UC3843 problem strieda nad 50%

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

UC3843 problem strieda nad 50%

Príspevok od používateľa misocko » 18 Mar 2018, 21:03

ahojte
skusam si postavit zdroj ako Danyk http://www.danyk.cz/dcdc.html
Zatial mam spravene napajanie toho IO zo zdroja 12V, silovinu mam 24V 4,5A. Minusy samozrejme spojene , je to ako by som tam mal nejaku 7812 z tych 24V. Tak isto som to riesil aj pri napajani TL494
Problem nastava pri striede viac ako 50%, ked sa mi jeden impulz natiahne hadam aj naplno dalsi je uplne kratucky. Do 50% to beha pekne, takisto aj pri riadeni TL494 to chodi dobre (dostal som sa na nejakych 75% potom uz klesa napajacie napetie), avsak chcel by som to riadit tym UC3843 na ktorom sa mi paci to ze vypne budenie pri prekroceni prudu mosfetom (prudovy mod?). Kedze tento problem "riesim" uz hodnu chvilu (uz som si stihol spravit aj riadenie tou 494 aby som overil co sa deje), precital som si samozrejme nieco aj o kompezacii sklonu, ktorej vsak vobec nerozumiem co to ma robit, ako mi kurna moze pomoct ten tranzistor ktory len pridava pilu z oscilatora na current sense pin? Samozrejme skusil som pridat aj ten tranzistor na tu kompenzaciu ale furt sa to pokasle nad tych 50%. Skusal som aj pouzitie odporu ako senzora prudu namiesto toho prudove trafka, vysledok sa v podstate nemeni.
Vedel by mi niekto nejako sedliacky opisat co presne ma spravit ten tranzistor aby to behalo spravne aj nad 50%. Pripadne nejaky priebeh na pine 3 pri striede viac ako 50%?
vopred velmi pekne dakujem.
zelenym budenie fetu, žlta je napetie na curent sense pine, tie brutalne zákmity tam v reále niesu, su sposobene iba odflaknutym meranim resp uzemnenim sondy niekde daleko krizom cez celu silovinu.
Prílohy
nad 50%.PNG
pod 50%.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: UC3843 problem strieda nad 50%

Príspevok od používateľa misocko » 20 Mar 2018, 22:09

takze sice ziadne reakcie od Vas , ale mam nieco z dalsich merani kedze to nevzdavam :)
zistil som ze medzi tranzistorom a pinom 3 mam nespravny odpor, teraz ked som to dorovnal k Danykovej scheme na cca 3k a uz to mam na cca 65% striedu (potom sa mi vypne napajaci zdroj). Takze ocividne ten trand tam nieco robi, zatial nechapem co ale snad meraniamy cez vikend nieco nove pochopim.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: UC3843 problem strieda nad 50%

Príspevok od používateľa niki31 » 21 Mar 2018, 21:32

Neviem prečo by si mal tlačiť striedu signálu cez 70%, keď jadro nasýtiš musíš mu nechať čas aj na odsýtenie. V tomto režime ženieš jadro trafa do saturácie kedy sa už začína chovať ako skrat. Pravdepodobne bude treba upraviť transformátor.
Čo sa týka strmosti tá ma za účel znížiť prúd do transformátora tým, že sa tranzistor neotvorí skokovo ale sa otvára pomalšie. To spôsobí že budiaci prúd je meší ale trvá dlhšiu dobu, preto tá strieda nad 50%. Tranzistor je prevádzkovaný v lineárnom režime namiesto spínacieho, preto sa silno hreje.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: UC3843 problem strieda nad 50%

Príspevok od používateľa misocko » 22 Mar 2018, 15:54

Tych cca 75.% mi bude stacit. Jadro mam samozrejme so vzduchovou medzerou.
To co si napisal o linearnom rezime je samozrejme blbost, ale dakujem, prinutilo ma to precitat si to pozorne nieco o tom hoci v anglictine, takze to uz chapem. Ide len o to ze cim dlhsi impulz je potrebny , tym musi skoncit pri nizsom prude a to sa riesi prave pridanim napetia od oscilatora ktore sa pripocita k napetiu od senzora prudu (ci uz odpor alebo trafko) a ukonci impulz pri nizsom prude. Popis som trochu zjednosil bo pisem z mobilu a netriafam na pismenka.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: UC3843 problem strieda nad 50%

Príspevok od používateľa niki31 » 22 Mar 2018, 18:31

To čo si popísal je predčasné ukončenie budiaceho impulzu nie kompenzácia sklonu. V tejto konštrukcii sa jedná vyslovene o ukončovanie impulzu opreté o napätie píly. Spínací tranzistor bude zaťažený rovnakým prúdom ako keby pracoval zdroj v bežnom režime. Jediná možnosť ako prúd znížiť a nechať ho tiecť dlhšiu dobu ( trebárs tých 70%) je úpravou vinutia trafa. Samotná dĺžka impulzu je v tomto prípade daná otváracím napätím tranzistora T2. Pokiaľ má píla rozkmit 1V a otváracie napätie T2 je 500mV bude mať impulz približne 50%. Ak ti šírka impulzu nejde cez 50% treba vybrať tranzistor s vyšším Ube. Inak pozor pri takýchto konštrukciách na čistotu pilového napätia v prúdovej spätnej väzbe, väčšinou býva zavšivené všelijakými ihlovými ipulzmi a regulácia potom blbne. Práve v tvojom prípade to vyzerá na veľké rušenie. To že sú jednotlivé budiace impulzy rôzne široké, ukazuje na falošné predčasné ukončovanie impulzu.
0
Niki31

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok