Regulácia otáčok 5W čerpadla

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Maatej
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Jún 2016, 17:07

Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa Maatej » 06 Mar 2020, 12:45

Zdravím, potreboval by som poradiť pri hľadaní riešenia na reguláciu prietoku/otáčok pri 230V/5W čerpadle, ideálne aby som to mohol ovládať elektronicky nejakými impulzmi alebo jednosmerným napätím.
Ďakujem za pomoc. :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Mar 2020, 12:48

A co je to za čerpadlo?
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Maatej
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Jún 2016, 17:07

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa Maatej » 06 Mar 2020, 13:02

Je to akváriové čerpadlo, na ktorom by som potreboval meniť otáčky kvôli hluku. Frekvenčný menič kvôli tomu kupovať mi prišlo zbytočné.
V podstate toto: https://abc-zoo.sk/4379-circulator-500- ... hlava.html
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Mar 2020, 14:02

Vzhledem ktomu že se jedná o synchronní motor jinak než frekvenčákem to nepůjde...filtr vyměň za modernější, ty nejsou tak hlučné.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa Amaterr » 06 Mar 2020, 14:57

volakedy davno s tymto pokusy , ale ako dostat 230VAC na vystup ?
Prílohy
AR02-1983.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 06 Mar 2020, 15:08

Predsa transformátorom, ale schodnejší bude rovno malý menič s dvomi mosfetmi. Pri takom výkone to asi nemá zmysel riešiť frek. meničom pracujúcim so sieťovým napätím. Stačia dve rovnaké 10-15VA trafká 2x12-24V, jedno zníži a usmerní sa a druhé s mosfetovým polmostíkom zvýši s požadovanou frek.
Taká srandička na uni dosku :D
Možno bude vhodné na napájanie 2x18V a na menič 2x24V, aby stačil na budenie jednoduchý generátor so striedou 50:50.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Mar 2020, 21:44

Tie akváriové či jazierkové čerpadielka sú tak trochu záhadou.Volakedy sa ten feritový rotor s vrtulkou normálne točil- stredom nasával a z obvodu vytláčal.
No nedávno som si všimol pri čistení, že tá vrtulka sa v podstate ani neotáča,len kmitá v nejakom štvrť kruhu z jednej strany na druhú a predsa to funguje-stredom nasáva a z obvodu to vytláča do rúrky.V podstate je to funkčné,ale práve kvôli hlučnosti pri miernom znečistení filtra už je to obťažujúce.Neviem, či je to tak zámerne vymyslené , alebo je to vada,ale robia to aj iné.
Neviem, či by pomohlo znížiť otáčky,znížil by sa aj výkon, skôr by som radšej hladal nové tichšie čerpadlo a vyskúšal ho rovno v predajni.

-- Spojený príspevok 06 Mar 2020 21:57 --

Tie akváriové či jazierkové čerpadielka sú tak trochu záhadou.Volakedy sa ten feritový rotor s vrtulkou normálne točil- stredom nasával a z obvodu vytláčal.
No nedávno som si všimol pri čistení, že tá vrtulka sa v podstate ani neotáča,len kmitá v nejakom štvrť kruhu z jednej strany na druhú a predsa to funguje-stredom nasáva a z obvodu to vytláča do rúrky.V podstate je to funkčné,ale práve kvôli hlučnosti pri miernom znečistení filtra už je to obťažujúce.Neviem, či je to tak zámerne vymyslené , alebo je to vada,ale robia to aj iné.
Neviem, či by pomohlo znížiť otáčky,znížil by sa aj výkon, skôr by som radšej hladal nové tichšie čerpadlo a vyskúšal ho rovno v predajni.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Maatej
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Jún 2016, 17:07

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa Maatej » 06 Mar 2020, 22:44

F-r-a-n-t-i-s-e-k napísal:Predsa transformátorom, ale schodnejší bude rovno malý menič s dvomi mosfetmi. Pri takom výkone to asi nemá zmysel riešiť frek. meničom pracujúcim so sieťovým napätím. Stačia dve rovnaké 10-15VA trafká 2x12-24V, jedno zníži a usmerní sa a druhé s mosfetovým polmostíkom zvýši s požadovanou frek.
Taká srandička na uni dosku :D
Možno bude vhodné na napájanie 2x18V a na menič 2x24V, aby stačil na budenie jednoduchý generátor so striedou 50:50.
Nie som moc zbehnutý v tomto smere, takže ak môžem poprosiť konkrétnejšiu literatúru ktorú si doštudovať alebo schému zapojenia a podobne...

každopádne to čerpadlo je vnútorné, takže je prichytené vnútri akvárka... samé o sebe je tiché, len mierne rezonuje so sklom keď je oň prichytené s prísavkami...
potreboval by som len výnimočne znížiť otáčky aby to “nehučalo”.
Rozmýsľal som ešte prichytiť ho cez nejakú penovú podložku, ktorá by len zmiernila vibrácie.
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 07 Mar 2020, 09:21

No ono je to vo svojom princípe jednoduché, ale neviem či to bude pre teba vhodné.
Zrejme by ti lepšie fungovalo ísť cestou "odpruženia".

Ten "frek. menič" je skorej pre bastliča, čo si to sám postaví z domácich zásob a odladí v rámci hobby. Kupovať na to súčiastky a krabičku je asi drahšie, ako kúpiť nové tichšie čerpadlo.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa Victorio » 07 Mar 2020, 15:26

ak je čerpadlo samo osebe tiché, tak nerieš zmenu otáčok (je tam naozaj motorček alebo iba elektromagnetická pumpička ?)
ale práve to uchytenie.
čo tak dať ho na plavák aby voľne plávalo na vode, a zo sklom potom nebude mať žiadny kontakt? alebo upraviť ten prísavkový držiak, dať tam ďalšie prídavné odpruženie alebo naopak napr. z druhej vonkajšej strany pridať ďalšiu tabuľku hrubšieho skla aby to bolo pevnejšie.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa jenda23 » 07 Mar 2020, 16:20

A nebo už je prostě vyšlochtanej rotor tak jak to u těhlech filtrů dělá a drnčí o stěnu. Ne na darmo se ty rotory prodávají nové...

tu třeba náhradní rotor https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... gIVYvD_BwE
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa Victorio » 07 Mar 2020, 17:59

nevedel som aký je tam motor, ale ako pozerám, tak v princípe to isté ako mám napr. v umývačke riadku Whirpool. Nedávno som s dobrým úmyslom kúpil tablety na prečistenie umývačky od vodného kameňa. Výsledok, zrejme kameň sa uvoľnil, ale dostal sa práve do priestoru rotora, ktorý je "zatopený" vodou, a oddelený iba sitkom, resp. mriežkou.
Výsledok, zničené čerpadlo, ktoré začalo blbnúť, vibrovať, zasekávať sa, lebo ten uvoľnený "maglajz" sa dostal niekde ku ložisku, resp. do priestoru, kde tvorí ložisko vrstva vody.
Ono sa to postupne prejavovalo tak, že čerpadlo bolo viac hlučné, až potom sa nevedelo rozbehnúť.
Teraz mi niečo podobné začína robiť čerpadlo Grundfos v plynovom kotli, vibrácie sa prenášajú až do radiátorov, takže zrejme čoskoro skončí...
Treba skúsiť ak sa to dá rozobrať pozrieť či tam nie sú usadeniny a pod. ale ak je vybité predpokladám plastové ložisko, resp. dotyková plôška, možno nepomôže ani výmena rotora ak je opotrebovaný aj protikus.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa jenda23 » 07 Mar 2020, 18:31

Motor v čerpadle je mechanicky řešený trošku jinak než v tomhle diltru.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa enigma » 07 Mar 2020, 21:55

čoskoro budem riešiť ( rozoberať / opravovať ) obehové čerpadlo od grundfosu , tak nafotím konštrukciu . vedel by niekto poradiť odkiaľ objednávať ND ? ( nie iba na obehové , ale aj na ponorky )
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa Victorio » 08 Mar 2020, 11:09

V principe tie cerpadla su rovnake, rotor s pernamentnym mahnetom rotuje vo vode takze vrstva vody brani dotyku zo stenami statora takze tam sa moze pokazit iba doraz neviem ako ke rieseny na konci osky, alebo lozisko pri vrtulke ktore je urcite klzne. Este som to neskumal ale ak v lozisku rotuje priamo oska tak bude potrebna vymena oboch veci.
To akvariove moze byt riesene inak co sa tyka ulozenia rotora.
Ku zmene otacok nejakym freq menicom sa hlucnost moze este zvysit ak to nebude sinus ale nejaky trojuholnik alebo kostrbaty priebeh
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa Amaterr » 08 Mar 2020, 18:43

takto nejak to vidia mechanici , ked ho rozoberaju :)
Prílohy
Mag drive rotary vane pumps TM 30-200.pdf
(1.02 MiB) 75 stiahnutí
Mag drive rotary vane pumps TM 300-400.pdf
(795.75 KiB) 52 stiahnutí
Magnet drive rotary vane pumps TM 300-400 spare parts.pdf
(649.53 KiB) 72 stiahnutí
Magnet drive rotary vane pumps TM spare parts.pdf
(471.08 KiB) 49 stiahnutí
Magnet drive rotary vane pumps TM-TH Mounting Kit.pdf
(1.04 MiB) 55 stiahnutí
Magnet drive rotary vane pumps TM-TH series manual.pdf
(429.21 KiB) 56 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Mar 2020, 20:01

Amaterr, to sú neajaké špecfické čerpadlás jrdnostrannými vývodmi, aké som ešte ani nevidel, ale nezaškodí sa poučiť.
Tie akvaristické a jazierkové či fontánkové čerpadielka majú magnetický rotor uložený na nerezovej hridelke,ktorá je ukotvená iba v gumených silentblokoch v prednom a zadnom čele.Stator motorčka ,ktorý je tvorený len zaliatou kruhovou cievkou s otvorom pre rotor je vodotesný a ak cievka zhorí, nedá sa rozobrať.Zvyčajne sa alebo rozpadne vrtulka,alebo sa vylágruje hriadelka o rotor, lebo ona stojí a rotor sa na nej točí.Ak sa uarobí taká vôla, že začne rotor škriabať o stator, tak začne byť hlučné.
Ten nápad s upevnením čerpadielka do polystyrénového plaváku je celkom dobrý,určite to bude tichšie ako na gumičkách o sklo,no rybky sa aj tak z tých vibrácií zbláznia .
PS na Grudnfosy je servis v Lutile pri Žiari nad Hronom,teraz neviem presný názov firmy ,ale urobia všetky aj s meničmi.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa Amaterr » 08 Mar 2020, 20:14

tie pdf-ka boli len ako dodatok ku komentarom k mag. cerpadlam , naposledy som sa stretol s cerpadielkami do akvarii , len ako vibracne a to si ty este nebol na svete :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Mar 2020, 20:38

:lol: Ale no tak, nesranduj,ja som bol na svete, keď sme ryby a raky chytali v potoku do ruky a akváriá boli bez čerpadiel a filtrov,iba prirodzená rovnováha medzi rastlinami a rybami stačila na krásnu čistú vodu, to len lenivosť umožnila rozvoju filtorv a vzduchovačov na rôznych princípoch. :D Ale jasné,že ak niečo pomôže ušetriť čas pri údržbe akvárka, nie je to na škodu,veď nato je pokrok,aby nás zbavil zbytočnej záťaže,ale na druhej strane dnešný akvarista už nemusí rozumieť biochémii toho akvárka že čo a ako tam funguje,jednoducho to chce mať pekné stále bez roboty a len sa spolahne na techniku,ktorá mu to zabezpečí.Ak dáka rybka zdochne, neskúma prečo, ale kúpi novú. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Regulácia otáčok 5W čerpadla

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Mar 2020, 09:11

... a Gupky sa samomnožili a samožrali , skaláre na ne kukali ako na prízrak ... jj, ja som sa narodil hneď po tých rakoch :pain:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok