5v zdroj

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

5v zdroj

Príspevok od používateľa feruso222 » 21 Mar 2019, 11:19

Zdravím potreboval by som pomôcť, potrebujem napájať 126ks lediek ws2812b ktoré máju max odber 60mA takže dajme tomu 7,5A chce to presných 5V, zdroj by mal byt batéria buď 1s alebo 2s podla toho čo je výhodnejšie pre ďalší obvod.. cele by to malo byt čo najľahšie, čo by ste mi teda doporučili ? nejaký konkrétny modul súčiastku... ? neviem vôbec čo je najrozumnejšie použiť stabilizator, step-up, step-down? veľký dôraz sa kladie na hmotnosť musí to byť čo najľahšie a mal by to byť len 1 modul pre všetky led Ďakujem veľmi pekne za pomoc
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 5v zdroj

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Mar 2019, 12:12

Si si isty ze to takto chces ako si to popisal. Ledka nepotrebuje 5V ale prud ktory nou bude pretekat. Dalsia vec je ze 60mA je max prud. Teda tam nepotecie 7.5A. Osobne by som si najprv nastavil svietivost LEDky zmenou prudu, zmeral prud a podla toho hladal dalsie riesenie.

Mohol by si sa viac rozpisat co to presne bude. Preco 5V zdroj? Preco prave 126 LEDiek? Co budu osvecovat? Ak sa rozpises co najviac dostanes najpresnejsiu radu ako to spravit.
Z informacii co si tu napisal si myslim ze tvoje resenie pre ktore si sa rozhodol nie je najlepsie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: 5v zdroj

Príspevok od používateľa Najgel » 21 Mar 2019, 12:17

Tie led sú adresovatelne. Majú v sebe MCU takže preto potrebujú 5V. Odber je 60mA predpokladám pri zapnutých všetkých farbach na plnom jase. Menič treba počítať na najhorší prípad. To je môj odhad.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

Re: 5v zdroj

Príspevok od používateľa feruso222 » 21 Mar 2019, 12:34

presne tak sú to digitálne led napájane 5v a pomýlil som sa nebude to 126 ale 252 lediek a tých 60mA je pri bielej farbe s plnou intenzitou (realne cez 50mA) reálne to bude obojstranný scroll led display 7*18 pixelov takze tych max 15A tam asi nikdy nebude ale neviem koľko si môžem dovoliť ubrať z toho šlo by to urobiť nejakými paralelne zapojenými stabilizátormi? Najgel píšem ti spravu vidím že ponúkaš 3dtlač
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: 5v zdroj

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Mar 2019, 12:43

mean-well ma aj 5V zdroje a dokonca aj 7A. https://www.meanwell-power-supplies.com ... LL-RS-35-5
aha, az teraz som si vsimol, ze to chces baterkovo. takze by som to riesil niekolkymi step-down menicmi, dajme tomu jeden menic pre 2-3 riadky. tak by ti stacil ten bezny do 2A
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

Re: 5v zdroj

Príspevok od používateľa feruso222 » 21 Mar 2019, 12:50

Ano baterkovo :D ...tomuto riešeniu by som sa chcel podla možnosti vyhnúť a napájať to všetko z jedného bodu ale keď už nebude možnosť realizovať to tak ako si myslím tak asi pôjdem do toho
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: 5v zdroj

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Mar 2019, 13:45

menej starosti bude s viacerymi menicmi. nemusis riesit chladenie, lebo ten 1A je v pohode. Zaroven to bude aj spolahlivejsie, lebo pri 7A musis riesit aj hrubku spoja, a ak by si to napajal z jedneho miesta, tak tam musis pocitat s tym prudom a urobit hrubsie spoje.
Ked si pozries napr. na aliexpress tie menice, tak su fakt malicke.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok