Nefunkční LED osvětlení

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

DenyKr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 30 Júl 2016, 13:25

Nefunkční LED osvětlení

Príspevok od používateľa DenyKr » 04 Apr 2019, 17:49

Ahoj všem,

mám dotaz na podivné chování LED osvětlení stropu, které upřímně nechápu.. Roky jsem měl pod podhledem v obýváku LED pásky, koupené onehdy v Hornbachu, fungující klasicky s trafem na 12V, ovládaný dálkovým ovladačem, který jsem integroval do krytu na vypínač na zdi.
Protože se mi podařilo dálkový ovladač po letech poškodit tím, když jsem měnil baterku, musel jsem koupit nový přijímač i s celým dálkovým ovladačem. To ale fungovalo asi jen 2 měsíce, následně přestal ovladač reagovat - prvně sporadicky a neuměl světlo ztlumit, jen zesílit, následně už nešlo osvětlení ani vypnout. Výměna baterie, ani další snahy nepomohly..
Koupil jsem tedy nový, již 3. přijímač. Dnes jsem jej opět vyměnil, no bohužel se nic nezměnilo. Když s novým přijímačem a novým dálkovým ovladačem chci světlo ztlumit, nebo přidat, neděje se nic. Když ho chci vypnout, nepatrně pohasne a když zapnout, nepatrně se intenzita jasu zase zvýší.. Přepájel jsem i kontakty přímo na LED pásku, no beze změny... Už jsem zoufalý. Může se toto chování projevovat při odcházejícím trafu na 12V? Jinak upřímně už pak nevím, kde hledat problém...

Děkuji předem za rady!
Denis
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Nefunkční LED osvětlení

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 04 Apr 2019, 21:12

Dalo by sa že hodíš presné typy tých zariadení ?
Aké veľké máš skúsenosti z elektronikou (môže byť na vine : ovládač , prijímač ,adaptér , LED pásiky ) ?
Čo všetko si pri tých "výmenách" menil ?
1 . iba ovládač
2 . ovládač aj prijímač
3 . ovládač ,prijímač a trafo / adaptér
4 . ovládač , prijímač . trafo / adaptér a LED pásik

5.ešte niečo iné .....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

DenyKr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 30 Júl 2016, 13:25

Re: Nefunkční LED osvětlení

Príspevok od používateľa DenyKr » 08 Apr 2019, 17:01

Omlouvám se za pozdní odpověď, dříve jsem se k ní nedostal. Určitě:

1) Momentálně jsem vyměnil ovladač i přijímač, zatím nic víc. Zároveň jsem vše zkusil přepájet
2) Zkušenosti mám i nemám, nejsem v tom odborník, ale ani laik, jsem strojař, no s elektronikou a elektrikou si hraji příležitostně od dětství vždy, když něco nefunguje - a většinou si vše i opravím..

Konkrétně se jedná o tento přijímač s dálkovým ovladačem (toto jsem teď posledně vyměnil za nové):
https://shop.fkt.cz/stmivac-pro-led-pas ... 000001.php

Trafo mám od stejného výrobce s parametry z 230V na 12V (DC)/60W, 5A.
To trafo, společně s LED páskem, je ještě původní z doby, kdy jsem LED osvětlení koupil (asi před 2 lety). Jak jsem psal v úvodu, vše svítí korektně, ale přestala fungovat funkce stmívání a už to nejde ani vypnout (pásek jen lehce pohasne, nebo při zapnutí jas lehce zvýší, nic víc). Proto, pokud není nějak (ale jak?) vadný samotný LED pásek, nebo pokud jsem nekoupil zase hned vadný přijímač už od novoty, jediné, co mě napadá, je právě to trafo, ale taky si nejsem jistý tím, proč a jak by to mohlo to trafo způsobovat..

Díky! :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Nefunkční LED osvětlení

Príspevok od používateľa jezevec » 08 Apr 2019, 17:15

Citace z návodu:
UPOZORNĚNÍ
Pokud ovladač nereaguje – mohlo dojít ke ztrátě signálu. Odpojte napájení
přijímače, opět připojte a na DO stiskněte a podržte současně tlačítka zvýšení a
snížení jasu. Připojený LED pásek několikrát rychle zabliká a zařízení jsou spárována

To trafo je klasické nebo spínaný zdroj?
0

DenyKr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 30 Júl 2016, 13:25

Re: Nefunkční LED osvětlení

Príspevok od používateľa DenyKr » 08 Apr 2019, 17:45

Bohužel tento postup jsem zkoušel a nefunguje - LED se ani nerozblikají.. :thumbdown:
Trafo je klasické.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Nefunkční LED osvětlení

Príspevok od používateľa jezevec » 08 Apr 2019, 20:14

Takže je tam můstek a filtrace nebo je to bez filtrace.
Nejlépe je to vymontovat, zapojit na stole na 12V akumulátor a ověřit funkci, místo pásku tam dej třeba malou 12V žárovku.
0

DenyKr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 30 Júl 2016, 13:25

Re: Nefunkční LED osvětlení

Príspevok od používateľa DenyKr » 09 Apr 2019, 18:17

Tak ani zdrojem to není..
Nechal jsem si poradit od "odborníků" v Hornbachu a rovnou jsem koupil nový adaptér s tím, že ten starý byl poddimenzovaný a "určitě to bude tím". Koupil jsem tedy zdroj 96W, 8A od stejného výrobce. Výsledek? Úplně totéž jako předtím!
Tak kde už tu chybu hledat jinde než v samotných LEDkách? Jen tomu nerozumím, když svítí, jak je možné že by se náhle přestaly zhasínat a stmívat na pokyn D.O.?
Jsem už zoufalý..
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Nefunkční LED osvětlení

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 09 Apr 2019, 19:13

Tak to skúsim zhrnúť (ak bude niekde chyba skús ma poopraviť ) :
Pôvodne si mal neviem (na 100 %) aký z LED pásom (zišlo by sa možno vedieť aj aký LED pás máš ).
Po výmene baterky sa poškodil ovládač a bolo nutné kúpiť druhý a ten druhý ti fungoval iba 2 mesiace .
Potom si kúpil v poradí tretí (FK-LED-STM-RF-11-IN) a ten ti nefungoval u ž vôbec (na diaľkove) .
Neskor si kúpil nový zdroj len pri tom to robí to isté .

Pozeral som teraz vlastnosti výrobku a máš tam / vlastnosti DO: Individuálni kód . Možno to posledné nieje spárované ....
Už si im z fk technics skúšal aj písať ???
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

DenyKr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 30 Júl 2016, 13:25

Re: Nefunkční LED osvětlení

Príspevok od používateľa DenyKr » 09 Apr 2019, 19:31

V podstatě je to jak píšeš, pouze doplním:

První dálkový ovladač + přijímač + zdroj fungoval asi 2 roky.
Podruhé jsem cca před 2-3 měsíci koupil ten druhý (všechny dálkové ovladače i přijímače jsou stejné jako ten poslední z odkazu výše), opět jsem vyměnil dálkový ovladač i celý přijímač. To fungovalo, jak píšeš, pouze ty 2 měsíce cca.
Teď jsem tedy koupil právě už v pořadí 3. dálkový ovladač a přijímač + dnes i ten nový (silnější) zdroj a stále to nefunguje.

Co se spárování týče, asi to spárované být musí, protože by to jinak na dálkový ovladač nereagovalo vůbec, teď ale při zapnutí / vypnutí dojde k lehkému pohasnutí/zvýšení jasu LED pásku a když opakovaně (asi 1000x) mačkám funkci stmívání, dokáže to intenzitu jasu snížit, když držím funkci zvýšení jasu, funguje korektně a dynamicky (= stačí držet tlačítko a jas kontinuálně roste až do 100%).
Zároveň celkem překvapivě i s novým přijímačem funguje ten 2. dálkový ovladač (reaguje stejně jako ten nový, v pořadí už 3., který jsem teď k tomu přijímači dostal).

Typ LED pásku se mi bohužel zjišťuje špatně, byl to v Hornbachu na délku stříhaný pásek v neutrální bílé barvě denního světla v nejvyšší nabízené intenzitě jasu co tam měli. Možná jde odhadem o toto, ale 100% jistý si nejsem: https://www.hornbach.cz/shop/LED-paska- ... rtikl.html

Do FK Technics jsem ještě nepsal, věřil jsem, že to bude konvenční problém. :(
Divné je, že ačkoli ty LEDky na dálkový ovladač reagují (ačkoli tedy naprosto nesystematicky a špatně - viz. výše), tak například na funkci resetu/spárování s D.O. přidržením těch 2 tlačítek pro snížení /zvýšení intenzity jasu nereagují vůbec - a to by měly správně začít blikat..
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok