Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

majky78
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 02 Dec 2019, 21:53
Bydlisko: Levice

Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa majky78 » 02 Dec 2019, 22:31

Zdravim Vas

Potreboval by som poradit ci sa da (ak ano tak ako) spravit zo stareho zvaracieho trafa napajanie bufika z tatrovky. Bufik je na 24V a pri zhaveni ma odber 600W a po zhaveni pocas horenia 60W. Trafo je zo zvaracky GUDE MIG 155/6w. Parametre zvaracky su nasledovne: Napetie naprazdno 48V. Pri zatazeni 120A-20V / 90A-18,5V / 75A-17,75V / 52A-16,6V / 40A-16V / 25A-15,25V. Dakujem za radu
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Dec 2019, 10:58

Tie napätia si niekde vyčítal, alebo zmeral ?

Tam nie je čo riešiť. Mostík (50 A), menší elektrolyt 4 700uF, (skôr ako odrušenie a vykrytie medzier) a tranzistorový stabilizátor tak na 28 V, (zo dva-tri KD503). A nastaviť minimálny prúd, skúsiť žhaviť, ak prepad napätia bude veľký, tak pridať na prúde.)

Iná možnosť je usmernenie, vyfiltrovanie a vhodný menič nadol.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

majky78
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 02 Dec 2019, 21:53
Bydlisko: Levice

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa majky78 » 03 Dec 2019, 17:49

Dakujem za odpoved.
Tie udaje su zo stitka na zvaracke.
Mam doma jeden novy 35A mostik KBPC3506. Skusim to pozapajat podla tvojej rady a uvidim co to povie. Este budem musiet poriesit nejaky softstart lebo to trafo ma pri zapnuti velke narazove prudy a aj naprazdno vyhadzovalo istice.
Este by som poprosil ak by sa nasla nejaka schema na ten stabilizator tak to by mi dost pomohlo
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Dec 2019, 21:53

Tam je problém, že napätie naprázdno je 48 V, po usmernení a vyhladení sa to môže šplhať aj k 70 V. Tam žiadne integráče sa nedajú použiť.

Neviem ten zdroj nájsť aj tu. Tu je okolo toho spústa kecov: http://pcchip.borik-stodolamax.eu/unive ... silnovace/ . Ale nech, horná polovina toho stabilizátora s tranzistormi. A dve KD503 paralelne na výstup. Zenerka na 24 V/ 1,3 W, radšej dve 12 V do série kvôli výkonu. A ešte lepšie jednu 12 V na pozíciu D1 a druhú do série s D3. Odpor R1 sa bude dať ľahšie spočítať pre kolísanie napätia povedzme medzi 70 V a 30 V. Pustime do zenerky trebárs 60 mA naprázdno, (720 mW), odpor 60 V : 60 mA je 1k, 60 V x 60 mA = 3,6 W, (5W). Pri 30 V bude zenerkou tiecť ešte asi 20 mA. R3* treba nastaviť taký prúd , aby tie dva KD503 dali tých cca 30 A, (lebo 600 W : 24 = 25 A), t.j. T2 a T3a//T3b aby mali čo najväčšie zosilnenie, potom h21 T2 x h21 T3a//T3b. (Napríklad 10 mA x 100 = 1 A x 30 = 30 A.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa Harchom23 » 03 Dec 2019, 23:31

podľa schémy tej nabíjačky má trafo reguláciu odbočkami na primarnej strane teda napätie na prázdno nebude rovnaké pri všetkých výkonoch, bolo by dobré skúsiť reálne zmerať to trafo postupne od najnižšej odbočky... možno by potom stačilo len usmernenie a vyhladenie, myslím si že na poslednej alebo predposlednej odbočke by to mohlo fungovať, predsa len bufík nepotrebuje presne stabilizované napájanie.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Dec 2019, 01:20

Mne sa moc nezdá, že by také drobné skoky v napätí menili o toľko prúd. Neprepína sa zároveň aj sekundár ?

Síce nechápem, čo sa dá variť prúdom 25 A. No ak by aj tam nebolo napätie blízke tým 48 V, asi by sa tam nedal zapáliť oblúk.

Samozrejme, pomeranie skutočných napätí nie je zlý nápad. Určite pomôže pri návrhu stabilizátora.

A to trafo vyhadzuje istič aj pri nastavenom minimálnom zváracom prúde ? Ak hej, já by som na vstup jednoducho pacol nejaký malý výkonový odpor (termistor), aby istič nevypadával. Pri prevádzke bufíka (60 W), odpor na vstupe nebude hrať žiadnu rolu.

P.S.: Mrzí ma to, ale já som si nepozrel, čo je to za zváračku. Myslel som si, že je to obyčajná elektródová zváračka s rozptylovým trafom. Takže, určite treba pomerať.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 04 Dec 2019, 11:35

Zbytočne riešenie podľa mňa používať na takéto niečo zváračku, nakoľko jej stratový odber je v konečnom výsledku vyšší ako užitočné zaťaženie. Je ju nutné chladiť a pochybujem, že pôjde nepretržite bez toho, aby nezareagovala termopoistka na vinutí transformátora. Najideálnejšie je použiť spínaný zdroj, ktorý je malý, skladný a účinný - a lacný.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Dec 2019, 12:13

Neviem, či spĺňa všetky tie atribúty spínaný zdroj, ktorý na začiatku by maj dať cez 600 W a potom 60 W. Naviac, životnosť súčasných spínaných zdrojov je obyčajne záruka + kúsok.

Nechcem robiť reklamu, no na Bazoši je k dostaniu 500 VA toroid, buď 2 x 13 V (vinutia do série) alebo 2 x 27 V (dve diódy), oba sú použiteľné. Po usmernení nejaký menší kondenzátor kvôli odrušeniu, (môže byť aj väčší fóliový) a rovno na bufík. Životnosť je nekonečná, trafo určite bufík nažeraví a 60 W dodá bez veľkých strát.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

majky78
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 02 Dec 2019, 21:53
Bydlisko: Levice

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa majky78 » 04 Dec 2019, 17:52

Marek1975 napísal:Zbytočne riešenie podľa mňa používať na takéto niečo zváračku, nakoľko jej stratový odber je v konečnom výsledku vyšší ako užitočné zaťaženie. Je ju nutné chladiť a pochybujem, že pôjde nepretržite bez toho, aby nezareagovala termopoistka na vinutí transformátora. Najideálnejšie je použiť spínaný zdroj, ktorý je malý, skladný a účinný - a lacný.
Riesenie ci by sa nedalo pouzit trafo zo zvaracky je z dovodu, ze sa mi jedna stara nepotrebna, nekompletna povaluje v garazi. Spinane zdroje som pozeral a tie najlacnejsie cinske 24V/25A sa pohybuju okolo 50e. Chcel som jej organom najst nejake uplatnenie. Teraz sa mi dostal do ruk bufik z tatrovky a tak ma napadlo...

-- Spojený príspevok 04 Dec 2019, 18:56 --

Cez vikend pozrem to trafo v tej zvaracke a skusim to pomerat. Istic to vyhadzovalo hlavne pri poslednych najvacsich prudoch a hlavne ked som u niekoho nieco zvarkal. Doma som s tym problem nemal lebo na garaz mam istenie 20A motorovym isticom
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Dec 2019, 21:11

Skús zmerať aj prúd naprázdno, môže byť dosť veľký. Asi väčšina jeho hodnoty bude jalová, ale aj tá ohrieva vinutie a vyrába činnú stratu.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa Feneon » 04 Dec 2019, 22:55

Nebolo by lepšie odmotať zopár závitov? Veď koľko závitov na V môže mať také hoviatko... 1z/1V
0

majky78
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 02 Dec 2019, 21:53
Bydlisko: Levice

Re: Zdroj napätia z trafa zo zvaracky

Príspevok od používateľa majky78 » 10 Dec 2019, 19:51

No. Takze z trafa zo zvaracky nebude nic. Cez vikend som ju otvoril a trafak riadne zapeceny speceny. Tepelne cidlo odpadnute tak trafak nemalo co kontrolovat. Skoda. Vdaka za vsetky rady. Zdroj bufiku teda budem muset riesit i ak
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok