Ako elektronicky spustat cerpadlo ? - vyriešené

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Ako elektronicky spustat cerpadlo ? - vyriešené

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Jún 2018, 14:40

Cavte,

Chcem sa opytat ci je rozumne dat na vodarnicku elektronicky snimac tlaku SMC ZSE30 alebo ZSE40, ktory by cez neaky optotriac spinal vykonny triak a ten potom cievku stykaca pre 2.3kW motor cerpadla? Ten snimac by som napajal z trafacika 12V, co sa volakedy pouzivali k sirokopasmovym sietovym antenam.

SMC ZSE30
http://www.smcpneumatics.com/thumbnail. ... 300&maxy=0

Alebo nemam spekulovat a dat to priamo cez tlakovy spinac?

Popripade tlakovy spinac bude spinat cievku stykaca a ten bude spinat motor?

Tie kontakty na tlakovom spinaci sa znacne opaluju a ten tlak a hysterezia sa dost tazko nastavuje hlavne sa tam neda navolit mala hysterezia. Ona je dana tou mechanikou spinania.

Cakam na nazory... Ak je niekto z vas zastancom tej elektroniky, ktore suciastky mi odporucite? Ono by to bolo vsetko v krabicke zakrytovane, takze bezpecne by to bolo.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 18 Aug 2018, 00:40, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Jún 2018, 14:42

Nemusíš kúpiť len "klasický tlakový spínač", predávajú sa aj také, kde sa dá navoliť hysterézia presnejšie, v menšom rozsahu a pod. Tie už štandardne nemajú silový kontakt, ale nevadí, Tebe stačí akýkoľvek bezpotenciálový. Naň zavesíš stykač a máš vymalované.

Skús sa mrknúť na priemyselné tlakové spínače, napr. Danfoss.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Jún 2018, 15:02

Drakoush,
ked poznas tie snimace, mozes mi prosim sem dat link ktory presne mas na mysli?(ze nan mozem rovno zavesit stykac)
Ja som zadal do google "priemyselné tlakové spínače Danfoss" a vyskocilo mi more typov tlakovych spinacov a teraz si vyber... ked to nepoznam.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Jún 2018, 15:05

Nemám typ v hlave, je ich veľa. Musíš si vybrať nejaký jendoduchý. Večer sa na to môžem mrknúť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Jún 2018, 15:15

Tak potom nic, najdem si to a potom sa opytam ci si myslel to...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Jún 2018, 15:17

Ja som nemyslel konkrétny, takže sa budeš zbytočne pýtať. Myslel som iba na konkrétnu značku, teraz musíš napasovať typ podľa potreby a máš to. Keby si nevedel, pomôžem Ti, pozrieme sa na to spolu :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 30 Jún 2018, 15:46

Daj tam klasiku, napr. ( https://www.pvmsystem.sk/belumi-tlakovy ... -8-4-2-bar )
Niečo podobné mam na darlingu a hysterezia ide nastaviť pod 1bar ( 100kPa )
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 30 Jún 2018, 20:13

.... ja mám tento prepojený cez stykač a časové preklemovanie, lebo ak ti nedopatrením padne voda v nasávacom potrubí (spätný ventil) a čerpadlo ju nanovo nebude vedieť vytiahnuť, tak čerpadlo uštveš...

https://www.pvmsystem.sk/belumi-tlakovy ... u-a-kablom

Protiotázky:
1. potrebný tlak v sústave?
2. čo je to "malá" hysterézia?
3. použitie záhrada / či prevádzka v domácnosti?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Jún 2018, 21:30

Protiotázky:
1. potrebný tlak v sústave?
2. čo je to "malá" hysterézia?
3. použitie záhrada / či prevádzka v domácnosti?
1. neviem, preto som rozmyslal ze by som tam dal ten digitalny SMC (kedze je zadarmo) a nastavil by som si tlak podla potreby a aj hystereziu a nic ma neobmedzuje.
2. Rodicia maju na zachode taky "blby" splachovac (paka rovno zo steny, za komancov to bol cool splachovac), ktora potrebuje vysoky tlak 4-5 bar. Inak v tej prednej casti misy to neoplachne (ono to moze byt aj misou, no pri vacsom tlaku je to uz OK). Ked je hysterzia velka > 1bar, tak pri nizkom tlaku sa musi splachovat az kym sa zapne cerpadlo a natlakuje system. Tak preto som rozmyslal ze si podla toho splachovaca nastavim aj hystereziu aj tlak.
3. Vrtala sa nova studna munuly rok. Ak bude voda pitna, tak aj aj, ak nebude tak len zahrada.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa cs001 » 30 Jún 2018, 22:07

...ak chces nastavit malu hystereziu, tak s Belumi je to dost problematicke. V praci sme sa jeden snazili nasavit na tlakovom lise a bola to tragedia, pod 1bar to neslo.
na elektronickom SMC by to nemal byt problem, len tam je dost vysoka cena. Aha mas ho zadarmo, ale potrebuje externe napajanie. Nieco podobne (este drahsie) pouzivame v praci a nastavenie bolo bez problemov, stacilo raz...
Pohodlne riesenie je kontaktny manometer, Jeden od SMC mi daroval kolega (pouziva ich v nejakom zariadeni a je s nimi velmi spokojny) https://www.worldofsupply.com/gp46-10-0 ... h-o-d-42-5
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Jún 2018, 23:15

Ten externy 5W zdroj 12V sa strati pri 2kW motore. To by nebol az taky problem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Júl 2018, 05:14

Na tú hysteréziu som sa pýtal preto, lebo tie mechanické nenastavíš podľa tvojich požiadaviek. Buď by si musel dať dva, alebo ja som skôr smeroval k elektronickému odmeriavaniu. Jeden snímač a digitálne vyhodnotenie slučky 2-30mA, alebo 1-10V. Ale tu sme cenovo trochu inde a treba zvážiť, či to má aj ekonomickú návratnosť.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Júl 2018, 10:36

SMC snímač mám zadarmo, stykac tiez doma starý este komunisticky nepouzity.
Preto som rozmýšľal že to spraviť takto elektronicky, cez optotriak a ďalší výkonovy triak (na cievku stykaca)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Júl 2018, 12:21

0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Júl 2018, 15:17

Pozeral. Preco?
Pravdu povediac zse30 je na sledovanie tlaku od - do. Takže bude treba použiť zse40. Na to narazas?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Júl 2018, 17:48

https://www.smcworld.com/discon/en/oldp ... -old-e.pdf

Ja som tu za zvedavého, takže sa iba pýtam:
1. Ak si pozrieš dátový list, tak ty potrebuješ pretlak, nie podtlak. (vákuum) Čiže ZSE40, alebo ISE40???
2. Ak na WC potrebuješ 4-5 bar = ?kPa, alebo ?MPa ?
3. Applicable fluid =Air, Non-corrosive/Non-flammable gas ?s týmto sa vyrovnáš ako?
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa amater63 » 01 Júl 2018, 18:54

Ahoj,tohle používám ,ale v práci..,vývěva -podtlak..,,ano jde s tím pěkně pracovat nastavené hodnoty sedí..Ale určitě je to co zde dávali kolegové je dle mne lepší způsob řešení problému.Pokud jsi ho viděl zapojený--( v praxi ) není co dodat ,-co je potřeba pro funkci. :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa cs001 » 01 Júl 2018, 20:56

...ak tomu dobre rozumiem mas splachovac s nejakym ventilom, ktory priamo pusta tlakovu vodu? Lebo ja poznam len taky system kde sa naplni nadrzka a splachuje sa "gravitaciou".
Ak to vyuziva priamo tlakovu vodu, potom by to malo mat nejaky skrtiaci element, len tak uvazujem... pre nizsi tlak vody element upravit...

...inak tlak 1MPa je 10Bar, co by malo byt OK, plati pre pre ISE30
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Júl 2018, 22:40

ZSExx je na podtlak a ISExx je na pretlak.
My to mame vo vyrobe kde je max 80PSI (co je asi 5.5Bar). ISE30 ma dolny a horny limit (aspon ten co som mal v ruke), ten sa pouziva kde potrebujes mat tlak od-do inak musi linka zastavit. ISE40 ma jeden nastavovaci tlak (aspon ten co som mal v ruke) a ten je pre vodarnicku idealny. Otazne je ci mu bude vadit vlhky vzduch, no priznam sa za na to som nemyslel. Takze to je teraz otazne.
S jednotkami tlaku tam nie je problem lebo to zobrazuje kPA, Bar a PSI (aspon ten co som mal v ruke).

Moja povodna otazka smerovala k tomu ci to mam takto urobit alebo nie. A ze ci mam kupit neaku krabicku do ktorej zapojim ten signal zo snimaca a ta krabicka mi zopne stykac, alebo to mam z bastlit doma z optotriaka a vykonnejsieho triaka pre cievku stykaca.

Nieco taketo To by nebol problem:
http://www.nutsvolts.com/magazine/artic ... its_part_1
FIGURE 18

alebo este existuje taketo nieco:
https://docs-emea.rs-online.com/webdocs ... 2cfe58.pdf
FIGURE 13 (toto sa mi lepsie paci)

Neviem aku velku indukcnost moze mat cievka stykaca.

Teraz ma napada, nebolo by jednoduchsi spinat cievku stykaca 12V relatkom do DPS? Len neviem ako by kontakty relatka znasali iskry na kontaktoch (aj ked su to male iskry ...). Myslim ze aj preto som zacal spekulovat s triakom.


PRE cs001: (je to taketo, ale trosku to ma iny dizajn, ale principialne je to presne toto)
https://triker.cz/p-375022380699/Schell ... 3-4-chrom/
Otec vodoinstalater v Stavoindustria Bratislava to za komancov niekde zohnal. Neviem ci to bol alebo nebol CSSR vyrobok. Asi robili neaky lepsi hotel pre zahranicnu klientelu a objednal dva navyse.. neviem... :mrgreen:

Strucny popis:
Zatlacis paku a voda este tecie asi 5 sekund sama. Cim viac zatlacis paku, tym dlhsie ide este sama voda.
Vyhoda je ze paku drzis zatlacenu kym umyjes zachod a potom pustis. Ak ides len na malu tak zatlacis do polovice a voda ide len 2-3 sekundy. Cas sa da nastavit. U nadrzky pustas vsetku vodu a ked nestaci musis pockat kym sa naplni znova.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 02 Júl 2018, 05:25

cs001: Áno, poukazoval som nie na zobrazované hodnoty, ale na pracovné rozmedzie toho snímaču. (pokiaľ chce tých 4-5 bar=0,4/ 0,5 MPa)

romiadam: napísal si:"ten sa pouziva kde potrebujes mat tlak od-do inak musi linka zastavit." Ale veď to je to, čo ty potrebuješ. Len ho treba správne zapojiť. Ale hľadaj niečo, čo má možnosť spracovať s vodou, parami, kondenzom.

1. Načo všetko komplikovať s triakmi, optočlenmi a.t.ď. Všetko sa dá čo najjednoduchšie zapojiť s relé + silový stykač. (Arduino ti tu našťastie nikto eponúkol)
2. Ešte si nenapísal miesto umiestnenia. Exteriérová šachta, jímka, studňová skruž?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok