Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

kare
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 15:07

Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa kare » 07 Máj 2019, 15:25

Dobrý deň.

Potrebujem odvlhčovať priestor cca 50 m3, beží tam technologický proces.
Budem odvlhčovať priemyselným odvlhčovačom, požadovaný výkon cca 50 -80 litrov vody za 24 hodin.
Nemám ešte vybraný presný typ odvlhčovača,ale čo som predbežne pozeral, tak príkon je cca 1,5 kW, 230 V

Odvlhčovanie neprebieha tak, že ho zapnem a funguje po celý čas.
Potrebujem ho vedieť zapnúť a vypnúť na diaľku cez PC v závislosti na požadovanej vlhkosti.
Meranie vlhkosti budem realizovať cez priemyslený senzor vlhkosti, našiel som aj s LAN pripojením.

Možnosti:
1. Nájsť odvlhčovač,ktorý to má v sebe
- nič také som nenašiel, obrátil som sa aj na firmy, kt. sa zaoberajú klimatizáciou
- toto by bolo najlepšie riešenie, ak ste sa s niečím takým stretli tak prosím info, to by bol ideál

2. Spínať a vypínať odvlhčovač nejakým výkonovým relé,alebo stykačom
- musím ho vedieť ovládať cez LAN, prípadne iné rozhranie, ale ovládanie bude cez PC
- musí to samozrejme vydržať (1,5 kW), potrebujem spoľahlivosť !!!
- existuje niečo také? ak áno viete doporučiť?


Ďakujem

Karol


Oprava gramatiky,OT premazané.Daj si prosím,trošku záležať na gramatike.Ďakujem,upravil: 7.5.2019 mirosne
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Spinanie odvlčovača, ovladanie cez LAN

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 07 Máj 2019, 15:47

Chvíľka hľadania = stykač / relé kontrolované cez internet http://relaydroid.com/ (to som klikol na prvý odkaz čo mi vyhodilo ).
contactor controlled through internet
Možno sa ozve niekto iný kto s tým pracuje / pracoval ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Máj 2019, 19:17

Preco to chces spinat na dialku?
Preco to nezautomatizujes?
Len ako priklad:
Ak ti vlhkost stupne nad urcitu hranicu napr. 80% tak sa zapne a vypne sa ked klesne pod 60%. Budes tam mat hysteraziu 10% Nemusis nic sledovat a kontrolovat manualne. Budes tam mat podla teba stanovenu vlhkost. Taktiez musis riesit bezpecnost ked to ovladas cez internet.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Guggy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 16:27

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa Guggy » 07 Máj 2019, 20:54

Hod si do googlu hygrostat ethenet a hned ti to vyplivne nekolik produktu. Nebudu sem nic davat ja at nedelam nekomu reklamu
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Máj 2019, 23:55

romiadam napísal:Preco to chces spinat na dialku?
Preco to nezautomatizujes?
No predsa aby sa do technologického procesu vniesla ďalšia chyba.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Máj 2019, 05:57

1. Hľadáš riešenie na profesionálnej báze pre podnik/výrobu, alebo domáce bastlenie a to čo najlacnejšie?
2. Cez LAN v internej sieti, alebo cez internet?

Ja som niečo podobné robil tak, že:
hygrostat s analógovým výstupom 0-10V
GSM komunikátor s analógovým vstupom, kde vidíš v aplikácii od výrobcu modemu % lineárneho napätia
jedno relé, ktoré zopínalo výkonový stykač

a vysušovač stien bol na svete....

Prepojiť to tak, aby sa to riadilo samočinne v nastavenom rozmedzí vlhkosti tiež nebol problém.
0

kare
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 15:07

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa kare » 08 Máj 2019, 08:43

Momentálne hľadám riešenie , ktorým otestujeme cely technologicky proces.
Do budúcna, keď budeme vedieť či to funguje tak to zautomatizujeme. Ak by to bolo aj riešenie konečné tak sa nebránim.

Proces začína v uzavretej miestnosti cca 50 m3 a potrebujem znižovať vlhkosť podla nastaviteľnej krivky.
Krivku musím mat plne pod kontrolou, mat ju možnosť dynamicky meniť - toto je základná požiadavka.
Cely proces bude trvať cca 15 dni. Musí to byt spoľahlivé, ak zlyhá v priebehu procesu tak dôjde k nenávratným škodám.

V prípade úspechu bude takýchto zariadení vedľa seba viac.

Takže momentálne nehľadam konečné riešenie ale testovacie. (ak by bolo tak super)
Potrebujem riešenie , ktoré mi dovolí experimentovať s nastavovaním krivky a musí byt spoľahlivé.
Cena nie je až taká dôležitá :) Myslím to tak, že nejde o domáce určenie, cize nepozerám na kazde euro.

Ak si budem istý čo presne chcem tak budem sa to snažiť nejak automatizovať.

To ovládanie na diaľku som nemyslel cez internet (zle som sa vyjadril). Potrebujem to riadiť cez PC.
Do budúcna chcem riadiť takýchto zariadení viac, mat na jednom monitore všetky informácie.

Riadenie tej vlhkosti nie je udržiavanie v nejakom pasme od - do. Teda je ale mení sa časom.
Napr. prvý deň musím udržiavať vlhkosť od 75 - 80 percent, druhy 70 - 75 ..... až do cieľovej hodnoty (30 percent)

Ten hygrostat si pozriem, ďakujem.

Moja pôvodná myslienka je využiť profesionálny snímač vlhkosti a teploty s LAN (našiel som), hodnoty vyčítavať do PC a na základe zistených hodnôt a programu vypínať alebo zapínať odvlhčovač.
Snímač mam.
Nejaké relé, ktoré bude ovládateľné cez LAN hľadám.

Zle rozmýšľam? Išli by ste na to inak?

Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Máj 2019, 14:37

automatiku, sleduj si to cez net a každý deň (alebo podľa potreby) upraviť nastavenie regulátora, ručné riadenie v dnešnej dobe je blbosť, musíš to nonstop sledovať, inak to neustriehneš. Keď budeš vedieť ako ti reaguje regulovaná sústava (tvoja miestnosť v ktorej chceš udržiavať stanovenú vlhkosť + odvlhčovač), naprogramuješ krivku podľa ktorej ti to bude riadiť (resp. časy koľko hodín akú vlhkosť udržiavať).
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa marioo » 08 Máj 2019, 14:43

Keď nie je cena dôležitá tak akékoľvek PLC so senzormi + "výkonovými stupňami"


A samozrejme to môžeš spraviť aj s obyčajným SonOff... s čidlom vlhkosti a patričným relé/stykačom


Dá sa to spraviť za 100€ ale aj za 2000€ .... záleží od rozpočtu a požadovanej spoľahlivosti a redundancie ak by....
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Máj 2019, 14:47

Načo výkonové stupne? Predpokladám, že odvlhčovač bude mať vstupy na ovládanie, aspoň by mal mať. Ak je to invertorové, tak buď zbernica, alebo iný spôsob (4-20mA, 0-10V, binárne vstupy), ak je to len ON/OFF, tak remote.

Inak Zipaj to uviedol na správnu mieru. Nech tam beží program, ktorý bude automaticky kontrolovať vlhkosť podľa určenej krivky, ktorá bude môcť byť dynamicky zmenená, hoci aj na diaľku cez interfernet. Nemá zmysel v dnešnej dobre robiť takú kravinu, aby som tam vniesol chybu spôsobenú človekom. Krivku vieš dynamicky upraviť kedykoľvek, všetko je to len o tom, aby si vedel matematicky vyjadriť, čo chceš. Či to má byť krivka vlhkosť v čase, alebo závislosť vlhkosti od teploty... Je to len o tom nájsť tú "správnu" konštantu. Aj pre to je dôležité ovládať matematiku a vyjadrovať určité zápisy matematicky.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa marioo » 08 Máj 2019, 14:51

Záleží od zariadenia ktoré sa má spínať... či ho treba najprv zapnúť ak má niekoľko kw.. a potom ešte ďalšie "zopnutia" ...

Najlepšie je buď nájsť riešenie alebo vykuchať odvhčovač a spraviť si tam svoju "logiku" podla seba...

a nastavovať to tam.. pretože čím viac vecí tým väčšia šanca že niečo zlyhá.. niekde spadne "linka" niekto vypne pc... a 15 dňová práca v prdeli..
0

kare
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 15:07

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa kare » 08 Máj 2019, 14:57

zipaj napísal:automatiku, sleduj si to cez net a každý deň (alebo podľa potreby) upraviť nastavenie regulátora, ručné riadenie v dnešnej dobe je blbosť, musíš to nonstop sledovať, inak to neustriehneš. Keď budeš vedieť ako ti reaguje regulovaná sústava (tvoja miestnosť v ktorej chceš udržiavať stanovenú vlhkosť + odvlhčovač), naprogramuješ krivku podľa ktorej ti to bude riadiť (resp. časy koľko hodín akú vlhkosť udržiavať).
Ved to nechcem riadiť ručne, mrzí ma, že to tak vyznelo. Načo máme počítače?
Jasne , cieľom je tam hodiť nejaké PLC, do ktorého vložím požadovanú krivku, tlačidlo na spustenie celého procesu a nejaký displej.
PLC bude zasielať info do centrály. Bude to nezávislé od centrály, bude to menej poruchové ...

Teraz mi ide o to zistiť či to celé funguje a zistiť krivku.
V PC viem rýchlo vytvoriť program, kt. bude to celé riadiť. Zisťovať stav vlhkosti , zapisovať ich napr. do MySQL , vykreslí graf.
Potrebujem len mať možnosť cez LAN zisťovať stavy vlhkosti a zapínať a vypínať odvlhčovač.

V PCL nie som doma a kým si to doštudujem tak to chvíľu potrvá.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa marioo » 08 Máj 2019, 15:00

ESP 32 + DHT 22 (alebo BMP280) zaleží aku chceš presnosť + Tassamota + Relé modul s ktorým môžeš zapínať, vypínať, ovladať ventilaciu, prípadne UV ak treba... + pripojené niekam kde to bude písať - thingspeak alebo iný "cloud"
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Máj 2019, 15:06

Ja by som na to isiel jednoznacne cez PLC. Vsak pisal ze ked uspeje, bude toho viac. PLC sa da riadit (menit parametre) aj dialkovo myslim intranet, vtom problem nevidim. Ale ako hovoris ze to musi byt presne riafene inak nastane velka skoda - tak potom jednoznacne ovladat lokalne (nie cez internet), ze niekto pri tom procese fyzicky je a na tych par dni testovania zaviest aj nocnu zmenu a mat tam cloveka co tie parametre lokalne pomeni ak bude treba.


Tu by som sa na vzdialemu spravu/riadenie moc nespoliehal (ked je riziko vzniku skody)

Musis si prepocitat co je lacnejsie Mat tam nonstop obsluhu pocas testovania alebo skoda vzniknuta neustrazenim procesu dialkovo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

kare
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 15:07

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa kare » 08 Máj 2019, 15:15

Áno, PLC je asi konečné riešenie.
Keď budem mať overený proces a krivku.
Riadenie som nikdy nechcel cez internet, iba cez LAN a aj to iba teraz pri overovaní procesu.
Potom PLC a stála prítomnosť človeka bude určite potrebná.

-- Spojený príspevok 08 Máj 2019, 15:19 --
Drakoush napísal:Načo výkonové stupne? Predpokladám, že odvlhčovač bude mať vstupy na ovládanie, aspoň by mal mať. Ak je to invertorové, tak buď zbernica, alebo iný spôsob (4-20mA, 0-10V, binárne vstupy), ak je to len ON/OFF, tak remote.

Inak Zipaj to uviedol na správnu mieru. Nech tam beží program, ktorý bude automaticky kontrolovať vlhkosť podľa určenej krivky, ktorá bude môcť byť dynamicky zmenená, hoci aj na diaľku cez interfernet. Nemá zmysel v dnešnej dobre robiť takú kravinu, aby som tam vniesol chybu spôsobenú človekom. Krivku vieš dynamicky upraviť kedykoľvek, všetko je to len o tom, aby si vedel matematicky vyjadriť, čo chceš. Či to má byť krivka vlhkosť v čase, alebo závislosť vlhkosti od teploty... Je to len o tom nájsť tú "správnu" konštantu. Aj pre to je dôležité ovládať matematiku a vyjadrovať určité zápisy matematicky.
-- Spojený príspevok 08 Máj 2019, 15:25 --
Drakoush napísal:Načo výkonové stupne? Predpokladám, že odvlhčovač bude mať vstupy na ovládanie, aspoň by mal mať. Ak je to invertorové, tak buď zbernica, alebo iný spôsob (4-20mA, 0-10V, binárne vstupy), ak je to len ON/OFF, tak remote.

Inak Zipaj to uviedol na správnu mieru. Nech tam beží program, ktorý bude automaticky kontrolovať vlhkosť podľa určenej krivky, ktorá bude môcť byť dynamicky zmenená, hoci aj na diaľku cez interfernet. Nemá zmysel v dnešnej dobre robiť takú kravinu, aby som tam vniesol chybu spôsobenú človekom. Krivku vieš dynamicky upraviť kedykoľvek, všetko je to len o tom, aby si vedel matematicky vyjadriť, čo chceš. Či to má byť krivka vlhkosť v čase, alebo závislosť vlhkosti od teploty... Je to len o tom nájsť tú "správnu" konštantu. Aj pre to je dôležité ovládať matematiku a vyjadrovať určité zápisy matematicky.


Nenašiel som taký odvlčovač, to by bolo ideálne.
Zisťoval som aj u firmy, kt. sa robí klimatizácie.
Ak máte najaký typ budem rád.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Máj 2019, 18:59

Ešte technický dotaz k technológii.

Odvlhčenie - kompresorová mraznička s preháňaním vzduchu, ale akú teplotu potrebuješ?
Plánuješ recykláciu vzduchu, alebo točiť iba ten, čo je prítomný v tej miestnosti?

Mäsokombinátny vysušovač pre šunku, napríklad. Nevymieňaný vzduch, ktorý je navyše preháňaný cez UV komoru kvôli plesňovej dezinfikácii.

http://www.mastersk.sk/product/master-d ... duchu-197/
https://ant.sk/rems/rems-secco-80-na-vy ... -vlhkosti-
0

kare
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 15:07

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa kare » 08 Máj 2019, 19:24

Teplota bude cca konštantná ( 22 - 23 stupnov), proces negeneruje teplo.
Miestnosť (kobka) je izolovaná a bude sa nachádzať v hale, kt. je klimatizovaná.

Plánujem točiť iba vzduch čo je v prítomný v tej miestnosti.
Ten druhý odvlhčovač parametrami vyhovuje, len tiež nemá možnosť kontrolovať ho zvonku.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa marioo » 08 Máj 2019, 20:58

Technologia odvlhčenia určite vzduch zohreje... z princípu...

takže to nebude len tak udržať teplotu pri odvlhčovaní


pri 50m2 ti stačí aj 500-800W odvlhčovač ... to je rozmer mennšej izby
0

kare
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 15:07

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa kare » 08 Máj 2019, 21:06

Potrebujem odobrať cca 50-80 litrov denne.
Takže to nie je určené iba veľkosťou miestnosti.

To generovanie tepla uvidime, odvlhčovač by mal byť mimo miestnosti.
Už máme s tým nejaké skúsenosti, a nemal by to byť problém. Asi. Ale uvidíme, aj to je cieľom testovania.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spínanie odvlhčovača, ovládanie cez LAN

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Máj 2019, 22:22

Ako som spominal, PLC program sa velmi lahko meni, takze jednoznacne od prveho testovania by som uz pracoval s PLC.
Toho pritomneho cloveka 24hodin som mysel hlavne pocas testovania a nastavovania procesu. Potom to uz PLC zvladne sam. A ak bude skovny PLC programator, tak tam ta viac programov/kriviek a zavola sa ten ktory bude potrebny (vzhladom na rozne externe parametre = zmeni sa neaky parameter-zmeni sa podla toho krivka)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok