa opravyt.Pre toho pána čo to robím on skúšal vypaľovať trafopajkou a nevyhovovala mu preto chce vypalovacku na drôt(vypaľovanie oblúčikovou rôzne tieňovanie atd)proste trafopajku nechce vydiet.Kedy si dávno mal starú ruskú vypalovacku a na ňu bol zvyknutý(neviem prečo ju vyrútil)
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Máj 2010, 13:22

Měl bys napsat, co mu na te trafopájce nevyhovovalo - byl tenký nebo naopak ten drát tlustý, málo mechanicky pevný, příliš dlouhý či krátký, mělo to malý výkon, špatně se to drželo v ruce atd...
Pak se může něco navrhnout. Nebo popiš, jak by ten drát(hrot) měl vypadat. Až pak se bude volit vhodný materiál a vhodné trafo.
0

Používateľov profilový obrázok
orvi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 03 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: ZP
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa orvi » 21 Máj 2010, 13:36

jozefxp napísal:
orvi napísal:7x20 rovna sa 140w, takye ked tomu das tych 100w tak ho neodpalis. drat si uy vzpocitas akz dlhy ma byt. :wink:
a ako ho vypočítam (račej sa pýtam aby som to nepokazil)
vypocitas, skorej aj odmeras presnym ommetrom, alebo mrknes tabulky, v ktorych to byva :wink:
0
Čo nehorí, to sa nehreje, čo sa nehreje nema napatie a co nema napatie to nefunguje

Používateľov profilový obrázok
jozefxp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 13 Sep 2009, 00:00

Príspevok od používateľa jozefxp » 21 Máj 2010, 13:42

breta1 napísal:Měl bys napsat, co mu na te trafopájce nevyhovovalo - byl tenký nebo naopak ten drát tlustý, málo mechanicky pevný, příliš dlouhý či krátký, mělo to malý výkon, špatně se to drželo v ruce atd...
Pak se může něco navrhnout. Nebo popiš, jak by ten drát(hrot) měl vypadat. Až pak se bude volit vhodný materiál a vhodné trafo.
Pani opíšem vám celi ten výrobok ako bude vyzerať.Bude tam regulátor výkonu(na zmenu teploty)z transformátora budu vyvedené vystúpi -1V,2V,4V,7V(20A)Rúčka na vypaľovanie bude prispôsobenia do ruky (niečo ako pero pre lepšiu prácu)Len môj problém je v tom že potrebujem tam mat odporový drôt len neviem aký tam mam použiť aby sa trafo neodpálilo.Dlška drôtu +-5cm.
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 21 Máj 2010, 13:56

Niečo take mam postavene. Mam ti riešene :

PC zdroj , 12V vetva na riadenie PWM (555 + budenie IFRZ44)
a 5V vetva ide až do nejakych 20A a na nu mam pripojene pero. Funguje to super, len sa mi podarilo odpalit ten zdroj , lebo som zabudol spravit obmedzenie max . prudu a potak po prevoze bol na maxime a pustil som to a odvtedy zdroj neišiel.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Máj 2010, 14:30

jozefxp napísal: Dlška drôtu +-5cm.
Trafopájka dáva veľmi nízke napätie. Ohreje to tak akurát Cu drôt na teplotu tavenia cínu. Naviac je ťažká do ruky ...

Začni prosím ťa od zadu:
- sprav si pero, (drevenú rúčku),
- kúp/ zožeň si odporový drôt/ drôty (hrúbka), ktorý mieniš používať. (Určite viacej, ako 5 cm, lebo budú horieť ...),
- kúp/ zožeň si nejaký dobre ohybný kábel/ dva drôty prierezu 2,5 mm2,
(najlepšie silikón),
- a ak nechceš elektronickú reguláciu, tak vyveď z trafa napätia. No nemyslím si, že od 1 V. Skôr niekde v hornej polovici a možno po 0,5 V ...

(Ak nám láskavo povieš, že budeš používať odporový drôt priemeru 0,6; 0,8 a 1 mm a je to taký a taký, alebo má merný odpor 2 ohm/ m, alebo na to moje trafo potrebujem zapojiť 30 cm, aby bol správne žeravý, tak sa dá niečo navrhnúť . Takto sa dajú plácať len nezmysly) ! :wink:

A trafom sa nezaťažuj ! Určite ti nestihne zhorieť pri experimentoch ! (Možno to bude iné pri 10 hod. robote). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jozefxp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 13 Sep 2009, 00:00

Príspevok od používateľa jozefxp » 21 Máj 2010, 14:41

Dolfi napísal:
jozefxp napísal: Dlška drôtu +-5cm.
Trafopájka dáva veľmi nízke napätie. Ohreje to tak akurát Cu drôt na teplotu tavenia cínu. Naviac je ťažká do ruky ...

Začni prosím ťa od zadu:
- sprav si pero, (drevenú rúčku),
- kúp/ zožeň si odporový drôt/ drôty (hrúbka), ktorý mieniš používať. (Určite viacej, ako 5 cm, lebo budú horieť ...),
- kúp/ zožeň si nejaký dobre ohybný kábel/ dva drôty prierezu 2,5 mm2,
(najlepšie silikón),
- a ak nechceš elektronickú reguláciu, tak vyveď z trafa napätia. No nemyslím si, že od 1 V. Skôr niekde v hornej polovici a možno po 0,5 V ...

(Ak nám láskavo povieš, že budeš používať odporový drôt priemeru 0,6; 0,8 a 1 mm a je to taký a taký, alebo má merný odpor 2 ohm/ m, alebo na to moje trafo potrebujem zapojiť 30 cm, aby bol správne žeravý, tak sa dá niečo navrhnúť . Takto sa dajú plácať len nezmysly) ! :wink:

A trafom sa nezaťažuj ! Určite ti nestihne zhorieť pri experimentoch ! (Možno to bude iné pri 10 hod. robote). :wink:
Veľmi pekne ti ďakujem za radu.
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 21 Máj 2010, 14:42

mam tam 2,5mm2 a kuria aj tie , ale to bude skor indukciou z PWM ka
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Máj 2010, 14:49

mjankovic napísal:mam tam 2,5mm2 a kuria aj tie , ale to bude skor indukciou z PWM ka
Ťažko povedať ...!

A sú tie 2,5 mm2 napájacie káble nepríjemne horúce ? (Ak hej, tak tam treba použiť prierez 4 mm2).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 21 Máj 2010, 14:52

Ked to bude v bužirke tak to asi bude, ja mam 2 x2,5mm2 ale každy zvlašt v silikone a spojene akždých 10cm sk paskou , koli chladeniu a idu do cca 35°C t.j zatial ešte v pohode
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

luboss86
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 16 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Lipany
Vek: 37

Vypalovačka do dreva

Príspevok od používateľa luboss86 » 18 Okt 2010, 10:20

ahoj chalani potreboval by som pomoct chcel by som si vyrobit nejaku jednoduchu vypylovacku do dreva no neviem ako ju zhotovit. Doteraz som na vypalovanie pouzival len staru pajku ale nieje to velmi stastne riesenie :cry: za pomoc dakujem
0

SMEDA
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1551
Dátum registrácie: 03 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Príspevok od používateľa SMEDA » 18 Okt 2010, 11:23

Troška upresni čo stým chceš presne robit čo od toho očakávaš a tak nech vieme v čom mame rozmýšlat :D.Viem zevypalovat do dreva ale to je široky pojem.
0

Napísať odpoveď