Transformatory vysoke napetie na kostre

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Kommando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 27 Apr 2019, 03:28

Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa Kommando » 27 Apr 2019, 03:35

Zaujimalo by ma ako je to s napetim indukovanym na kostre transformatora nakolko mam transformator na ktorom mi skusacka ukazuje na kostre 220volt a na inom transformatore mi ukazuje skusacka 32volt ako je to s tymi bludivymi prudmi a ci je to len napetie 220volt alebo moze preniest na kostru aj prud ktory by bol schopny zabit pri dotyku.Este by ma zaujimalo ako je to s ochranou transformatora pred zhorenim ze aka poistka by sa mala davat ci podla odberu na sekundary priklad 24v 20amper tak dam na primar 220v 2a alebo 3a a proti prehriatiu aby sa nespalilo ako sa da transformator chranit lacno nejakou tepelnou poistkou co by vypla napajanie?Lebo mam krasne vykonne klasicke transformatory na sekundary 30a 20a a nerad by som o ne prisiel.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa Mek » 27 Apr 2019, 08:52

Vacsinou na kostre by ziadne napatie nemalo byt. Zvykne sa pripajat na ochranny vodic siete (pre istotu).
Proti prehriatiu sa pouziva tepelna poistka, niektore transformatory ju maju uz vstavanu. Je to tak lepsie, lebo kvoli dobremu snimaniu tepla by mala byt co najblizsie vinutiu, a pod ochrannymi obalmi.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 27 Apr 2019, 10:15

Čo je to ,, skusacka ,,?
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Kommando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 27 Apr 2019, 03:28

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa Kommando » 27 Apr 2019, 11:14

Dotykova s lcd display ukazuje napetie v rozsahu 12-32-110-220volt ale aj druha co mi neukazuje napetie tak sa rozsieti ako blazniva ako ked ju strcim do fazy tiez ukazuje ze tam je vela skusim vecer este led ziarovku na 220v na to napojit ak sa aj ta rozsvieti je to jasne ze na kostre je 220v uvidim vecer inak dva krat mi vyrazilo to trafo aj poistky ked som ho napajal je to divne trafo

-- Spojený príspevok 27 Apr 2019, 11:16 --

MEK na nulak nemozem napajat kostru lebo mi mame nulak a modry zapojeny dokopy cize to je asi jedlo ci to by som si moc nepomohol

-- Spojený príspevok 27 Apr 2019, 11:20 --

MEK na nulak nemozem napajat kostru lebo mi mame nulak a modry zapojeny dokopy cize to je asi jedlo ci to by som si moc nepomohol
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 27 Apr 2019, 11:52

Kommando - nemáš nejaký "normálny" multimeter ???

Pri tom trafe môžeš mať prerazený primár .
Presne kde ho máte zapojený do kopy
nulak a modry zapojeny dokopy
?
Skús si pozrieť napríklad http://www.els.webzdarma.cz/pez.html ( základné zapojenia a funkcie jednotlivých vodičov / asi ma za to niektorý ukameňujú - na nete a v knihách sa nájdu aj lepšie vysvetlenia ..... )

MEK ti chcel dobre poradiť - pozri si ten odkaz - stránku čo som ti sem postol ...
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Apr 2019, 13:06

Kommando napísal:na nulak nemozem napajat kostru lebo mi mame nulak a modry zapojeny dokopy cize to je asi jedlo ci to by som si moc nepomohol
Teba ani nemusí zaujímať, ako to máte zapojené - tada pokiaľ to zapájal normálny elektrikár a prešlo to revíziou !
Kommando napísal:inak dva krat mi vyrazilo to trafo aj poistky ked som ho napajal je to divne trafo
To zrejme je a pri meraní postupuj mimoriadne opatrne. Keď že asi nemáš nejaké základné meracie vybavenie na meranie izolačného stavu - megmet, tak pripoj trafo podľa obrázku a pre istotu sa ho ani NEDOTÝKAJ. Pokiaľ sa žiarovka pri niektorej z kombinácii pripojenia L a N rozsvieti - má trafo prieraz na kostru !!! = JE ŠPATNÉ !!!
(už vidím, ako ma páni fundovaný zdrbú, ale on ho na sieť pripájal už predtým a za väčšieho rizika - a ešte odpísal.... tak že žije)
Prílohy
tr.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa misocko » 27 Apr 2019, 16:01

to napetie nebude indukovane ale kapacitne
ta skusacka je len na domylenie zaciatocnikov (zakazal by som to predavat)
vyrazilo poistky alebo istic? too ze tak velke trafo pri pripajani vyrazi istic je normalne, pouzivaju sa na to softstarty
ako pisal aj mr.dred : to ze mate nulak a modry v zasuvke spojeny dokopy, Teba ako amatera zatial trapit nemusi (oni su vecsinou spojene, len v dnesnej dobe uz v rozvadzaci nie az v zasuvke, ak chces nastuduj si typy sieti) , pre Teba je dolezite to ze zo zasuvky idu tri rozne vodice: faza, nulak, kostra. Kostru (kolik) pripoj na kostru trafaku.
0

Kommando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 27 Apr 2019, 03:28

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa Kommando » 27 Apr 2019, 17:20

kapacitne sa iba rozvecuje a pri dotyku ukazuje aj napetie t je taka ze pri indukcii len svieti ze tam nieco je iba s dotykom je schopna aktyvovat aj display aj to iba ak tam nejake napetie v kabli je skusal som ju na inych veciach a nikdy mi neukazala okrem fazi 220v a toho trafa ved uvidim v noci ci sa ta ledka rozvieti dufam ze nie
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Apr 2019, 21:47

Kommando napísal:aj display aj to iba ak tam nejake napetie v kabli je skusal som ju na inych veciach a nikdy mi neukazala okrem fazi 220v a toho trafa
Všetky takéto Ultra Multi Uni Super meracie zariadenia (meráčiky) produkované Super Multi Uni Ultra spoločnosťami Ťa vždy budú len zavádzať. Ak vieš a chápeš funkciu zariadení a súčiastiek v nich použitých, tak takým zariadením,ako si to "premeriaval" sa nemôžeš dopátrať k nejakému relevantnému výsledku !
Ohmov zákon funguje STÁLE... a ten meráčik čo máš sa s Ohmovým zákonom ani nevidel
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 27 Apr 2019, 22:26, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Apr 2019, 22:10

AlbiDartanan napísal:Kommando - nemáš nejaký "normálny" multimeter ???
Pokiaľ nemá dostatočné znalosti v tomto obore, tak mu nepomôže ani 8,5 miestny profesionálny multimeter. Je to o tom, či vie, ako merať a čo vlastne meria. Tie čísla na meráku totiž nie sú všetko.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Kommando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 27 Apr 2019, 03:28

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa Kommando » 27 Apr 2019, 23:06

Skusal som ziarovku led diodovu na 220v kostra+modry zo zasuvky nic nerozsvietila sa aj znova skusackou a tych 220v mi ukazuje ale nie tak silno ako 110voltov takze skusim merak kupit zda sa ze tam neni presne take napetie ako v zasuvke.Len stale nechapem preco mi jeden trafan 24v 20amper ukazuje na kostre 36volt so skusackou a druhy 12volt 30amper ukazuje tou istou skusackou na kostre skusackou display silno 110volt a slabsie svieti 220volt aj tak ukazuje stale nasobne viac kostra jedneho transformatora ako druheho.Som z toho jelen

-- Spojený príspevok 27 Apr 2019, 23:15 --

asi viem preco jedno trafo ma vinutia vedla seba to co ukazuje na kostre menej 36v a to druhe co ukazuje 110v-220v na kostre tak ma vynutia na sebe asi sa to fakt len indukuje na tom zeleze a kedze je tam vecsie magneticke pole vdaka tomu ze su vinutia na sebe a nie vedla seba je tam indukovane aj vecsie napetie.Chcel som sa este spytat tie transformatory aby som neodpalil primarne vinutie aku poistku by sam mal dat na fazu ked mam 24v 20amper transformator a ked mam 12v 30amper transformator ze aka by tam bola najlepsia.Aj ta tepelna poistka kde by som ju mal dat a ako ju napojit na fazu aby ju odpojilo ked sa bude transformator prehrievat.ju mam nejak strcit dnu a potom napojit na fazu?Alebo existuju nejake cisla co odpoja zo siete pristroj ked sa prehrieva?ze je pretazovane?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa misocko » 28 Apr 2019, 01:15

pripoj tu kostru na kolik a neries
ziadna indukcia, kapacita...
aj prehodenie fazy a nulaku urcite zmeni to kapacitne napetie na kostre
precitaj si to prosimta po sebe predtym nez to das odoslat, myslim ze ani sam nepochopis co si napisal.
PS , porovnavas dva rozne trafaky? prečooooo?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa medved » 28 Apr 2019, 08:52

Tie popisované skúšačky mám aj ja, to svieti všade aj na PE kolíku... :lol: tie skúšačky buď vyhoď alebo musíš vedieť, čo vlastne meriaš inak ti to je na dve veci. Namiesto LED, používaj normálnu vláknovú žiarovku. Prečo toľko chceš riešiť ochrany toho trafa ? Prečo by sa malo preťažovať.. načo to vlastne chceš ?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Apr 2019, 09:11

medved napísal:Tie popisované skúšačky mám aj ja, to svieti všade aj na PE kolíku...
Keď sa tieto skúšačky začali predávať aj v našom elektre, pýtal som sa predavača, ako to funguje... radšej mi ju podal do ruky, že nech si ju vyskúšam sám, že on musí niečo iné riešiť :lol:
Po rozlúštení strojovo preloženého návodu som priložil hrot na chromovaný rámik vrchného skla predajného pultu a skúšačka "FUNGOVALA" :mrgreen:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Kommando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 27 Apr 2019, 03:28

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa Kommando » 28 Apr 2019, 13:15

chcem s tymi transformatormi robil elektrolizu vseho druhu odhrdzovanie pokovovanie atd.a tak mi pojdu vkuse nonstop 24h 7 dni v tyzdni preto potrebujem ochranu aby sa nespalili vlaknovu 220v nemam musim v obchode kupit cez tyzden
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Apr 2019, 13:20

Jak už ti poradili - trafo připoj třívodičově (jako spotřebič třídy ochrany 1), kostru trafa na vodič PE
0

Kommando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 27 Apr 2019, 03:28

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa Kommando » 28 Apr 2019, 13:28

porovnavam dve rozne trafa lebo kazde ma ine napetie na kostre podla skusacky a pisali ze na kostre by nemalo byt ziadne indukovane uvidim cez tyzden chcem hlavne aby som ich neodpalil lebo co som skusal tak budem musiet dat na ne nejake chladice lebo po par hodinach su nie horuce ale teple su dost a o to mi ide aj ze ak dam hlinikovy chladic na odvod tepla z kostri aby som na nom nemal zivotu nebezpecne napetie uz ma kopol chladic z pc zdroja ked som ho skusal ci je teply a nebolo to nic prijemne ma ani vo sne nenapadlo ze moze byt na chladici 220v tak preto som nervozny ci sa mi nestane nieco podobne aj s tymi to transformatormi niesom nesmrtelny

-- Spojený príspevok 28 Apr 2019, 13:32 --

breta1 skusim dat kabel co ma 3 zily zeleno zlty z kabla dam na kostru ok ale vravim ze mi mame kolik a modry spojene neni nulak solo v zasuvke takze to bude velmi zaujimave co sa stane potom
0

Fer
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 04 Apr 2019, 13:16

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa Fer » 28 Apr 2019, 13:33

Kommando napísal:porovnavam dve rozne trafa lebo kazde ma ine napetie na kostre podla skusacky a pisali ze na kostre by nemalo byt ziadne indukovane uvidim cez tyzden chcem hlavne aby som ich neodpalil lebo co som skusal tak budem musiet dat na ne nejake chladice lebo po par hodinach su nie horuce ale teple su dost a o to mi ide aj ze ak dam hlinikovy chladic na odvod tepla z kostri aby som na nom nemal zivotu nebezpecne napetie uz ma kopol chladic z pc zdroja ked som ho skusal ci je teply a nebolo to nic prijemne ma ani vo sne nenapadlo ze moze byt na chladici 220v tak preto som nervozny ci sa mi nestane nieco podobne aj s tymi to transformatormi niesom nesmrtelny

ty si stále ideš svoje :D všetci ti tu radia aby si to stou srandou neskúšal ale ty aj tak ideš svoje ďalej... no a Na tom chladiči určite 220 nebolo ako píšeš bolo tam okolo 360 Vdc a to preto lebo nebol odizolovaný od mosfetu...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Transformatory vysoke napetie na kostre

Príspevok od používateľa misocko » 28 Apr 2019, 14:01

chladic na trafo...
ziadne trafo neostane studene v zatazi, ak sa ti pri menovitej zatazi hreje viac ako je rozumne , treba to dat do rozumnej bedne a dat tam ventilator
ked nevies co to su za trafa - nemas k nim datasheet, tak na kazde trafo daj termostat nastaveny na 70- 80°C ktory ho vypne. Poistku alebo istic by som urcite dal na vstup aj na vystup
pokazila sa ti klavesnica? nefunguju ani bodky ani ciarky , alebo mas obmedzeny internet a platis kazdy odoslany znak?
0

Napísať odpoveď