nabijacka na mobil

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Attila29
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 03 Dec 2018, 06:30
Bydlisko: Košice
Vek: 25

nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa Attila29 » 15 Máj 2019, 21:23

Pekný večer, chcel by som zrobiť na nábijačku na telefón dačo také, že keď nabije na 90% tak automaticky vypne a nenabija sa, ako by ste to riešili.
merať napätie a podľa toho zapínať a vypínať s tranzistorom?
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa Hop377 » 15 Máj 2019, 21:29

Aky to ma zmysel? Zivotnost baterie tym nepredlzis, skor naopak.
0

Attila29
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 03 Dec 2018, 06:30
Bydlisko: Košice
Vek: 25

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa Attila29 » 15 Máj 2019, 21:40

tak som čítal, že hej
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa misocko » 15 Máj 2019, 21:50

aka je normalna zivotnost baterie a aka je ocakavana zivotnost baterie?
dozije sa mobil konca baterky alebo si kupis dalsi mobil bez baterky a budes pouzivat tuto staru?
z osobnej skusenosti sa mobil normalne nedozije troch rokov , baterka ste drzi ale zvysok je KO. alebo len ja a moja rodina to beru ako spotrebku?
tymto vobec nechcem byt ustipacny, len konstatujem.
mimochodom ano, poznam minimalne jedneho cloveka co si dava extra pozor na nabijanie aby nesiel na 100% a mobil mu odisiel na to ze skratka az nadmerne mrzol , bol pomaly, prehrieval sa.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 15 Máj 2019, 21:59

Ja som mal tri roky iphone 6s+. Po troch rokoch trochu slabšia baterka, inak plne funkčný.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 15 Máj 2019, 22:04

Attila29 - iba taká otázočka - aké máš znalosti / skúsenosti z elektrotechnikou / skúsenosti z programovaním pre mobil a pre MCU ???

Ku tomuto budeš potrebovať : programátorské schopnosti + spraviť aplikáciu na telefóne ktorá pri 90% niečo spraví + skúsenosti z budovaním MCU zariadení .

Nabíjačky sú "sprosté" - všetko potrebné sa deje v mobile / tam máš nabíjací obvod .....

Teraz ma napadlo - čisto teoreticky by si si mohol naprogramovať aplikáciu , len to by si potreboval fakt "troška" väčšie znalosti v programovaní (ešte ma napadlo , neskúšal si pozerať či náhodou nemáš už nejakú takú aplikáciu spravenú / kde si zadáš na koľkých percentách sa ti má nabíjanie vypnúť ) ....

misocko
sa mobil normalne nedozije troch rokov
Záleží aj od toho ako sa ku tomu mobilu chováš . Keby som nerobil hlúposti tak môj ericson GA 628 by ešte žil (mamina nokia 3310 ešte žije ak sa tam dá nová batéria ) .
Teraz mám alcatel one touch 918 D minimálne už možno vyše 5 rokov (no áno už nieje tak rýchly [ešte si nepamatám že by som robil factory reset / dokonca ani FW update ] , no baterka zatiaľ drží , display je ok aj keď už popadal x krát / jednoduchá vec - ochranná fólia + vrchnú vrstvu stiahnu´t iba keď sa na to už nedá pozerať / teda som dosť dlho mal "dvojitú vrstvu" fólie ) ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Attila29
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 03 Dec 2018, 06:30
Bydlisko: Košice
Vek: 25

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa Attila29 » 15 Máj 2019, 22:07

tak som vyučený elektrikár, silnoprúdar, ja som to myslel tak, že dajak merať napätie alebo prúd ktorým sa nabíja a pri nejakej hodnote by sa vypol.
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa Mat77 » 15 Máj 2019, 22:25

Tak ma napadá... Možno by to šlo "smart" zásuvkou, ktorá by sa dala ovládať najlepšie asi cez Rest API (http správy). V mobile aplikácia ktorá by pri nabijani a 90% vypla, napadá ma napr. Tasker alebo iné ktoré umožňujú podobné automatizácie.

K tvojmu riešeniu: napätie bude stabilne cca 5V, prúd síce bude klesať, ale nie som si istý či to je vhodný prístup.
0
Naposledy upravil/-a Mat77 v 15 Máj 2019, 22:28, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa mac26 » 15 Máj 2019, 22:26

Toto sa riesi softverovo, najdes aj hotove aplikacie a moduli. Neviem ale ci to spravis bez rootu. Teda ak mas android. V pripade jablka neviem ci je to vobec mozne
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Máj 2019, 22:31

maskrtnik01 napísal:Ja som mal tri roky iphone 6s+. Po troch rokoch trochu slabšia baterka, inak plne funkčný.
Ja mám štvrtý rok 5s, už ho síce dlho používam len ako mp3 prehrávač a záložný telefón s kreditom, ide všetko v pohode, len baterka je značne zošlahaná. Keď sa nepoužíva, vydrží tri dni a keď ho nabijem, dlho si drží do 80% a potom to ide rýchlejšie dole. Moja otázka ale znie, akú relatívnu kapacitu by mala baterka, keby som ju odpájal po dosiahnutí 90%. Myslím, že by som bol na tom istom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa zipaj » 15 Máj 2019, 22:59

Životnosť akumulátora sa dá predĺžiť, ale nabíjaním nižším prúdom, nie režimom že ju nenabiješ naplno, ak ti nevadí dlhší čas nabíjania (napríklad mobil nabíjaš cez noc), zníž nabíjací prúd na polovicu, alebo jednu tretinu + prepínač na normálne nabíjanie.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa mac26 » 16 Máj 2019, 01:59

Budu to 3 roky co do svojej tlacim 4A. Stale v pohode drzi cely vikend
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Máj 2019, 05:59

myslim, ze obvod v baterke v kombinacii s nabijacim obvodom v mobile to riesi dostatocne. Kontrolna otazka: ako vies, ze je to nabite na 100% lebo ti to ukaze mobil? a co ak to zobrazovanie v mobile je nastavene, aby pri 90% ukazoval 100%? aby boli uzivatelia spokojni, ze maju nabite naplno, ale pritom sa setrila baterka.
Inac riesis blbosti, ja menim mobily kazdych cca 5 rokov, vacsinou su to do 200 ecok, ale ani jeden nemal problem s baterkou.
je to ten isty nezmysel, ako vyberat baterku z notebooku, ked si cely den na adapteri.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 16 Máj 2019, 06:36

misocko napísal: z osobnej skusenosti sa mobil normalne nedozije troch rokov , baterka ste drzi ale zvysok je KO. alebo len ja a moja rodina to beru ako spotrebku?
@Drakoush
Toto som tým chcel negovať. Skôr baterka je po troch rokoch na dve veci, ale mobil vôbec nemusí byť nepojazdný
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Máj 2019, 09:06

maskrtnik01: kontrolna otazka. Myslis, ze tim odbornikov, ktori vyvijaju nabijanie baterie a testuju v spickovych labakoch nevedia, ako spravne nabijat baterku, ktoru sami navrhli a zostrojili? ze nevedia akym sposobom a na kolko % ma byt nabita?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa maher » 16 Máj 2019, 10:13

myslím, že tím odborníkov má inú prioritu: maximálnu výdrž a čo najrýchlejšie nabitie (samozrejme že to musí vydržať do konca záruky)
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Máj 2019, 10:55

Maher to vystihl přesně.
Je všeobecně známo, že pokud se litiové baterky nabíjí opravdu na 100%, zkracuje se jejich životnost. U mobilu je cílem maximální výdrž na jedno nabití, zákazník také podle toho katalogového údaje výdrže také daný model vybírá, tam se to láduje naplno, však ono to záruku nebo něco navíc přežije, stejně daný konkrétní model mobilu zastará a vyhodí se.
Ale např. u takového li ion aku pro elektrokolo, který stojí cca 10 000.-Kč i více, to význam má - já např. nyní tento problém řeším. Mám vysledováno, jakým proudem a jak dlouho to originální nabíječka nabíjí a kdy se odpojuje při plném nabití a protože je možnost přímo sledovat na tom aku napětí, dokážu určit okamžik, kdy je aku nabit na cca 90% a nabíječku vypnu.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Máj 2019, 11:16

maher napísal:myslím, že tím odborníkov má inú prioritu: maximálnu výdrž a čo najrýchlejšie nabitie (samozrejme že to musí vydržať do konca záruky)
Také sú požiadavky trhu, to nie je výmysel spoločností... Baterka má mať najväčšiu výdrž a má byť čo najrýchlejšie nabitá a pripravená k celodennej prevádzke. Daňou je slrátená životnosť. Tak sa proste vymení a hotovo. Robíte z toho pavedu.
maskrtnik01 napísal:
misocko napísal: z osobnej skusenosti sa mobil normalne nedozije troch rokov , baterka ste drzi ale zvysok je KO. alebo len ja a moja rodina to beru ako spotrebku?
@Drakoush
Toto som tým chcel negovať. Skôr baterka je po troch rokoch na dve veci, ale mobil vôbec nemusí byť nepojazdný
Lenže si spomenul Apple iPhone. A ľudia kupujú telefóny za 100€. Takže misockova poznámka je opodstatnená.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa Victorio » 16 Máj 2019, 11:24

také veci by som fakt neriešil, ale keď už, napadá mi jedna vec,
ak je v mobile nabíjací obvod, ako vie na koľko percent je nabité ? nevyznám sa v elektronike mobilov ale musí tam byť nejaký komparátor, ktorý meria napätie na batérii resp. prúd, ak by mal nejaké externé pasívne rezistory, výmenou tých by sa dal oklamať.
silne o tom pochybujem, a je riziko, źe s mobilom by si sa mohol rozlúčiť.

ale ak je to nastavené len softwarovo, napr. na čínskych lacných tabletoch mám dojem že to meralo iba čas nabíjania a potom aj tak odišiel nabíjací obvod ktorý som musel vymeniť.

v tej súvislosti čo tak doplniť cievku na bezkontaktné nabíjanie a potom môžeš riešiť svojím nabíjacím obvodom ktorý sa už dá kontrolovať.
teda ak sa do krytu cievka vojde a dá sa pripojiť , čo ale neviem, ako sa to realizuje.

ak to nie je mobil s napevno zabudovanou batériou od jablka, tak skôr by som mal pripravených pár eur na novú a neriešil to.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: nabijacka na mobil

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 16 Máj 2019, 11:33

Ja mám samsung s5 a občas zablbne že nezačne nabíjať pripojím káblik a nič musím reštartovať telefón (neje to chyba káblika ani konektoru). Takže podla môjho sa dá aj nabíjanie ovládať softwarovo. Meranie napätia baterky má snad každý telefón nájdete to v servisnom menu alebo cez nejakú aplikáciu napr cpu-z. Takže podla mna šikovný programátor/developer alebo ako sa im dnes nadáva by to mohol zvládnuť.

PS:Ak by si používal upravenú nabíjačku napr fet arduino bluetoth modul tak odsledovať softwarovo to napätie a pri určitej hodnote poslať cez BT povel vypni by mal zvládnuť aj nešikovný programátor :)
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok