Solár na garáž áno/nie - aký ?

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Wicker » 15 Sep 2019, 16:03

Zdar osadenstvo,

chcem Vás poprosiť, keďže prípoj elektriny a všetky možné peripetie okolo toho potrvajú dáku dobu, chcem sa opýtať, poradiť, aký solár by ste doporučili na dobíjanie/ udržiavanie akumulátora 12V/225Ah.

Čo napájam:

- 6x LED pás (0,5m kus), celkový odber cca 3A
- 1x autorádio

tieto veci idú stále, keď som tam.

Čo napájam ak potrebujem cez menič:

- elektrický rázový uťahovák
- kompresor 24L
- flexa, vŕtačka
- nabíjačky a pod.

Prečo to chcem ? Preto lebo chcem aby akumulátor vydržal čo najldhšie (životnosť), preto lebo ja ťažký ako hovädo a kríže mám len jedny, čo sa týka prevláčania domov nabiť a potom zase nazad do garáže.

Padli mi do oka tieto dva sety, viz. link:

https://www.ecoprodukt.sk/solarne.nabij ... rii.50w12v

https://www.ecoprodukt.sk/solarne.nabij ... ii.100w12v

Je to dobrá voľba ? Ak áno, ktorý skorej, a nie, tak čo odporúčate, ďakujem za rady, pekný zvyšok dňa ;)
Prílohy
70308761_1679632038847577_3145199895116251136_n.jpg
70399457_737548650027153_3025392615617986560_n.jpg
71069843_400840500634991_3297072416898940928_n.jpg
0

ShadowKE
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Sep 2019, 17:23

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa ShadowKE » 15 Sep 2019, 17:35

tak logiky podla mňa už len to autorádio ma večši odber abo podobný ako ten solar 100W +-aj led pasy

a ostatne zariadenia určite máju vise 1000w takže keď chceš len aby sa nabíjal tak MIN ten 100w

môj oco tiež chce na dom dát solar ale uvažuje min o 400w aby ťahal všetky svetla a poprípade aj dačo viac... a batériu nechce dať nejakú extrémnu ale tiež aby slúžila ako táka záloha v noci atd...


+ jak pozerám chceš to dať na garáž ? ani iný by som nedával nevieš aký dobrák sa o neho nejak postará....a ten 50w sa už aj cenovo neoplatí
0
Naposledy upravil/-a ShadowKE v 15 Sep 2019, 17:44, upravené celkom 1 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Sep 2019, 17:43

Píšeš o max. životnosti baterky a na stene máš 3000 W menič. Vieš aký prúd musí 12 V baterka trvale valiť do meniča pri plnom výkone ? No prejsť na vyššie napätie zrejme nemieniš.

Osobne si myslím, že údržbová baterka viac trpí nedostatočným nabitím, ako prebitím. Preto trochu nechápem, načo si vypichol dva panely s nabíjačkou 12 V akumulátora. Ak chodíš trochu pravidelne do garáže a čosi tam aj robíš, tak akýkoľvek 12 V panel, (naprázdno má cca 19 V), môžeš rovno pripojiť na baterku. Občasné prebitie baterky, (dokonca až na cca 16 - 17 V), jej len prospeje. Akurát občas treba kontrolovať hladinu elektrolytu a doliať destilovanú vodu.

Ak veľmi "súcítiš" s baterkou a obstaráš si nejaký poriadne výkonný panel, (napr.: https://www.neosolar.sk/solarny-panel-v ... -175wp-12v ), tak po nejakom čase sledovania baterky, môžeš si za pár € prirobiť nejaký 14,4 V paralelný stabilizátor, ktorý napustí napätie vyššie. (No môžeš tam dať aj vypínač a občas ho aj odpojiť.) :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Sep 2019, 18:33

chcem Vás poprosiť, keďže prípoj elektriny a všetky možné peripetie okolo toho potrvajú dáku dobu, chcem sa opýtať, poradiť, aký solár by ste doporučili na dobíjanie/ udržiavanie akumulátora 12V/225Ah.
ZADNY SOLAR NEDOPORUCEJEME.

Nenormalne to preplatis. Nenavratna investicia. Toto su napady zaciatocnika, ktory sa vobec nevyzna do problematiky fotovoltaiky.

To si radsej si kup poriadne vykonnu elektrocentralu na naftu alebo benzin, cim budes pohanat vykonove zariadenia ako flexa, kompresor pila, vysavac, a pod. vsetko nad 500W. Zaroven z elektrocentraly nabijaj baterku s ktorou budes len svietit aby ti zbytocne centrala nebezala ked nepotrebujes vykon. Viac sa tu nebudem rozpisovat preco nie. Na google, aj tu su o tom haldy informacii.

Ak mas moznost tam pripojit elektriku, tak si na to pekne pockaj, lebo ani elektrocentrala nie je lacna zalezitost a jak raz tam uz bude elektrika, elektrocentrala bude zapadat prachom niekde v rohu garaze.

Tak si prepocitaj kolko dni potrva natiahnutie elektriky (papierovacky a vsetko okolo toho) a kolko ta vyjde elektrocentrala a vsetko okolo toho. Daj si to do pomeru a rozhodni sa ci sa ti to oplati. Idealane si pozicaj na ten cas od niekoho elektrocentralu za neaky lacny peniaz alebo protisluzbu (pomozes mu s niecim ak bude potrebovat).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 15 Sep 2019, 19:45

1. Pokiaľ je to jediné možné riešenie, tak je to jedno či to preplatíš, alebo nie.
2. Pre tie výkony sa treba zamyslieť nad 24V/48V systémom.
3. Taktiež si treba uvedomiť, že v lete máš teoretických 100% výkonu a v zime máš "až" max. 20%!
4. Životnosť batérií závisí od %, na koľko ich vybíjaš, takže životnosť je tiež teória.
5. Pokiaľ panel nebudeš mať dáko strážený, nedávam mu dlhú životnosť.

Na druhej strane, ak by si v tej garáži prevádzkoval malý servis, tak by ťa okolie s tou elektrocentrálou asi poslalo tak hlboko, kam ani gynekológ nevlezie...

A hlavne, spočítaj si denný odber a porovnaj si ho s tým, čo ti vyrobí ten 100Wp panel a koľko ti dodá do akumulátoru!
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Sep 2019, 20:15

Nie je to jedine riesenie, lebo pise ze,
prípoj elektriny a všetky možné peripetie okolo toho potrvajú dáku dobu
preto som pisal ze docasne riesenie je elektrocentrala a aby to nevadilo susedom, tak po dohode so susedmi (obcas im doda elektriku tiez).

Ak x-ty garazovy sused ma elektriku a ty nie tak potom si zozen 2 elektromery a docasne natiahni elektriku od suseda cez 2 elektromery (jeden elektromer bude u suseda a druhy u teba - aby ani jeden nepodvadzal, nakolko to nebudu zablombovane elektromery +- sa tie udaje budu zhodovat) a mesacne mu plat polovicu jeho meascneho pausalu a tiez mu zaplat spotrebovane KW. Odcitavat oba elektromery budete posledny alebo prvy den v mesiaci. Najcistejsia robota a aj sused bude rad ze menej plati za pausal a to bude pre neho dovod, preco ti dovoli natiahnut si kabel od neho.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa misocko » 15 Sep 2019, 20:40

ShadowKE , odpoved romiadama (ten prispevok so ZIADEN SOLAR NEDOPORUCUJEME) daj precitat otcovi. Ak to chce len na "som eko, som IN" tak preco nie. Ak to chce na co i len drobne usetrenie nakladov za elektriku, tak sa prepocital :( . Treba hladat na nete , medzi ludmi , nielen "recenzie" na strankach firiem ktore sa zivia fotovoltaikou...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Sep 2019, 21:37

Este jeden dodatok.

Fotovoltaika by sa oplatila jedine bez bateriek a to tak ze menice by priamo dodavali vyrobeny vykon do celoslovenskej siete cely den ked je clovek v robote a nepotrebuje tu elektriku. Vecer, ked uz nie je slnko alebo cez vikend by zase elektrarne vratili tu energiu v neakom ferovom pomere napr.1:0.8 (to sa da presne vypocitat) nech si zarobia na prevadzkove naklady elektrarni, teda by si zaplatil len trosicku. Ak vycerpas co si dodal za cely tyzden, potom by si platil maximalu tarifu. Toto by maximalne usetrilo ekologiu. Lenze tento system by elektrarnam nevytvaral obrovske zisky a manageri a statni uradnici by nemali co rozkradnut. Tak preto sa to nerobi.

V takomto pripade na jeden dom by si potreboval asi tak 6 az 8 m2 fotopanelov. Kedze tento sposob stat a elektrarne nerobia, musis si ziskanu elektrinu ukladat do drahych bateriek, vznikaju straty v syteme a aj straty tym ze baterky mas plne, je den a nepotrebujes elektrinu, tak mas panely "Stanby rezime" a preto potrebujes realne aj okolo 10-12m2 panelov ak nie viac. A to nehovorim, ze v zime ti panely daju len 20% vykonu. Takze v zime s flexou odrezes jednu trubku a mozes zase nabijat baterku. A dni, pocas ktorych by snezilo, prsalo alebo bolo oblacno, tak neodrezes nic.

Sakra....zase som sa tu rozpisal..... a opakujem sa....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Ilija » 15 Sep 2019, 22:23

Ja som dávno chcel spraviť na kempig...
Ty do tej garáže ideš určite autom?
Nech ti stojí v batožine tá baterka stále pripojená, cez jednu diodu a istič asi 50A ju pripoj na baterku v aute.
Tak keď jazdíš to sa nabije, a keď ideš na garáž pripneš si to.
Dávaš pizor nech to moc nevybiješ, dobre by bolo mať voltmeter niekde...?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Sep 2019, 00:43

Ak do kufra nedotiahne "zvárací kábel", tak cez autozásuvku to horko-ťažko trochu nabije aj po dlhšej jazde. (Nie to tam ešte vraziť nejakú oddeľovaciu diódu).

Aj keď sa to nezdá a každý si povie, že elektrina v aute je zadarmo, nie je to pravda ! Určite je to jedna z najdrahších elektrických energií !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 16 Sep 2019, 05:43

romiadam:

ZDIS má program virtuálnej batérie, takže nespotrebovanú energiu dodáš do siete a spätne si ju potom môžeš odčerpať. Ale je to prepojené aj na distribučné poplatky. A všetko toto je naviazaná na to, že musíš mať pripojovacie miesto a súhlas na prevvádzku malého energetického zdroja, revízie a iné. Čiže papierovačky až po prvých papierovačkách na odberné miesto.

1,2 kWp sú t.č. 4 panely, necelých 5,5m2 plochy.

Podružné meranie je síce riešenie, ale nie legálne. Súkromná osoba na pripojovacom mieste má toto zakázané zmluvou a predpismi distribučky. (pokuta a aj prípadné odpojenie)
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Ilija » 16 Sep 2019, 06:19

Dolfi napísal:Ak do kufra nedotiahne "zvárací kábel", tak cez autozásuvku to horko-ťažko trochu nabije aj po dlhšej jazde. (Nie to tam ešte vraziť nejakú oddeľovaciu diódu).

Aj keď sa to nezdá a každý si povie, že elektrina v aute je zadarmo, nie je to pravda ! Určite je to jedna z najdrahších elektrických energií !

Samozrejme že mu je potrebný drôt 16mm2, asi nie viacej, lebo tá dioda zmenší trošku prúd, než by to išlo bez nej.
Čo sa týka cene, asi by to bolo lacnejšie než solarne panely plus dať to na strechu.. Za srandovať raz, dva krát týždenne na pár hodín...?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Sep 2019, 12:19

Já som chcel naznačiť, že poriadne nabiť druhú baterku v aute cez pôvodnú kabeláž, (ďaleko od alternátora), je takmer nemožné. A že tá dióda je tam kontraproduktívna. Reálne odskúšané.

Ak by niekto chcel ísť touto cestou, tak treba potiahnuť hrubší drôt a baterky surovo spojiť paralelne. A aj ich používať paralelne. Samozrejme, treba kontrolovať napätie, aby sa auto ešte dalo naštartovať. A v podstate sa naštartovaným autom dá aj pomôcť sústave pri nejakom dlhšom extrémnom odbere, (menič).

Ešte tu nebola spomenutá nejaká najmenšia elektrocentrála, trafo presne na ňu, mostík a baterka. Občas baterku nabiť na svietenie a centrálu vypnúť, nech nehučí. A v prípade potreby, je možné čiastočne pomôcť baterke, ak by bežal naplno menič ... (Prosím, neoponovať účinnosťami a podobne. Je to len jedno z riešení.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Wicker » 16 Sep 2019, 12:23

ShadowKE - prosím ta pekne, napíš mi tú bulharskú konštantu, podla kotrej si prišiel na tie údaje v W ? Čo sa týka toho, že by sa o¨niekto postaral, myslel som aj na to.

Dolfi - áno píšem o životnosti a áno na stene mám 3000W menič a píšem aj to, že to zapínam len keď potrebujem niečo na 230V, nejde stále a píšem aj to, že na vyššie nap)tie chcem prejsř, len to niečo bude trvař kým sa všetko vybaví.

A pre zvyšok, centrálu kupovat nemienim, už sa to tu riešilo, ak sa neoplatí solár za dve stovky, tak potom sa neoplatí ani centrála za osem stoviek.

A prepájanie s autozapalovačom ? To vážne ? To už ked potrebujem aby ten menič išiel dlhšie a baterka je nabitá, tak pripojím cez štartovacie káble pracovné auto a robím tak aby tá baterka nedostala až tak na hubu.

Áno dávam si pozor na to, na kolko mi klesne U, pred každým dobitím ju otvorím a skontrolujem či ju netreba doliař atd.

Ďakujem za rady, už viem, ža tadeto cesta nevedie.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Sep 2019, 15:01

technikus110:
Ale je to prepojené aj na distribučné poplatky. A všetko toto je naviazaná na to, že musíš mať pripojovacie miesto a súhlas na prevvádzku malého energetického zdroja, revízie a iné. Čiže papierovačky až po prvých papierovačkách na odberné miesto.
Presne tu je zakomponovany ten hacik, ze pre teba ako klienta je solar system nevyhodny (cena vykupu, cena nakupu, rozne limity ako napr. vykupime len xy KWh, mozes mat max 4m2 paneov na streche a pod. + dalsia investicia do zriadenia toho systemu (poplatky za papierovacky, prevdelne revizie atd. co predlzuje zase navratnost)).

Nastavia ten system virtualnej baterie tak, aby to bolo vyhodne zasea hlavne pre nich, a je to popisane v ich letakoch a reklamach tak, ze je to vyhodne pre teba a ekologiu. Ak si nespocitas kolko je 2+2, tak sa seknes a skocis im na to. Ta virtualna bateria je nastavena tak, ze napriklad elektrina co ty vyrobis ma hodnotu 10€ a ty elektrarnam potom zase vratis (co spotrebujes poveceroch od elektrarni) 9€ a to co si usetril je iba 1€. A z tych 1€ ivesticna navratnost tvojho fotovoltaickeho systemu je 15-20 rokov. Nech si taku navratnost nechaju pre seba. Pokial to nebude realne 5 rokov a nemej, ja sa toho chytat nebudem.

Wicker,
Ak ani solar ani centrala, tak potom uz iba trakcna baterka nosena v aute. Neviem ci je dobre ju prepojit natrvalo paralelne so startovacou. Fungovat to bude, len neviem ci je to dobre. To si zisti. Mozes ju nabijat doma cez noc. Samozrejme pre predlzenie zivotnosti baterie aby si ju nevybil pod min. hranicu, si na nu zozen nieco co bude sledovat napatie baterie (uzvatelom nastavitelna hodnota) a bude mat zvukovu signalizaciu. Automaticky odpajac baterie by som tam nedaval, lebo si predstav ze rezes flexou trubku a v polovici rezu sa ti automaticky odpoji bateria.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Wicker » 27 Okt 2019, 12:19

Takze minuly tyzden prisla odpovede od SSD, kde mi ziadost zamietli inak povedane nebudu robit pripoj pre jedneho cloveka, zistoval som si ako dalej, takze musime byt minimalne 4 zaujemci, vsetky ziadosti poslat naraz a potom SSD musi vybudovat ked aj trafostanicu, ale... maju na to 2 roky.

To len na margo toho ci sa solar oplati alebo nie. Pojdem docasne inou cestou...
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Victorio » 28 Okt 2019, 14:36

pre napájanie flexky, uťahováku ak je na sieť, myslím že rozumná voľba je kombinácia solar plus elektrocentrála.
solar nabije batérie tak akurát na svietenie, a keď potrebujem kilowaty tak zapnem benzínovú centrálu, ktorá stojí myslím aj pod 200€
práve dnes som riešil napájanie flexky v exteriéri mimo prístupu ku sieti, zobral som si starú autobatériu, menič 12/230 cca 1kw, flexku 550,
dokázal som s ňou tak odrezať akurát 4 roxory, a obrúsiť drôtenou kefou cca 3m2.
Pravda batéria bola stará už vybratá z auta, s novou by som odhadujem že odrezal možno 10 roxorov :)
Čisto teoreticky by 40Ah batéria mala dať 45A cca 1 hodinu plus minus, reálne možno 3/4 alebo 1/2h.
Aby som ju nabil, tak počítajte koľko slnečného svitu by som potreboval ? (mne sa počítať nechce, ale možno celý deň)
Záver : chcelo by to možno 10x taký akumulátor ak potrebujem pracovať s flexkou intenzívnejšie a teda aj viac solár. palenov.
Prosím nekomentujte nepresnosti v mojich výpočtoch, iba som chcel poukázať na fakt, že asi to nie je správna cesta, jedine ak že mám v garáži elektromobil :) a naplno nabité batérie.
Ja som počítal teoretické návratnosti soláru, a pre aké také využitie v dome mi vychádzali investície 2000-3000€ s návratnosťou najskôr za 8 rokov, a za predpokladu, že si to objednám priamo z ázie..., ak z EU, tak dvojnásobok
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Wicker » 28 Okt 2019, 19:22

Ja nechápem, prečo tu niekto rieši návratnost a podobne, ja to neriešim preto aby som žgrlil, ale preto lebo chcem aby baterka vydržala čo najdlhšie, ja osm nechcel aby to ten solár podporil ked ide menič, ja som chcel aby ju dobil a udržiaval keď som tam neni, niekedy aj týžden, preto aby som ju často nemusel marhu tazku vlacit domov.

Elektrocentralu za 200€ si nechaj to som si už vyskušal... mám vymyslené čo a ako zatial, ked to bude aktuálne budem to riešit s Dolfim, mozno tu potom riešenie odprezentujem.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Victorio » 29 Okt 2019, 11:49

no tak potom je to už bezpredmetne, ked tam chces pracovat s flexkou atd, tak si tam daj baterii viac, aby vydrzali ked tam pracujes, a panely nadimenzuj tak aby stihli baterie dobit za tu pauzu ked tam nie si. nie je potom co riesit. :pain:
dobijanie by som riesil az v druhom rade, v prvom aby kapacita stacila na cely cas prace. ak pocas toho bude svietit slnko o to lepsie.
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Solár na garáž áno/nie - aký ?

Príspevok od používateľa Wicker » 29 Okt 2019, 14:44

Videl si fotky v prvom prispevku ? Aj baterky ? Su tam aj udaje... mne baterka doda do menica co treba, ale ked vezmes musis aj dat. Neviem uz ako by som to vysvetlil. Odpoj v aute alternator, nastartuj prevez sa 5km a vypni, urob to zo par krat, baterka je zachvilu vybita a po case aj KO.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok