Variak - zaťažiteľnosť

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spektrometer
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Júl 2007, 00:00

Variak - zaťažiteľnosť

Príspevok od používateľa spektrometer » 24 Jan 2019, 14:04

Získal som zadarmo nepoužité regulačné autotrafo RFT SST 250/4E (na fotke je také isté, ale nie to isté). Plánujem ho zabudovať do krabičky s voltmetrom a ampérmetrom, na výstup dať zásuvku, zabudovať tam istenie primáru a sekundáru, indikáciu blížiaceho sa preťaženia, indikáciu presiahnutia bezpečného napätia na výstupe a možno aj cez stykače predraditeľný oddeľovací trafák 230/230.

Trochu som však zmätený z označenia výrobcu týkajúceho sa dovoleného zaťaženia. Bol by som rád, keby mi niekto skúsenejší potvrdil či si to vysvetľujem správne.

Na trafe je napísané (viď foto) :
Typ SST 250/4E
Prim. 125/220V50Hz-E75g
Sek. 0...250V 2/4A-Sich.sek.2/4A

Vyvedené je 220 V, 125 V ,0 V a E (bežec).

Moja interpretácia je, že najvyššia prúdová zaťažiteľnosť vinutia je 4A (z hľadiska dovoleného oteplenia a tepelnej výmeny atď.)

Na primáre je teda pri napätí 230V potrebné prúd obmedziť na 2A (pri 115V by to boli 4A), prúd sekundáru potom obmedziť na 4A bez ohľadu na výstupné napätie. Takže na výstupe pri dodržaní max. prúdovej zaťažiteľnosti 4A nám od 115V dolu klesá maximálny výkon. Ten je pri výstupnom napätí v oblasti 115-250 V limitovaný 2A istením primáru a dosahuje 460 VA, a v oblasti 115-0 V je limitovaný 4A istením sekundáru a klesá spolu s napätím k nule.

Myslím si to správne ? 2A vstup a 4A výstup ? Alebo ak sa mýlim, mohol by som niekoho poprosiť aby mi to objasnil na pravú mieru ? Dokumentáciu k tomu trafu nemám. Chcem to ale vyrobiť poriadne a nepreťažiť to.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Prílohy
RFT-DDR-Sparstelltrafo-Regeltrafo-SST-250-4.jpg
RFT-DDR-Sparstelltrafo-Regeltrafo-SST-250-4.jpg (25.96 KiB) 2349 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Variak - zaťažiteľnosť

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Jan 2019, 16:30

Ujo Kirchhoff by Ťa nakopal do riti. Vstup 2A a výstup 4A? A kde si zobral tie dva ampére k dobru?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Variak - zaťažiteľnosť

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Jan 2019, 18:18

Já len tak, sedliackym rozumom. Je tam namotané len jedno vinutie. Ten prvý úsek 125 V je namotaný hrubším drôtom, takže ak je pripojený na 125 V, tak do 125 V sa dá zaťažovať na 4 A. No ak je pripojený na 220V, tak sa asi do 125 V dá zaťažiť 4 A a vyššie, až do 250 V, len 2 A. Výkon trafáka asi 500 W je dodržaný a maximálny prúd tiež. (No možno sa nájde niekto, kto to inak vysvetlí. Rád sa nechám poučiť.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Variak - zaťažiteľnosť

Príspevok od používateľa Amaterr » 24 Jan 2019, 19:23

.. za lomitkom ta 4A , sich je Sicherung , cize max odber je 2A s poistkou 4A , tie autotrafa sa davali na regulaciou motorov , co boli stale pod zatazou .
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Variak - zaťažiteľnosť

Príspevok od používateľa pin » 24 Jan 2019, 19:43

S tým Kirchhoffom to nebude drastické, v mieste toho bežca nie je obyčajný uzol, v ktorom sa stretnú tri vetvy. Vinutie nad bežcom a pod bežcom spája vzájomná indukčnosť so silnou väzbou, ktorá tu hrá dôležitú rolu.

Ak je variak pripojený povedzme na 230 V a bežec vytočený tiež na 230 V, je zrejmé, že nedochádza k žiadnemu transformačnému účinku a prúd záťažou vôbec neprechádza cez vinutia. V tomto prípade je limitom pre prúd asi len to, koľko znesie zberač na bežci.

V inej polohe bežca dochádza k transformačnému javu s pomerom p = U1/U2. Ak sa zanedbá magnetizačný prúd a odpory vinutí, u normálneho transformátora je prúd záťažou Iz = I2 = I1*p. Ale u autotransformátoru je to trochu inak, keďže časť prúdu záťažou neprechádza cez "sekundárnu" časť vinutia. Tu platí:

Iz = I1 + I2
I2 = I1*(p - 1)

Spodná časť vinutia ("sekundárna") je teda zaťažovaná menším prúdom, aký by vychádzal z prostej hodnoty nastaveného prevodu p.
0

Používateľov profilový obrázok
spektrometer
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Júl 2007, 00:00

Re: Variak - zaťažiteľnosť

Príspevok od používateľa spektrometer » 24 Jan 2019, 21:16

Re: Dolfi

Presne nejak tak som si to vysvetľoval. Predpokladal som teda že je to dimenzované pri 230 V 2A a pri 125 V 4A . Je mi jasné že na spoločnej časti vinutia sa prúdy odčítajú a že toto nebude limitovať max. záťaž, ale povedzme ten trecí kontakt by to už vydržať nemusel pri preťažení.

Re: Drakoush

Prečo by nemohlo byť na primáre 2A a na výstupe 4A ? Prúde na spoločnej časti vinutia som nemal na mysli, tadial pri transformácii dolu tečie menší prúd, ten ma nelimituje z hľadiska môjho problému. Možno som natvrdlý a nevyspatý, ale naozaj nevidím prečo by to nemohlo byť ? Aj keď to má spoločné vinutie, stále je to len trafák a keď na výstupe nastavím polovičné napätie, prúd to dá dvojnásobný keď to dovolí dostatočne nízka impedancia na výstupe, nie ? Asi sme si ale nejak nerozumeli. S tými prúdmi som myslel hlavne maximálne dovolené hodnoty na ktoré to treba na vstupe a výstupe obmedziť poistkou a ich blízkosť indikovať kontrolkou.

Ak tomu dobre rozumiem, 2A cez to môže prechádzať trvalo a 4A krátkodobo ? Radšej tam dám aj nejakú tepelnú ochranu.

Takže takéto riešenie by mohlo byť ? :

Primár 230 V / 2A istenie
Sekundár 0-250 V / 4A istenie, od 2A kontrolka preťaženia

pred autotrafák umiestniť stykačmi odpájateľný oddeľovací transformátor 500 VA 230/230, to pre prípad že by som chcel výstup nechať "plávať"

Ďakujem za rady a podnety. Vážim si ich.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Variak - zaťažiteľnosť

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Jan 2019, 23:32

Pretože súčet prúdov vtekajúcich do uzla sa musí rovnať súčtu prúdov z uzla vytekajúcich...
ALE zabudol som, priznám sa, na transformáciu! Ako to pin naznačil, nemusí to platiť úplne, bežec nie je žiadny bod, je to transformátor, aj keď nie galvanicky oddelený. Ospravedlňujem sa, ujo Kirchhoff by Ťa nemusel nakopať do riti ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

2mareczek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 19 Okt 2016, 19:24

Re: Variak - zaťažiteľnosť

Príspevok od používateľa 2mareczek » 03 Máj 2019, 23:41

Chlapci uvediem vaše tvrdenia na správnu mieru
Pri zapojení na 125 voltov môžeš mať na výstupe maximálne 2 ampére. A to z dôvodu že v prípade väčšieho prúdu pri väčšom výstupnom napätí hrozí zničenie vinutia. Nakoľko zaťažiteľnosť prúdom rovnomerne klesá so stúpajúcim napätím od 125 voltov a 4ampére až na hodnotu 250 voltov a 2ampére
Pri zapojení na 230 voltov môžeš mať na výstupe maximálne 4 ampére
0

Napísať odpoveď