Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jún 2018, 15:42

Napadla ma "úplne nie kóšer" myšlienka, ako si veľmi jednoducho "privyrobiť" elektrickú energiu, ak máme k dispozícii nejaký stály zdroj "točivej energie", najlepšie potok a podobne. Potrebujeme mlynské kolo/ turbínu, správny prevod a obyčajný asynchrónny motor. Ak totiž to pretočíme asynchrónny motor nad synchrónne otáčky, prechádza do režimu brzdy, (rekuperuje energiu do siete). Stabilita frekvencie je určená sieťou, odovzdaný výkon do siete záleží od veľkosti mechanickej práce na hriadeli motora. Samozrejme, elektromer sa asi nebude točiť naopak, no až po 100% spotreby môže byť z vlastných zdrojov. Jediný problém nastáva, až vypadne sieť.

Príklad: Majme trojfázovú prípojku, potok a mlynské kolo s prívodom vody. Povedzme, že výkon mlynského kola je 2 kW. Ak vyrobíme prevod na motor tak, že motor kľudne dosiahne nadsynchrónne otáčky, tak to môžeme spustiť. Najskôr trebárs bez vody. Sústava sa pomocou motora roztočí na podsynchrónne otáčky. No ak začneme púšťať vodu na mlynské kolo, motor začne vyrábať el. energiu. A ak si správne rozplánujeme spotrebu v domácnosti, až do tých cca 2 kW budeme spotrebovávať vlastnú energiu. Ak bude treba viac energie, dodá nám ju sieť, ak menej, získajú ju bezplatne rozvodné závody ... :wink:
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 13 Jún 2018, 13:20, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Jednoduché "privyrobeniei" si el. energie

Príspevok od používateľa marioo » 12 Jún 2018, 16:09

Alebo ak máš nový elektromer ktorý meria energiu aj v opačnom smere tak problém vyrobený :) keď v systéme a počítadlách bude aj dodaná energia do siete :)))

Ale nápad dobrý ... takže ošetriť nejakou logikou merania spotreby a odpájania motora v prípade menšej spotreby v dome ako je aktuálna výroba...

Aby to bolo ako on grid invertory... na solaroch ...

A samozrejme ked vypadne elektrina tak stykač čo to celé odopne .. aby na druhom konci chlapci z distribučiek nemali také divné iskry v očiach :) :potlesk:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Jednoduché "privyrobeniei" si el. energie

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jún 2018, 16:37

To fakt sú aj také elektromery ? Potom mám otázku, ako to riešia napríklad v panelákoch. Tam výťahy v určitých režimoch jazdy brzdia elektromotorom ...

Nemyslím si, že by asynchrónny motor dokázal vyrábať nejakú energiu bez jalovej energie zo siete, (prípadne kondenzátorov). No pri výpadku siete nie je tá sústava takmer ničím brzdená a môže dosiahnuť až deštrukčné otáčky ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Jednoduché "privyrobeniei" si el. energie

Príspevok od používateľa marioo » 12 Jún 2018, 16:41

Ano mám doma taký merák ukazuje všetko :)

je k nemu aj prístup online...


Pri výpadku siete by si musel ešte riešiť aj mechanickú brzdu alebo odpojenie...
Nie je jednoduchšie dať na strechu solar a mikro grid konvertor?
Nehovoriac o povoleniach od vodhohospodárov a milionov ďalších inštitúcií...
Prílohy
emer.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Jednoduché "privyrobeniei" si el. energie

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Jún 2018, 16:45

No ziskat z vody hoc len 100 W je problematicke nie to este 2 kW. Iste to ide, ale vydane naklady sa pravdepodobne nikdy nevratia. Zalezi od toku no.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Jednoduché "privyrobeniei" si el. energie

Príspevok od používateľa datam » 13 Jún 2018, 13:03

Dolfi len máááálo meničov brzdí reálne do siete. Generované napätie ide do DC bus a v prípade centrálnej DC bus môžeš túto energiu spotrebovať v inom pohone inak to musí ísť na odporoch do tepla. Ono to zase tak jednoduché nie je a účinné tiež nie.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Jún 2018, 13:29

Datam, mám taký pocit, že si môj príspevok vôbec nečítal. V ňom nie je ani zmienka o meničoch ! Na generovanie el. energie je použitý obyčajný asynchrónny motor s kotvou nakrátko v režime brzdy, (pretočený nad synchrónne otáčky), ktorý je pripojený na el. sieť. Tá mu zabezpečuje stabilitu frekvencie, dodáva jalovú energie na budovanie magnetického poľa a prípadne odoberá činnú energiu, ak táto nie je spotrebovaná na mieste ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa datam » 13 Jún 2018, 13:36

Písal si o výťahoch tak ma to naviedlo na myšlienku ako to funguje na moderných meničom riadených pohonoch.

Nebolo by lepšie použiť synchrónny motor prípadne priamo generátor s vyššou účinnosťou? Motor v takomto režime doteraz skúšalo prevádzkovať málo ľudí (si prvý čo ja viem) a asi to teda nejaké ružové nebude.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Jún 2018, 14:07

Asynchrónne motory sú napríklad použité v každej lacnej elektrocentrále ako generátory, (jalová energia sa tam generuje pomocou kondenzátorov).

Synchrónne generátory, podľa mňa, nemajú o moc vyššiu účinnosť. No je tam spústa iných problémov. Napríklad, ak sa synchrónny generátor utrhne zo synchronizmu, prestane generovať činnú energiu, (teda prestane byť brzdený), tak sa môže vysokými otáčkami mechanicky poškodiť, (treba bleskove ukončiť prísun mechanickej energie). Naviac, treba regulovať otáčky, napätie, ...

Asynchrónny motor pripojený na sieť v režime brzdy netreba nijako regulovať. Otáčky môžu lietať v rozsahu synchrónnych (žiaden výkon), až po max. povolený sklz do plusu, (max. činný výkon). Samozrejme, dlhodobo treba rešpektovať max. dovolenú teplotu, čiže max. dovolený výkon.
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 13 Jún 2018, 14:09, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa matoh » 13 Jún 2018, 14:09

Použitie Motora v tomto režime je pomerne bežné.
Rád by som pri tejto príležitosti spomenul dosť dobré stránky o vodnej energii http://mve.energetika.cz
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa ondistef » 13 Jún 2018, 17:05

datam napísal: ... Nebolo by lepšie použiť synchrónny motor prípadne priamo generátor s vyššou účinnosťou? Motor v takomto režime doteraz skúšalo prevádzkovať málo ľudí (si prvý čo ja viem) a asi to teda nejaké ružové nebude.
Asynchrónny motor ako generátor sa pri vodných elektrárňach využíva dosť často (a pokiaľ viem, tak aj u veterných elektrárni) a obzvlášť ak sa jedna o elektrárne pripojené k distribučnej sieti. Na rozdiel od synchronného generátora je podstatne jednoduchšia prevádzka a odpadá komplikované fázovanie so sieťou a kopec ďalších problémov spojených so synchrónnym generátorom.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduché "privyrobeniei" si el. energie

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Jún 2018, 17:08

Dolfi napísal:To fakt sú aj také elektromery ? Potom mám otázku, ako to riešia napríklad v panelákoch. Tam výťahy v určitých režimoch jazdy brzdia elektromotorom ...

Nemyslím si, že by asynchrónny motor dokázal vyrábať nejakú energiu bez jalovej energie zo siete, (prípadne kondenzátorov). No pri výpadku siete nie je tá sústava takmer ničím brzdená a môže dosiahnuť až deštrukčné otáčky ...
Takých výťahov je málo.

Osobné transporty TOV a podobné haraburdy brzdili len mechanickou brzdou.
Nákladné transporty a podobné haraburdy zase mali dvojotáčkové motory - dobeh išiel na malé otáčky a potom zas klasická mechanická brzda.
Náhradné rozvádzače pre tieto haraburdy fungujú alebo rovnako, alebo majú menič, ale tam sa zas brzdí DC.
No a potom tie nové väčšinou tiež brzdia DC, pretože pokiaľ je to výťah so závažím, tak tam veľká zotrvačná sila nie je. Bubnové výťahy sú na tom už pri jazde dole lepšie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa Harchom23 » 13 Jún 2018, 17:16

ale videl som nikde výťah kde aj ukazovalo, koľko energie aktuálne rekuperuje... sa mi zdá že niekde v BA...
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa jezevec » 13 Jún 2018, 17:24

ale videl som nikde výťah kde aj ukazovalo, koľko energie aktuálne rekuperuje...
Ona to není rekuperace, ale pouze se tím dobíjí záložní akumulátor.
Ale dobře se to prodává...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Jún 2018, 17:25

Samozrejme, je to možné, aj sa to tak začalo robiť, ale prevažná väčšina výťahov na SK sú staré haraburdy. Potom sa troška tlačilo na modernizáciu, kde sa najčastejšie menili iba rozvádzače (riadenie), prípadne ešte nová kabína a šachta. Je to omnoho lacnejšie, než celý výťah. Ten si totiž v šachte vyžaduje aj výmenu koľajníc a celého pohonu, čo je finančne náročné.
Retrofitting robil SK alebo CZ výrobca, vodítka napasoval do pôvodnej dráhy a s ostatným nebol problém.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Jún 2018, 17:39

,,drakoush-,, -osobné transporty TOV a podobné haraburdy brzdili len mechanickou brzdou.
Nákladné transporty a podobné haraburdy zase mali dvojotáčkové motory - dobeh išiel na malé otáčky a potom zas klasická mechanická brzda.
Taká nákladná haraburda - 2000kg,s 13kw motorom mi jazdí v obchoďáku od roku 1964 dodnes s minimálnymi nákladmi na údržbu .
Nové eskalátory od roku 2009 už na opravách v poslednom čase ,, zožrali,, toko peňazí, že by sa už zaplatil za to nový.Naposledy napínacie koleso toho gumeného madla , asi 60cm priemer, stálo 600€ plus robota...
Takže nie všetko staré stojí za prd to skôr ti nové vymoženosti,
ale to som OT.
Mňa zaujala tá stránka o vodných motoroch od Matoha, tam je krásne vysvetlené, čo sa dá od vodného toku čakať a aj si vopred vypočítať parametre a účionnosť alebo aj porovnať jednotlivé typy turbín či kolies.

Práve kolesá na spodnú vodu ukotvené na pontonoch, by mohli byť ekologickým riešením pre využitie Slovenských riek na výrobu elektriny, bez velkých zásahov do koryta rieky, či vplyvov na vodnú faunu a floru.
kludne ich môže byť na vhodnom úseku rieky za sebou aj desať a nič neovplyvnia.Len si budú potichu člapotať lopatkami vo vode a točiť generátory.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

alois

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa alois » 13 Jún 2018, 18:30

Skôr treba doriešiť problém odpojenia.
Do rodinných domov a bytov sa dávajú jednokvadrantové elektromery, ktoré síce rozoznávajú smer toku výkonu a majú aj signalizačnú LEN na opačný chod, ale energiu pripočítavajú, akože do spotreby. Takže prebytok neodovzdáš zadarmo, ale odovzdáš, pripočítaš si ho k spotrebe a ešte máš prúser pri výmene elektromeru, nakoľko si vedia vytiahnuť údaj, koľko sa vrátilo. Potom je to fajnová pokuta za neoprávnenú dodávku energie do distribučnej siete.

S týmto bol problém, keď si ľudia kúpili malý striedač integrovaný vo fotovoltickom panely a nemali spotrebu tak, aby kWh nešli do distribučky.

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa skapo » 13 Jún 2018, 22:16

Tie stránky o využití vodnej energie a vodných strojoch sú fakt super. Od momentu ako som klikol na ten link, tak som sa nevedel od nich odtrhnúť. Fakt super!
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Jednoduché "privyrobeniei" si el. energie

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Jún 2018, 23:26

Drakoush napísal:Osobné transporty TOV a podobné haraburdy brzdili len mechanickou brzdou.
To je kravina ! Tá brzda by sa musela "meniť denne" ! Brzda sa aktivovala až v momente, keď motor dotiahol poschodie a vypol.

Ako bolo napísané, boli tam dvojotáčkové motory. Ale to nič nemení na tom, že výťahy brzdili aj motorom. Pre lepšie pochopenie si dajme príklad. Majme výťah s nosnosťou 500 kg a nech kabína má 500 kg. Aby tam nemusel byť konský elektromotor, tak protizávažie je navrhnuté na polovicu váhy záťaže + váhy kabíny, čiže tuná 500 kg. Teda, ak do výťahu hore nastúpi záťaž 500 kg, zákonite po rozbehu, musí motor prejsť do brzdného režimu a tak zviesť náklad dole. Pri 500 kg záťaži zas hore ťahá na plný výkon. Ľahšie záťaže sú pre motor priaznivejšie.

Samozrejme, že toto neplatí po prerábke pre uP riadenie a meniče. U nás v paneláku obdivujem napríklad logiku programátora. Máme spriahnuté dva výťahy, s prioritou privolania toho bližšieho. Ten sa rozbehne. No ak nastúpi niekto do druhého výťahu povedzme na 12. poschodí a rozbehne sa dole, tak ten prvý zastaví trebárs na 1. poschodí a záujemca o zvezenie na prízemí musí počkať, až ten z 12. pochodia zíde dole ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Jednoduché "privyrobenie" si el. energie

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Jún 2018, 00:01

Volakedy dávno mi výťahári povedali, že výťahu je jedno ,pri zaťaženej kabíne, či ide hore, alebo dole,pretože vtedy je kabína aj protiváha v rovnováhe.
Najväčší problém má , keď ide dolu prázdna kabína, pretože vtedy ide dolu prázdna kabína a ťahá hore protiváhu.
Ale nechajme výťahy na pokoji, tie spôsoby využitia potokov sú zaujímavejšie,aj keď asi problematika regulácie rôznych druhov motorov použitelných na ten účel spolu súvisí.
Obdivujem autora tých článkov o vodných turbínach a kolesách , že dokázal zohnať tolko zaujímavých a praktických poznatkov,tabuliek a vzorcov z doby dávno minulej,takmer zabudnutej, a vytvoriť taký perfektný prehlad strojov a zariadení používaných v čase, keď ešte nemali ani sprostú kalkulačku, nie to ešte počítače s možnosťou simulácie... klobúk dolu, pred našimi dedmi a vtedajšími inžiniermi.Len vďaka nim, a ich trpezlivosti a kumštu a zanietenia máme dnes o čo sa oprieť.
Tiež mám na dlhé večery čo čítať,pretože nikde inde som sa tolko zaujímavých praktických výpočtov a tabuliek nedopátral.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok