Nabíjačka AKUbatérií z AT zdroja - PROBLEM

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

robot_chobot
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Okt 2011, 22:54
Bydlisko: Poprad/Zilina
Vek: 33

Nabíjačka AKUbatérií z AT zdroja - PROBLEM

Príspevok od používateľa robot_chobot » 24 Máj 2018, 16:11

Zdravim, poprossil by som o radu, ide o nabijacku baterii z AT zdroja ktora je v clanku v PE 04/2006. Mam plosak vyrobeny,ossadeny aj AT zdroj ale mam pocit ze nefunguje prudovy rezim .Ako som zdroj zapol, pripojil baterku 44Ah(bola nabita asi na 13,1V) tak dobijalo asi 1.5A a napatie stupalo k 14.4 co som nastavil trimom.hned ak onapatie stuplo na 14.4 asi po cca 15 sekundach, prud klessol na asi 0,4 A a signalizacna led zasvietila ze baterka je nabita. po odpojeni mala 13,3-13,4V. Viete mi poradit?

https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/ ... to_mod.pdf
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Nabíjačka AKUbatérií z AT zdroja - PROBLEM

Príspevok od používateľa misocko » 24 Máj 2018, 21:29

vieme Ti poradit, si priliz nedockavi a zbytocne otvaras novu temu. Napr mne sa dnes nechce studovat tie 4 stranky co si prilozil, precitam si ich buduci tyzden ak ti to pomoze....
no dobre , nieco som preblikol narychlo ocami
ta uprava nema ziadnu "pamet" alebo nieco co by chcvilu drzalo nejaky prud. Ked na vystuoe je 14,4V tak skratka prestava tlacit prud, tiez nabeh asi nebude brutalny ak mas mekku bateriu, napetie tam raz/dva vystupa na 14,4V a nasledne uz nestupa, preto nestupa ani prud.
Pichni na to ziarovku, zmeraj napetie ak je 14,4V = OK, potom nastav nejaky prud ktory vies dosiahnut ziarovkami (ak mas viac ziaroviek, tak kludne aj 5A), zdroj by mal obmedzit prud na tych 5A . To je vsetko co ten zdroj (nabijacka) dokaze.
inac 14,4V nieje plne nabitie aku, je to take udrziavacie napetie , plne nabitie je niekde vyssie (15 alebo viac - treba pozriet niekde net).

v podstate len treba pochopit ze sa to sprava ako CC/CV zdroj a pevne nastavenou CV (14,4V). Ak dosiahne toto napetie , vyssie uz nejde, dovtedy by mal drzat nastaveny prud. Ja by som ti to dokazal odmerat do 10minut, Ty asi nemas potrebnu zataz, takze ziarovky a merak - je to naviac ako 10 minut ale v pohode sa da otestvat ci to bezi.
0
Naposledy upravil/-a misocko v 24 Máj 2018, 22:02, upravené celkom 1 krát.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabíjačka AKUbatérií z AT zdroja - PROBLEM

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Máj 2018, 21:57

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lead%E2%8 ... mmon_usage
Citujem:
"For a single cell, the voltage can range from 1.8 V loaded at full discharge, to 2.10 V in an open circuit at full charge."

6 x 2.1V = 12.6V

Ja som sa nekde inde (nemam zdroj) docital ze maju aj 2.2V na clanok, takze

6 x 2.2V = 13.2V
Ty si maneral 13.3 -13.4V .

Tam nie je co riesit.

Napatie plne nabiteho clanku sa udava rozne, zavisi aj od typu baterie, okolitej teploty a pod. Jednoducho povedane ak ti zacnu elektrody bublinkovat bateria je plne nabita. Nakolko bateria nie je zo skla, tak treba pravidelne pocuvat kedy zacina bublinkovat a potom zmeraj napatie pocas nabijania (to je to napatie kedy sa to ma odpojit - ja by som odpocital -0.1V popr. -0.2V aby to nezacalo vobec bublinkovat). Potom nechaj odstat par hodin bez zataze (napatie bude klesat) a opakovane meraj kym sa niekde napatie ustali. To ustalene napatie bude napatie plne nabitej baterie naprazdno.

Tu mas dalsi clanok na citanie:
https://www.powerstream.com/SLA.htm
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
logan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00

Re: Nabíjačka AKUbatérií z AT zdroja - PROBLEM

Príspevok od používateľa logan » 31 Máj 2018, 15:19

Podľa popisu je to všetko O.K. Nabíjačka prejde z prúdového režimu pri 14.4V do napäťového. Keďže batéria je na 80-90% nabitá, už sa len malým prúdom udržiava okolo 14V. Takto ju môžeš nechať celú noc, ešte sa trochu nabije...

-- Spojený príspevok 31 Máj 2018, 14:31 --

Chcel by som ešte upozorniť prispievateľov (čitateľov) nech si nemýlia vnútorný odpor batérie ako zdroja napätia a prúdu (nabitá ma veľmi malý vnútorný odpor) a vnútorný "nabíjací odpor" batérie ako "elektrochemického" zdroja napätia a prúdu, keď má pri nabití už veľký odpor( pre nabíjanie) a vybitá má malý odpor pre nabíjanie... Samozrejme ak je batéria nepoškodená.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok