Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa marioff » 01 Mar 2018, 15:31

Caute,

potreboval by som od Vas jednu radu. Mam jedno zariadenie, ktore by nemalo fungovat bez zapnuteho ventilatora. Existuje nejaka jednoducha moznost ako zistim, ci je ventilator (resp. 2 ventilatory) bezi (ci je nejaka zataz), ak ano, tak bude fungovat aj zvysok?

Dakujem
0

ondrozf
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 995
Dátum registrácie: 06 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Pobedim
Vek: 43

Re: Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa ondrozf » 01 Mar 2018, 15:36

pozri pudové rené či by ti pomohlo
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa Samanko » 01 Mar 2018, 15:50

Ako velmi to potrebujes zabezpecit a ako ake zariadenie ide ?

Mas viac moznosti, zacat mozes v podstate pri master-slave zasuvke a koncit pri deferencialnom pressostate (diferencialny tlakovy snimac). na zvolenie idelneho riesenia potrebujeme viac info.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa marioff » 01 Mar 2018, 15:56

jedna sa o ozonovy generator s keramickou doskou, ktoru chladim hlinikovym profilovym chladicom... z krabice, kde je umiestneny, odsavam vzduch vonku.. a zaroven ofukujem inym ventilatorom chladic.. (vsetko 230ACV)

problem vsak nastane, ak odidu oba ventilatory.. (co je nepravdepodobne, ale pri prvom testovani mi jeden novy Sunon odisiel, tak ma napadlo, ci sa to neda riesit aj inak)..

vela volneho miesta uz v krabici nemam, DPSko uz moze mat maximalne cca 5x4x4 cm.

Zatial som uvazoval len nad tepelnou poistkou, ale radsej by som bol ak by sa to dalo vyriesit nespustenim generatora.

Moje znalosti uz tak daleko nesiahaju...
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa rudko » 01 Mar 2018, 16:21

tepelna poistka je asi najlepsia moznost. moze sa ti totiz stat aj situacia ze ventilator sa zasekne, tj. bude mat odber,ale nebude sa tocit. mohol by si napriklad aj snimat ci sa toci ventilator pomocou optozavory, ale to mi pride ako zbytocne komplikovane riesenie jednoducheho problemu.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa marioff » 01 Mar 2018, 16:36

oki, dajme tomu, ze by som pouzil axialnu tepelnu poistku.. aky je vlastne rozdiel medzi axialnou a radialnou poistkou ? resp. existuje aj nejaka "vratna" poistka ?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa rudko » 01 Mar 2018, 17:19

ahoj

rozdiel medzi axialnou a radialnou je iba v prevedeni. axialna ma vyvody na oboch stranach - v osi telesa
Obrázok

radialna na jednej strane
Obrázok

ano existuju "vratne" tepelne poistky. vacsinou bimetalove. funguju v podstate ako jednoduchy termostat...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa alidedko » 01 Mar 2018, 17:42

Aku teplotu to znesie? Kedy by si to chcel vypinat?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa breta1 » 01 Mar 2018, 18:02

marioff napísal:oki, dajme tomu, ze by som pouzil axialnu tepelnu poistku.. aky je vlastne rozdiel medzi axialnou a radialnou poistkou ? resp. existuje aj nejaka "vratna" poistka ?
Vratné pojistky - hledej např. v GME pod názvem Vratné pojistky PolySwitch
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa marioff » 01 Mar 2018, 18:18

dik chlapi :)

chladic sa za minutu zahreje na cca 120 C bez ofuku, potom teplota rastie uz pomali.. kolko to vytiahane nechcem skusat, nechcem znicit keramicke dosky..

dosky su od seba vzdialene cca 3cm.. bud by som dal jednu poistku medzi obe platne "do vzduchu" s mensou hodnotou (napr. 70C), ktoru bude zaroven ofukovat ventilator..

alebo dve poistky do serie a prilepit priamo na chladic s vyssou hodnotou (napr. tych 120C, resp. menej, kedze maju byt chladene)

na vratne nakoniec asi kaslem, lebo ak by doslo k poruche chladenia, tak sa sice vypne, ale ako nahle chladic vychladne, tak sa znova zapne takto dookola..

generator musi totiz bezat "bez dozoru", a potrebujem aby to bolo spolahlive minimalne na 101.5%

-- Spojený príspevok 01 Mar 2018, 18:22 --
breta1 napísal:
marioff napísal:oki, dajme tomu, ze by som pouzil axialnu tepelnu poistku.. aky je vlastne rozdiel medzi axialnou a radialnou poistkou ? resp. existuje aj nejaka "vratna" poistka ?
Vratné pojistky - hledej např. v GME pod názvem Vratné pojistky PolySwitch
ale to su len prudove poistky nie?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spustenie ineho spotrebica, len ak ide iny spotrebic

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Mar 2018, 21:48

Ked to ide do vyroby a keď to chceš mať 100% spoľahlivé a nezastavila sa kvôli tomu vyroba, daj tam dva ventilátory na ofukovanie ale také že postačí aj jedna a zmeraj na neakom mieste na chladici (kde by mohol byť spínaci termostat) že aká je prevádzková teplota chladiča na tom mieste S dvomi ventilatormi. Potom jeden vypni a zase zmeraj pravadzkovu teplotu chladiča (bude vyssia). Potom tam namontuj termostatovy spinac, nastavený medzi tie dve teploty. Ten spínač nech ti spína neaku zvukovu/svetelnú signalizaciu. Ked sa jeden ventilator pokazi , tak na chladici stupbe teplota a termostat ti ro oznami. Zariadenie bude nadalej fungovat az do najblizzsej udrzby keď sa ventilátor vymeni/ opravi. Je veľmi malá pravdepodobnosť že sa oba ventilátory pokazia, ale čert nikdy nespi, tak tam daj aj tu tepelnú poistku. Tepelnoa poistkoa ti ihneď odstaví vyrobu (ak to ide do vyroby) ale to je OK ak oba ventilátory sa pokazí vkratkej dobe po sebe alebo naraz. Odhadujem že to ide do vyroby keď si písal že to chceš mať 101.5%.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok