Výber Elektromotoru

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

HnusnyPlebizniak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2018, 10:41

Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa HnusnyPlebizniak » 30 Dec 2018, 10:50

Dobrý deň

Prišiel som sem pre radu ohľadom výberu elektromotoru.

Elektromotor bude používaný na také špecifické účely, a to jest:

Elektromotor bude napojený na cievku (kotúč) na ktorom bude lanko. Toto lanko bude natiahnuté (cez kladky [maximálne 8 kladiek]) do maximálnej dľžky 1KM. Potrebujem, aby to motor vedel utiahnuť pri rýchlosti do 60 km/h. V zahraničí som videl, že týpek má elektromotor s nejakým výkonom 2 shp (neviem čo to shp má znamenať) a šlo mu to presne podľa môjho očakávania.

Čo sa týka napájania, k dispozícií mám elektrocentrálu na 230V /2200W,takže veľmi by potešilo, ak by elektromotor bol napájaný na bežnú zásuvku (ale ak majú DC motory v tomto nejaké výhody, nedbám, batériu si zaobstarám)

Čo sa týka váhy elektromotora, bolo by fajn do 20 KG (čo sa týka ceny do 200€, ale ak treba viac, prihodím)

Ešte chcem podotknúť, že motoru by nemalo vadiť neustále zapínanie a vypínanie (náhrada za reguláciu rýchlosti)

Ďakujem za Váš čas
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Dec 2018, 10:59

Výkon na hřídeli (anglicky shaft horsepower, ve zkratce anglicky shp). Je to výkon vyjádřený v koňských silách a přibližně platí
1shp=735W.
Takže budeš potřebovat elektromotor výkonem vyšším než 2x735=1470W.
0

HnusnyPlebizniak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2018, 10:41

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa HnusnyPlebizniak » 30 Dec 2018, 11:13

Je možné, že takto malý motor, by mal taký výkon ? (čo tak pozerám 1,5 kW motory, tak sú docela veľké a ťažké)
Vraj tam používa tento :
Prílohy
motor.jpg
motor.jpg (3.41 KiB) 2350 zobrazení
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Dec 2018, 11:26

Z toho obrázku nejde moc velikost poznat, ale třeba některé motory z vysavače mají 1500W a jsou docela malé.
Moc jsi toho neprozradil co to bude.
-bude to dlouhodobě zapnuté?
-stačí asynchronní motor a bude to bez regulace otáček?
-nebo sériový motor (třeba ten vysavačový), který jde dobře regulovat?
0

HnusnyPlebizniak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2018, 10:41

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa HnusnyPlebizniak » 30 Dec 2018, 11:36

Tak zapnuté, ono aby som to lepšie vysvetlil:

Jedná sa o "navijak" na tréning psov. Psy bežia za návnadou na lanku, a lanko je navinuté na kotúči. Kotúč je napojený na motor

V zahraničí som to videl na tlačidlo, to znamená, že keď tlačidlo držal, motor išiel a keď už vyvinul dostatočnú rýchlosť, tlačidlo pustil a motor sa vypol, a takto X krát za sebou (ako plyn v aute). Ak ale bude možné otáčky regulovať (napr napojením na rychlopal od motorky :D), tak to bude úžasné
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Dec 2018, 11:41

No, tak šup do sběrného dvora, vykuchat motor z vysavače i s regulátorem otáček a trénovat psíka....
0

HnusnyPlebizniak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2018, 10:41

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa HnusnyPlebizniak » 30 Dec 2018, 11:46

Ďakujem veľmi pekne, tie motory do vysávaču vyzerajú byť dobrý nápad. Otázkou ale zostáva, prečo sú tie motory také lacné. Iné motory s rovnakým výkonom stoja niekoľko násobne viac, a sú niekoľko násobne ťažšie. Čo ich tak odlišuje ?
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa straciam » 30 Dec 2018, 11:50

jezkove oci.. motor z vysavaca.. na co.. sak ti to tam zmoce celeho psa :)
ja som to videl spravene podomacky (zena sa takymto vycvikom obcas venuje). bolo to napajane z autobaterie, takej polovicnej, neviem ci mala 20Ah. ako motor bol nejaky stary starter z dakeho auta. nejak podrobne som to neskumal. motor pohanal cez gumenne koliesko cievku s lankom. motor obsluha spinala tlacitkom v ruke. tlacitko spinalo rele a to spinalo samotny motor.
urcite by tam stacil motor s planetovou prevodovkou zo starej aku srobovacky. ved ten navijak ma minimalny odpor.
videl som to spravene aj s rybarskym navijakom a malym 10W dc motorcekom.

aby som priblizil princip.
to lanko s kladkami nema skoro ziadny odpor, lebo navnada je len kus kozusiny(chvost zo zajaca a pod) a navijak to iba taha po zemi. lanko je silny nylonovy vlasec alebo tenka snurka. priemer tak 1-2mm. kladky su na tyckach zapichnutych v zemi. tie tycky urcuju drahu (prudke zatocenie, slalom a pod). cize odpor tam je minimalny. vacsinou sa to skusa na luke.

takto nejak to vyzera (navijak na coursing):
https://www.xpari.cz/2011/10/navijak-v2 ... uring.html
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

HnusnyPlebizniak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2018, 10:41

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa HnusnyPlebizniak » 30 Dec 2018, 12:02

Ano presne niečo také :)

Ja to len potrebujem vo väčšom (ako som už písal 1Km pri 60km/h). Otázkou ale ostáva, aký motor teda vybrať? (teraz tam mám nejaký 3kW benzín, a ono to nestačí[nedá to ani 500m])Elektromotory vyzerajú byť OK (v zahraničí sa to veľmi uchytilo), ale keď vysávačové nie sú vhodné, tak aké ? (presný model, ak by bol poprosím :) )

Čo sa toho odporu týka, musím trocha nesúhlasiť. Keď to mám natiahnuté cez 8 kladiek, potiahnúť to ručne je takmer nemožné (chce to veelmi veľa úsilia :) )
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Dec 2018, 12:13

HnusnyPlebizniak napísal:Otázkou ale zostáva, prečo sú tie motory také lacné. Iné motory s rovnakým výkonom stoja niekoľko násobne viac, a sú niekoľko násobne ťažšie. Čo ich tak odlišuje ?
No predsa princíp činnosti. Asynchrónny motor je na trvalú prevádzku, robustný, pomalobežný, s "nekonečnou" životnosťou. Univerzálny ("vysávačový") motor, je vysokootáčkový, obyčajne na prerušovanú prevádzku, maximálne optimalizovaný na váhu, rozmer a cenu, extrémne chladený a s relatívne veľmi krátkou životnosťou, (ložiská, komutátor). No sú aj DC motory bezkomutátorové, no určite nie sú zas lacné.

Já si tiež myslím, že nejaká 12 V menšia baterka a DC motorček, prípadne s PWM reguláciou otáčok, by mali stačiť. Keď už nič iné, tak z nejakého vetráka z autošrotoviska. Vláčiť centrálu sa mi zdá dosť nepohodlné ... :wink:

Keď inak nedáš, tak asi najjednoduchšie bude zohnateľný univerzálny motor(ček) s novšej pračky na 230 V. Tiež sa dá jednoducho regulovať PWM, (tyristorovým regulátorom): https://shop.electrolux.sk/Pranie/Pr%C3 ... 3792674024 .

(Tuším som si celú tvoju odpoveď poriadne neprečítal ! To fakt 3 kW benzínový motor nestačí ? A čo tam chceš teda použiť ? Perpetum mobile moc nefunguje ! Čím to chceš poháňať ?)
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 30 Dec 2018, 12:34, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa Milos66 » 30 Dec 2018, 12:27

Chlapci, skúšali ste koľko váži Km lanka a ťahať ho po zemi? Fúha, také rady, že stačí ti motorček s accu skrutkovača.. On chce 60km/hod a kilometer lanka. Sa preberte. To chce poriadny motor a prevodovku.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 30 Dec 2018, 12:36

Motor z vysávača bez chladenia ( turbíny ) zhorí za 15 min.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

HnusnyPlebizniak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2018, 10:41

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa HnusnyPlebizniak » 30 Dec 2018, 13:39

Oukej, tak sa už rozhodlo.
Veľmi pekne ďakujem za všetky návrhy a pripomienky :)

Benzínový 150 ccm motor to (zatial ) dáva (a cena je o dosť nižšia)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Dec 2018, 13:43

Možno blbý nápad, ale čo tak použiť veľkú uhlovú brúsku-karbošku nejakých 1800 a viac W ? Máš výkonný motor na "dlhodobú" prevádzku, prípadne aj s regulátorom či soft štartom (podľa typu) a na pomerne silnú prevodovku si pripojíš bubon s priemerom takým aby ti to dalo tých 60km...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Dec 2018, 14:00

HnusnyPlebizniak napísal:Oukej, tak sa už rozhodlo.
Veľmi pekne ďakujem za všetky návrhy a pripomienky :)

Benzínový 150 ccm motor to (zatial ) dáva (a cena je o dosť nižšia)
Je to trošku předimenzované, výkon odhaduji přes 10kW (přes 13 koní).
Výhodou je nezávislost na elektrice a snadná regulace otáček.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa martin knocik » 30 Dec 2018, 15:29

A čo tak si kúpiť si motocykel a namiesto zadneho kolesa dočasne (alebo trvalo! dať bubon s drôtom ? Budeš mať motor, spojku a prevodovku. možno aj brzdu.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Výber Elektromotoru

Príspevok od používateľa Milos66 » 30 Dec 2018, 15:34

HnusnyPlebizniak napísal:Otázkou ale ostáva, aký motor teda vybrať? (teraz tam mám nejaký 3kW benzín, a ono to nestačí[nedá to ani 500m])
breta1: Myslíš, že je to prehnané? Ja nie. Skús si na lúke potiahnuť ručne 200m kábla napr. 0,75mm. Potom uvidíš čo to je. Chodil som do hory chystať drevo. Ťahal som za sebou cca 100m 6mm lanka. Niekedy som ho ani nedotiahol na koniec.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok