UPS - obehove cerpadlo

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

UPS - obehove cerpadlo

Príspevok od používateľa juri23 » 07 Máj 2019, 13:52

Dobry den!
Chcem sa opytat, podarilo sa mi zohnat starsiu UPS APC 500,

https://www.alza.sk/apc-back-ups-cs-500 ... cQQAvD_BwE

v ktorej som vymenil baterku nakolko stara uz bola KO a planoval pouzit ako zalozny zdroj pre obehove cerpadlo kurenia, ktore ma vykon 50W. Avsak po pripojeni cerpadla a napajani cerpadla priamo z UPS cerpadlo aj UPS dost hlucne bzuci a mam pocit, ze sa cerpadlo ani poriadne nerozbehne... Pri testovani UPS pre napajanie napr 30W LED svietidla UPS bzuci velmi slabo a svetlo svieti tak ako ma.... Je to tym ze dana UPS neni vhodna na napajanie takehoto cerpadla resp. indukcnej zataze ??? alebo to moze byt sposobene vekom nejakej suciastky priamo v UPSke????
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: UPS - obehove cerpadlo

Príspevok od používateľa Daevid » 07 Máj 2019, 14:11

Obehové čerpadlá kúrenia väčšinou potrebujú UPS so sínusovým priebehom.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: UPS - obehove cerpadlo

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Máj 2019, 14:27

Ešte to tu nikto neskúšal, no skús za UPS-ku dať LC, (RC), filter. Tieto najjednoduchšie UPS-ky majú tuším úplne jednoduchý pravouhlý priebeh, (ani nie modifikovaný sínus). Možno to pomôže ...

Tak narýchlo: Trebárs tlmivku pre 58(36) W lineárnu žiarivku a pár uF svitkový kondenzátor na min. 250 V striedavých. Potom poinformuj ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: UPS - obehove cerpadlo

Príspevok od používateľa mr.dred » 07 Máj 2019, 14:42

Ale má to sofistikovaný názov " Nespojitá aproximácia sínusovej krivky pri 230V str +/-5 % " :lol:

Treba iný typ striedača - sínusový, alebo druhá možnosť, pridať bypas cez 12V čerpadlo + dva spätné ventily (klapky) a určite to bude spoľahlivejšie. Použiť budeš môcť hocijaký 12V akumulátor s dobíjaním / udržiavaním nabitého stavu a spínanie stačí cez vhodné relátko.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: UPS - obehove cerpadlo

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Máj 2019, 14:56

na cerpadla urcite nepouzivat bezne ups. tie maju dost obdlznikovy pribeh (ktory spinanym zdrojom nevadi, pretoze sa usmernuje), pricom motor potrebuje sinus. Su zdroje specialne pre cerpadla, mam jedno doma, je to sice velka bedna (asi ako kondenzacny kotol), ale dokaze tahat 3 obehove cerpadla + riadiaca elektronika aj viac ako 24 hodin (mam teplovodny krb a tam vypadok cerpadla znamena dost pruser), dlhsi vypadok elektriny som zatial nemal.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: UPS - obehove cerpadlo

Príspevok od používateľa jenda23 » 07 Máj 2019, 15:11

Starý čerpadlo si ještě jakž takž některý s tim poradily, ale moderní elektronikcý si ani necvaknou. Halt potřebuješ pure sine inverter...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: UPS - obehove cerpadlo

Príspevok od používateľa datam » 17 Máj 2019, 15:45

záleží od čerpadla. Prevážne to ide bez problému len má hlučnejší chod. Asi lepšie ako by mal vyvrieť kotol alebo krbová vložka. Ak je výpadok dlhší tak samozrejme netuším čo to s motorom urobí pri dlhodobejšej prevádzke. Lepšie je nenechávať to bez dozoru a tá UPS je skorej iba na čas kedy to stihneš dostať pod kontrolu.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: UPS - obehove cerpadlo

Príspevok od používateľa ondistef » 17 Máj 2019, 16:58

0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: UPS - obehove cerpadlo

Príspevok od používateľa Merak » 17 Máj 2019, 22:50

https://youtu.be/W6z2BxRj5K8
Tuto som kedysi robil merania na takejto Off-Line UPSke. Môžeš si pozrieť aký má výstup priebeh. Motor potrebuje sínusové napätie.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok