Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa kVA » 23 Nov 2019, 16:19

Rozmýšľam o stavbe symetrického zdroja na spôsob DIAMETRAL L240R51D. Na cene mi ani tak nezáleží. Chcem si postaviť niečo pre radosť a čo by mi vedelo aj dobre poslúžiť. Chcem mať taký "univerzálny laboratórny zdroj". Moje predstavy sú:

-Výstupy pre regulované napätie 230V AC čiže to docielim autotransformátorom s výstupom 1-250V 10A (Thalheimer-Trafowerke ESS 110)
-Výstupy pre regulované napätie 2x 40VDC 10A kde by som mohol pomocou tlačidiel prepínať zapojenie aby som dostal 80VDC 10A alebo 40VDC 20A
-Výstupy pre pevných 5VDC 3A

Rozmýšľam celý zdroj galvanicky oddeliť ale neviem sa rozhodnúť či oddeliť alebo neoddeliť

Našiel som tu pár tém ktoré riešia laboratórne zdroje 50V-10A (toma22), 0-60V/5A (Dinica), 0-30V / 0.01A-10A (straciam) a 60/3A (1lubos1)
najviac sa mi pozdával zdroj od používateľa 0-60V/5A (Dinica) ale ten to bol na posledy prihlásený v roku 2013 :) potom som našiel zdroj od používateľa 0-30V / 0.01A-10A (straciam) ktorý uverejnil aj pôvodnú schému zdroja. http://uloz.to/xyxEqSt/0-30vpsu-1-tmp-pdf (dúfam že sa nenahnevá že som sem dal jeho odkaz). Ako je z PDF vidieť všetko je v angličtine. O to by ani nešlo ale mám pár nejasností pri tomto zapojení. Prosím poraďte mi prosím prípadne hoďte sem pár schém a fotiek nejakých vašich "zlatíčiek". :) Prípadne ak poradíte nejaké schémy tak ktoré súčiastky pomeniť aby som dosiahol svoj vysnívaný výkon a funkcie :) (chcem postaviť riadnu marhu :D )

Rád by som mal zdroj ako sa patrí to jest. toroid a klasické THT súčiastky. Ziadne "impulzné svinstvo" a SMD súčiastky. (teda dúfam že sa taký výkon dá dosiahnuť bez "impulzného svinstva" :)

Ďakujem za vaše rady a typy :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Nov 2019, 16:51

Trochu počkám na "ponuky" zapojení ... :wink:

A len taká zvedavá otázka: Trúfal by si si čosi postaviť a odlaborovať (oživiť) ? Dlhšie rozmýšľam nad analógovým zdrojom, povedzme 60 V/ 6 A, (nech tie čísla pekne vypadajú). Ale na jeden taký zdroj bude treba jeden trafák okolo 60 V/ 10 A/ 600 VA. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa kVA » 23 Nov 2019, 18:30

Dúfam že len budú nejaké návrhy lebo nejako nikto nepíše :D (postaviť niečo takéto a mať to na stole to je radosť. A pre každého zaritého elektrotechnika to musí mať cenu zlata :) Ale prečo by som si nemal trúfať? či aby ma nejaký kondík alebo niečo iné nezastrelilo? Alebo nebodaj nekoplo? Či máš niečo iné na myslí? :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Nov 2019, 19:06

Nemyslím si, že elektrika elektrikárov zabíja, ani strielajúci kondenzátor nikomu určite ubližuje. Skôr ide o to, aby to dotyčného neznechutilo a ten sa na to nevykašľal, (a nezanevrel na elektroniku na celý život).

Si úplne nový, nechváliš sa ani vekom, ani bydliskom (priama pomoc), ani skúsenosťami, ... No ak si trúfaš !

V prvom rade si myslím, že tak výkonný zdroj je takmer nemožné spraviť úplne lineárny. Výkon zhruba 80 V x 6 A je takmer neuchladiteľný, (resp. je, tak s 10 výkonovými tranzistormi a chladičom s tepelným odporom asi 0,1 K/ W). Preto by bolo vhodné zdroju predradiť jednoduchý predstabilizátor, tak zhruba na + 10 V nad výstupom. Stratový výkon 10 V x 6 A je už omnoho prijateľnejší. A ak sa ti teda chce, môžem ti nakresliť návrh schémy predstabilizátora, môžeme ho zoponovať a prípadne zrealizovať a oživiť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa kVA » 23 Nov 2019, 19:30

No jasné že by som chcel :) budem len rád. :)
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa StefanST » 23 Nov 2019, 19:39

Kde sa dá využiť lineárny laboratórny zdroj 2 x 40V/10A?
Okrem súťaže "kto má väčší"...
Ako nabíjačka, napájanie niečoho s motorom, pre výkonové LED a pod. postačuje adekvátny spínaný zdroj.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Nov 2019, 19:40

Dnes sa mi to už nechce kresliť a počítať. Tak zajtra !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa kVA » 23 Nov 2019, 19:52

Jasné v pohode. Ďakujem

-- Spojený príspevok 23 Nov 2019, 21:15 --
StefanST napísal:Kde sa dá využiť lineárny laboratórny zdroj 2 x 40V/10A?
Okrem súťaže "kto má väčší"...
Ako nabíjačka, napájanie niečoho s motorom, pre výkonové LED a pod. postačuje adekvátny spínaný zdroj.
možno to nevyužijem ani raz možno to využijem raz za 10 rokov ale je to niečo čo chcem a teší ma pracovať na niečom takom :) . A medzi kolegovcami keď prídeme na tému zdroje tak im poviem čo mám a budú gúľať očami že nie som normálny :D
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa misocko » 23 Nov 2019, 20:46

nechcem byt zly , ale myslim ze to dopadne tak isto ako pred rokmi so spinanym zdrojom kde cele riadenie mal obstaravat MCU (samozrejme uz nepametam kto ho chcel postavit a hladat sa mi nechce). Ani Ty teraz, ani tvorca toho spinaneho pred rokmi nevedel do coho ide a ked to zistil tak to stroskotalo :)
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa spin90 » 23 Nov 2019, 20:55

Elegantne riesenie by bolo pouzit na predregulaciu trafo s vynutiami 1, 2, 4, 8, 16, 32 V. To riadene cez nejake releove pole. Za tym potom samozrejme linear
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa jezevec » 23 Nov 2019, 20:56

Já to vidím takhle, nemáš s elektronikou skoro žádné zkušenosti. Kdybys měl, nebudeš mít tak nesmyslné požadavky jako laboratorní lineární zdroj 0-40V/20A. Dále si pleteš pojmy jako symetrický zdroj a dvojitý zdroj.
Hláška "Ziadne "impulzné svinstvo" a SMD súčiastky" říká, že spínanému zdroji vůbec nerozumíš neumíš pracovat s SMD součástkami.
Jestli se mýlím, tak napiš co umíš, jinak nemá cenu se snažit dávat sem nějaká schémata, když složitější zdroj nebudeš schopný postavit a oživit.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa nalimko33 » 23 Nov 2019, 22:01

a prečo si nepostaviť stavebnicu????
Obrázok
0
SHARP MZ-811

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa kVA » 23 Nov 2019, 22:27

Čakal som kedy sa niekto ozve. Poviem ti jednu vec. To že nechcem SMD súčiastky neznamená že s nimi neviem robiť. Len sa mi nepáči dnešná technika. všetko aby bolo čo najmenšie. Ok chápem aj v PC či telefóne sú SMD súčiastky ak by niekto narážal na to že či mám telefón keď v ňom sú SMD. Skrátka sa mi nepáčia. Páči sa mi keď je riadny plošák a na ňom vidíš pekné veľké súčiastky. Pekne to vyzerá a v prípade poruchy vieš merať a nemusíš stráviť celý deň nad tým čo za súčiastku to bolo. Preto THT súčiastky. Je to proste klasika. A čo sa týka impulzného svinstva. Pre mňa to je impulzné svinstvo preto lebo nie je deň keď nám v robote neodíde aspoň jeden zdroj. Všetko vtlačené dobre že nie v zápalkovej škatuľke. A čo stým. Vyhodiť a kúpiť nový. Či už led lampy kde je to všetko zaliate. Mám rád starú klasickú elektroniku. THT súčiastky veď si postav si pred seba nejaký plošák z činy ktorý je v podstate celý zdroj a postav si hneď vedľa 7kg krabicu. čo je krajsie podľa teba. pre mna zá 7kg veľká krabica.

To že niekto niečo nemá rád ešte neznamená že stým nevie robiť. Ty tiež nemáš rád niektoré veci. To znamená že ich nevieš?

Napísal som jasne čo chcem. Alebo aspoň som chcel. Symetrický zdroj. To aké výstupy a funkcie tam chcem. Nikde nespomínam slova dvojitý zdroj.

A co umím? To by si mal vedieť ty co umím. Keď si usúdil že SMD súčiastky nemám rád len preto že podľa teba s nimi neviem vedieť. Čiže je zbytočné niečo o sebe hovoriť. Je zrejmé že vieš o mne aj to čo ja sám neviem.

Ak nemáš chuť poradiť a pomôcť tak načo si písal.
(Nikto múdry z neba nespadol každý nejako musí začať sa získavať vedomosti. Ale sú ľudia ako ty ktorý na to asi zabudli že aj oni nejako začínali)

-- Spojený príspevok 23 Nov 2019, 23:33 --
nalimko33 napísal:a prečo si nepostaviť stavebnicu????
Obrázok
Stavebníc som sa naskladal :D A na stavbe je najkrajšie teda aspoň to že si navrhneš plošák usporiadaš súčiastky podľa seba a pomaličky bastlíš :)
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa stefanSK » 23 Nov 2019, 23:23

Ja som si podľa časopisu Everyday Practical Electronics postavil zdroj 40V /4A(max 5A). Je to kombinácia predregulátora s výstupnou časťou LDO. Pozri odkaz: https://svetelektro.com/modules.php?nam ... &start=460
a tu sú kópie časopisu: https://uloz.to/!R2rnHcuZoAeG/bench-supply-pdf
Už ho dlhšie pužívam a som spokojný. Zabudoval som ho spolu s oddeľovacím trafom a lineárnym zdrojom 30V 3.5A do jednej krabice:

https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 3f#p720270
0
S.K.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Stavba symetrického zdroja. Poraďte

Príspevok od používateľa misocko » 23 Nov 2019, 23:50

ked sa nad tym trochu zamyslim, nejako tak som rozmyslal a pisal sem pred par rokmi (nieje problem najst moje stare prispevky, temy..), a postupne dospievam a nad starymi temami sa len pousmejem (ako som mohol byt tak naivny :lol: )
uvidis o par rokov :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok