Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

palos9
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Dec 2018, 11:29

Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa palos9 » 09 Dec 2018, 13:01

Mám kondenzačnú sušičku prádla AEG-Electrolux T59850. Kompresor (39F113C) nabehne a po pár sekundách sa vypne. Počuť cvaknutie. Potom opať nabehne, a zas cvak a vypne.

Stiahol som servisný manuál https://f01.justanswer.com/dtabb14/6284 ... manual.PDF a zistil akú chybu indikuje a pri mojej chybe sa píše:

E62 Power relay for heating unit faulty Heating unit faulty; Faulty wiring; Main circuit board faulty

Keďže sa kompresor rozbieha, tak usudzujem, že riadiaca jednotka je v poriadku a tiež rele, ktoré spomínajú, inak by sa asi nerozbehol vôbec.

Premeral som kontakty priamo na kompresore, biela-čierna 6.1Ω (pomocné?), cierna-modra 7.0Ω (hlavné?), biela-modra 13.1Ω. Lenže to nezodpovedá údajom ako sú popísané v návode, tam má byť primary 3,6Ω a pomocné vinutie 7,0Ω. Lenže návod je viac-menej univerzálny pre kondenzačné sušičky tejto značky, tak možno súdruhovia v Číne to nenapísali presne.

Kondenzátor je zapojený medzi modrú a bielu. Podľa všetkého je to nie rozbehový ale `behový` keďže je trvalo pripojený, ako som sa dočítal tu http://www.badura.cz/vyp_kon/tec-moto.htm

Kompresor sa dosť hreje, neviem, či je to normálna teplota alebo je to už príliš.

Tá trojka v krúžku na obr.6.4 pri kompresore by zodpovedala zrejme tomu motor protector na obr.6.5. Avšakten bimetal vôbec nemám taký ako na obr.6.5. Keďže niečo ale cvaká, tak je to možno on, len je asi(?) vnútri v motore, neviem.

Meral som teda tú malú okrúhlu vec, čo prerušuje čierny vodič. Je to aj na obr.6.5 označené ako 2. Pri izbovej teplote to má cca 260Ω až 1 kΩ. Po zahriatí fénom klesol odpor na 60 Ω. Možno je ten bimetal priamo v tom(?), len pri skúške fénom som to neohrial dostatočne. V každom prípade, nič také ako na obr.6.5 označené ako 3 u seba nevidím.

Mám kopec otázok, jednak by som chcel zistiť príčinu a tiež sa aj niečo naučiť, keď sa už v tom vŕtam.

1. môže sa stať, že sa odpor vinutia zvýši? Namiesto 3.6 Ω až 7,0 Ω ? Ako?

2. môže to robiť ten kondezátor? Merak na kapacitu nemám, vyskratoval som ho a pri meraní na meraku s automatickym rozsahom ukazuje cyklicky 4.79-4.86 MΩ. Vobec neukazuje ako sa nabija. Merak s nepripojenymi sondami beha v rozsahu 4.5-4.7 MΩ.

3. môže to byť riadiaca jednotka alebo rele na riadiacej jednotke (co so ja vylúčil)?

4. čo a ako môžem ešte vyskúšať alebo zmerať?
Prílohy
IMG_20181208_164555.jpg
capture20181209114150075.png
capture20181209114215622.png
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa misocko » 09 Dec 2018, 15:03

Hlasi chybu heating unit (ohrievacia jednotka) a ty merias kompresor. Uniklo mi nieco?
0

palos9
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Dec 2018, 11:29

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa palos9 » 09 Dec 2018, 15:26

misocko napísal:Hlasi chybu heating unit (ohrievacia jednotka) a ty merias kompresor. Uniklo mi nieco?
No ono tam žiadny iný zdroj tepla nie je. Je to v podstate tepelne čerpadlo, prvá časť slúži na kondenzáciu a druhá na ohrievanie. Celé je to v jednom okruhu poháňané kompresorom. Medzi tými okruhmi je snímač teploty. Takže riadiaca jednotka nevie (asi), že kompresor cykluje. Zrejme len podľa nezvyšujúcej sa teploty zahlási túto chybu.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa misocko » 09 Dec 2018, 15:42

Kondenzator pripojeny na merak musi chvili hlasit uplny skrat , pomaly sa mu nabijanim bude zvysovat odpor az k nekonecnu. Potom na nom normalne namerias napetie na ake ho nabil merak pri merani odporu. Pripadne ho meraj pipacom. Mal by kratko pipnut , nasledne ho prepoluj a zas by mal kratko pipnut. Ak nema kapacitu tak bude vzdy len ukazovat nekonecny odpor -tie Mohmy.

-- Spojený príspevok 09 Dec 2018, 15:43 --

Kompresor aj chvilu bezi alebo len huci. Teplota vyparnika a chladica by sa mala menit.
0

palos9
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Dec 2018, 11:29

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa palos9 » 09 Dec 2018, 16:19

misocko napísal:Kondenzator pripojeny na merak musi chvili hlasit uplny skrat , pomaly sa mu nabijanim bude zvysovat odpor az k nekonecnu. Potom na nom normalne namerias napetie na ake ho nabil merak pri merani odporu. Pripadne ho meraj pipacom. Mal by kratko pipnut , nasledne ho prepoluj a zas by mal kratko pipnut. Ak nema kapacitu tak bude vzdy len ukazovat nekonecny odpor -tie Mohmy.

-- Spojený príspevok 09 Dec 2018, 15:43 --

Kompresor aj chvilu bezi alebo len huci. Teplota vyparnika a chladica by sa mala menit.
Misocko ďakujem ti za dobrú radu, konečne som sa posunul ďalej. Kondenzátor je definitívne vadný, ani nepípne ani neukazuje skrat po pripojení.

Otázka teraz je, či sa vadný kondenzátor môže prejavovať tak, ako sa to správa. Teda cyklovaním a rozopínaním poistného bimetalu (ktorý stále neviem kde je). Asi 5 sekund beží kompresor a cca 20-30 sekúnd pauza. Že beží viem to len podľa toho, že sa jemne chveje keď na ňom držím ruku. Motor bubna a pomocný ventilátor robia taký hluk, že ten kompresor nepočujem.

Predpokladal som totiž, že ak by bol vadný ten kondenzátor, že by sa kompresor vôbec nerozbehol.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa matoh » 09 Dec 2018, 16:53

Ak má kondík ešte nejakú "zostatkovú" kapacitu tak sa kompresor potočiť môže ale keď začne chladivo kondenzovať tlak a odber sa výrazne stupňuje a odpojí ho bimetal.
Ale takto na diaľku je to ťažko.
A áno kompresor sa aj pri bežnej prevádzke hreje dosť na to aby sa na ňom nedala udržať ruka.
Riadiaca to Asi nebude.
Ja by som to zhodil na kondík.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa misocko » 09 Dec 2018, 16:58

to ze sa kompresor chveje, neznamena ze bezi, ked je kondik mrtvy, tak kompresor urcite nebezi iba sa chveje na mieste
0

palos9
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Dec 2018, 11:29

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa palos9 » 09 Dec 2018, 17:16

OK, ďakujem za rady, skúsim zohnať nový a vymeniť.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa enigma » 09 Dec 2018, 18:26

aké hodnoty sú napísané na kondenzátore ? koľko mikro Faradov ? koľko Voltov ? predpokladám striedavý prúd
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Dec 2018, 02:54

a nemôže blbnut PTC protector?
Akú má presne ulohu. Tam hore píšu že kondenzátor zlepšuje performance motora. Nepíšu že je to rozbehovy kondenzator.
Nerozbieha ten kompressor to PTC?
Treba to naštudovať čo je presne načo A potoM sa ľahšie nájde chyva. Ale môže to byť aj kondenzator.
Mimochodom vyskratoval si ten kondenzator pred meranim? To nepises.
ani neukazuje skrat po pripojení.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa joži » 10 Dec 2018, 07:55

Ptc tam bude ako ochrana predpokladam vo forme nejakeho polyswitchu voci nadprudu ak sa motor zablokuje tak to pTC obmedzi prud na rozumni hodnotu aby za zen cas ako vypne tepelna poistka na vinuti nezhorel. Uz som to pisal x krat ten rozbehovy/pracovny kondik stoji okolo 3 e a je to to prve co vymenim predtym ako zacnem pisat polemiku o tom co tomu vlastne je a ci by to mohol byt ten konfas...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Dec 2018, 10:35

konfas...
:thumbup: najvýstižnejšie pomenovanie kurvítka ,aké som dosial zaregistroval. :D

Tá okrúhla vec je PTC článok, ktorý sa používa namiesto rozbehového relé .Po rozbehnutí motora stúpne mu teplotou odpor a do pomocnej cievky už ide prúd len cez kondenzátor.Kedže sa motor po chvíli zohreje, zrejme bude vadné vinutie,preto ho vypne tepelná ochrana /3/ bimetál a to je to cvaknutie.
Vymeň najprv kondík, a ak to nepomôže a motor sa aj tak bude prehrievať,tak je v :butthead:
Ten zvýšený odpor vinutia je dosť zvláštny jav, pretože pri medzizávitvom skrate by klesol.Jedine že by bol niekde zlomený či odžratý drôt ,ale to by skôr vykazovalo kolísavý odpor,nie stále rovnaký.
Meral si to v rozpojenom stave? či si to náhodou nemeral zo zapojeným kondíkom.... ale aj tak by to dávalo menší odpor/paralelný/ nie vyšší. :pain:
Posledná možnosť ma napadá upchatý systém, tak že kompresor tlačí do nemoty a nevládze to pretlačiť,ale to je velmi malá prevdepodobnosť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

palos9
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Dec 2018, 11:29

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa palos9 » 16 Dec 2018, 20:12

Takze po dvoch pokusoch to funguje, prvykrat mi predali vadny kondik, na druhy pokus uz to slape.
5ko napísal: Tá okrúhla vec je PTC článok, ktorý sa používa namiesto rozbehového relé .Po rozbehnutí motora stúpne mu teplotou odpor a do pomocnej cievky už ide prúd len cez kondenzátor.Kedže sa motor po chvíli zohreje, zrejme bude vadné vinutie,preto ho vypne tepelná ochrana /3/ bimetál a to je to cvaknutie.
Zaujimalo by mna vsak ako funguje ten PTC clanok. Ja som totiz nameral klesajuci odpor so zvysujucou sa teplotou (ako som pisal vyssie).

Navyse je zapojeny na stredny kolik, teda medzi obe vinutia, vidiet to aj na fotke, cierny vodic. Podla tej schemy by to skor zodpovedalo tomu motor overload cut-out (3-ka na obr.6.4). Nechapem to.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Dec 2018, 20:34

Tak v tej schéme píšu kraviny (PTC). V sérii s hlavným vinutím by to bolo kontraproduktívne.

Však zmeraj úbytok napätia na tom "PTC" člene. Ak postupne klesá, tak je to NTC a tým riešili prúdovú špicu pri zapnutí motora.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Dec 2018, 07:14

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=18812
ked čítam tie niektoré múdrosti, tak sa divím že práve oni nás volajú ,,soplweb,, :mrgreen:
Za tie schémy by sa hanbila aj moja vnučka.
Hlavne že ich komentár k SE je už roky na prvej pozícii vo vyhladávači... asi by mal admin zakročiť. :wink:

Dolfi, to vieš, to je tak, ked niekto kreslí schému bez bodiek v spojovacích bodoch,potom sa v tom ani divá sviňa nevyzná.
Je to PTC článok .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Dec 2018, 18:30

A potom to ako funguje ? Fáza cez PTC článok na hlavné a aj na pomocné vinutie, (samozrejme cez kondenzátor). To keď motoru príde ťažko, tak mu uberieme šťavu ? No asi som nechápavý ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa helios » 17 Dec 2018, 20:22

5ko napísal:http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=18812
ked čítam tie niektoré múdrosti, tak sa divím že práve oni nás volajú ,,soplweb,, :mrgreen:
Za tie schémy by sa hanbila aj moja vnučka.


Z toho si nič nerob, hlavne že sem mnohí z nich chodia. (možno aj po rozumy.) :yawinkle: Ale ani zaboha to nepriznajú, aby im neklesol ich kredit najsamsuprovejších profesionálov...
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa joži » 17 Dec 2018, 20:27

Uz som to raz pisal napisem zo znova ten PTC o ktorom sa hadate je nejaky typ polyswitchu ktory chrani motor pred pretazenim znizenim prechadzajuceho prudu. Nemozme sa bavit o zisnej rozbehovej funkcii. Motor pojde aj bez neho. Opodstatnenie ma vtedy ak kratkodobo vypadne elektrika a kompresor bude mat natlaceny okruh tak sa nerozbehne ostane zaseknuty odoberat prud az obvod neprerusi tepelna poistka vo vinuti. Ten Polyswitch obmedzuje tento jav. Zbytocne sa hadat o blbostiach. Je to druha vec po kondasy co viez za par supov vymenit ak je kondik OK a motor napriek tomu sa nechce roztocit ak v obvode je.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Dec 2018, 21:33

Vďaka joži ! Tak to beriem. (Já som si to predstavoval ako PTC, povedzme na demagnetizačnom vinutí obrazovky.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

palos9
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Dec 2018, 11:29

Re: Ako zistiť vadný kompresor / rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa palos9 » 18 Dec 2018, 00:39

Tak ta okruhla vec predsa len bude ochrana motora. Je na tom kod B90-150M-241C. Nepodarilo sa mi najst parametre pre tento konkretny. Tu je nejaky velmi podobny spomenuty http://www.embrital.com/media/files/LG% ... tor%20.pdf

Rozoberat a merat to uz nejdem, lenivost zvitazila nad zvedavostou :)

A tu som nasiel celkom zaujimavu prezentaciu v powerpointe E2 Unit 19 Compressor Relays and Capacitors https://bit.ly/2S8X9Vw Su tam popisane rozne sposoby startovania motora a celkom mi to pomohlo sa zorientovat.

Z toho mi vychaza, ze v mojom pripade tam ziadny PTC ani ziadne rozbehove rele nie je. Ta schema hore je nezmysel. PTC by musel byt zapojeny paralelne ku kondenzatoru. Proste ho tam nedali a schemu uz asi nemal kto opravit :)

Diky este raz vsetkym za pomoc.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok