Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

gashtaan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 07:23

Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa gashtaan » 14 Apr 2020, 17:29

Najde sa tu niekto kto sa rozumie principom fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo? Pripadne odkazy na literaturu na studium by tiez potesili.

V studni mam frekvencny menic Archimede IMMP s ponornym cerpadlom STAIRS ST-1809, v ramci hobby projektu si monitorujem prikon cerpadla a prietok cerpanej vody na zaklade coho som zistil, ze menic ma problemy s rozpoznanim minimalneho prietoku (niekedy aj minuty tlaci vodu do uz uzatvoreneho systemu) a na druhu stranu tiez s tym, ze chybne vyhodnoti prietok ako minimalny a cyklicky zastavuje a zase rozbieha cerpadlo niekolkokrat za minutu aj ked sa ziadany prietok nemeni. Preto by som rad vedel, ako menic toto vyhodnocuje len na zaklade hodnot tlakoveho senzora.

-- Spojený príspevok 14 Apr 2020, 16:41 --

Par grafov pre ilustraciu toho, co sa deje.
Prílohy
Ukazka pri cyklovani pri cerpani vody do zavlahy (prietok sa nemeni, menic po nejakom case napriek tomu zacne cerpadlo vypinat a zase spustat)
Ukazka pri cyklovani pri cerpani vody do zavlahy (prietok sa nemeni, menic po nejakom case napriek tomu zacne cerpadlo vypinat a zase spustat)
Ukazka po splachnuti WC, menic rozpozna minimalny (ziadny) prietok a zastavi cerpadlo az po viac ako dvoch minutach
Ukazka po splachnuti WC, menic rozpozna minimalny (ziadny) prietok a zastavi cerpadlo az po viac ako dvoch minutach
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa misocko » 14 Apr 2020, 18:24

prietok merias cim?
mozno by stalo za to logovat tlak (vstup zo senzora do menica) , ak sa nemilim , menic by mal drzat staly tlak v systeme. Je tam nejaky akumulator tlaku?
0

gashtaan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 07:23

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa gashtaan » 15 Apr 2020, 07:29

Prietok meriam takym cinskym prietokomerom YF-B10

Merat tlak by urcite nebolo na skodu, len je to komplikovanejsie. Zatial som sa neodhodlal k rozobraniu samotneho FM, a bez toho sa k svorkovnici na tlakovy senzor nedostanem, vsetko je to IP65. FM pouziva tlakovy senzor, ktory prevadza tlak na prud 4-20mA co tiez veci komplikuje, co sa logovania tyka. Skor sa pohravam s myslienkou kupit nejaky lacny cinsky tlakomer a ten tam pripojit len na samotne logovanie.

V systeme mam malu 8l expanzku.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa Atlan » 15 Apr 2020, 07:39

A ako dlho mas cerpadlo a kedy si naposledy dofukal do nej vzduch.
0

gashtaan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 07:23

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa gashtaan » 15 Apr 2020, 07:58

Atlan: Cerpadlo mam 4 roky, ale tieto merania robim len cca pol roka, takze neviem ci sa to takto spravalo vzdy ci az teraz som si to vsimol. Samoregulacny test FM som spustal za posledne mesiace hadam 20-30x, takze zmena charakteristiky cerpadla opotrebenim v hre asi nebude.

Vzduch som naposledy dofukaval do expanzky vcera. Je mozne, ze sa mylim, ale myslim, ze expanzka sluzi len na vyrovnanie kratkych tlakovych razov, pri problemoch, ktore som popisoval je nepodstatne ci je vyfucana alebo ci tam vobec nejaka je.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa misocko » 15 Apr 2020, 09:43

4-20mA na svorkovnici namerias ako meniace sa napetie (takze nieje problem to monitorovat), len musis merat cez dostatocne velky odpor aby si neovplivnomal meranie
taktiez pozor na to cim je to napajane , ci ma menic vlastny zdroj oddeleny od siete (datasheet menica)
expanzka sluzi aj tu prave ne to aby pumpa nemusela natacit presny tlak, bez expanzky , alebo bez vzduchu v nej ti to moze robit to co popisujes
na činsky tlakovy senzor sa vykasli
0

gashtaan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 07:23

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa gashtaan » 15 Apr 2020, 10:17

misocko: k tomu menicu je minimum informacii, jediny datasheet co som nasiel je toto:
https://www.electroil.it/wp-content/upl ... MP1.1W.pdf
Pisu In: 0-15V, Out: 4-20mA.
Dlhodobe monitorovanie/logovanie tlaku je projekt sam o sebe, cele to mam riesene cez Atmega328 MCU, snimane data posielam cez radio do domu, kde prijmane data zapisujem do databazy. Takze dalsi ADC input, uprava software na vysielaci aj prijmaci, aaa, nechce sa mi teraz moc do toho :) Ale to, preco sa tak neskoro vypina cerpadlo po napusteni WC by som hadam odsledoval aj bez toho s merakom v rukach.

Kazdopadne, expanzku tam mam, natlakovanu na 2-2.5bar, skusal som rozne tlaky, na funkci som si nevsimol rozdiel, menic mam nastaveny na 3bar.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa misocko » 15 Apr 2020, 11:03

expanzka 2-2,5bar pri vypnutom menici a odtlakovanom systeme?
lebo ak mas vodu natlcenu na 3bar a do toho nafukas expanzku na 2,5bar tak pri menicovom systeme je ti to nanic
nerobim s tym a nchce sa mi to hladat na nete ako to ma fungovat, mozno sa vijadri niekto kto s tym robi
co sa tyka menica, mna taliani pekvapily ked som na najdeny menic od nich vypital manual a dokonca postup na obidenie hesla , v oboch pripadoch velka ustretovost :)
0

gashtaan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 07:23

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa gashtaan » 15 Apr 2020, 11:10

misocko: expanzku som samozrejme fukal pri vypustenom systeme, mal som ju dokonca odsrobovanu od armatur, lebo som sa nevedel dostat k ventilu.

Skusal som sa pytat na tento problem predajcu, od ktoreho som kupil set cerpadla s menicom, oni sa obratom pytali vyrobcu a ten im odkazal, ze takto na dialku nevedia poradit... predajca ochotne ponukol platenu sluzbu ich odbornika, na co som zatial nepristupil :)
0

klasik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 06:16

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa klasik » 15 Apr 2020, 21:09

Používať frekvenčný menič v zostave domácej vodárničky je podľa mňa nezmysel i keď krabička tomu dáva iný rozmer. Význam by to malo vtedy, ak chcem regulovať prietok v sústave od istej minimálnej hodnoty do max. výkonu čerpadla. Vo vašom prípade Vám stačí na celý zázrak obyčajný tlakový spínač. Nepotrebujete predsa aby vám čerpadlo bežalo napr. 10min pri tretinovom výkone, ale trebárs 1 min naplno.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa misocko » 15 Apr 2020, 22:54

no osobne by som toto riesenie nezavrhoval , ak by bolo pouzite s hydrostatickym cerpadlom (zubove, lamelove ...).
Aj pri "lopatkovom" cerpadle , a spravnom navrhnuti (nastavenie parametrov menica , mozno nejaka logika) by mohlo byt super , bez znamok toho ked mas vodarnicku v klasickom rezime bez obrovskeho akumulatora - bud cerpadlo spina a vypina ako dive , alebo sa sprchujes na striedacku. Dobre navrhnuty menic by mal stabilne zasobovat , stabilnym tlakom a prietokom - aby si ani nezbadal ze to bezi na vodaren a nie z obecnaho systemu alebo samospadovej studne.
tu vsak bude na pricine zrejme jednoducha logika , cim mensi rozdiel tlak pozadovany - tlak skutocny , tym nizsie otacky , az tak nizke ze cerpadlo uz v tychto otackach nevladze natlacit viac tlaku (preto som spomenul hydrostatiku, tomu je jedno ake otacky, tlak da furt) a skratka sa len toci. Riesenim je zrejme pridat minimalne otacky , aby nesly tak nizko, tlakovy raz z vyssich otacok by mal pohltiti prave akumulator.
zaujimave ze to neporiesi "auto tuning" , ale zas ako ho programovali v čine alebo Taliansku :D
0

MarekRS2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 25 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa MarekRS2 » 15 Apr 2020, 23:35

Podobný menič som montoval u nás v práci. Je to systém bez expanznej nádoby. Tlak je stály pokiaľ niekto nepustí vodu. Potom si už reguluje otáčky čerpadla na základe zmeny tlaku v systéme. Bolo treba len nastaviť zapínací a vypínací tlak keďže na firme potrebujeme väčší prietok vody. Výrobca to nastavuje od výroby myslím na cca 70% výkonu čerpadla. Ale to je vecou uzívateľa ako si to kto našteluje.

Za hlbinným čerpadlom by mala byt spätná klapka. V akom je stave?
0

gashtaan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 07:23

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa gashtaan » 16 Apr 2020, 09:36

Momentalne experimentujem s nastavenim "Zastavení kvůli minimálnímu průtoku ", od vcera tam mam nastavene +6 (z intervalu -10/+10) a sprava sa to o dost lepsie. Co je fajn, ale zda sa mi to divne, ze to treba az v takejto miere posunut.

P.S.: samozrejme, ze toto bola prva vec, s ktorou som experimentoval uz davnejsie, len som neskusal az taku vysoku odchylku a tie nizsie na spravani nic nezmenili.

-- Spojený príspevok 16 Apr 2020, 08:39 --
MarekRS2 napísal:Za hlbinným čerpadlom by mala byt spätná klapka. V akom je stave?
Spatnu klapku tam mam, v akom je stave som nezistoval... moze jej chyba sposobit taketo spravanie?

-- Spojený príspevok 16 Apr 2020, 08:44 --
misocko napísal:Riesenim je zrejme pridat minimalne otacky , aby nesly tak nizko
Neuveris, ale prave dnes rano som nad tym rozmyslal. Od vyroby by mali byt nastavene najnizsie otacky na 50% a v jednom manuale spominali, ze v niektorych pripadoch je nutne ich zvysit, lebo cerpadlo moze len virit vodu a nezvysovat tlak.
0

gashtaan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 07:23

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa gashtaan » 17 Apr 2020, 07:51

misocko: Momentalne to mam v takom stave, ze 9 z 10 krat menic rozpozna minimalny prietok do 10 sekund... s tym obmedzenim minimalnych otacok som neexperimentoval, myslim, ze to nebude mat zmysel. Zistil som, ze na LED stupnici na FM si viem prepnut zobrazovanie roznych velicin, tak som si to prepol na frekvenciu a sledoval co sa deje v oboch pripadoch. Pri napustani WC cerpadlo bezi na cca 40Hz. Ak na minimalny prietok menic reaguje spravne, rozpozna ho do par sekund bez akejkolvek zmeny otacok. V pripade, ak ho nerozpozna, vtedy sa otacky postupne znizuju, ale velmi pomaly, skoro minutu, menic ma dost casu zareagovat davno predtym, ako sa dostane k tym minimalnym (cca 30Hz).
0

radot
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 17 Aug 2020, 12:23
Bydlisko: Senec

Re: Princip fungovania frekvencneho menica na vodne cerpadlo

Príspevok od používateľa radot » 18 Aug 2020, 06:19

Ahoj,

tento menič mám aj ja a narazil som na podobný problém.
Každopádne vyriešiť sa to dá len nie velmi jednoducho a nie vždy.

- ak máte akýkoľvek frekvenčný menič, treba vyhodiť redukčný ventil, ktorý sa obvykle v dome nachádza. Práve ten znemožňuje meniču sa adekvátne chovať na tlak vody. Toto je tá jednoduchšia časť

- rozvody studničnej vody v dome musia byť dimenzované na najmenšie možné tlakové straty. To znamená že máš prívod do domu minimálne 1" a potom ďalej delíš tak, aby menič reagoval na spoločný tlak. Nesmie byť voda zrealizovaná ako jeden sériový okruh ale hviezdicovo minimálne do každej miestnosti samostatný prívod kde sa ďalej delí a úplne najlepšie od rozdelovača až ku každému spotrebiču zvlášť ale to už nie je lacné riešenie. Za ďalšie prívod vody do WC a k vodovodným batériám čo najhrubší možný. Mnohé batérie majú vstup len 1/8" a to je žalostne málo.

Napr. je naraz zapnutá umývačka riadu ktorá napúšťa vodu, práčka ktorá napúšťa vodu, práve si spláchol - záchod napúšťa vodu, umývaš si hneď ruky - tečie voda.

Ak sú dimenzované rozvody ako som povedal, frekvenčný menič beží ako má a dosahuje sa obrovských úspor, pretože:

- domáca vodáreň bez problémov dokáže tlačiť do viac spotrebičov naraz za rovnaký čas, čím beží oveľa kratšie (menej elektriny) a čo je hlavné má oveľa menej štartov a to má pozitívny dopad na životnosť
- pokiaľ nevieš zabezpečiť rýchlejšie napúšťanie do WC, existuje možnosť ako to vyriešiť tak, že na prívode s väčšou dimenziou a to najmenej 3/4" urobíš odbočku, za ňou spätnú klapku a expanzku o trochu väčšiu než je kapacita WC, napr. 12 litrov, odtiaľ už môžeš ťahať menšiu dimenziu napr. 1/2" alebo hoci aj 1/8". To spôsobí že čerpadlo s meničom oveľa efektívnejšie doplní vodu do expanzky a WC potom môže dopúšťať už pomalšie keď vodáreň už nebeží. Treba to však oddeliť od vodovodnej batérie pretože tam je premenlivý odber vody alebo zvýšiť veľkosť expanzky tak aby napr. stačila aj na umytie rúk.
Expanzku pre celý systém by som ale neodporúčal lebo tým pádom sa stráca dôvod pre FM, iba ak pomalší nábeh a zastavovanie.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok