Zdroj pevných napětí

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
termixnator
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: PRAHA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa termixnator » 21 Máj 2018, 21:28

Ahoj, mám v práci větší toroidní trafo na kterém je aktuálně namotaný jen primár, po nějakých úvahách mě napadlo, že by se mi celkem hodil zdroj pevných napětí ideálně +- 3,3V, 5V a 12V nedělal jste někdo něco podobného? Napadá mě dost způsobů jak na to, ale nevím který je nejlepší (posílené stabíky, LMko atd...) :D ideálně s ochranou proti zkratu. podle zapojení bych pak domotal sekundár.

Dost se mi líbil jeden starý popis, který už má nefunkční linky: prodam-pcb-na-zdroj-pevnych-napeti-t26939.html

Předem díky.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa Mek » 21 Máj 2018, 21:48

Tieto pevne napatia ti da aj obycajny PC zdroj, a je dost tvrdy. To len tak pomimo, ale ak chces vyuzit ten toroid, nechaj si poradit kludne od dalsich...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Máj 2018, 23:20

Takto....
Ak chceš nezvlnene výstupné napatie, tak tam natoc tri seKUNDAre ( :-D Prepáčte ale vždy keď píšem sekundár tak si spomeniem na jedného velmi znameho nemenovaného uzivatela, on tu spomínal že to forumy zvyknú neakceptovat, hlavne ceske) a daj tam lineárne stabilizatory. V katalógu si pozri aké napätia potrebujú na vstupe jednotlivé stabilizatory. Bude to kúriť výkon do tepla (závisí od odoberaneho prudu) teda účinnosť nebude idealna.

Ak chces vysoku ucinnost a nechces zohrievat okolie a nevadí ti pár mV zvlnenie, použi DC/DC menic, ale to potom mozes rovno pouzit PC zdroj a bude to ľahký zdroj A nie ťažké hebedo S toroidom.

Takže tak....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Máj 2018, 13:16

PC zdroj nie je stavaný na pravidelné skraty, takže po niekoľkých skratoch to môže odísť, ako sa mi na jednom zdroji už stalo.
Ideálne by boli LM78Sxx (2A verzie). Ale tranzistormi posilnené stabilizátory už nebudú mať ochranu proti skratu.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Máj 2018, 13:26

Ak máš odvahu čosi navrhovať (a odlaborovávať), tak aspoň definuj prúdové požiadavky na jednotlivé vetvy ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa zipaj » 22 Máj 2018, 15:34

Edgar napísal:PC zdroj nie je stavaný na pravidelné skraty, takže po niekoľkých skratoch to môže odísť, ako sa mi na jednom zdroji už stalo.
Ideálne by boli LM78Sxx (2A verzie). Ale tranzistormi posilnené stabilizátory už nebudú mať ochranu proti skratu.
Stabilizátory 78xx sa dajú zapojiť aj paralelne, 3,3V by som riešil s LM317, aj tie sa dajú zapájať paralelne, ale lepšie by bolo vyriešiť stabilizáciu s LT1083CT, preto že je to LDO stabilizátor (s nízkym úbytkom) a je až do 7,5A. Existujú verzie s pevným napätím, aj regulovateľné, ja by som použil regulovateľné, tie dva odpory v deliči nie sú problém a napätie si dotiahneš ako budeš potrebovať.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Máj 2018, 21:26

Viem, že sa dajú spájať paralelne, ale nie je to najideálnejšie riešenie a obzvlášť prúdy nad 2A by som asi takýmito stabilizátormi neriešil. Ale keďže doteraz nevieme, aký prúd z toho chce, tak asi je teraz bezpredmetné sa tým zaoberať.
Stabilizátor na 3,3V existuje s označením 7833 takže ani 317-ku nepotrebuje.
No teraz pozerám to LT1083CT a to by bolo asi najlepšie a najjednoduchšie zo všetkého čo tu teraz bolo spomenuté, to by sa aj dalo doplniť prepínačom na pevné napätia...
0

Používateľov profilový obrázok
termixnator
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: PRAHA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa termixnator » 22 Máj 2018, 22:28

Díky za nasměrování :) 2A mi asi bohatě stačí na to moje domácí bastlení,
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Máj 2018, 06:40

Edgar napísal: Ale tranzistormi posilnené stabilizátory už nebudú mať ochranu proti skratu.
Nemáš pravdu:
Prílohy
L78xx.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa zipaj » 23 Máj 2018, 22:14

Dá sa to spraviť aj s pomocným tranzistorom a prúdovou ochranou, ale ak potrebuje stabilizátor na vstupe napätie vyššie o cca 3V, tak na snímacom rezistore bude úbytok 0,65V a na tranzistore cca 1V, rovno počítaj že na vstupe musíš mať o 5V viac ako na výstupe. Oproti tomu je LT1083 nízkoubytkový stabilizátor 1V na vstupe naviac je až veľa a má väčšie púzdro ako 78Sxx, čiže sa dá aj lepšie uchladiť. Na začiatku bolo spomenuté navíjanie sekundárov na toroid, tak to je ideálna možnosť navrhnúť si vhodné vinutia, aby ani pri lineárnej stabilizácii z toho nebolo topenisko.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Máj 2018, 01:10

zdeno6505 napísal: Nemáš pravdu:
No ja som taký zdroj skratoval a tranzistor mi zhorel
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj pevných napětí

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Máj 2018, 11:03

Samozrejme, že tranzistor môže zhorieť. Síce nie skratovým prúdom, ale výkonovo ...

Predstavme si napríklad situáciu, že stabilizujeme 15 V a 5 A. Stratový výkon bude určite aspoň 20 V x 5 A. Ak sa tam nepoužije vhodný výkonový tranzistor a poriadny chladič, tak tranzistor jednoducho zhorí.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok