vrhac tenisovych lopticiek

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 29 Mar 2018, 00:21

zdravim vsetkych...
mam netradicnu poziadavku, kde potrebujem vyriesit vrhac tenisovych lopticiek pre svojho psika, po elektrickej stranke. Vrhac si predstavujem tak, ze po vlozeni tenisovej lopticky na urcene miesto, sa roztoci DC motor 12V, vrhne lopticku, zastavi sa. Pri opatovnom vlozeni lopticky sa tato operacia opakuje. Teda automaticke, bez obsluhy. Moja predstava je, lopticka po vlozeni do urceneho priestoru vahou zopne mikrospinac, ktory cez rele zopne casovy spinac a zaroven aj dc motor. Po nadstavenom case sa zastavi, postup sa opakuje. Ak ma niekto ine jednoduche riesenie bez programovania, rad uvitam.
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa Loloone » 29 Mar 2018, 01:12

0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Mar 2018, 08:28

Video pekné, akurát princíp sa tam neobjavil.
Myslím, že elektromotor len naťahuje nejaké špirálové pero,ktoré potom ostane natiahnuté a po sltlačení toho dialkového ovládača ho odblokuje ,a vtedy vymrští loptičku zo zásobníka.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa Radus » 29 Mar 2018, 09:26

Mne sa viac páčilo toto...je to viac home made, aj podarenejší pesa :)
https://www.youtube.com/watch?v=4PcL6-mjRNk
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 30 Mar 2018, 00:14

Chcem dva elektromotory, kazdy bude pohanat jedno koliesko. Medzi kolieska prichadza lopticka, ktora je otackami vyvrhnuta von. Motor sa zastavi. Pri opatovnom vlozeni lopticky, sa zopne napr. mikrospinac, motory sa roztocia na urcity cas. Ako som pisal vyssie, takou myslienkou to potrebujem zautomatizovat, ak niekto pride s lepsim, pripadne jednoduchsim napadom, budem rad.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa straciam » 30 Mar 2018, 09:09

ja som robil toto. funguje to perfektne.
https://www.youtube.com/watch?v=V9UOcUKazSA
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Mar 2018, 10:11

Kolieska by mali asi malý kontakt na dostatočné zrýchlenie, skôr by som dal vedla seba dva rýchlobežné gumené pásy niečo ako dve pásové brúsky oproti sebe a medzi ne by sa vkladali loptičky.
Ale je na to spústa riešení, záleží len na možnostiach výrobcu,čo zoženie a na čo si trúfne.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa Daevid » 30 Mar 2018, 12:45

Použi zapojenie samodržného relé s dvomi spínačmi. Jeden spínač relé zapne keď loptička padne dnu a druhý ho rozopne keď loptička vyletí von. Pre lepšie fungovanie by som asi použil optozávory namiesto spínačov.
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa martin63 » 30 Mar 2018, 14:55

Tu mas s dvoma kolesami. Ale bola by na to vhodna regulacia na motory. Aby si si vedel nastavit, ako daleko maju strielat lopticky.

https://www.youtube.com/watch?v=oZjx7F1doGs
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 30 Mar 2018, 23:13

no presne... toto s kolesami by som chcel urobit. Musim zohnat dva rovnake dc motory .
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 06 Júl 2018, 23:40

zdravim vsetkych...
predsa som sa rozhodol urobit vrhac lopticiek s dvoma kolesami podla, https://www.youtube.com/watch?v=oZjx7F1doGs. Mechanicky je urobeny, po elektrickej stranke, mam trosku problem.
PRINCIP: Po vhodení lopticky do nadoby, lopticka zopne mikrospinac,( pada vlastnou vahou dole do potrubia ku tociacim sa kolesam) ktory nasledne zopne rele, motory sa zacnu tocit.
PROBLEM: Po vhodeni lopticky do nadoby, pada lopticka vlastnou vahou dole do potrubia ku tociacim sa kolesam. Problemom ostava, kolesa sa nestihnu este roztocit. Chcelo by to ,,zdrzat,, lopticku hore cca 4sekundy, potom pustit dolu, ked uz maju kolesa vhodne otacky.
Mate prosim nejaky jednoduchy napad? :thanks:
Prílohy
vrhac lopticiek01.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa misocko » 07 Júl 2018, 00:03

4 sekundy?
nechaj to bezas stale kym to nevypnes, zozerie to menej elektriky ako ked to budes stale rozbiehat....
max tomu mozes pridat nejaky odpor (alebo PWM) na standby a vlozenim lopticky sa to da do plnych otacok, to potom nezaberie 4 sekundy.
0

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa otep69 » 07 Júl 2018, 00:09

Daj tam solenoid s vratnou pruzinou nieco na styl klapky. Po vhodeni lopticky, lopticka zopne motory a zastavi sa na klapke zo solenoidu. Ked sa motory rozbehnu (po uplynuti casu) zopnes solenoid ten sa stiahne a pusti lopticku. Po chvilke ho opat odpojis a opat zablokuje cestu.
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 07 Júl 2018, 00:26

misocko, dakujem za snahu, no v uvodnom prispevku pisem, ze to chcem automaticke, bez obsluhy. V opacnom pripade to nema pre mna vyznam. ak mam obsluhovat stroj, to mozem zrovna hadzat lopticku, ako to stale doposial pravidelne robim.
Otep69, tvoje riesenie sa mi zda dobre. Prosim ta, skus ma konkretnejsie nakopnut, napr. aky selenoid? Neviem si preto predstavit mechanicke prevedenie v spojeni s klapkou. :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa E001 » 07 Júl 2018, 08:34

Lubos a čo tak využiť elektromagnet, do tej trubky kadiaľ padá loptička dať z boku kovovú tyčku, ktorá sa bude vysúvať pomocou elektromagnetu? Využil by som napr. starý stykač, do jeho pohyblivej časti naskrutkuješ tyčku a mechanicky to máš hotové. A môžeš si vybrať či na 230V, alebo 24 V. Podľa toho, čo máš k dispozícii.
0

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa otep69 » 07 Júl 2018, 11:51

Tak narychlo som to nacarbal, lebo som v robote. Ako predo mnou napisal E001 staci tam tycka ktorej dlzka zavisi od priemeru trubky a priemeru lopticky.
Prílohy
stop.png
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 07 Júl 2018, 18:00

zdravim vsetkych...
Super... E001, aj to je vyborny napad so stykacom. Otazkou bude vhodna mechanicka montaz na potrubie, kadial pada lopticka. Najprv skusim najst nejaky stykac, vlastne vyskusat, ci bude zachovana funkcia tycky, (vysuvat, zasuvat) pri privedeni, odpojeni napatia.

Otep 69-Peter, dakujem za schemu, uz je mi to uplne jasne. Vcera som si nevedel vybavit selenoid, strico google mi ukazal obrazky. :applause: Super pani, dam sa cestou elektromagnetu ci uz formou stykaca, alebo najdem vhodny hotovy selenoid.(to by bola sakra nahoda) Pripadne by sa dal aj urobit, neviem, ci by som dokazal ,,na kolene,, namotat tolko vela zavitov. To by chcelo pravdepodobne najprv vypocet. V kazdom pripade dakujem, priebezne, budem informovat ako sa mi dari. :roll:
PS: Ak by niekoho napadol nejaky dostupny elektromagnet, ktory by mohol byt pouzity na tento ucel, budem rad. :)
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 08 Júl 2018, 21:23

uoravenie stykaca, + drziak, priprava na montaz.JPG
zdravim vsetkych...
dnes som sa venoval hladaniu stykaca, uprava stykaca, vyroba drziaka, samotna montaz na stroj vrhaca tenisovych lopticiek. Prikladam foto horeuvedenej cinnosti :-)
Tymto sa chcem zaroven podakovat za dobry, jednoduchy napad otep69-petrovi a E001.
Prílohy
montaz stykacau02.jpg
tycka zo stykacau03.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Júl 2018, 16:02

Ale aj tak tam budeš musieť loptičku vkladať,ale ak to chceš zautomatizovať, tak tam musíš urobiť zásobník a pod ním podavač.
Lebo ak ti tá závora pustí loptičku,tak by sa ti za ňou nahrnuli ďalšie a bol by s toho gulomet. :D
Išlo by to spraviť s dvomi závorami a riadiacou elektornikou, ktorá by ich otvárala a zatvárala striedavo, aby tá zadná nepustila ďalšiu loptičku,kým napr. dialkovým ovládaním neodštartuješ motory....a potom strelbu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: vrhac tenisovych lopticiek

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Júl 2018, 16:06

Predpokladám, že to chce pre psa a ten si ju tam vloží sám :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď