ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa sentido » 28 Jún 2018, 12:39

Zdravím všetkých elektrikárov,
chcem sa opýtať čo by mohlo spôsobovať problémy s mojím ATX zdrojom v PC.

Občas, no hlavne po zapnutí PC vychádza z ATX zdroja "prskajúci" zvuk. Toto "prskanie" pripomína zvuk dial-up modemu 14.4kbps s pred 20-tich rokov, keď sa nevypol repráčik aj počas komunikácie modemu a keď bolo počuť z repráčiku zvuky na zhruba tejto nosnej frekvencii (pri pevne nastavených 14.4 kbps presnosovej rýchlosti modemu). Deje sa to hlavne ráno, po zapnutí PC a zhruba len raz za týždeň. Stalo sa to raz či dva razy tiež už aj v priebehu dňa, počas používania PC, kedy začal zdroj ATX takto "prskať" - tiež na krátku dobu asi len 30 sek. a potom to zmizlo.

Nestihol som doteraz vytvoriť ani len video či samostatný zvukový záznam, nakoľko trvanie tohto "prskania" sa pohybuje medzi 30 sec. až 3 min. (vždy ináč) a mňa než napadne použiť svoj smartfón a potom ešte než otvorím PC skrinku, tak to "prskanie" sa stratí.

Vie niektorý skúsenejší elektrikár poradiť, ktorá súčiastka bude s veľkou pravdepodobnosťou chybná v ATX zdroji ? Kupovať nový zdroj nechcem a tento je žiaľ po záruke - kúpený v 2011/08 takže už má dobrých 7 rokov. Ak samozrejme nebude chyba v zrovna nie veľmi lacných tranzistoroch, tak sa hádam oprava ešte vyplatí. Konkrétne sa jedná o zdroj s certifikátom "80 Plus Bronze":
Seasonic SS-650HT Active PFC F3
(datasheet na internete som k nemu bohužiaľ nenašiel)

Nemám žiadné veľké skúsenosti so spínanými zdrojmi, tak sa radšej pýtam ;-).

Vďaka.
Prílohy
IMG_20180628_122754.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa amater63 » 28 Jún 2018, 12:44

Ahoj,dej foto jak je to ve -vnitřku.Po záruce je..Určitě ti zde poradí na co se zaměřit,ale foto..( obal nenapoví...)
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa miroja » 28 Jún 2018, 12:47

Ak si ho este nemal otvoreny, tak ho najskor otvor, vycisti od prachu, skontroluj elektrolyty a studaky.
Netusim, ake mas skusenosti s elektronikou, tak ta chcem upozornit, ze aj po odpojeni zdroja od privodu 230V sa na niektorych suciastkach moze nchadzat zivotu nebezpecne napati a ak s takouto pracou nemas skusenosti a znalosti, bude lepsie (hlavne bezpecnejsie) to niekomu zverit.
0

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa sentido » 28 Jún 2018, 12:54

Diky za rady. Otvoreny som zdroj mal pretoze som v nom vymienal ventilator za kvalitnejsi (asi 20 EURovy) a pripojil som ho rovno na maticnu dosku (ako chasis fan). Takze zdroj skusim vecer rozobrat, precistit a poslem aj foto.

Este ma napada podozrenie na opotrebenie suciastok prilis horucim vzduchom v zdroji. ATX zdroj je umiestneny tak, ako vo vacsine pripadov novych PC skriniek - dolu vzadu a vzduch sa nasava od spodu skrinky. Kedze na podlahe sa drzi vela prachu (aj napriek tomu ze pouzivam drevenu podlozku 10cm pod PC skrinku), dost rychlo sa upchavaju diery prachom. Naviac je tam pouzity jednoduchy prachovy filter (jemne plastove sito), ktory som lenivy cistit. Takze mozna pricina je "utok" prilis velkej teploty na suciastky :). Elektrolyty s vysokou teplotou potom trpia. Je to vsak kvalitny znackovy zdroj a myslim ze 650W ma dostatocne rezervy, takze by sa nemuseli prehrievat suciastky same od seba zas nejako enormne (pri malych zatazeniach zdroja aj pri hrani hry napriklad). Uvidime podla foto :). No hadam ze toto "prskanie" by nesposobovali vypucane kondenzatory alebo je mozne aj to ?

Co sa tyka mojej praxe tak som bohuzial slaby elektrikar. Viem drzat pistolovu pajkovacku - udzat konstatnu idealnu teplotu hrotu pocas pajkovania. Viem kolko je voltov v el.zasuvke v domacej rozvodnej sieti :-D. Poznam rozdiel charakteristiky medzi napatim a prudom napriklad. Viem ako pracuju polovodicove suciastky. Viem co to je napriklad tranzistor a poznam jeho zavislost na frekvenciach napriklad. Avsak niesom ziadny expert. Viem len zaklady a tiez prax v elektrotechnike mam len taku beznu. Viem si popajkovat a odleptat PCB napriklad ako stavebnicu audio-zosilovaca (vid toto diskusne forum, audio-zosilovac do PC). Takze tolko k mojim "skills" :).
0
Naposledy upravil/-a sentido v 28 Jún 2018, 13:28, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa mirosne » 28 Jún 2018, 13:19

Prskne ti nejaký studeňák,treba ho nájsť a daj sem fotku plošáku odspodu.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa sentido » 28 Jún 2018, 21:04

Tak som sa rozhodol kupit novy zdroj, ak by sa problem stupnoval alebo ak by sa opakoval nejako velmi casto.

Potrebujem mat bohuzial svoj PC sustavicne funkcny. Nemozem si dovolit rozobrat na framforce cely ATX zdroj pretoze zostanem potom na par dni bez PC a rozoberat sa to tiez neoplati, pretoze to je robota na cca 2-3 hodiny - odpojit cca 15-20 kablov v zadu z PC skrinky, ktoru mam zial pod stolom. Potom rozoberat ATX box, odpajkovat 230V sietovy konektor a sietovy vypinac, odmonovat PCB, ofotit, vsetko zalozit nazad alebo cakat kto co poradi na diskusii. Potom zaaaas vsetko pracne nazad... zapajkovat... zalozit aspon namatkovo bez skrutiek... pripojit zas nazad 15-20 kablov do zadnej steny PC CASE. Robota na 2 hodiny mozno viac.

Kazdopadne diky za snahu pomoct.

Som bohuzial odkazany na funkcny PC a moj zalozny ATX zdroj je len 400W, nejaky starsi typ Seasonic znacka tiez ako aktualny zdroj, co aj tak nema dostatok konektorov pre napajanie novej maticnej dosky.

Tak ci onak otvoril som to narychlo aspon z vrchu, povysaval som aspon prach (vo vnutri zdroja takmer ziadny prach nebol!). Vidim tam prepalenu izolaciu od cievky zrejme na feritovom jadierku, smerom k najvacsiemu kondenzatoru (hneda izolacia je na tom velkom kondiku). Mozno je prave toto ten problem rychleho "prskania" ? Ale to by sa potom nestavalo po zapnuti PC, kym je este vsetko prakticky ochladene, ale naopak, az po nejakej dobe pouzivania, ked sa zahreje kondenzator, ci ?

Vid foto, ktore som spravil, zial iba z vrchu, zo strany suciastok... vytiahnutie PCB by bolo viac roboty a zaroven problemy zas vsetko davat nazad, potom zas niekto napise aby som prepajkoval nejaky kontakt, a ja zas vsetko von vytahovat... atd. . Na toto som uz stary :).

Sorry, diky, a tu su fotky zdroja (nevytiahnutej PCB dosky) aspon na strane suciastok.

Az kupim novy zdroj, potom mozem laborovat s tymto starym "prskajucim" zdrojom.
Prílohy
IMG_0829.JPG
IMG_0830.JPG
IMG_0834.JPG
IMG_0836.JPG
IMG_0838.JPG
IMG_0843.JPG
IMG_0845.JPG
IMG_0847.JPG
IMG_0848.JPG
IMG_0851.JPG
IMG_0852.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa jezevec » 28 Jún 2018, 21:56

Milion fotek k ničemu, přitom vytáhnout desku je jednoduché, stačí vyšroubovat čtyři šroubky, popř. ještě odpojit síťový přívod.
0

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa sentido » 28 Jún 2018, 22:24

To tvoje "staci odpojit" znaci pajkovanie - takze najprv rozpajkovat... potom zase nazad pospajkovat po odfoteni PCB zo spodkku a cakat na odpoved v diskusii... jak taky tupelo fakt rozoberat a skladat na 3x (leda tak odstiknut kable, ak nie odpajkovat, vid foto - je tam mala PCB na sietovy vypinac a konektor). Ked niekto bude vediet (ak vobec) poradit, potom zase cely proces od znova - vypnut PC, odpojit 15 az 20 kablov zo zadnej steny, vytahnut vsetko von, otvorit, odpajkovat, atd. . To ale taky mudrlant MUDr. ako si ty nikdy nepochopi. Dalsi zakomplexovany trol, co vidi iba a iba seba a svoje problemy niekde doma na zadku a co ignoruje problemy, starosti, detajly v zivote inych ludi ako som napriklad ja.

Ja s tym rozhodne stracat cas nemienim. Mozno ty mas 15 a doma ta krmia rodicia z misiek, ale je 15 uz nemam velmi dlho a cas pre mna znamenaju peniaze. Pocitac musi bezat da sa poveda ako server. Zostava mi jedine kupa noveho zdroja a az bude ten poruchovy von na mojom stole, potom mozem na tom zdroji aj zatancovat :D. Alebo ho jednoducho vysmarim do kontajnera. Len mi ho bolo luto a chcel som to "narychlo". Ale kedze problem moze byt v hocicom, tak... mam smolu.
0
Naposledy upravil/-a sentido v 28 Jún 2018, 22:45, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa mirosne » 28 Jún 2018, 22:40

No nerozumiem,načo si teda sem písal?Pýtaš sa na chybu,kupovať nový si nechcel,rozoberať sa ti nechce a nakoniec predsa ideš kupovať nový..... :pain:
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa sentido » 28 Jún 2018, 22:50

Lebo som si myslel, ze niekto poradi, no bohuzial neporadil. Potom som dalej slusne napisal, ze nemam cas a ze odmontovanie PCB pre mna znamena nie len ze 2 hodiny prplaciek, ale este to znamena aj odstavenie kompu, co si nemozem dovolit. Myslel som si ze ta chyba bude diagnostikovana do par minut. Kupim novy a potom zo starym zdrojom nech si robit kto chce co chce. Myslel som si ze to bude rychla oprava alebo minimalne ze napise niekto, co uz s ATX zdrojmi ma bohate skusenosti v zmysle "moze to byt alebo za A) xy alebo zaB) xx alebo za C) yy" a este by napisal "neoplati sa ti to opravovat lebo tie suciastky maju cenu polovice hodnoty zdroja" a siel by som prec z diskusie s nejakym zaverom :). Je to na dlho proste. Ja nechcem stracat cas, ked to ma byt na 5 dni handrakovania. To naozaj kupujem novy ATX zdroj a potom s tym starym... uz uvidime co... odnesiem niekomu nech na to pozrie, ci sa vyplati opravit ho (to co som ocakaval od tejto diskusie v podstate, ale nemyslel som si ze to bude taky komplikovany a taky zdlhavy proces).
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa alidedko » 28 Jún 2018, 23:06

Nuz, ani auto sa takto na dialku neopravuje za par minut a to su auta casto jednoduchsie stavane, nez tieto cinske spinane zdroje ... ;)

K doktorovi sa tiez nechodi cez e-maily.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa sentido » 29 Jún 2018, 00:25

K doktorom sa chodi cez Emaily resp. je mozne sa objednavat uz 10 rokov :P.

A co sa tyka auta, tak sa neskutocne mylis, pretoze moj bracho je automechanik (uz je nim 20 rokov) a cokolvek mam za problem, furt mu zatelefonujem a on mi hned povie 3 mozne priciny co by mali sposobovat problem s najvacsiou pravdepodobnostou a asi 5 dalsich, ktore to asi nebudu ale sanca tam je. Overim si teda vsetky 3 chyby s najvacsiou pravdepodobnostou a vzdy najdem vdaka braskovi pricinu uz pri 1 alebo pri 2 tipe do brachu. Hned potom zistim cenu opravy, ci sa to oplati zaniest k brachovi alebo ci sa to vyplati odniest aj do servisu, za kolko, alebo ci to zvladnem sam opravit, atd. . Nuz... presne toto som ocakaval aj tu.

Nevedel som, ze to rozoberanie a skladanie zaberie tolko casu :(. A to mam este aj v PC bedni vsetky molexy a vsetky ostatne napajacie konektory pouzivane. Je to proste vela roboty a ja zial bohu nemam tolko casu venovat sa pokazenemu zdroju :(.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa miroja » 29 Jún 2018, 07:42

sentido napísal:A co sa tyka auta, tak sa neskutocne mylis, pretoze moj bracho je automechanik (uz je nim 20 rokov) a cokolvek mam za problem, furt mu zatelefonujem a on mi hned povie 3 mozne priciny co by mali sposobovat problem s najvacsiou pravdepodobnostou a asi 5 dalsich, ktore to asi nebudu ale sanca tam je. Overim si teda vsetky 3 chyby s najvacsiou pravdepodobnostou a vzdy najdem vdaka braskovi pricinu uz pri 1 alebo pri 2 tipe do brachu. Hned potom zistim cenu opravy, ci sa to oplati zaniest k brachovi alebo ci sa to vyplati odniest aj do servisu, za kolko, alebo ci to zvladnem sam opravit, atd. . Nuz... presne toto som ocakaval aj tu.
Ale to zas celkom nie je Pravda. Vsak sme ti radili vycistit, pozriet studaky a skontrolovat elyty. Tak ako od tvojho brachu aj tu si dostal tipy, co to najcastejsie sposobuje.
Rozhodol si sa inak, mal si na to dovody, je to tvoja slobodna vola, ale potom sem nepis, ze ti nikto neporadil.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa alidedko » 29 Jún 2018, 07:54

Cize ak skoci rozvod o dva zuby, poradi ti cez sms, ze si ho mas zhodit a nahodit nanovo, alebo to spravi bracho cez sms?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Jún 2018, 08:08

Tvoje rozhorčenie vôbec nie je na mieste. Odpoveď si dostal hneď na začiatku od miroja....skontrolovať kondenzátory a studené spoje !
To, že si zdroj nemal otvorený, lebo je s tým veľa roboty je len tvoj problém.
Keď nevieš sám opticky posúdiť stav, mal si spraviť "normálne" fotky plošného spoja z oboch strán...to bola požiadavka tiež hneď na začiatku.
:lol: doktor ťa cez meil nevyšetrí....musí ťa aspoň vidieť....
:lol: že je tvoj brat odborník na autá nikto nespochybňuje, ale keď sa stretne s občasnou závadou niekde v centrálnej (alebo podružnej)riadiacej jednotke, tak pokiaľ ju nevyberie ,neskontroluje a prípadne neopraví, zbytočne bude niekde na fóre dávať otázky - že čo to môže byť.
Tvoje rozhodnutie, že zdroj vymeníš je v tomto prípade najlepšie riešenie. Nemáš moc skúseností s elektronikou a so spínanými zdrojmi asi vôbec.
:lol: a držať pájkovačku vedela aj moja dcéra už keď mala 6 rokov
Zdroj zahadzovať nemusíš....nájdi niekohoho, čo tomu rozumie....

-- Spojený príspevok 29 Jún 2018, 08:19 --
alidedko napísal:Cize ak skoci rozvod o dva zuby, poradi ti cez sms, ze si ho mas zhodit a nahodit nanovo, alebo to spravi bracho cez sms?
V jednom sarvise sa zamestnal bývalý gynekológ....bol fakt dobrý...opravoval motory cez výfuk :mrgreen:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: ATX zdroj občas "prská" (hlavne po zapnutí PC)

Príspevok od používateľa sentido » 06 Aug 2018, 03:32

Od kedy som ten zdroj rozobral a vycistil (len z vrchu, bez odobratia PCB dosky), tak zatial to "prskanie" ani raz neprislo :). Uvidime co dalej... zdroj som zatial neobjednal, nakolko chystam sa upgradovat nakoniec celu zostavu, takze uz adekvatne k novemu vykonu, novej PC zostavy.

Brasko je automechanik a nespravne to vy dvaja chapete... ono to je tak, ze zastavi sa mi motor na krizovatke, ja stojim, auta za mnou jak typicke hovada slovenske trubia namiesto toho, aby vystupili z auta a pomohli mi auto odtlacit na kraj - a to som este na blbecka zjapal, ze nech netrubi jak deges a nech vystupi a pomoze roztlacit, lebo ja sa nemam kam pohnut ked mam poruchu na aute, aj keby trubil do rana na tej krizovatke po mne... jak blbci niektori za volantmi fakt. Ale k veci... zatelefonoval som braskovi ked sa mi podarilo auto odtlacit SAMEMU podotykam ! Z tych 100 aut co preslo okolo ANI JEDEN nezastavil a nepomohol ! Este drzo a sprosto trubili po mne jak keby som bol Rom na zhnitej Felicii (a vedzte, ze to bolo trosku lepsie auto, ha ha). Brasko zacal davat otazky, ja som odpovedal, po kratkej diagnostike uz vid vyssie zmienovany pripad - teda dostal som zhruba 3 najpravdepodobnejsie mozne priciny problemu a teda aj co by ich vyriesilo. Podla toho ako sa choval motor, skrinka zapalovania (jednotlive polohy), a vobec vsetky dotazy od bracha a moje odpovede, viedli k trom moznym pravdepodobnym pricinam problemu. A potom bum... problem vyrieseny. Polamane zuby v prevodovke rozhodne vedia diagnostikovat aj ne-autmechanici :D pretoze tu sa nejedna o plastovu prevodovku v nejakom krokovom motorceku pre robotov, ale jedna sa o kalenu ocel, trvdu skoro jak diamant :D (joke). Nedalo mi to, sorry, musel som na to znova reagovat :).

Takze... diky za pomoc... uvidime ako dlho to teraz vydrzi... ak nie, tak kupim dalsi zdroj a ten smejd ked tak skusim znova porozoberat a budto pridem sem zase otravovat elektrikarov alebo to odnesiem k nejakemu elektrikarovi osobne.

Tak dik este raz. Uz to snad vydrzi.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok