Preventívna údržba stýkačov a relé

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Michal_B
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Mar 2018, 18:43

Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa Michal_B » 07 Mar 2018, 12:36

Ahojte. Chcem sa opýtať, robil niekto nejaké opatrenia na preventívnu údržbu stýkačov? Pracujem na údržbe v jednej nemeckej firme. Dosť si zakladajú na prevencii. Ja som sa začal venovať prevencii stýkačov. To znamená, že som do stroja doprogramoval počítanie zopnutí stýkačov a relé. Všetko je to zobrazené na panely. Len je mi ťažké nastaviť cykly na výmenu. Používame stýkače Siemens sirius . Zatial mám nastavených na 4 000 000 zopnutí a potom výmena. Je to len na test. Mala by sa robiť aj termovízia rozvádzačov, ale neviem si nastaviť ako často vykonávať termovíziu a aké sú max teploty ktoré stýkač vydrží a po akej dosiahnutej teplote ho treba vymeniť. Robil už niekto niečo podobné? Viete mi aspon z časti pomôcť, nejak ma naviesť. Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa otep69 » 07 Mar 2018, 15:03

Ahoj.
Nedá mi neopýtať sa ťa. Aký je účel tej tvojej preventívnej údržby?
Ide ti o predĺženie životnosti stýkačov, alebo zamedzenie odstavenia vplyvom poruchy stýkaču.
V tom prvom prípade ti neporadím, ale v tom tom druhom by som to riešil zaradením stýkača toho istého typu paralelne k nemu.
Ak jeden bude mať poruchu druhý to "zoberie" za neho, stroj pôjde ďalej a ty máš dostatok času na výmenu toho chybného. Jediné čo ti ostáva je ošetriť to software-ovo aby v prípade poruchy odstavilo ten nefunkčný stýkač.
To počítadlo cyklov neviem neviem. Ani jeden stýkač nie je úplne rovnaký čo sa týka počtu zopnutí. Jeden ti môže vydržať 10 000 000 zopnutí a druhý ti môže ostať visieť po 10 000 zopnutiach.
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa E001 » 07 Mar 2018, 15:44

Otep @ " V tom prvom prípade ti neporadím, ale v tom tom druhom by som to riešil zaradením stýkača toho istého typu paralelne k nemu.
Ak jeden bude mať poruchu druhý to "zoberie" za neho, stroj pôjde ďalej a ty máš dostatok času na výmenu toho chybného. Jediné čo ti ostáva je ošetriť to software-ovo aby v prípade poruchy odstavilo ten nefunkčný stýkač."

To je kravina. Ak dáš stykače paralelne, nemáš ako zistiť, že jeden je vadný. A v rozvádzači by si musel mať dostatok miesta na zdvojenie stykačov - čo vo väčšine prípadov nehrozí.
Tou termovíziou to môžeš profilakticky prebehnúť, ale 100% záruka, že o pár dní neskape tam nieje.
Tak isto ten počet zopnutí nemá výpovednú hodnotu - závisí od spínaného prúdu a druhu záťaže - ( odporová, indukčná, kapacitná?)
V rámci preventívky podoťahovať svorky kontaktov - ideálne momentovým kľúčom, vizuálna kontrola a basta. Elektronicky môžeš sledovať iba poruchy na stykačoch sledovaním napätia na cievke a na výstupe stýkačov.
0

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa otep69 » 07 Mar 2018, 16:00

Každý máme na to iný názor.
Odsledovať sa to dá na viacero spôsobov. Napr. priamo zaradením malého výkonového odporu priamo pred stýkač a merať úbytok napätia na ňom. Nepriamo použitím prúdového trafka atď atď.
Nevieme koľko je tam miesta to máš pravdu, vychádzam len z mojich doterajších skúseností s podobnými strojmi, a to že miesta je tam habadej keď sa chce.
Tým, že podoťahuješ kontakty na predpísaný moment len minimalizuješ prechodový odpor na kontaktoch, ale neodstrániš možné opotrebenie
spínacích kontaktov vnútri stýkača
Tiež si myslím, že tá termokamera nie je zrovna vierohodná metóda na zistenie stavu stýkača.
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa Jirka84 » 07 Mar 2018, 16:36

0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 13 Mar 2018, 10:41, upravené celkom 2 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa SMITH » 07 Mar 2018, 16:41

U nás robime preventívnu údržbu veľkých stýkačov (400A ) každého pol roka . Spočiva v ich rozobraní , kontrole kontaktov , vyčistením čistiacimý sprejmi , kontrole utiahnutia svoriek .V prípade silného opotrebenia sa kontakty vymienajú ( alebo celý stýkač )

Termovíziou sa kontrolujú veľké rozvodne a zväčša v zime ( t.j raz za rok ), aby bol vidieť markantný rozdiel v teplotách . Spraví sa snímok , ak je niečo moc zohriate , tak sa kliešťakom odmerá prúd a určí sa či to je v poriadku , alebo je to problém . Do 35 C sa zväčša nič nerieší . Samozrejme 35C na kontaktoch , nie cievke . Tam býva teplota väčšia .
Inak výrobca by mal v technických listoch písať prípustné oteplenie komponenta .


2 OTEP : Teoria preventívnej údržby hovorí o tom , že sa vyšpecifilujú najviac zatažené komponenty alebo celky , určí sa stredná poruchová hodnota a v danom cykle sa vymieňa za nový ... ( vlastne to isté ako sa robí u aut napr. výmena rozvodového remeňa ) :thumbup:

2 Jirka 84 : vidíš , minule čo som bol na seminári SIEMENSu, tak som sa pozastavoval nad tým , že už aj do blbého stýkača ide komunikácia :ignore: a ono to na niečo bude dobré :thumbup:

EDIT: Hmm , zabudol som napísať . Malé stýkače sa kontroluju len termovíziou , či sa moc nehreju oproti ostatným ... (prípadne cez odstávku sa námatkovo skontroluje rukou uchytenie vodičov vo svorkách )
0
Naposledy upravil/-a SMITH v 07 Mar 2018, 17:20, upravené celkom 1 krát.
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Mar 2018, 17:06

Michal_B
Blizsie specifikuj o ake stykace ide, ake prudy zopinaju, ako casto a ako casto sa kazia.
Mozno ty zopinas 10A a niektory ti tu opisuju ako to robia so stykacmi na 400A a mozno zopinas aj vacsie ako 400A.
Len aby to tu zese nebolo o koze a o voze.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Michal_B
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Mar 2018, 18:43

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa Michal_B » 07 Mar 2018, 18:01

Robím pre automobilový priemysel. Máme stýkače čo zopnú za 24 hodín aj 15 000 krát. Preto som do programu doprogramoval screen do OP panela, kde sa dá zobraziť počet zopnutí. Riešime to preto, lebo máme 10 ročné stroje kde sú ešte pôvodné stýkače a majú nabúchané desiatky miliónov zopnutí, čo znamená, že pre firmu je to časovaná bomba. Za vlaňajšok nás prestoje kôli stýkačom stáli niekoľko desiatok tisic, takže pre firmu je to lepšie preventívne cez odstávku vymeniť ako potom stáť počas výroby. Aj keď určite týmto tieto prestoje nedáme na nulu. Takže preto som sa opýtal či to už niekto robil.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa pajky » 07 Mar 2018, 18:35

Ono je na stykaci aj okom vidiet stav. Nie je to bohvie co za metodu, ale ak je ocividne vyzity..
Myslim tym ocmudene okolo kontaktov, popripade z nich opadava taky jemny prach z opalovania kontaktov..
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa Samanko » 07 Mar 2018, 19:01

Kazdy stykac ma svoju charakterizovanu mechanicku a elektricku odolnost - to udava standardne vyrobca stykaca. Okrem standardnych veci ako dotahovanie skrutiek, udrziavanie cistoty - velmi dolezite atd je velmi dobra cesta pocitat cykly zopnutia stykacov (stroja, etc) a po prekroceni (alebo + konstanta setrenia alebo skusenosti) vymienat stykace za nove.

100% to nikdy nebude, ale ked je nieco za zivotnostou, netreba sa tomu cudovat, nic nieje naveky.

15000 za den ? tj viac nez 4krat za minutu.. a to je teda ozaj dost
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Michal_B
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Mar 2018, 18:43

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa Michal_B » 07 Mar 2018, 19:13

Áno. niktoré stoje robia s cyklovým časom aj 10 sek, takže tam je to aj viac, uviedol som taká priemer. Preto som sa rozhodol rátať spínanie.

Vie mi niekto vysvetliť toto:

Mechanical service life (switching cycles):
- of the contactor typical 30 000 000
- of the contactor with added electronicscompatible
auxiliary switch block typical 5 000 000
- of the contactor with added auxiliary switch
block typical 10 000 000

Prvé je asi samostatný stýkač. Ale tie ostatné dve nechápem ani po preložení.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa ondistef » 07 Mar 2018, 19:30

Prvé je pre samotný stykač, druhe číslo pre samotné kontakty pomocných spínačov a to tretie by malo byť pre stykač osadený pomocnými kontaktmi (vychádzam z OEZ katalógu, čo je vlastne Siemens).
http://www.oez.sk/uploads/oez/files/ks/ ... _CZ_SK.pdf
http://www.oez.sk/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf

A pri takto častom spínani ako píšeš vyššie by nebolo výhodnejšie použiť polovodičové relé (stykače)?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Mar 2018, 19:35

A ake prudy spinaju?

Tieto cykly si myslym sa tykaju hlavne z mechanickeho hladiska (zopinanie bez prudu, ze sa ti mechanicky nerozsype, ze to mechanicky vydrzi). Toto asi nezohladnuje kvalitu kontaktov, nakolko to velmi zavisi od velkosti spinaneho prudu (ale opravte ma ak sa mylim).
lebo máme 10 ročné stroje kde sú ešte pôvodné stýkače a majú nabúchané desiatky miliónov zopnutí
Aspom mozes vidiet ako dobre boli navrhnute pre dany ucel.
Ked 10 rokov fungovali OK az teraz zacinaju odchadzat tak Tak ich zacnite preventivne vsetky menit za nove a odhadom vypocitaj pre kazdy stykac kolko cyklov urobili za 10 rokov s odratamin casu ked linka stala (celozavodna dovolenka, a vsetky siatky pocas roka + neake prestoje)

A podla toho tie cykly si nastv v pocitadle PLC. A ked dosiahne opat ten pocet, tak ho vymenite pocas preventivnej udrzby.

A hotovo.

Prepocitaj si co je lacnejsie
- neplanovana odstavka vyroby pre vymenu stykaca lebo sa dorazil stykac do konca
- vymena stykaca napr. v polovici zivotnosti (Nikdy presne neodhadnes zivotnost stykaca, ze uz jeho zivotnost je asi 95%) teda 50% z ceny stykaca sa akoze "premarni"

Asi je lepsie vyhodit este v celku dobry stykac (povedme na 50% dobry)a nahradit ho novym ako mat odstavku kde stratis cas na identifikaciu daneho stykaca + cas na jeho vymenu.

Rozhodnutie je uz na tebe a vedeni, ci mate dost velky budget na vymenu vsetkych potrebnych stykacov povedzme 1x za 8 rokov alebo 5 rokov.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Preventívna údržba stýkačov a relé

Príspevok od používateľa Samanko » 08 Mar 2018, 11:09

ondistef napísal:Prvé je pre samotný stykač, druhe číslo pre samotné kontakty pomocných spínačov a to tretie by malo byť pre stykač osadený pomocnými kontaktmi (vychádzam z OEZ katalógu, čo je vlastne Siemens).
http://www.oez.sk/uploads/oez/files/ks/ ... _CZ_SK.pdf
http://www.oez.sk/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf

A pri takto častom spínani ako píšeš vyššie by nebolo výhodnejšie použiť polovodičové relé (stykače)?

Nie. Je to presne tak, ako si to prelozis.
Pokial nemas na zakladny stykac nacvaknute nic, plati 30 000 000 cyklov.
Pokial mas na stykac nacvaknuty elektronicky pomocny blok, plati 5 000 000 cyklov.
Pokial mas na stykac nacvaknuty mechanicky pomocny blok, plati 10 000 000 cyklov.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok