Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2019, 00:56

Cavte,

Kupil som si cinske cerpadlo z Ebay.
https://www.ebay.ie/itm/272339692387
Preco?

V IRL je sice voda z vodovodu zadarmo, ale prietok a tlak (u mna) je mizerny. Ani sa necudujem, ked do domu vedie cierna hadica a vnutorny priemer ma asi len ani nie pol cola. Len pre predstavu, na konci 20M 1/2" zahradnej hadice mam prietok 5L/50sek a z vysky 1m nad zemou hadica dostrieka vodu (bez trysky, len cisto hadica) do vzdialenosti asi 30cm. Je to ako samospad. Tlak zastavim bez tazkosti s prstom. To len kratky popis na co mi je cerpadlo.

Mame v oknach neake kvetinky v crepnikoch a tiez neake crepniky na zemi okolo domu a tak. Aby nam to pocas dovolenky (august) nevyschlo (a tiez neskor chcem urobit automaticke zavlazovanie kvetin v oknach) tak ma napadlo, ze urobim samozavlazovanie. Tak som na skusku potahal vsade do crepnikov tu zahradnu hadicu + akvariove hadicky 6mm vonk. priemer a pripojil priamo na vodovod. Na moje prekvapenie sa voda do okna ani nedostala a ani do niektorych crepnikov na zemi. Takze jednoznacne sa zavlazovat priamo z vodovodu neda.

Tak som to vymyslel tak ze do suda bude pomalicky pritekat voda z vodovodu cez plavakovy ventil a casovac mi zapne cerpadlo na napr 1 min 5x krat za sebou v casovych intervaloch napr 30min (nech dotecie voda do suda). Casy este otestujem.

Nechcel som kupit klasicku "ponorku" z LIDL nakolko ta ma prietok dost velky okolo okolo 80l/min a je cely plastovy, a hlavne nepaci sa mi. Kvalitne vodne pumpy tu v IRL zacinaju nad 150e a maju zase vysoky prietok pre moje ucely. Tak som sa rozhodol (riskol) pre cinu, ktora ma mosadzne obezne koleso a udavany prietok 40l/min.

Dnes mi prisiel a vyzera celkom "profi" na to ze je z ciny.
Paci sa mi:
- cerpadlo je z liatiny
- vstup a vystup ma colovy zavit
- ma mosadzne obezne koleso (neviete preco je obojstranne?)
- je kompaktny a malinky
- kondenzator skryty pri svorkovnici
- motor je z AL a je na 230V
- prietok a tlak snad postaci (otestujem zajtra alebo az v pondelok, lebo nemam doma colovu pripojku)

Nepaci sa mi:
- uchytenie motora (nozicky) sa mi zdaju tenke, ze by som bol asi schopny ich ulomit aj s kombinovanymi kliestami, nakolko je to hlinik. Hrubka toho plechu na nozickach je len 2mm. Mohli dat 3mm
- neviem ako je prevedene utesnenia osky cerpadla/motora. Nic sa tam neda utihnut. Ci nebude casom tam voda kvapkat. Asi sa mu budem musiet pozriet na zuby a rozobrat to cerpadlo.
- kondenzator je pripojeny na fazu (hnedy vodic) cez plochu dutinku, ktora je v tom ciernom plaste. Ci sa cely kondenzator nevytrasie casom z tej dutinky v plyvom svojej vahy. Vodice vinutia su tiez pripojene na kondenzator cez ploche dutinky, no vodice su lahke, ich dutinky sa nezosunu z plieskov kondenzatora.
Plechovy kryt plastovej vrtule chladenia motora je nalisovany (nie su tam ziadne sroby) na teleso motora. Ked bude treba ako by som to mohol demontovat? Zeby ohriat horkovdusnou pistolou a stiahnut?

Zajtra alebo v pondelok otestujem a uvidime co som to kupil. Ci to stalo za to. Momentalne je to macka vo vreci. :pain:

Nema niekto z vas nahodou toto cerpadlo? Uz je aj tak neskoro sa pytat ake je, kedze uz je doma, ale len pre info, ze ci je to vcelku dobre cerpadlo alebo s cim mam pocitat do buducna.
Prílohy
20190713_220312.jpg
20190713_220322.jpg
20190713_220328.jpg
20190713_220335.jpg
20190713_220340.jpg
20190713_220351.jpg
20190713_220435.jpg
20190713_220451.jpg
20190713_220519.jpg
20190713_220526.jpg
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa Ilija » 14 Júl 2019, 08:48

To čo máš je jednosezónne čerpadlo, nech nepoužijem špatný výraz.
Ak chceš natrvalo to mať, daj si tam niečo mnoho lepšie.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2019, 10:07

Mas ho doma a uz ti po sezone odislo, alebo si to len myslis ze je to jednosezonne cerpadlo len preto lebo je z ciny?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Júl 2019, 10:18

Jedna baba povedala.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa Ilija » 14 Júl 2019, 14:02

Nemám, ale ako serviser, ma dosť krát zákazníci otravovali práve s takou pumpou...
Voľakedy u nás pre vodičov kamiónov hľadali hlavne vodičov-mechanykov.
Práve v takých veciach, taká osoba treba.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2019, 14:13

Ilija,
ty si servisak vodnych pump alebo servisak kamionu alebo vodic kamionu-mechanik? Prepac, neako som tu druhu a tretiu vetu nepochopil.


Jeden chlapik na youtube ho prezentoval a bol tam komentar dalsieho uzivatela, ze on byva na miernom svahu a dole pod svahom ma zbernu jamu na dazdovu vodu a ze tu vodu priamo cerpa z tej jamy takymto cerpadlom. A pise ze ho ma uz tri roky, len mu uz klesol tlak. Ani sa necudujem, ked s tym nabera aj piesok a iny bordel z tej jamy. Takze ak jemu vydrzala tri roky cerpat piesok a inu spinu aj s vodou, tak ak sa toto pouzje na cistu vodu (popr. s filtrom, kde filter bude stat viac ako cele cerpadlo :biggrin: ), tak by to malo nieco vydrzat. Uvidime. Nemam redukciu na colovy zavit. Zajtra to kupim a otestujem.

Mimochodom, ako by som mohol znizit prietok ak bude treba?
Napadaju ma dve veci:
1 - vyskratovat vystup cerpadla so vstupom cerpadla a ventilom ten skrat patricne priskrtit - prietok sa znzi a motor pojde stale na plny vykon
2 - neakym menicom znizit otacky motora, ale tolko to toho investovat neidem. Slo by to neakym lacnym triakovym fazovym regulatorom znizit vykon motora co sposobi pokles otacok a tym aj pokles prietoku? Viem ze to nie je to prave orechove, ale finalne by prietok klesol, len neviem ako by sa to pacilo motoru a kondenzatoru tie napatove razy ked sa otvara tyristor, kedze to nie je sinusovy nabeh.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa jenda23 » 14 Júl 2019, 14:35

Nešlo jelikož se jedná o asynchronní motor...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2019, 15:26

Hmmm. Myslel som si to. Mari sa mi ze uz sa tu o tom niekde aj pisalo. Viem ze ak treba zachovat vykon a znizit otacky tak jednoznacne menic. Len som v kutiku duse myslel, ze na taketo slabsie cerpadlo to mozem takto "cigansky osalit", ale asi nie.
Tak zatial to necham tak a ked bude prietok velky, tak to jednoduch vyskratujem a gulovym ventilom nastavim pozadovany prietok.
Diki za info jenda23.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa mato3000 » 14 Júl 2019, 15:53

no ... je to výborné čerpadlo. používam také asi 4 ... ale :
nevýhody :
1. ja slabé a preto má občas problém sa rozbehnúť po dlhšej dobe
2. kamieok = polámanie tých lopatiek = konečná , ale je odolnejšie ako by sa zdalo


výhody:
1. na svoje prevedenie a váhu je výkonné
2. keďže je tomo dstredivé nemáš problém s reguláciou, proste ho škrť ventilom a ono si samo zníži výkon ...už som to spomínal - kavitácia
3. nemusíč nič doťahovať , upchávky sú mechanické, klzné a keramické .... teda priemyselné prevedenie ... ak sa do toho budeš rýpať tak ich poškodíš a nové ťa kludne vydu na 20E ... platí tu pravidlo, čím menšie tým drahšie. Ja také kupujem na veľké čerpadlá.
4. ak bude tiecť , tak vytečie cez tú rpírubu a nedostane sa nič do motora, lebo ten je oddeený.
5. kludne môžeš použiť aj 90°C vodu a nepoškodí sa, lebo má odelený motor
6. cena je suer
7. sú dve výkonné prevedenia
8. ak sa prehreje, tak sa vypne a vychladne, ale to musí mať aj 80°C a úplne páli

už som na jednom menil kondík, lebo strelil, ale čerpadlo ide odvtedy už pár rokov.

Každopádne je to nízkovýkonné čerpadlo na drobné veci a tak ho treba aj brať. A bacha na ten rozjazd, najme po dlhšej dobe mu treba pomôcť. Nožičky sú síce tenké, ale keďže sú 4 a to čerpadlo váži pár 100g, tak sú prehnane silné :D , ak máš drevené paprče, alebo nevieš že čerpadlo treba pripevniť na rovnú dosku, tak by ti ani 4mm nepomohlo.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2019, 17:02

Diki mato3000 za info. Este som nevidel take tesnenie (dotraz len klascke snurove manualne dotahovacie), tak vecer pogooglim ako to tam tesni taket tesnenie, snad to najdem. To sa samo utahuje?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Júl 2019, 17:08

jenda23 napísal:Nešlo jelikož se jedná o asynchronní motor...
Do určitej miery by sa dalo úpravou sklzu. Otázka je, čo na to ten motor.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5633
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Júl 2019, 19:20

Vlastnosti odstredivých čerpadiel
Výhody :
jednoduchá konštrukcia bez ventilov, takže ich možno použiť aj na čerpanie suspenzií
možno ich vyrábať aj z nekovových materiálov
medzi hnací motor a čerpadlo netreba zaraďovať prevodovku
rovnomerný tok kvapaliny
jednoduchá regulácia prietoku škrtením vo výtlačnom potrubí
pri upchatí potrubia sa nepoškodí

Nevýhody :
majú nižšiu účinnosť ako piestové čerpadlá
pred spustením treba čerpadlo naplniť kvapalinou
majú podstatne menšiu pracovnú výšku ako piestové čerpadlá

(prevzaté z wiki)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa enigma » 14 Júl 2019, 19:57

mala by tam byť mechanická upchávka a nie mäkká . ( nie šnúra ale pevná uhlíková upchávka )
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa mato3000 » 14 Júl 2019, 20:20

romiadam napísal:Diki mato3000 za info. Este som nevidel take tesnenie (dotraz len klascke snurove manualne dotahovacie), tak vecer pogooglim ako to tam tesni taket tesnenie, snad to najdem. To sa samo utahuje?


doprčic nepísal som nič o tesnení, ale o mechanickej upchávke !!!! NEMRDAJ SA DO TOHO, inak ho môžeš vyhodiť ...

https://www.google.com/search?q=mechani ... 50&bih=951
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vodne cerpadlo z Ebay - prve dojmy/recenzia

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2019, 23:27

Ja sa niekedy zle vyjadrim. Tym tesnenim som myslel tu mech. upchavku. Takze sa opravujem:

...Este som nevidel taku mechanicku upchavku (doteraz len klasicke snurove manualne dotahovacie)....

A neboj, neidem sa do toho mrdat. Prve upozornenie co si pisal som si zobral k srdcu. Ja si necham poradit. Diki vsetkym za reakcie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok