Výmena transformátora za adaptér

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

luky89
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 08:57

Výmena transformátora za adaptér

Príspevok od používateľa luky89 » 30 Mar 2018, 18:33

V reproduktoroch logitech S100 mi odišiel transformátor (na sekundárnom vinutí je odpor 0 ohm a nedáva žiadne napätie).
transformátor in 230-250V 50 Hz out: 9V 0,5A.
Keďže sú to repraky za pár eur nechce sa mi kupovať transformátor čo jeho cena je minimálne 50% ich ceny som dostal nápad.

Mám zvyšný adaptér solight DA-27 (vystup DC 3-12V do 2A). Môžem len tak vyhodiť trafo a zapojiť tam tento adaptér bez toho aby som z reproduktorov musel odstraňovať usmerňovač?
Zapojiť som tom skúsil a išlo to :D . Je také zapojenie OK?
Ak ano nemal by som do obvodu pripojiť aj poistku keďže adaptér môže dať 2A a pôvodne trafo dávalo len 0,5A (teraz tam žiadna nie je)
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Výmena transformátora za adaptér

Príspevok od používateľa alidedko » 30 Mar 2018, 18:39

Je to OK.
Ak chces byt velmi slusny, tak tam tu poistku daj. Ten adapter ma tak ci tak nadprudovku.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1770
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Výmena transformátora za adaptér

Príspevok od používateľa jezevec » 30 Mar 2018, 19:02

To, že má trafo odpor sekundáru mizivý je v pořádku, měříš vlastně odpor měděného drátu, kterého tam na 9V není moc metrů a je relativně velký průměr.
U těchto traf bývá pod vrchní vrstvou papíru na přívodu primáru tepelná pojistka, stačí ji vyměnit.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výmena transformátora za adaptér

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Mar 2018, 19:12

Problémom u tých malých trafáčikov je, že majú nekvalitné plechy a trafo je presýtené - prehrieva sa.
Opraviť sa dajú celkom jednoducho, lebo majú na primárnom vinutí "priloženú" tepelnú poistku - schovanú pod "izolačnou páskou - papierom" (ako píše jezevec). U niektorých trafáčikov sa to dá rozkuchať aj bez rozobratia jadra a vymeniť.Ale to je také núdzové riešenie. Keďže máš náhradu - adaptér, tak to nerieš...pripoj ho na miesto sekundáru pôvodného trafa.Ak je na doske usmerňovač so 4-mi diódami,tak nemusíš riešiť ani polaritu.
Tak ako ti alidedko napísal - poistku tam môžeš, ale nemusíš dať. To že dá adaptér väčší prúd nevadí....len mu zbytočne nepridávaj väčšie napätie, aby ti nezhorel koncový stupeň- integrák,lebo chladenie určite nemá dostatočné. Vyššie napätie možno zvládne bez problémov,ale pri tom stúpne aj jeho prúd a výkonová strata. Bude hrať hlasnejšie, ale dlhodobo to nezvládne....upečie sa :twisted:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

luky89
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 08:57

Re: Výmena transformátora za adaptér

Príspevok od používateľa luky89 » 30 Mar 2018, 21:58

Diki za odpovede :) .
Hej na plošaku je grecov mostik.
Na primárnom vinutí je poistka ako píšete. Tiež som ju hľadal ale hľadal som ju tam kde vychádzajúcu vodiče s trafa a teraz pozerám že na druhej strane je pod papierom niečo malé hranaté a hľaho 2A 250V poistka :D .
Použijem adapter ako odporúčate lebo pri odkrývaní poistky som urval drát. Odtrhol sa pod krytom trafa takže by som ho musel rozoberať. Ale možno sa na to dám a potom budem mať nazvyš funkčné trafo :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Výmena transformátora za adaptér

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Mar 2018, 22:07

Len netreba zabúdať že na diódach sú úbytky napätia, čiže zmeraj aké je napätie za usmerňovačom a podľa toho to môžeš zvýšiť aj na 12V.
mr.dred napísal:Bude hrať hlasnejšie, ale dlhodobo to nezvládne....upečie sa :twisted:
Závisí od koncáku. Ja som prevádzkoval TDA7375 na 20V zdroji (repráky 4Ω) bez akéhokoľvek chladiča a na najvyššej hlasitosti (bez počuteľného skreslenia) hrali celý deň a koncák funguje dodnes :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výmena transformátora za adaptér

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Mar 2018, 22:12

luky89 napísal:a hľaho 2A 250V poistka
a kúúa na primáre 2A poistka na 4,5W trafáčiku... veď to malo odpáliť drôtičok z primáru a nie poistku :lol:
nieje to náhodou 0,2A ???

-- Spojený príspevok 30 Mar 2018, 21:27 --
Edgar napísal:TDA7375 na 20V zdroji (repráky 4Ω) bez akéhokoľvek chladiča a na najvyššej hlasitosti
To máš ako pri spotrebe farby v tlačiarni pri 10% pokrytí :lol:
Mal si ho napojiť na sínusový generátor a náhradnú záťaž.... už pri ani nie polovičnom výkone by vystrelilo dieru na púzdre :twisted:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Výmena transformátora za adaptér

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Mar 2018, 00:28

mr.dred napísal: Mal si ho napojiť na sínusový generátor a náhradnú záťaž
Jasné, tiež pravda. Ale s generátorom a umelou záťažou by zhorelo 99% čínskych PC reprákov, takže na bežné používanie... pôjdu aj bez chladiča :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výmena transformátora za adaptér

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Mar 2018, 01:27

Edgar napísal:Ale s generátorom a umelou záťažou by zhorelo 99% čínskych PC reprákov
a nie len čínskych :lol:
V trochu lepšej pozícii sú D - čkové zosilňovače...ale to je iná kapitola. Lineári potrebujú nutne chladiť!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

luky89
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 08:57

Re: Výmena transformátora za adaptér

Príspevok od používateľa luky89 » 31 Mar 2018, 10:15

mr.dred napísal:
luky89 napísal:a hľaho 2A 250V poistka
a kúúa na primáre 2A poistka na 4,5W trafáčiku... veď to malo odpáliť drôtičok z primáru a nie poistku :lol:
nieje to náhodou 0,2A ???
pozrel som ešte raz poistka 2A 250V. Zabudol som ešte doplniť že je to tepelná poistka na 130°C
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok