CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Matulko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Apr 2016, 14:22

CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa Matulko » 19 Mar 2018, 09:25

Zdravím páni. Chcel by som Vás poprosiť o radu. Potreboval by som nabíjať 5S, čiže 5 x Li-ion články 18650. Viem, že existujú aj priamo nabíjačky na 5S Li-ion, ale pohrávam sa s možnosťou, že by som to urobil z modulu a zdroja. Myslím konkrétne niečo takéto. https://www.aliexpress.com/item/New-DIY ... 0.0.SQwsE3
Ako taký tam postup pre nabíjanie článkov uvedený je. Ak to správne chápem, zapojím multimeter nakrátko v režime merania prúdu do 10 A a trimrom nastavím požadované napr. 2 A. Potom multimeter prepnem na meranie napätia a nastavím 21 V a to je všetko? Zapojím baterky a nabíjam?
Ako sa to nastaví pre nabíjanie Li-ion a aký ku tomu potrebujem zdroj? Konečné napätie by malo byť 21 V, teda 4,2*5. Nabíjací prúd by som chcel max. 2 A. Stačí k tomu zdroj 24 V 2 A. Resp. môže byť s menšou voltážou ale musí vedieť dať viac Ampérov? Som len amatér, tak ma neukameňujte :-) Ďakujem veľmi pekne za všetky príspevky.
0

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa epto » 19 Mar 2018, 10:02

Ak nabijas clanky zapojene do serie, je potrebne snimat napatie kazdeho z nich. Clanky maju rozny vnutorny odpor a teda sa inak spravaju pri nabijani. Moze sa stat, ze niektory clanok bude prebijany a moze sa poskodit. Radsej pohladaj nabijacky na to urcene, je ich na Ali pomerne dost.
Alebo pozri toto: http://belza.cz/charge/liich.htm
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa juraj77 » 19 Mar 2018, 10:14

Na nabíjanie treba špeciálne moduly, tam netreba nastavovať prúd
https://www.youtube.com/watch?v=ADx9PAvnCg0

Tento modul: https://www.aliexpress.com/item/10Pcs-5 ... 8b3bc0fb9e
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Matulko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Apr 2016, 14:22

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa Matulko » 19 Mar 2018, 10:21

O ochranu baterii bude postarane BMS-kom. V popise ku tomu modulu sa píše, že slúži na nabíjanie Li-ion. Ďakujem krásne za príspevky, ale ani jeden nebol veľmi k tomu, čo sa pýtam. Určite to funguje, na youtube sú k tomu videá, ale všade to testujú na laboratórnych zdrojoch, ale nenašiel som práve to, čo hľadám.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Mar 2018, 10:22

Postup nastavenia je v poriadku. No či prúdovo bude stačiť zdroj 24 V/ 2 A, uvidíš v reále. Ak ten menič bude blbnúť, tak budeš musieť nastaviť trochu menší prúd.

Na výstupných 21 V, zdroj s nižším napätím ako 24 V a s týmto znižujúcim meničom, nemôžeš použiť.

Iným problémom je nabíjanie sériovo zapojených Li-Ion akumulátorov. Tie neznášajú prebíjanie nad 4,2 V na článok. Preto sa používajú tzv. balancéry, ktoré začnú obmedzovať (skratovať) nabíjací prúd pri dosiahnutí predpísaného napätia na článku.

No môžeš skúsiť nabíjať tú batériu aj bez balancéra. No nastav nižšie celkové napätie, povedzme 4,1 V na článok a priebežne kontroluj, či náhodou nie je niektorý článok moc aktívny a jeho napätie už nevystúpilo na 4,2 V. Ak budeš chcieť pokračovať v nabíjaní, budeš musieť ten konkrétny článok trochu vybiť a potom časť prúdu odviesť, napríklad paralelne pripojeným odporom. No takto je to neskutočná babračka ...
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 19 Mar 2018, 10:29, upravené celkom 2 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa Loloone » 19 Mar 2018, 10:23

aky je to pack co chces nabijat? ma nejaku elektroniku v sebe?

mal by tam byt balancer + ochrana proti prebijaniu pripadne ochrana proti vybitiu

https://www.ebay.com/itm/3S-4S-5S-6S-13 ... _2roEiagTQ

potom ti staci ten modul a zdroj napr. s notebook-u tie vedia dat tak 4A okolo 20V

-- Spojený príspevok 19 Mar 2018, 10:48 --

ja to mam v krabicke od nejakeho routera, k tomu som zapojil V/A meter a dva potenciometre ale neda sa to dostatocne jemne nastavovat, chystam sa ich vymenit za viacotackove
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Matulko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Apr 2016, 14:22

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa Matulko » 19 Mar 2018, 11:08

Už som písal vyššie, že pack bude ošetrený BMS-kom, takže kontrolu nad jednotlivými článkami bude mať ono. Je to pack do akuvŕtačky. Mám ju od kamaráta. Kúpil novú, dva tri krát to nabil a koniec. V tomto stave som ale nemeral, kolko nabíjačka dáva napätie. Pozrel som do baterky a kontakt pre jeden článok nebol pripájkovaný. Pripájkoval som ho, baterka sa tvárila ok, čo to som poskrutkoval, nabil zasa asi 2-3 krát a koniec. Nabíjačka nedetekovala baterku. Je to konkrétne Parkside PABS 18-Li B4-1. Všeobecne nemôžem na náradie Parkside povedať krivé slovo mám odtiaľ 80 percent náradia a všetko funguje skvele, už niekoľko rokov. No v tomto prípade to vyzerá, že naprd je aj nabíjačka. Na výstupe nabíjačky je len nejakých nezmyselných 9,7 V a a je tam ešte asi nejaký komparačný vývod, kde bolo len 7,4 V. Skrátka BMS v baterke je asi celé naprd, dokonca jeden článok bol vycucaný na 0 V, vymenil som ho, nepomohlo. Pozrel som aj nabíjačku, nevyzeralo tam nič zhorené. Ďalšia zaujímavá vec je, že nabíjačka má na výstupe uvedených 18 V, čo je ale len 3,6 V na článok, či to tam majú uvedené len aby vedeli čo to je, ale v skutočnosti dáva tá nabíjačka pokiaľ správne funguje 21 V, neviem. Lebo nešla.
Konkrétne tento model stránka Kompernass, dlhodobo nemá skladom, ani nabíjačku ani baterku. Preto som si už objednal nové články, nové BMSko a chcem poriešiť aj nabíjanie. Môžem to nabíjať IMAX B6AC, ale chcem to mať pokope v kufríku. Preto riešim, či je to možné nabíjať tým modulom a aký k tomu potrebujem zdroj, ktorý zátaž 21 V a cca 2A utiahne.
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa Loloone » 19 Mar 2018, 23:58

2A zdroj bude asi malo, nabijanie bude trvat dost dlho... chcelo by to aspon 24V/5A podla mna
ak poznas kapacitu baterky, z toho vyratas nabijaci prud
ako som uz pisal vyssie mam taky isty modul v krabicke + V/A meter + 2 potaky a funguje to super akurat by to chcelo jemnejsie nastavenie (vymena pot, za viacotackove... uz ich mam v supliku)

Obrázok

napajam to zdrojom od NB lenovo, dava cca 5A, uz som s tym nabijal kadeco, naposledy ked tak mrzlo klakla mi baterka v aute... za par minut som ju ozivil
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa vladdo05 » 02 Sep 2019, 13:44

Ahoj,
cchem sa opytat, kupil som z Ebay 6 x 18650 Power bank klasika obvod ht4936s. Nastastie nabija CCCV, ale max. prud len 1 A, cize 6 clankov velmi dlho.
Ako zemnit programovaci odpor pin 1 aby bral aspon 2-3 A?Nie je tam nic pripojene. :confused:
Prílohy
HT4936S-circuit.gif
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa misocko » 02 Sep 2019, 14:00

sice som nasiel iba datasheety s rozsypanym cajom namiesto pismen ale podarilo sa mi vylskat z toho ze tento obvod je na 1A.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 02 Sep 2019, 14:05

Nabíjací prúd je max. 1A. Prúd sa dá len znížiť.
Ich=1200/(Rch+1200) (A)
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

ace1x
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: okr. Šumperk
Vek: 39

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa ace1x » 03 Sep 2019, 15:34

Na Aku pack do Aku jsem koupil tento nabíječ s balencery pro každý článek
3S 4S 5S BMS 18650 lto Lithium Battery z Aliexpress
A k tomu indikátor
1S 2S 3S 4S 5S 6S 7S 12V 24V 36V 48V Li-ion Lithium Battery Capacity Indicator Module For Led Voltage Display Power Level Li-ion

Nejdou mi nějak vložit odkazy
Prílohy
2089931604-57723275.jpg
1434250863-876850058.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Sep 2019, 21:27

Škoda, že tam nenapísali ako zapojiť jeden článok do série ,keď je tam uvedené aj 1S ?Ale číňan dokáže všetko. :D
Asi umriem blbý.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 03 Sep 2019, 21:39

Pri jednom neexistuje sériové či paralelné zapojenie. Pri jednom máme len nezapojený článok a vyskratovaný článok :D
0

ace1x
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: okr. Šumperk
Vek: 39

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa ace1x » 04 Sep 2019, 16:37

To 1S, 2S atd. se vztahuje k tomu indikátoru. Je na kupci, jakou variantu si objedná - ilustrační foto. :-)
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: CC CV modul pre nabíjanie LI-ion home made

Príspevok od používateľa vladdo05 » 10 Okt 2022, 10:16

Ahoj,

chcel by som sa poradit ohladom 2S protection board.

1. mozem ja k tymto beznym aliexpress modulom pripajat paralelne dalsie 2S clanky?ALebo potrebujem pre kazdu dvojicu zvlast obvod?Zakresliil som to uplne vlavo.
2.aky je rozdiel medzi balanced a standart version?
3. su tieto obvody su zaroven aj plnohodnotne CCCV nabijacky- tj staci pripojit 8,4 V a vyssie a nabija?
Dakujem
Prílohy
2S.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok